جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: هامیوپاتی(مقالات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض هامیوپاتی(مقالات)

  ترديد درباره تاثير هوميوپاتی در درمان بيماری ها


  جام جم آنلاين: محققان می گويند فوائد کلينيکی هوميوپاتی مشابه با تاثير پلاسبو (ماده بی اثر) است.هوميوپاتی بر مبنای اين باور است که درمان بيماری با عاملی که نشانه های مشابه بيماری را توليد می کند امکان پذير است و درمان به این روش مستلزم تجويز مقادير اندک داروهائی است که به مقدار زياد باعث ايجاد نشانه هائی مانند علائم بيماری که بيمار از آن رنج می برد ، می شوند.
  به گزارش مدلاین پلاس ، نتایج یک مطالعه ارائه شده در مجله لنست نشان می دهد مدرک متقاعد کننده ای وجود ندارد مبنی بر اینکه هومیوپاتی بر پلاسبو ارجحیت دارد در حالیکه درمان داروئی رایج تاثیر قابل ملاحظه ای را نشان داده است.
  محققان دست اندر کار این مطالعه می گویند مطمئنا زمان ارزیابی های انتخابی ، گزارشهای مغرضانه یا سرمایه گذاری های بیشتر برای پایدار کردن هومیوپاتی در مقابل آلوپاتی (درمان رایج کلینیکی) گذشته است.
  آنها می گویند اکنون پزشکان باید جسارت و صداقت لازم را برای گفتن عدم تاثیر هومیوپاتی به بیمار ان و با خودشان درباره شکست پزشکی نوین برای رویارویی با نیازهای بیماران برای معالجه شخصی داشته باشند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  اعتبار علمي هوميوپاتي
  - نتايج يك پژوهش علمي گسترده كه در نشريه پزشكي معتير لانست به چاپ رسيده حاكي از آن است كه شيوه هوميوپاتي كه برخي افراد از آن براي درمان بيماريها استفاده مي‌كنند، صرفا داراي اثر رواني حاصل از تلقين است و هيچ نوع تاثير واقعي ببار نمي‌آورد.

  سابقه شيوه هوميوپاتي به ‪ ۲۵۰‬سال پيش و زماني باز مي‌گردد كه يك پزشك و شيمي دان آلماني به نام ساموئل هانه مان در دهه ‪ ۱۷۰۰‬مدعي شد بيمار شدن بدن ناشي از برهم خوردن تعادل و توازن بخشهاي مختلف بدن است و براي درمان آنها مي‌بايد از اصلي موسوم به "اصل مشابهت ‪ "Similia Principle‬استفاده كرد.


  بر مبنياي اين اصل براي مداواي امراض بايد از امور مشابه آنها استفاده كرد.

  مدعاي اين پزشك آلماني آن بود كه اگر از عامل موجد بيماري به مقدار اندكي (پس از حل كردن و رقيق كردن در آب) به بيمار خورانده شود، بدن به مقابله با بيماري بر مي‌خيزد و بيماري را درمان مي‌كند.

  داروهاي هوميوپاتي بر همين مبنا با توجه به نياز هر فرد بيمار و به نحو خاص براي وي تهيه مي‌شوند و همين امر جاذبه ظاهري اين روش را افزايش مي دهد.

  هوميوپات يا درمانگري كه از اين روش بهره مي‌گيرد نه تنها به علل فيزيكي بيماري توجه مي‌كند كه حالات روحي و عاطفي و جنبه‌هاي شخصيتي فرد را نيز در نظر مي‌گريد و دارو را با توجه به همين اين جنبه‌ها تيه مي‌كند.

  انتقاد پزشكان و دانشمندان از اين روش آن است كه آنچه كه در اين روش به اصطلاح دارو ناميده مي‌شود آنقدر رقيق شده و ضعيف است كه احتمال تاثير گذاري آن تقريبا به حد صفر مي‌رسد.

  در برخي از موارد داروي تجويز شده حتي فاقد يك مولكول از ماده گياهي يا معدني مورد استفاده براي درمان است و عملا چيزي جز يك ليوان آب خوردن نيست،اما هوميو پاتها مدعيند كه آب از حافظه‌اي برخوردار است كه مي‌تواند "گوهر حياتي" ماده گياهي يا دارويي شفا بخش را در خود حفظ كند.

  محققاني كه تحقيق اخير را در مورد قابليتهاي واقعي هوميوپاتي به انجام رسانده‌اند يك گروه از پژوهشگران سوئيسي از دانشگاه برن هستند.

  اين محققان به سرپرستي پژوهشگري به نام ماتياس اگر ‪ Matthias Egger‬در يك فرا- تحقيق نتايج مربوط به ‪ ۱۱۰‬پژوهش متفاوت را كه در آنها از داروهاي خاص هوميوپاتي و داروهاي متعارف براي مداواي بيماريها استفاده شده بود مورد مقايسه قرار دادند.

  اين گروه هم آزمايشهاي گسترده اي را كه با دقت بالاي علمي بر روي شمار زيادي از داوطلبان انجام شده بود بررسي كردند و هم آزمونهايي كه با كيفيت نازل از حيث دقت علمي در مقياس كوچك بر روي تعداد معدودي از افراد به انجام رسيده بود.

  اين آزمايشها در انواع بيماريها از بيماريها ريوي گرفته تا انواع عفونتها و نيز اعمال جراحي به انجام رسيده است.

  در اين فرا- تحقيق روشن شد كه تاثير مثبت روش هوميوپاتي عمدتا در آزمونهاي از نوع دوم مشهود بوده است و در اين آزمونها نيز ميزان تاثير اين روش حداكثر در حد تلقين يا استفاده از داروهاي جعلي و بي‌خاصيت در بسته بندي داروهاي واقعي بوده است.

  به گفته پروفسور اگر رئيس تيم پژوهشگران سوئيسي، هرچند اثبات اينكه روش هوميوپاتي اساسا هيچ تاثيري ندارد غير ممكن است، اما در اين فرا-تحقيق نشان داده شده كه ميزان تاثير اين روش معادل تاثيري است كه از شيوه هاي درماني "دل خوش كنك ‪ "placebo‬حاصل مي‌شود.

  در روش اخير از داروهاي بي‌خاصيت كه در بسته بندي داروهاي واقعي پيچيده شده‌اند يا از شيوه‌هايي كه ظاهر آن مشابه مداواهاي اساسي است استفاده به عمل مي‌آيد، اما عملا هيچ كار جز تلقين صورت نمي‌گيرد.

  سردبير نشريه علمي لانست در مقاله اي كه در توضيح تحقيق اخير به چاپ رسانده تاكيد كرده كه اين گزارش نشان مي‌دهد كه روش هوميوپاتي فاقد هرنوع توانايي درمانگرانه است.

  با اين حال به اعتقاد برخي از درمانگران به شيوه هوميوپاتي، اين روش اگر قدرت درمانگرانه نيز نداشته باشد، حداقل بي‌ضرر است.

  در انگليس حدود ‪ ۴۲‬درصد از پزشكان عمومي، بيماراني را كه از شيوه هاي درماني متعارف خشنود نيستند به شيوه هاي درماني بديل و مكمل از جمله هوميوپاتي ارجاع مي‌دهند.

  اما به گفته پروفسور ادزارد ارنست رئيس بخش پزشكي مكمل و بديل در دانشگاه اكسترانگلستان، اين اعتقاد كه هوميوپاتي بي‌ضرر است اعتقاد نادرستي است زيرا هوميوپاتها انتظار دارند كه روش آنان سبب بروز واكنشي در بدن بيمار شود كه در آغاز كار حتي موجب تشديد عوارض بيماري شود و آنگاه كار را به بهبود آن بكساند.

  به نظر پروفسور ارنست اين نگرش خطرناك است و آنچه كه در نظر درمانگر هوميوپات واكنش بدن بيمار به شمار آورده مي‌شود مي‌تواند واقعا جان بيمار را بخطر اندازد.

  سازمان بهداشت جهاني اخيرا در گزارشي به جنبه هاي مثبت هوميوپاتي و اشاره كرده است اما هم پروفسور ارنست و هم يكي ديگر از نويسندگان نشريه علمي لانست با انتقاد از گزارش سازمان بهداشت جهاني ياداور شده‌اند كه در اين گزارش ادعاهاي گزافي مطرح شده كه مي‌تواند كاملا گمراه‌كننده باشد.

  به عنوان مثال در اين گزارش آمده است كه تحقيقات ‪ ۴۰‬سال اخير نشان مي دهد كه روش هوميوپاتي در مداواي انسان و حيوانات به همان اندازه روشهاي پزشكي مدرن از توانايي برخوردار است.

  اما خيائوري ژانگ از اعضاي گروه تهيه‌كننده گزارش سازمان بهداشت جهاني درباره هوميوپاتي كه خود در حوزه پزشكي سنتي و مكمل تجربه اندوخته اذعان كرده است كه گزارش سازمان بهداشت جهاني درباره هوميوپاتي،گزارشي مقدماتي بوده كه صرفا به منظور تشويق افراد به انجام تحقيقات تنظيم شده و به هيچ وجه قصد توصيه و تجويز نداشته است.

  در سالهاي اخير به موازات گسترش تبليغات براي روشهاي پزشكي بديل، ميزان نگراني پزشكان و دانشمندان درباره سو استفاده از اين روشها و طرح دعاوي نادرست افزايش يافته است.

  پروفسور ارنست در تحقيقي كه اخيرا به چاپ رسانده نشان داده كه اغلب كساني كه در انگلستان به فعالييت در حوزه روشهاي درماني بديل يا مكمل يا به اصطلاح سنتي اشتغال دارند، اساسا توجهي به خطر بروز عوارض جانبي منفي ناشي از شيوه هاي درماني خود بر روي بيماران ندارند و معتقد نيستند كه اين روشها مي‌تواند عوارض منفي ببار آورد.

  در هفته گذشته وليعهد انگليس نيز كه از مدافعان روشهاي پزشكي مكمل و سنتي است وارد گود بحث‌هاي مربوط به كفايت اين روشها شد و اعلام كرد بودجه اي را براي بررسي ميزان مفيد بودن اين روشها براي خدمات درماني عمومي اختصاص داده است.

  اين اقدام با انتقاد اتحاديه پزشكان انگليس روبرو شد.

  به گفته سخنگوي اين اتحاديه، چنين اقدامي مي‌تواند تصويري نادرست از ميزان كفايت اين روشها به بيماران انتقال دهد و جان آنان را در معرض خطر قرار دهد.
  www.salamat.ir
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  هشدار سازمان جهانی بهداشت در باره هومیوپاتی
  دارو

  داروهای هومیوپاتیک اغلب فاقد ترکیبات موثر برای درمان بیماری هستند

  سازمان جهانی بهداشت هشدار داده که کسانی که مبتلا به بیماری هایی مانند مالاریا و سل بوده و یا آلوده به ویروس اچ آی وی که موجب بیماری ایدز می شود هستند، نباید برای درمان از هومیوپاتی استفاده کنند.

  هشدار سازمان جهانی بهداشت در پاسخ به پژوهشگران و پزشکان جوانی است که بیم دارند استفاده فزاینده از هومیوپاتی در کشورهای در حال توسعه، ممکن است جان بیماران را به خطر بیاندازد.

  این پزشکان که بریتانیایی و آفریقایی هستند، در ماه ژوئن گذشته نامه ای به سازمان جهانی بهداشت نوشته و از این نهاد خواسته بودند استفاده از هومیوپاتی در درمان بیماری هایی مانند سل، اسهال نوزادان، آنفلوآنزا، مالاریا و نیز آلودگی به ویروس اچ آی وی، را محکوم کند.

  در این نامه همچنین گفته شده هومیوپاتی در پیشگیری از این بیماری ها و مداوای آن هیچ نقشی ندارد و ممکن است موجب مرگ بیمار شود.

  دکتر رابرت هاگان، پژوهشگر دانشگاه سنت آندروز، که یکی نویسندگان این نامه است می گوید: " دولت های سراسر جهان باید با خطرات استفاده از هومیوپاتی برای بیماری هایی که جان بیمار را تهدید می کند، آشنا شوند. ما امیدواریم که هشدار سازمان جهانی بهداشت و موضع این نهاد در برابر هومیوپاتی، سبب شود که توسل به درمان هایی که می تواند بالقوه فاجعه آمیز باشد، ممنوع شود."

  یک سخنگوی بخش بهداشت کودکان و نوجوانان در سازمان جهانی بهداشت می گوید: "ما تا امروز هیچ دلیلی در باره مفید و موثر واقع شدن روش درمان از طریق هومیوپاتی به دست نیاورده ایم. هومیوپاتی در پیشگیری و درمان اسهال هیچ نقشی ندارد و با دستور العمل های علمی و توصیه های ما برای مداوای اسهال مغایرت دارد."

  متخصصین مبارزه با ایدز در سازمان جهانی بهداشت نیز می گویند هومیوپاتی جایی در مداوای بیماری سل ندارد.

  به نقل از بی بی سی

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مقامات پزشکی ژاپن هومئوپاتی را "مهمل" خواندند  پزشک امپراتور ژاپن، آکاهیتو،‌ و دانشمندان ارشد این کشور هومئوپاتی را به عنوان یک شیوه درمانی "مهمل" به باد انتقاد گرفتند و از کارکنان بهداشتی خواستند خود را از این درمان مربوط به پزشکی جایگزین که طرفداران در حال افزایش است، دور نگهدارند

  به گزارش خبرگزاری فرانسه ایچیرو کانازاوا که رئیس شورای معتبر علوم ژاپن است،‌ گفت من جز احساس سرگردانی شدید از افزایش اخیر در استفاده از هومتوپاتی به عنوان یک روش درمانی در ژاپن چیزی برای بیان کردن ندارم.

  کانازاوا که ناظر پزشکی سازمان مراقبت خانگی امپراتوری ژاپن هم هست،‌گفت:‌ "من دلیلی جز نادیده‌ گرفتن علم برای این روند نمی‌بینیم."

  مباحثه در مورد هومئوپاتی اخیرا پس از آن اوج گرفت که گزارش‌هایی در مورد یک نوزاد دختر دو ماهه که سال گذشته به علت خونزیزی مغزی درگذشته بود،‌ منتشر شد. به این نوزاد به جای دادن درمان معمول با ویتامین k،‌ داروهای هومئوپاتی داده شده بود.

  به گفته سازمان جهانی بهداشت‌ داروهای هومئوپاتی از موادی استفاده می‌کنند که گیاهان، حیوانات و مواد معدنی به دست آمده است و آماده کردن این داروها شامل رقیق‌کردن شدید این مواد خام است.

  سازمان جهانی بهداشت در گزارشی که در ماه فوریه در این مورد منتشر شد، اعلام کرد: "در برخی موارد این مواد آنقدر رقیق می‌شود که تقریبا نمی‌توان مولکولی از ماده خام اولیه را در دارو یافت."

  کانازاوا اظهار کرد که "از آنجایی که این دارو تنها آب خالی است، "اثرات جانبی" به کنار،‌‌ به طور قطع اثرات درمانی ندارد."

  او گفت استدلال‌هایی که در حمایت از هومئوپاتی ارائه می‌شوند، "هیچ اساس علمی ندارند و چیزی جز مهملات نیستند و تاکید کرد کارکنان حوزه پزشکی " باید روش‌های غیرعلمی مانند هومتوپاتی را کنار بگذارند و برای انتشار علم حقیقی تلاش کنند."

  چندین گروه دیگر دانشمندان و پزشکان نیز با انتشار بیانیه‌هایی از موضع کانازاوا حمایت کرده‌اند.

  سخنگوی انجمن پزشکی ژاپن (jma) گفت این انجمن و انجمن علوم پزشکی ژاپن کاملا با سخنان کانازوا موافقند.

  انجمن پزشکی هومئوپاتی ژاپن که بیش از 500 درمانگر هومئوپاتی در آن عضو هستند،‌ با اشاره تحقیقاتی که اثرات مثبت این شیوه نشان داده‌اند، در مقام پاسخگوی برآمد.

  این انجمن اعلام کرد:‌ "داوری در مورد بی‌اثر بودن هومئوپاتی به این علت که نمی‌توان با نظریات مرسوم آن را توضیح داد، غیرعلمی است، و ما از این موضعگیری شگفت‌زده هستیم."

  اما کانازاوا،‌ با وجودی اینکه استفاده از هومئوپاتی را یک انتخاب شخصی می‌داند، گفت: "مشکل اصلی این است که بیماران به علت متوسل شدن به هومئوپاتی،‌ فرصت برای دریافت‌های درمان‌های موثر و ثابت‌شده را از دست بدهند. چنین گرایشی حیات بیماران را تهدید می‌کند."

  همشهری
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت