مزاج بدن تان باید دستتان باشد!

آشنایی با یکی از مهم ترین مبانی درمان در طب سنتی ایرانشناسایی مزاج و پرداختن به آن در طول زندگی یکی از مهم ترین و کاربردی ترین شیوه ها برای حفظ سلامت، تندرستی و نشاط عمومی بدن است. شناسایی ویژگی ها و خصوصیات بدنی و پرداختن به آن ها نقش بزرگی در عملکرد صحیح و مناسب اندام ها و اعضای درونی بدن دارد. مصرف مواد غذایی مناسب و همسو با مزاج و طبع افراد کمک می کند تا ما در زندگی کمتر با اختلال ها، بیماری ها و تنش های جسمی و روحی روبه رو شویم. با مطالعه این مطلب و بررسی چارت هایی که در این شماره و شماره های بعدی در همین صفحات منتشر خواهد شد، می توانید تا حدود زیادی با نوع مزاج و طبع خود آشنا شوید. اگرچه برای شناسایی دقیق تر و مطمئن تر مزاج و طبع بدن توصیه می کنیم با یک متخصص طب سنتی در این زمینه مشورت کنید.

به منظور شناسایی نوع مزاج خود این جدول را تکمیل کرده و نتایج به دست آمده از آن را برای اضافه کردن به جدول بعدی مزاج شناسی حفظ کنید. هریک از ۱۳ موردی که در پایین صفحه توضیح داده شده را برای مشخص کنید و در جدول روبه رو علامت بزنید.

گرم و خشک

گرم و تر

سرد و خشک

گرم

تر

● شناسایی مزاج در ۱۰ مرحله

برای شناسایی مزاج لازم است تا ۱۰ خصوصیت و ویژگی در بدن افراد مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد. برای این منظور بررسی میزان گوشت و چربی بدن، بررسی ویژگی محل لمس شده در بدن از قبیل نرمی و سفتی، رنگ پوست، ویژگی های مو، شکل و خصوصیات اعضا، چگونگی خواب و بیداری، کیفیت و خصوصیات فضولات بدن، فعل و انفعالات حرکتی همگی از جمله مواردی است که برای تشخیص مزاج و طبع جبلی افراد مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه تک تک اندام و اعضای بدن نیز علاوه بر مزاج جبلی که حاکم بر بدن است مزاجی جداگانه دارند و گاهی ممکن است با غلبه یکی از اخلاط بدن در یکی از اندام ها روبه رو شوند و این مسئله اختلال هایی در عملکرد آن ها پدید آورد. با مطالعه هر یک از سرفصل هایی که در این شماره و شماره های بعدی سیب سبز ارائه می شود و با جمع زدن علامت هایی که در مقابل هر یک از انواع مزاجی می زنید، تا حدود زیادی می توانید نوع مزاج خود را تشخیص دهید.

● گرمی یا سردی؟

یکی از شیوه های پی بردن به گرمی یا سردی مزاج که یکی از مراحل تشخیص نهایی نوع مزاج محسوب می شود، لمس کردن بدن است. با لمس بدن توسط فردی که مزاج معتدل داشته باشد می توان به نتایج جالبی رسید.

۱ اگر هنگام لمس کردن بدن فردی، گرمی احساس کنیم. این فرد دارای یکی از ویژگی های افراد گرم مزاج است.

۲ اگر با لمس بدن فردی، سردی احساس کنیم. او دارای یکی از ویژگی های افراد سرد مزاج است.

● تاثیر خواب و بیداری بر مزاج

بررسی میزان خواب افراد در کنار کیفیت و کمیت آن یکی دیگر از فاکتورهایی است که درمانگران طب سنتی برای بررسی و شناسایی نوع مزاج افراد از آن بهره مند می شوند. توجه به کیفیت و کمیت خواب در زندگی روزمره یکی از مهم ترین علائم برای شناسایی مزاج است.

۳ افرادی که زیاد می خوابند، یعنی ساعت خواب آن ها از ۸ ساعت بیشتر است دارای سردی و رطوبت مزاج هستند.

۴ افرادی که کمتر از ۸ ساعت می خوابند و میزان بیداری آن ها در طول روز زیاد است دارای گرمی و خشکی مزاج هستند.

● نرمی یا خشکی؟

با بررسی نرمی و سفتی بدن در کنار سردی و گرمی آن می توان ویژگی ها و خصوصیات بیشتری را برای تشخیص نوع مزاج هر فرد کشف کرد و با کنار هم قرار دادن این جزئیات به یک نتیجه نهایی رسید.

۵ فردی که هنگام لمس بدنش علاوه بر گرما، نرمی نیز احساس شد او علاوه بر گرمی مزاج دارای رطوبت نیز هست. پس او یکی از علائم مزاج گرم و مرطوب را دارد.

۶ فردی که با لمس کردن بدنش در کنار گرما، خشکی نیز احساس شد او علاوه بر گرمی مزاج دارای خشکی نیز هست. پس او یکی از علائم مزاج گرم و خشک را دارد.

۷ اگر پس از لمس بدن فردی علاوه بر سردی، نرمی نیز احساس کردید او علاوه بر سردی مزاج دارای تری نیز هست. پس او یکی از علائم مزاج سرد و مرطوب را دارد.

۸ و در نهایت اگر پس از لمس بدن فردی علاوه بر سردی با سختی و سفتی روبه رو شدید او علاوه بر مزاج سرد، خشکی مزاج نیز دارد. پس او یکی از ویژگی های مزاج سرد و خشک را دارد.

● رنگ پوست و نوع مزاج

با مشاهده رنگ پوست نیز می توان یکی دیگر از علائم تشخیص مزاج را مورد بررسی قرار داد. درمانگران طب سنتی برای شناسایی نوع مزاج علاوه بر رنگ پوست به رنگ چشم ها و سطح زبان نیز برای شناسایی نوع مزاج افراد توجه می کنند. با وجود این برای شناسایی اولیه نوع مزاج، بررسی وضعیت و رنگ پوست یکی از مهم ترین ویژگی ها برای تشخیص نوع مزاج است.

۹ اگر فردی پوست سفید رنگ داشته باشد؛ این رنگ یکی از علائم کم خونی و سردی مزاج است.

۱۰ درصورتی که رنگ پوست فردی قرمز یا مایل به قرمز باشد؛ این مسئله نشان دهنده پرخونی او و گرمی مزاج اوست.

۱۱ درصورتی که پوست فردی زرد رنگ یا مایل به زرد بود؛ این مسئله نشان از غلبه صفرا در بدن او و همینطور از نشانه های گرمی و خشکی مزاج است.

۱۲ اگر رنگ فردی تیره، کدر و به اصطلاح بادنجانی رنگ بود، این مسئله نشانه غلبه سودا بر مزاج او و یکی از نشانه های خشکی و سردی مزاج اوست.

۱۳ اگر رنگ پوست فردی از سفیدی مایل به رنگ گچی بود یا گچی رنگ بود، این مسئله نشان دهنده غلبه بلغم در مزاج او و یکی از علائم بروز مزاج سرد و مرطوب در اوست.مجله سیب سبز