جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: هنردرمانی

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض هنردرمانی

  هنردرمانی

  اکسپوی عکس تئاتر ایران با موضوع «مجید بهرامی در قاب تصویر» و با هدف فروش عکس ها و کارت پستال های عکاسان تئاتر، برای یاری رسانی به مجید بهرامی، بازیگر جوانی که چند ماهی است به دلیل عارضه سرطان مغز و استخوان در بیمارستان بستری است و روزهای سختی را پشت سر می گذارد، به مدت یک هفته در خانه هنرمندان ایران برگزار شد...

  شروع این نمایشگاه و فروشگاه عکس ۲۲ تیر بود که طی آن عکس هایی از عکاسان تئاتر کشور «شکوفه هاشمیان»، «علیرضا احمدی»، «سارا ساسانی»، «علی حدادی اصل»، «میلاد پیامی»، «علیرضا احمدی»، «ساتیار امامی»، «رئوفه رستمی»، «مهناز میناوند»، «سالار سالاری» و... به نمایش درآمد و دوستداران تئاتر و کسانی که توانایی شرکت در تامین هزینه درمان مجید بهرامی را داشتند، با خرید عکس و کمک های مستقیم در این امر انسان دوستانه شرکت کردند.

  صحبت های عکاسان، بازیگران، کارگردانان و همه عوامل تئاتر، حکایت از عزمی جدی برای کمک به درمان همکار و همراهشان، مجید بهرامی و روحیه بخشیدن به او برای مبارزه با این بیماری مهلک داشت. سرطان مجید، زمانی شدت گرفت و هویدا شد که مشغول بازی در نمایش «عجایب المخلوقات» در تئاترشهر بود. گروه نمایشی نیز کار را تعطیل کرده اند و منتظر بازگشت بازیگرشان هستند. در روز افتتاحیه اکسپوی عکس تئاتر ایران «مجید بهرامی در قاب تصویر» تعدادی از بزرگان تئاتر و سینمای کشور در خانه هنرمندان گرد آمدند و ضمن نکوداشت این بازیگر جوان و کوشا درباره هدف و انگیزه خود از حضور در این گردهمایی انسان دوستانه سخن گفتند.

  ● گپی با مجید بهرامی

  مـن مـیـدان جـنـگـم!

  ▪ از حال و روزت برایمان بگو.

  خدا را شکر احساس می کنم بهترم ولی جریان هایی در بدنم اتفاق می افتد که خودم خبر ندارم. من تا جایی که می توانم در برابر این ماجرا پیش می روم.

  ▪ الان در چه مرحله ای از درمان هستی؟

  آخرین شیمی درمانی را هفته پیش انجام دادم و اکنون در بدنم جنگ بین داروها و بیماری است و من شبیه میدان جنگم.

  ▪ و چه حسی داری؟

  آنقدر آدم های خوب دور و برم هستند که دوست دارم به خاطر آنها برگردم، دوستان با این همه لطفی که به خرج دادند و نمایشگاه عکسی که برگزار کردند مرا آنقدر شرمنده کردند که شبیه بدهکاری شده?ام که فکر می?کنم باید برگردم تا بدهی ام را بدهم.

  ● این روزها روزهـای دلـتـنـگـی اسـت

  رخشان بنی اعتماد

  این روزها، روزهای دلتنگی است. دلمان برای مجید تنگ است. ۲ سال که او را نمی بینیم. بهرامی در مدت حضورش در سینما و تئاتر نقش هایی به یادماندنی داشته ولی مهم ترین نقش زندگی اش را در این ۲ سال بازی کرده است؛ نقشی که متفاوت از قبلی هاست و آن نقش مقاومت است، با آن خنده به یادماندنی که هنوز روی صورتش پیداست. ما که صورت به سیلی سرخ می کنیم، امشب با این آرزو دور هم جمع شده ایم تا شرایطی فراهم کنیم که مجید را دوباره کنار خودمان و روی صحنه ببینیم. مجید جان، امیدوارم ما وسیله ای شویم تا تو دوباره سرپا شوی و کنارمان بایستی.

  ● چکاپ های سلامت برای بازیگران

  داود رشیدی

  مجید چند سال پیش در نمایش «ریچارد سوم» نقش کوچکی داشت که به خوبی و با تعهد آن را ایفا کرد. می خواهم از کار قابل تحسین صداوسیما برای چهره های ماندگار بگویم که آنها را در یک برنامه منظم مورد نظارت پزشکی (چکاپ) قرار داد. فکر می کنم همه بچه های تئاتر و سینما و تلویزیون بعد از ورود به این عرصه باید شامل چکاپ های سلامت شوند و قبل از اینکه بیماری شان خطرناک شود، مورد مداوا قرارگیرند. بازیگری سخت ترین شغل دنیاست و باید با کسانی که در این حوزه کار می کنند، با نگاه ویژه ای برخورد شود.

  ● آرزوی مـا سـلامـت مـجـیـد اسـت

  بابک حمیدیان

  ▪ آقای حمیدیان، جمعی که برای مجید بهرامی اینجا گرد آمده اند، چه می خواهند بگویند؟

  آرزوی همه ما که اینجا جمع شده ایم، سلامت مجید است. تنها قابلیت و توانایی ما این است که دعا و آرزو کنیم که مجید خوب شود چون همه مان ناتوان هستیم. این اولین بار است که برای یکی از دوستانم چنین اتفاقی می افتد و من برای اولین بار است که دست به چنین حمایتی می زنم. فقط می توانم برای مجید آرزوهای خوب بکنم و مطمئنم که او از این دعاها و آرزوها تاثیر خوبی می گیرد.

  ▪ مجید را در این روزها دیده اید؟

  نه، من تازه از سفر برگشته ام ولی امروز از طریق اینترنت با هم در ارتباط بودیم و کمی با هم شوخی کردیم و خندیدیم.

  ▪ چه زمانی متوجه این مراسم شدید؟

  از ۳ ۲ هفته قبل خبر داشتم. یکی از بانی های مراسم، باران کوثری بود که ما را مطلع کرد. امیدوارم اگر در آینده نیز چنین اتفاق های تلخی رخ داد، چنین مراسمی را برپا کنیم.

  ▪ خودتان با مجید سابقه همکاری داشته اید؟

  بله، من سال ۷۹ در کنار او تئاتر «سیاها» را بازی کردم و از آن سال به بعد با هم دوستیم، خیلی زیاد.

  ● حمایـت از روح بـزرگ مجیـد

  فاطمه معتمدآریا

  مطمئنم که مجید می ماند. با انرژی و روحیه ای که در او می بینم، این را می گویم. ما مدتی است که غم نان خوردنمان را فراموش کرده ایم، چون امرار معاش از راه تئاتر در همه جای دنیا سخت و در اینجا سخت تر است ولی مجید بهرامی نه فقط به من که به همه ما یاد می دهد چطور می توان همیشه زنده بود. او چه خوب شود و چه خوب نشود، با روحیه و رفتار و برخوردی که از او می شناسیم، حتما می ماند. پول ساده ترین چیزی است که او نیاز دارد. مجید یک نفر است و دارد همه ما را تربیت می کند تا اینجا دور هم جمع شویم. او اولین نفری نیست که دچار این بیماری می شود و آخرین نفر هم در این صنف نخواهد بود اما آنچه باید اتفاق بیفتد، تعهد مسوولان مملکت به هنرمندان است. مجید روح بزرگی دارد که آن را به ما بخشیده و باید از او حمایت کنیم. امروز روی سخن ما با مسوولان است که حضورشان در اینجا قابل احترام است. مجید یک شروع کننده است و امیدوارم پایان نقطه نیازمندی هنرمندان باشد. چه بتوانیم خرج درمان او را تهیه کنیم و چه نتوانیم، همین که از مجید یاد می گیریم که زنده بمانیم، بهترین و مهم ترین خبر است.

  ● کاش خودش اینجا بود و می دید

  هنگامه قاضیانی

  ▪ از چه زمانی از ماجرای بیماری مجید بهرامی مطلع شدید؟

  از قبل می دانستم. آرزو داشتم خبر بهبودی اش را بشنوم. در هر صورت حالا هم دوست ندارم فکر کنم که امیدی برای بهبودی اش نیست. امیدوارم مجید بهرامی که همیشه صحنه های نمایش را برای ما به شکل جادویی اداره کرده، موفق شود بیماری اش را هم پشت سر بگذارد.

  ▪ با او کار تئاتر کرده اید؟

  نه متاسفانه ولی اجراهایش را همیشه روی صحنه دیده ام. دوستی مستقیمی هم با او نداشتم ولی فضای تئاتر به قدری کوچک است که همه دوست و خویشاوند یکدیگریم.

  ▪ فکر می کنید این نمایشگاه که با هدف تامین هزینه های بیماری مجید برپا شده، چه تاثیری در تداوم این حرکت ها دارد؟

  حتما موثر است ولی حداقلش این است که مجید می فهمد چقدر دوست دارد و چقدر همه دوستش دارند. کاش خودش اینجا بود و می دید. فکر می کنم اگر آن اتفاق مورد انتظار مالی هم نیفتد، این فضایی که نمایشگاه عکس به وجود آورده، کمی زخم ها را التیام می دهد؛ آن هم در این عصر یخی. همه دوستان آمده اند و از خدا می خواهند تا به مجید کمک کنند. شاید حضور ما در اینجا مثل حضور دسته جمعی در اماکن مقدسی باشد که دعاها در آن مستجاب می شود.

  ▪ چه حرفی برای مجید دارید؟

  بیماری یک پاسخ است، علت نیست و امیدوارم مجید و خانواده اش با هر مصلحتی که وجود دارد، با پاسخی دیگری و با متانت، جواب آن را بدهند. شاید اگر تقدیر او باشد، همه چیز درست شود و همه خوشحال شویم.

  ▪ انتظار مشخصی از مسوولان دارید؟

  از مسوولان انتظار می رود هر کاری از دستشان برمی آید، انجام دهند. من اصولا انتظاری از کسی ندارم و معتقدم بیشترین انتظار را باید در وهله اول از خدا داشت. مسوولان هم باید به دستور خدا عمل کنند که فرموده است «به شما می دهم تا ببینم با آن چه می کنید.» امیدوارم کسانی که بضاعتش را دارند، قدم پیش بگذارند چون الان وقتش است.

  ● کـار را تـعـطـیـل کـردیـم تـا مـجـیـد بـرگـردد...

  رضا ثروتی (کارگردان عجایب المخلوقات)

  ▪ تئاتر «عجایب المخلوقات» را چه زمانی با مجید بهرامی شروع کردید؟

  تمرین نمایش شهریور سال گذشته شروع شد و بعد از ۸ ۷ ماه تمرین که تئاترمان اثر برگزیده جشنواره فجر شد، بلافاصله اجرای آن را در مجموعه تئاترشهر شروع کردیم ولی اسفندماه، بعد از گذشت چند شب از اجرا، متوجه شدیم بیماری سرطان به سراغ مجید آمده است. نمایش ما قرار بود تا اردیبهشت امسال ادامه پیدا کند ولی گروه تصمیم گرفت اجرا را متوقف کند تا زمانی که مجید دوره درمانش را طی کند.

  ▪ مجید قبل از شروع اجرا متوجه بیماری شده بود؟

  او ۲ سال پیش یک دوره شیمی درمانی را پشت سر گذاشته بود و فکر می کرد که بیماری کاملا درمان شده و از بین رفته است ولی متاسفانه دوباره به سراغش آمد. ما هم تصمیم گرفتیم تا زمانی که مجید برگردد، کار را تعطیل کنیم.

  ▪ این اولین حضور تئاتری ها در حمایت از یک بازیگر مبتلا به سرطان و تلاش برای جمع آوری هزینه های درمان اوست. فکر می کنید چقدر موثر باشد؟

  قطعا حرکت مبارکی است. این می تواند قدم اولیه باشد برای اینکه هنرمندان تئاتر بگویند ما همدیگر را می بینیم و اگر یکی از ما دچار بیماری شود، همه باید به کمک او برویم و تلاش کنیم تا سلامتیش را به دست آورد. می خواهیم به مسوولان بگوییم اگر گاهی حواس شما نباشد، حواس ما هست ولی در این مورد خوشبختانه هم معاونت هنری وزارت ارشاد و هم رییس خانه هنرمندان و مرکز هنرهای نمایشی همه تلاش کرده اند تا برای او قدمی بردارند.

  ▪ نقش مجید در «عجایب المخلوقات» چه بود؟

  ما در آن نمایش نقش خاصی نداشتیم. همه شخصیت ها اعضای یک کلونی و یک توده از آدم ها بودند. شاید نمادی باشد از همین جمع شدن تئاتری ها برای کمک به مجید بهرامی.  جواد ماه زاده
  روزنامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  وقتی پزشکان برای هنرمندان می نوازند

  موضوع طب هنری، معالجه و پیشگیری از آسیب های شغلی هنرمندان است


  طب ورزشی کمی پس از تولد پزشکی نوین جای خود را در کنار دیگر تخصص های پزشکی باز کرد. مراقبت از ساق ها و عضلات با ارزش بازیکنان رشته های مختلف ورزشی، حفظ روحیه مبارزه جویانه آنها و مبارزه با دوپینگ، موضوع طب ورزشی است...

  اهمیت حضور یک پزشک ورزشی گاهی به اندازه اهمیت حضور مربی کارآزموده در کنار بازیکنان تیم است، ولی تا همین چند دهه پیش کمتر پزشکی به فکر مشکلات جسمی و روانی ای بود که به دلیل اجرای حرفه ای فشرده یا حتی غیرحرفه ای روی صحنه برای هنرمندان پیش می آید. اجراکنندگان هنرهای نمایشی اعم از نوازندگان، اجراکنندگان حرکات موزون، هنرپیشه ها یا گویندگان، در معرض آسیب های روحی و جسمی خاصی قرار دارند. موضوع طب هنری، معالجه و پیشگیری از این آسیب هاست. این طب دانشی نوپاست که عمر شاخه های تخصصی آن به حدود ۳۰ سال می رسد.

  برنامه پزشکی برای هنرهای نمایشی (MPPA) در سال ۱۹۸۵ تدوین شد و تا سال ۱۹۹۰ که به صورت بخش مستقل درآمد، جزو قسمت توانبخشی موسسه شیکاگو بود. در سال ۱۹۸۵، انجمن بین المللی طب هنری (IAMA) با هدف تدوین علمی نگرش بین رشته ای و ایجاد ارتباط بین هنرمندان و متخصصان سلامت پایه ریزی شد.

  اعضای این انجمن پزشکان، هنرمندان، مربیان و محققانی هستند که به جنبه های مختلف پیوند سلامت هنرمندان و علم پزشکی علاقه دارند. این دانش نوپا ابتدا بر حل مشکلات مشترک نوازندگان، خوانندگان و اجراکنندگان حرکات موزون می پرداخت ولی کم کم تخصص های مختلف مربوط به درمان و پیشگیری عوارض خاص هر یک از این هنرها به وجود آمد. مثلا کار مداوم و یکسویه برخی عضلات و تاندون ها و حرکات محدود تعداد کمی از ماهیچه ها برای نواختن ساز یا شیوه نشستن یا ایستادن برای به دست گرفتن آن، باعث ایجاد دردهای مزمن یا شدیدی می شود که نوازنده را آزار می دهند. در مورد خوانندگان، حفظ حنجره و تارهای صوتی اصل اولیه است. امروزه طب اجرای هنری در تلاشی تازه می خواهد روند تغییرات صدا را بر اثر افزایش سن یا پس از سن یائسگی در زنان تحت کنترل درآورد. علاوه بر درمان مشکلات حاصل از اجراهای هنری مانند دردها و گرفتگی های مچ دست و گردن نوازندگان ساز یا آسیب های مچ و ساق پای اجراکنندگان حرکات موزون، طب هنرهای نمایشی با اصلاح حرکات فیزیکی نوازندگان در نوع به دست گرفتن ساز یا اصلاح وضعیت نشستن آنها یا اصلاح اجرای حرکات موزون به کمک اجرای صحنه ای آمده است. در واقع اکنون نگاه طب هنری تنها نگاهی درمانگر نیست، بلکه دانشی است که ردپای خود را در شیوه اجرای روی صحنه یا ایجاد روند درست تمرین های پشت صحنه به تدریج به جا می گذارد.

  ● شاخه های طب هنری

  با گسترش و تخصصی تر شدن شاخه های این رشته، متخصصان آن هر کدام نیازهای مشخصی را مورد مطالعه و درمان قرار می دهند و به دلیل وضعیت خاص بیماران نگاه طب هنری، بیشتر درمان های توانبخشی است که به صورت ترکیبی باید فقط برای خود شخص تجویز شود.

  این رشته اکنون یکی از درمان های مربوط به آسیب های شغلی تلقی می شود که در آن علاوه بر درمان اندام ها، از تخصص گفتار درمان ها و روان شناسان نیز استفاده می شود. درمان های اندامی شامل ناهنجاری های اعصاب، آسیب های دست، آسیب های ارتوپدی شامل شانه ها، لگن، زانو، مچ و ساق پا، مسائل مربوط به دندان، برآورد شنوایی و مراقبت های خاص تارهای صوتی و عملکرد آنهاست.

  در کلینیک های تخصصی هنرهای نمایشی، پس از تشخیص و تجویز پزشکان، کارشناسان دیگری به تیم درمان ملحق می شوند.

  ▪ فیزیوتراپ ها: کار آنها ترمیم و ارتقای عملکرد مفاصل و ماهیچه ها، تقویت تعادل و استقامت و توانمندترکردن ماهیچه های اختصاصی برای اجراست. برای این کار از تمرکز حواس پنج گانه و حرکت های کششی و تقویتی خاص کمک گرفته می شود.

  ▪ درمانگران آسیب های شغلی: آنها به صورت اختصاصی بر توانایی های دست و عملکرد اندام های فوقانی که برای حرکات خاص حین اجرای نوازندگان ساز ضروری است، کار می کنند. این رشته گاه برای اجرا و نوع دست گرفتن و حرکات نوازنده هر ساز خاص متمایز می شود. متخصصان این رشته اجراکنندگان را برای سازگاری با محیط کار و سبک اجرای روی صحنه و تمرین های پشت صحنه نیز آماده می کنند. در نهایت، هدف حفظ سلامت هنرمندان در محیط کار و به حداقل رساندن آسیب های شغلی حاصل از اجرای هنری است.

  ▪ روان شناسان: هنرمندان فقط در معرض آسیب های بدنی نیستند. برای ورزشکاران، کمک به تمرکز بیشتر و حفظ روحیه مبارزه جویانه اصل روانی مهمی است، ولی آسیب های روانی ای که هنرمندان در معرض آن قرار می گیرند، با توجه به سرشت خاص شغلی آنها بسیار پیچیده است. باید به هنرمند کمک کرد تا بتواند بر اضطراب و فشار روحی برای اجرای بی نقص روی صحنه غلبه کند، با محیط، تیم اجراکننده و رهبر هماهنگ شود و دردهای مزمن فیزیکی حین اجرا را بدون اینکه اثری بر چهره اش نمایان شود، تحمل کند. علاوه بر آن، هنرمندان با افت توانایی در اجرا دچار افسردگی های زیادی می شوند که تا چندی پیش کارشناسان بدون توجیهی خاص از کنار آن می گذشتند.

  ▪ گفتاردرمانگر ها: به خواننده یا گوینده و هنرپیشه برای حفظ و بهبود کیفیت تارهای صوتی، انعکاس بهتر صدا و پایداری آن کمک می کنند. گفتار درمانگرها هنرهای نمایشی ناهنجاری تار صوتی را در زمان تمرین یا اجرا مشخص می کنند و به درمان و ترمیم آن می پردازند. هدف گفتاردرمانی جلوگیری از افت یا ناهنجارشدن و کاهش کیفیت صداست. دین افراد بهترین راه ها برای حفظ سلامت اندام های تولید صوت و روش های درست نفس کشیدن حین اجرا را به خوانندگان و گویندگان آموزش می دهند.  منبع:
  Rehabilitaion Institute of Chicago International Art Medicine Association
  هفته نامه سپید
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت