جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 3 از 4 ابتداابتدا 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج 21 تا 30 از 32 مجموع

موضوع: ماساژ درمانی (مقالات و گزارشات)

 1. #21
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ماساژ درماني ؛ شيوه‌اي براي افزايش ايمني بدن
  جام جم آنلاين: ماساژ بدن باعث توليد گلبول سفيد، افزايش انرژي ذهني و تقويت سيستم ايمني مي‌شود.بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه ماساژ از راههاي مختلفي چون افزايش جريان خون در مفاصل، درمان كشيدگي، خشكي و گرفتگي عضلات نقش بسزايي دارد. همچنين ماساژ بدن به صورت مداوم سيستم ايمني بدن را تقويت كرده، باعث توليد گلبول سفيد مي‌شود.
  ماساژ باعث آرامش فرد و افزايش انرژي ذهني او مي‌شود. همچنين باعث مي‌شود تا شما در كار خود فعال‌تر و موثرتر عمل كنيد.
  طي تحقيق صورت گرفته در دانشگاه ميامي مشخص شد: ماساژ كوتاه‌مدت در محل كار اضطراب را كاهش داده و بازده كاري را افزايش مي‌دهد. بعد از 15 دقيقه ماساژ، كاركنان هوشيارتر بوده و مي‌توانند مسائل رياضي را سريع‌تر و با دقت بيشتري حل و فصل كنند.

  خوشبختانه ماساژور ما هميشه همراهمان است! دستان ما بهترين ماساژورها هستند، اكثر ما ماساژدهي را انجام مي‌دهيم، بدون اين كه آگاهانه از آن استفاده كنيم.

  گاهي پيشاني خود را به خاطر سردرد مالش مي‌دهيم يا در حمام با ليف خود را ماساژ مي‌دهيم و يا پاها را بعد از يك پياده‌روي طولاني مي‌ماليم. تمام اين‌ها روش‌هاي ساده و طبيعي خود ماساژدهي هستند.

  هر روز صبح و بعدازظهر خود را ماساژ دهيد

  از مشت‌هايتان استفاده كنيد و آنها را به آرامي به بدن خود بكوبيد. از پاها و بازوها شروع كنيد و از قسمت فوقاني دست و پا روبه پايين حركت كنيد، سپس از بالا روبه پايين با مشت‌هاي آرام ادامه دهيد. مشت و مال بدن باعث قوي‌تر شدن بدن مي‌شود و خون را به جريان انداخته، حسگرهاي عصبي را آرام مي‌كند.

  با اين عمل در صبح، بدن شما بيدار شده، آماده فعاليت روزانه مي‌شود، اما با مشت و مال در شب قبل از خواب، ذهنتان آرام شده، استرس و فشاركاري از بدنتان خارج مي‌شود.

  بعد از هر غذا شكم خود را بماليد

  بيشتر ما اين كار را به‌خصوص بعد از يك غذاي مفصل به طور غريزي انجام مي‌دهيم، يك يا هر دو كف دست را به روي شكم گذاشته و در جهت عقربه ساعت مالش دهيد. اين دقيقا همان جهتي است كه غذا به طور طبيعي در روده حركت مي‌كند. انجام اين ماساژ چرخشي مي‌تواند به هضم غذا كمك كند.

  قبل و بعد از ورزش خود را ماساژ دهيد

  ماساژ بدن قبل از ورزش‌هاي كششي يا استقامتي جريان خون را به سمت مفاصل هدايت مي‌كند و ماساژ بعد از ورزش به دفع سموم بدن و بهبود ماهيچه‌ها كمك مي‌كند. قبل از ورزش با مشت بدن را مالش دهيد تا گردش خون به سمت پاها و بازوها هدايت شود. بعد از ورزش مفاصل را با كف دست يا با مشت آرام در جهت قلب ماساژ دهيد.

  دست‌هايتان را هر روز با كرم مرطوب‌كننده ماساژ دهيد

  انگشتان دست را در هم قلاب كنيد و پاشنه دست‌ها را دايره‌وار به هم بماليد. سپس همان‌طور كه دست‌هايتان در هم قلاب است، با يك شست، زير شست ديگر را دايره‌وار ماساژ داده و به سمت مركز دست برويد. اين حركت را با دست ديگر ادامه دهيد. بعد انگشت‌ها را رها كرده و با شست و انگشت اشاره يك دست، كف دست، مچ و انگشتان دست ديگر را ماساژ دهيد.

  به ساق‌هاي پايتان استراحت دهيد

  بعد از استفاده از كفش‌هاي پاشنه‌دار حتما بر روي زمين نشسته و به ماهيچه‌هاي ساق پايتان استراحت دهيد. زانوها را خم كرده و كف پاها را بر روي زمين قرار دهيد. يك مچ را گرفته و شست دست را بر روي تاندون يك پا به مدت 5‌ دقيقه فشار دهيد. بعد 2 سانتي‌متر بالا‌ي ماهيچه پايتان رفته و دوباره اين كار را تكرار كنيد. اين عمل را آن‌قدر ادامه دهيد تا به زانو برسيد، بر روي پاي ديگر هم اين عمل را تكرار كنيد.

  از دستانتان براي ماساژ گردن استفاده كنيد

  هنگام كار با رايانه هر يك ساعت استراحتي به خود بدهيد و انگشتان دستتان را پشت گردن برده و با پاشنه دست بر روي قسمت‌هاي مختلف گردن فشار ملايمي وارد كنيد و در اين حال به آرامي پاشنه دست را بر روي گردن به حالت دوراني حركت دهيد. سپس انگشتان دست راست را بر روي ماهيچه‌هاي سمت چپ گردن در زير جمجمه گذاشته و فشار دهيد. سر را به چپ خم كنيد و روبه پايين مالش دهيد تا به شانه‌ها برسيد. اين كار را 3 مرتبه تكرار كنيد. سپس طرف ديگر گردن را به همين ترتيب مالش دهيد در پايان سر را بر روي قسمت بالايي صندلي قرار دهيد و به مدت 20 ثانيه به گردنتان فشار وارد كنيد. با اين كار ماهيچه‌هاي جلو گردن هم كه در طول كار دچارگرفتگي شده‌اند، آرام مي‌شوند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #22
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آشنایی با ماساژدرمانی

  برای ماساژ درمانی اثرات مثبت زیادی از بهبود گردش خون تا بهبود متابولیسم بدن ذكر شده است. بخصوص در مورد ماساژ سوئدی نشان داده شده كه در كاهش درد عضلانی، كاهش استرس و بهبود ایمنی مؤثر بوده است.

  ● ماساژ درمانی چیست ؟

  ماساژ درمانی عبارتست از دست ورزی بر روی بافت های نرم بدن. این درمان به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدما ت و سرعت بهبود ناراحتیهای حاد و مزمن كمك می كند. امروزه میلیونها نفر در سراسر جهان از این روش به عنوان یك روش مراقبت بهداشتی استفاده می كنند.

  ● تاریخچه ماساژ درمانی چیست ؟

  تاریخچه این درمان به حدود ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد . در متن كتاب امپراطور زرد (كتاب مرجع طب داخلی چین) برای درمان فلج و تب و لرز به ورزش، ماساژ پوست و عضلات و نیز تمرینات بر روی دست و پا توصیه شده است. بقراط در حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد ضرورت استفاده از مالش را به عنوان یك درمان بخصوص در درمان آسیبهای ورزشی و جنگی ، به پزشكان گوشزد كرد. اسناد قدیمی دال بر استفاده ژاپنیها و نیز سایر تمدنها نظیر مصر، روم و عرب از ماساژ درمانی موجود است.

  ماساژ درمانی به شیوه نوین و علمی، توسط هنریك لینگ (۱۸۳۹-۱۷۷۶) بر پایه ماساژ و ورزش بنیان نهاده شد.

  دو برادر پزشك امریكایی به نام جورج و چارلز تیلور پس از تحصیل در سوئد ، در سال ۱۸۵۰ این رشته را به امریكا معرفی نمودند .

  ● سبکهای مختلف ماساژدرمانی کدامند؟

  امروزه بالغ بر ۸۰نوع مختلف ماساژ و كار بر روی بدن وجود دارد .این تكنیك ها به پنج گروه تقسیم می شوند:

  ▪ ماساژ سنتی اروپایی: شامل متدهایی بر اساس فیزیولوژی و آناتومی طب غرب ی. پنج تكنیك دست ورزی بافت های نرم بدن در آن مورد استفاده قرار می گیرند .

  ▪ ماساژ معاصر غربی: این روش نیز بر پایه روشهای مدرن آناتومیك شامل تكنیكهای دست ورزی فراتر از چارچوب ماساژ سوئدی بنا شده است وشامل ماساژ عصبی، ماساژ ورزشی و میوتراپی می باشد.

  ▪ ماساز در روشهای اصلاح حركت و ساختار:

  این تكنیكها بر ساختار و حركت بدن تأكید دارند .این روشها بدن را با كمك وزن و با دست ورزی بر روی بافتهای نرم و یا اصلاح الگوهای غلط حركتی ، سازماندهی و كامل می كنند. نمونه های آن عبارتند از: هلر ورك، رولفینگ، فلدن كرایس و تكنیك الكساندر.

  ▪ ماساژ شرقی:

  تكنیكهای ماساژ شرقی بر اساس اصول طب سنتی چین بنا شده و انرژی حیاتی را كه معتقدند در كانال های غیر قابل رؤیت در بدن جریان دارد تجدید می كنند .این متد ها شامل طب فشاری و شیاتسو می باشند.

  ▪ متدهای انرژی- پایه:

  این متدها كه در طب سنتی چین یافت نمی شوند، منجر به اثر بر روی حوزه انرژی كه درون و اطراف بدن را احاطه كرده ،می شوند .این كار هم با فشار و دست ورزی بر روی جسم وهم از طریق عبور دست از میان یا درون حوزه انرژی بدن صورت می گیرد. نمونه های روش های انرژی عبارتند از: درمان قطبی، لمس شفابخش و ریكی.

  بسیاری از ماساژدرمانگر ها تركیبی از روش های فو ق را بر اساس وضعیت بیمار اعمال می كنند.

  ● ماساژدرمانی چگونه اثر می کند ؟

  معمولا انواع ماساژ با یك مكانیسم مشابه بر روی بدن اثر می گذارند. زمانیكه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاكتیك می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود. ماساژ بطور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده ، مواد غذایی و اكسیژن تازه را به بافتهای مزبور می رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی كمك می كند.

  همچنین عضلات در حال كشش می توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده وبا محدود كردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند .با ماساژ منطقه مورد اثر ، بتدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر كاهش یافته و درد كاهش می یابد. همین مكانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است.

  علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین ها (نابود كننده های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل كننده خلق و خوی) می شود. همچنین ثابت شده كه هورمون استرس (كورتیزول) را آزاد می نماید.به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یك درمان تکمیلی برای افرادی كه سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می شود.

  ● در جلسه ماساژدرمانی چه اتفاقی رخ می دهد ؟

  پاسخ بستگی به نوع ماساژی دارد كه دریافت می كنید. در اینجا ماساژ سوئدی ذكر شده است.

  در ویزیت اول احتمالأ ماساژ درمانگر از شما در مورد سابقه پزشكی سؤال خواهد كرد . سپس برخی سؤالات در مورد وضعیت جسمی فعلی شما، روش زندگی، میزان استرس، هرگونه تجربه درد و اینكه به دنبال چه درمانی هستید مطرح می شود.

  اتاقی كه ماساژ درمانی در آن انجام می شود بطور مشخص گرم و دارای نور ملایم می باشد .در صورت تمایل شما از یك موسیقی آرام بخش نور شمع و بخور با یك رایحه دلپذیر استفاده می شود. اغلب برای مالش پوست از اسانسهای روغنی برای بالا بردن كیفیت ماساژ استفاده می شود. شما می توانید ماساژ كل بدن و یا ماساژ موضعی را درخواست كنید. می توانید روی قسمتهای دیگر بدن یك حوله یا ملافه بیندازید. روی یك تخت راحت پوشش دار كه اغلب دارای جایگاه سری است و نیاز به چرخش سر و گردن ندارد دراز می كشید.

  متخصصین ماساژ سوئدی ممكن است از انواع ضربه ها و تكنیك های مختلف استفاده كنند . شما می توانید ماساژ كلی بدن یا ماساژ متمركز بر مناطق دردناك یا تحت كشش را درخواست نمایید. توصیه می کنیم هر زمان كه احساس ناراحتی و درد كردید درمانگر را مطلع سازید. یك جلسه درمان معمولأ بین ۳۰ الی ۹۰ دقیقه طول می كشد .

  ماساژ نشسته ، روی صندلی و با لباس درحالیكه جلوی بدن به صندلی تكیه دارد انجام می شود.۵ الی ۳۰ دقیقه طول می كشد و برای ماساژ كتف و پا كاربرد دارد.

  تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان متغیر است. برای كاهش استرس اغلب هفته ای یك مراجعه توصیه می شود. برای وضعیتهای حاد تعداد جلسات درمان بستگی به طبیعت بیماری دارد. معمولأ ماساژدرمانی به منظور تكمیل درمان از سوی پزشك توصیه می شود.

  ● چه تحقیقات و مطالعاتی در مورد ماسازدرمانی موجود است ؟

  برای ماساژ درمانی اثرات مثبت زیادی از بهبود گردش خون تا بهبود متابولیسم بدن ذكر شده است. بخصوص در مورد ماساژ سوئدی نشان داده شده كه در كاهش درد عضلانی، كاهش استرس و بهبود ایمنی مؤثر بوده است. همچنین در افزایش عملكرد تنفسی، كاهش ادم ناشی از انسداد رگهای لنفاوی و كمك به بهبود صدمات وارد به بافت های نرم بدن بسیار مؤثر است.

  هنوز بسیاری از خواص ضد استرس ماساژ درمانی بصورت مطالعه علمی دانشمندان در نیامده است، ولی در طول ۲۰ سال اخیر بررسی های بسیاری بخصوص در زمینه ماساژ سوئدی جمع آوری شده. بسیاری از این تحقیقات در مؤسسه تحقیقاتی لمس شفابخش دانشگاه میامی و تعدادی از مطالعات نیز در مركز ملی طب مكمل و جایگزین انجام شده است.

  ▪ گرچه بررسی های كنترل شده زیادی لازم است، اما یافته ها شامل موارد زیر می باشد:

  - بیماران بستری در بیمارستان كه ماساژ دریافت كردند، افزایش در تحرك ، انرژی ، تغییرات مثبت خلقی و سرعت بهبودی از خود نشان دادند.

  - بیماران مبتلا به پشت درد مزمن پس از دریافت دو جلسه درمان ۳۰ دقیقه ای در هفته برای مدت پنج هفته ، كاهش درد ، افسردگی و اضطراب و نیز بهبود خواب را گزارش كرده اند. برخی نتایج متناقض نیز گزارش شده كه نیاز به بررسی های بیشتر دارد.

  - كاركنان ادارات كه ماساژ دریافت كردند ، هشیارتر، فعال تر و كم استرس تر از آنهایی بودند كه ماساژ دریافت نكرده بودند.

  - بیماران مبتلا به درد های عضلانی كه دو جلسه ۳۰ دقیقه ای ماساژ درمانی در هفته به مدت ۵ هفته دریافت كردند، كاهش درد ، كوفتگی و خستگی را گزارش دادند، همچنین در تعداد شبهای كمتری اختلالات خواب داشتند. در این قسمت نیز به مطالعات بیشتری نیاز است.

  - در مصدومین سوختگی ،ماساژ درمانی در كاهش اختلالات روحی(اضطراب ، تنش و افسردگی) و علایم جسمی (درد و خارش) مؤثر بوده است.

  اثرات ماساژ در كودكان نیز به خوبی بزرگسالان است. برای مثال نوزادان نارسی كه ماساژ دریافت می كنند ، بیشتر وزن اضافه می كنند و سریعتر از بیمارستان مرخص می شوند. كودكان مبتلا به اوتیسم نیز با ماساژ درمانی رفتارهای غیرمعقول كمتری از خود بروز دادند.

  سایر بیماری هایی كه به ماساژ درمانی خوب جواب داده اند عبارتند از: سندرم خستگی مزمن، استئوآرتریت، سندرم تونل كارپال ، میگرن و سیاتیك.

  ● درمانگرماساژدرمانی چگونه انتخاب می شود؟

  ۳۰ ایالت و ناحیه در ایالات متحده قانون حمایت از تخصص ماساژ درمانی را گذرانده اند و آزمایشات این دوره ها را تعریف كرده اند. اگرچه مقررات اخذ مدرك از ایالتی به ایالت دیگر تفاوت دارد. در بسیاری از ایالات یك دوره ۶۰۰ ساعته برای آموزش آن در نظر گرفته شده است و اخذ درجه منوط به شركت در امتحان سراسری بورد تخصصی ماساژ درمانی ویرجینیا است.

  برای مراجعه به یك ماساژ درمانگر از دوستان خود و یا مراقبین بهداشتی قابل اعتماد كمك بگیرید. قبل از ملاقات با درمانگر خود تحقیق كنید. برای مثال سؤال كنید كه در كدام رشته ماساژ درمانی تخصص دارد .(amta) دارد.

  بخاطر داشته باشید كه در زمان ویزیت باید احساس راحتی داشته باشید. در صورتیكه شخصیت و خصوصیات اخلاقی درمانگر خود را نمی پسندید فرد دیگری را جستجو كنید كه با او احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

  برای یادگیری روش های ماساژ درمانی و آموزش آن به اطرافیان می توانید از كتاب ها و نوارهای آموزشی ویدیویی بهره جویید. در بسیاری از كشورها كلاس تكنیكهای ماساژ درمانی یا مراكز آموزشی بزرگسالان وجود دارد.

  ● موارد احتیاط در ماساژدرمانی چیست؟

  - در صورتیكه مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، فلبیت، ترومبوز، یرقان یا بیماری عفونی پوستی هستید از ماساژ اجتناب كنید.

  - روی زخمهای باز یا سوختگی یا موضع جراحت قبلی ماساژ انجام ندهید. در كوفتگی یا رگ به رگ شدن، ماساژ را بمدت ۲۴ ساعت به تأخیر بیاندازید.

  - در صورت ابتلا به یك بیماری مزمن، مانند آرتریت، سرطان یا بیماری قلبی ، قبل از انجام ماساژ با پزشك خود مشورت نمایید.

  - در صورتیكه باردار هستید به ماساژ درمانگر خود اطلاع دهید ، زیرا ماساژ برخی نواحی، باعث زایمان زودرس می شود.

  در گاه طب مکمل جایگزین ایران
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #23
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ماساژچیست؟


  ماساژ، هنر شفابخشی است که سرزندگی و آرامش به همراه دارد. شما با این عمل می توانید باعث شادابی و تقویت جسم و حتی روح خود شوید. در این زمان ماساژ گیرنده ، به وضع جسمی –روانی خاصی می رسد. این حال و وضع را تنها کسانی درک می کنند که روزانه تمرین های تمرکز و تفکر را انجام می دهند و این هدیه بزرگی است که دست های مهربان شما می توانند به دیگران بدهند.

  در مشهور ترین سالن های بهداشت و زیبایی جهان، از ماساژ کمک گرفته می شود، زیرا افزون بر ایجاد آرامش و رفع خستگی ، باعث سلامت بدن و زیبایی پوست نیز می شود. شما نیز با به کار گیری فنون این کار و آموزش آن به دوستان خود می توانید در مصرف وقت و پول صرفه جویی کنید و این کار را به عنوان رفع خستگی و ایجاد آرامش و شادابی، هر چند وقت یکبار انجام دهید.

  ● روغن و پودر

  برای ماساژ از پودر یا روغن استفاده می شود، تا دست ها روی پوست تحرک کافی داشته باشند. روغن از پودر بهتر بوده، زیرا سبب می شود دست ها بر روی بدن به راحتی بلغزد و حرکات را به خوبی انجام دهند، به طور معمول برای ماساژ از دو نوع روغن گیاهی و معدنی استفاده می شود. در سالن های ماساژ معمولا از روغن های معدنی که ارزان تر است استفاده می شود اما شما بهتر است از روغن های گیاهی استفاده کنید؛ همانطور که غذاهای طبیعی به ویژه گیاهی از دیگر غذاها مفید تر هستند، روغن های گیاهی هم سالم تر و هم پرفایده تر از دیگر مواد هستند و می توانند مواد غذایی مفیدی در اختیار پوست بگذارند و زودتر و بهتر جذب شوند. از میان روغن های گیاهی ، روغن بادام ، روغن زیتون، روغن آفتابگردان و بسیاری از روغن های گیاهی دیگر مناسب و قابل استفاده هستند.

  اگر هیچ نوع روغن گیاهی در دسترستان نیست، از روغن بچه هم می توانید استفاده کنید، تنها اشکال این نوع روغن ، جذب فوری آن است. در صورت بکارگیری روغن بچه مجبور هستید هر چند دقیقه یکبار روغن به پوست اضافه کنید.

  لوسیون های دست هم، همین اشکال را دارند و به دلیل خاصیت جذب فوری برای ماساژ مناسب نیستند. اما اگرهیچ ماده بهتری در اختیارتان نیست، ناچار باید از آنچه هست استفاده نمایید. روغن هایی که به کار می برید خواه گیاهی یا معدنی، ممکن است بوی خوشی نداشته باشند، در این صوتر میتوانید چند قطره از اسانس گل مورد علاقه خود را به آن اضافه کنید تا خوش بو شود.

  کارکردن با پودر به آسانی ماساژ با روغن نیست. اما اگر پوست نتواند روغن را تحمل کند یا روغن مناسبی در دسترس نباشد و یا محض تنوع بخواهید از پودر برای ماساژ استفاده کنید باید از پودر تالک کمک بگیرید.

  اگر به هر دلیلی روغن یا پودر به کار نمی برید، باز هم ماساژ انجام پذیر است ، اما به سختی. هنگام استفاده از روغن برای ماساژ، بهتر است ابتدا روغن را روی دست خود مالیده و بعد بر بدن شخص مورد نظر بمالید. اگر روغن سرد بود پس از ریختن روی دست کمی آن را در دست بگذارید و بر هم بمالید تا گرم تر شود و ماساژ بهتر صورت گیرد. بهتر است هر عضوی را که می خواهید ماساژ دهید، ابتدا همان عضو را روغن زده و بعد از ماساژ، بخشی دیگر را روغن بزنید و روغن را متناسب با همان عضو استفاده نمایید ، چرا که بعضی از اندام ها روغن بیشتر و بعضی کمتر می خواهند. سینه ، پشت، پاها در صورت داشتن مو، نیاز به روغن بیشتری دارد، تا هنگام ماساژ کشیده نشود و ناراحتی ایجاد نکند.

  ماساژ کامل بدن را با ماساژ سر شروع می کنیم و معمول این است که ابتدا از صورت و از ناحیه پیشانی تا چانه و سپس گوش ها و گردن و سرانجام پوست سر، ماساژ داده شود.  ایران مانیا
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #24
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  هشدار مسوولان درباره ماساژورهاي شاغل در استخرها

  اين ماساژورها مجوز ندارند


  هيدروتراپي يکي از درمان‌هاي رايج است که اين روزها با عنوان ماساژ درماني در استخرها شايع شده و کساني هستند که بدون داشتن مدرک و تخصص اقدام به اين کار مي‌کنند.

  در اين ميان، وظيفه نظارتي وزارت بهداشت بسيار کليدي است و شايد تنها نهادي است که مي‌تواند بر اين کار غير قانوني و غيرحرفه‌اي نظارت کند و اجازه ندهد افرادي فاقد تخصص با سلامت مردم بازي کنند. اما از سال 79 که پديده ماساژ درماني در استخرها رواج يافته است، وزارت بهداشت نظارتي بر آن نداشته و از کار اين افراد جلوگيري نکرده است، به گونه‌اي که اين کار در فصول گرم سال به کاري پررونق و پر طرفدار تبديل شده است.


  وزارت بهداشت به عنوان تنها نهاد تامين کننده سلامت مردم در اين زمينه بايد اطلاع رساني کرده و به مردم هشدارهاي لازم را ارايه کند اما اين اقدام صورت نگرفته و هيچ کدام از مراجعان به استخرها از غير قانوني بودن کار ماساژ درمانان اطلاعي ندارند و خود را به دست افراد فاقد صلاحيت و تخصص مي‌سپارند.
  در ايران حتي يک هيدروتراپ نداريم


  دکتر محسن‌ هاشمي، رييس انجمن فيزيوتراپي به خبرنگار «سلامت» مي‌گويد: «به جرأت مي‌توانم بگويم که در ايران حتي يک نفر هم مدرک تحصيلي هيدروتراپي ندارد و تمام کساني که در استخرها اين کار را مي‌کنند، فاقد تخصص و مهارت هستند.» هيدروتراپي در ديگر کشورها نيز انجام مي‌شود اما اين کار زير نظر پزشک متخصص، در استخرهاي مخصوص و ايمن و با تاييد نهاد مسوول در حوزه سلامت انجام مي‌شود اما در ايران کار هيدروتراپي در استخرهاي فاقد ايمني و معمولي بدون مجوز و از سوي افراد فاقد صلاحيت انجام مي‌شود که اين کار عوارض متعددي بر سلامتي مراجعان مي‌گذارد. مسوولان وزارت بهداشت که مسوول حوزه بهداشت و درمان هستند پس از پيگيري‌هاي خبرنگار هفته‌نامه سلامت تنها اذعان داشتند که اين وزارتخانه هيچ مجوزي براي فعاليت مدعيان هيدروتراپي صادر نکرده است و اين کار به صورت غيرحرفه‌اي انجام مي‌شود.
  ماساژ جنبه درماني ندارد


  رييس انجمن فيزيوتراپي با اشاره به اينکه وزارت بهداشت مسوول تاييد يا رد صلاحيت اين افراد است، مي‌گويد: «اگر وزارت بهداشت اعلام کند که اين افراد داراي صلاحيت هستند، ما نيز با کار آنان موافق خواهيم بود ولي در حال حاضر معتقديم اين افراد صلاحيت چنين کاري ندارند.» هاشمي‌معتقد است که يک کارشناس تربيت بدني نبايد در کار فيزيوتراپي دخالت کند زيرا تجربه چنين کاري را ندارد. هاشمي، رييس انجمن فيزيوتراپي با اشاره به اينکه فيزيوتراپي در استخرها في النفسه مورد تاييد نيست مي‌گويد: «ما به هيچ عنوان اين کاررا تاييد نمي‌کنيم و نسبت به انجام اين کار در استخرها هشدار مي‌دهيم.» وي مي‌افزايد: «در حال حاضر، در ايران هيچ کسي تخصص هيدروتراپي ندارد و اين اصطلاح به اشتباه در فرهنگ ما جا افتاده است.» به گفته وي، در واقع ماساژ درماني دراستخرها يک هزينه بي‌نتيجه است و جنبه درماني ندارد. هاشمي‌مي‌افزايد: «شنا کردن به تنهايي خاصيت دارد و براي بدن و سلامت خوب است اما هيدروتراپي به شيوه غير حرفه‌اي مورد تاييد نيست.» به گفته هاشمي، استخرهاي مربوط به کار هيدروتراپي با استخرهاي معمولي بايد متفاوت باشد و نياز است که اين استخرها به مسايل ايمني مجهز شود. رييس انجمن هيدروتراپي خاطرنشان مي‌کند: «هيدروتراپي نياز به تمرينات خاص و ويژه‌اي دارد که اين کار فقط از عهده متخصص بر مي‌آيد و کساني که به اسم فيزيوتراپ در استخرها هستند، توانايي چنين کاري را ندارند.»


  اين متخصص پزشکي فيزيکي و توانبخشي مي‌افزايد: «به طور معمول انواع ماساژ با يك مكانيسم مشابه روي بدن اثر مي‌گذارند. زماني كه ماهيچه بيش از حد فعاليت دارد، تجمع مواد زايد از جمله اسيدلاكتيك مي‌تواند سبب درد، گرفتگي و حتي اسپاسم عضلات شود.» وي تصريح مي‌کند: «ماساژ به طور عام و ماساژ سوئدي به طور خاص، گردش خون و جريان لنفاوي را بهبود بخشيده ، مواد غذايي و اكسيژن تازه را به بافت‌هاي مزبور مي‌رساند و به خروج مواد سمي‌و بهبودي كمك مي‌کند.» به گفته‌ هاشمي، ماساژ موجب افزايش اندروفين‌ها (نابودكننده‌هاي درد) و افزايش ترشح هورمون سروتونين (تعديل‌كننده خلق و خوي) مي‌شود. همچنين ثابت شده كه هورمون استرس (كورتيزول) را آزاد مي‌کند.به همين دليل ماساژ اغلب به عنوان يك درمان تکميلي براي افرادي كه سيستم ايمني آنها بر اثر استرس تضعيف شده توصيه مي‌شود.


  وي خاطرنشان مي‌کند: «اين افراد از سال 79 وارد کار هيدروتراپي شده‌اند و وزارت بهداشت بايد از اين افراد مدرک تخصصي بخواهد و مانع فعاليت آنها شود.»


  ماساژ درماني يکي از روش‌هاي درماني مرسوم است که براي تسکين برخي دردها موثر است و اين درمان روش‌ها و شيوه‌هاي متعددي دارد که از جمله مي‌توان به ماساژ سنتي اروپايي، ماساژ معاصر غربي، ماساژ در روش‌هاي اصلاح حركت و ساختار، ماساژ شرقي و غيره اشاره کرد که هر کدام به شيوه خاصي انجام مي‌شود.
  کار ماساژ درماني در استخرها مورد تاييد وزارت بهداشت نيست


  دکتر ميرشکار، رييس بخش تحقيقات مرکز اعتبار بخشي درمان وزارت بهداشت با غيرقانوني خواندن ماساژ درماني در استخرها، به سلامت مي‌گويد: «کار ماساژ درماني در استخرها کاري غيرقانوني است و هيچ جنبه قانوني براي اين کار وجود ندارد.» وي مي‌افزايد: «کار ماساژ درماني در استخرها مورد تاييد وزارت بهداشت نيست و اين وزارتخانه مهر تاييدي بر اين کار نمي‌زند.» به گفته ميرشکار، اين کار نياز به تخصص دارد و هر کسي نمي‌تواند بدون داشتن تخصص وارد اين حرفه شود.


  وي تصريح مي‌کند: «تاکنون وزارت بهداشت هيچ مجوزي براي کسي مبني بر هيدروتراپي نداده است اما اينکه وزارت بهداشت پس از 9 سال قدمت اين کار غيرقانوني و غيرحرفه‌اي در کشور، اعلام کند که اين کار بدون مجوز انجام مي‌شود، نگراني‌هايي ايجاد کرده و توجه بيشتر مسوولان و نهادها را به چنين مقولاتي جلب مي‌کند تا افراد سوءاستفاده گر از ناآگاهي مردم و بي‌توجهي مسوولان براي بازي با سلامت مردم بهره نگيرند.» رييس اداره کل نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکي ايران نيز مي‌گويد که به هيچ ماساژور يا فيزيوتراپيستي مجوز فعاليت در استخر داده نشده است.
  مردم خودشان را به دست ماساژورها نسپارند


  دکتر جواد معظمي‌در گفتگو با خبرنگار «سلامت» تصريح مي‌کند: «ماساژورها بدون مجوز در استخرها فعاليت مي‌کنند. اين کار غير قانوني است و بي شک در صورت دريافت گزارش با متوليان اين امر برخورد خواهد شد.» وي ادامه مي‌دهد: «اداره نظارت بر درمان تمام تلاش خود را براي برخورد با متخلفان به کار مي‌گيرد اما افراد جامعه نيز در اين خصوص بايد همکاري‌هاي لازم را داشته باشند و سلامت خود را به خطر نيندازند.» در اين زمينه، ماساژور تيم ملي وزنه برداري نيز به خبرنگار «سلامت» مي‌گويد که تنها استفاده از ماساژهاي پوستي براي افراد غير ورزشکار در استخر و سونا بدون اشکال است، آن هم در شرايطي که فرد احساس درد و ناراحتي در نواحي گوناگون بدن نداشته باشد.
  ماساژ مي‌تواند سبب ايجاد ضايعات نخاعي شود


  دکتر رايس ريسوف، ماساژور بلغار تيم ملي وزنه برداري و فيزيوتراپ تيم ملي جوانان کشتي کشورمان در اين خصوص مي‌افزايد: « ماساژ ورزشکاران انواع گوناگوني دارد. برخي از ماساژها براي ايجاد حس آرامش و رفع خستگي عضلات پس از تمرين استفاده مي‌شود و برخي ديگر محرک عضلات براي شروع تمرينات هستند. ماساژ پيش و پس از مسابقه براي ريکاوري ماهيچه‌ها استفاده مي‌شود اما يک فرد غير ورزشکار يا حتي ورزشکار آماتور به هيچ يک از اين ماساژها احتياج ندارد.» وي اضافه مي‌کند: «متاسفانه برخي براي فرار از کمردرد يا مشکلات ديگر مفاصل مانند زانو، کتف و آرنج خود را به دست ماساژورهاي غيرحرفه‌اي مي‌سپارند اين کار نه تنها راه حل مناسبي براي مشکلات استخوان‌ها به شمار نمي‌رود بلکه حتي مي‌تواند ناراحتي‌هاي اين نواحي را تشديد کرده و سبب ايجاد ضايعات نخاعي شود.» دکتر رايس ادامه مي‌دهد: «يک ماساژور بايد در وهله اول تحصيلات مربوطه را داشته باشد و آناتومي‌استخوان‌ها را به خوبي بشناسد، ضمن اينکه بايد مباحث تئوري و عملي ماساژ را در مراکز آموزش معتبر پشت سر بگذارد. ماساژ دادن کار سختي نيست و هر کس مي‌تواند خود را ماساژور بنامد اما به ياد داشته باشيد که ماساژور بايد با لمس عضلات به مشکلات کبد، کليه و ديگر دستگاه‌هاي گوناگون بدني پي برده و بداند که کدام عضلات نياز به استراحت و کدام يک نياز به ماساژ دارند. بي‌ترديد در صورتي که اين عمل بدون آگاهي کافي صورت گيرد، مشکلات بسياري را به دنبال خواهد داشت.»
  فدراسيون شنا به هيچ ماساژوري مدرک نداده است


  نايب رييس فدراسيون شنا نيز به «سلامت» مي‌گويد: « فدراسيون شنا که مجري برگزاري کلاس‌هاي مربيگري و نجات غريق است، به هيچ شخصي مدرک ماساژوري اعطا نکرده و بيشتر ماساژورهاي حاضر در استخرها و سونا‌ها فاقد مجوز هستند.» محسن علي‌آبادي مي‌افزايد: «فدراسيون شنا بارها در اطلاعيه‌هاي خود به متقاضيان استفاده از استخرها هشدار داده است که براي بهبود دردهاي استخواني به هيچ عنوان از ماساژورها ياري نگيرند. بيشتر اين افراد با اطلاعات ناکافي در استخرها مشغول شده‌اند و درباره عضلات بدن دانشي ندارند. حتي گاهي مشاهده شده بيماراني که از ناحيه کمر دچار ناراحتي هستند، با انجام اين کار اشتباه تارهاي عصبي خود را تحت تاثير قرار داده و مشکلات جديدي را براي خود ايجاد مي‌کنند.» وي خاطرنشان مي‌کند: « استخر جاي ماساژ درماني نيست و بهتر است که افراد براي درمان دردهاي مفصلي با فيزيوتراپ و ارتوپد مشورت کنند.» با وجود هشدار متخصصان و مسوولان درباره حضور و فعاليت ماساژورها در استخرها و سوناها متاسفانه به خصوص در شهر تهران با رشد فزاينده اين ماساژورها روبه‌رو شده‌ايم و برخي از استخرهاي خصوصي نيز وجود و حضور اين ماساژورها در استخرهاي خود را به عنوان يکي از امنتيازات خود عنوان مي‌کنند، حال آنکه ماساژ حتي مي‌تواند مضرات غيرقابل جبراني را منجر شود و توانايي حرکتي را از فرد سلب کند. جالب آنکه در بسياري از ايالات آمريکا يك دوره ??? ساعته براي آموزش ماساژورها در نظر گرفته شده است و اخذ درجه درمانگر ماساژدرماني منوط به شركت در امتحان سراسري بورد تخصصي ماساژ درماني ويرجينيا است، در حالي که متاسفانه در ايران به ماساژ نه به عنوان يک رشته تخصصي که به عنوان عملي که حتي مي‌توان در خانه و بدون توجه به کمترين نکات و شرايط انجام داد، نگاه مي‌شود و در اين ميان مسوولان مربوطه هر کدام نظارت بر کار اين ماساژورها را بر عهده ديگري مي‌اندازند و تنها اين سلامت مردم است که مورد غفلت واقع شده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #25
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دستان شفابخش


  تاملاتی در باب ماساژ درمانی  ما نمی‌دانیم چه کسی برای اولین بار از ماساژ استفاده کرد و چرا. اما می‌دانیم که ماساژ یک هنر قدیمی است که به طلوع تمدن بازمی‌گردد. کلمه ماساژ massage ریشه یونانی دارد و به معنی «کار با دست‌ها مانند ورز دادن خمیر» است. بقراط در سال ۴۰۰ قبل از میلاد می‌نویسد: «پزشک باید در خیلی چیزها تجربه داشته باشد، که یکی از آنها قطعا ماساژ دادن است.» طب در ۲۴۰۰ سال گذشته راه درازی را آمده است و پزشکان دیگر توجهی به دستانشان برای درمان بیماران ندارند. ماساژ هم راه درازی را پیموده است. ماساژورها دیگر تنها به عنوان متخصصان پرارزش برای رختکن‌های ورزشکاران در نظر گرفته نمی‌شوند، بلکه به چشم درمانگر به آنها نگریسته می‌شود. ماساژ قابل احترام است اما آیا واقعا نقش درمانی دارد؟ ماساژ به شیوه امروزی
  ماساژدرمانی در سال‌های ۱۸۵۰ در آمریکا پا گرفت، یعنی زمانی که دو پزشک نیویورکی تکنیک معرفی شده به وسیله «پر هنریک لینک» سوئدی را به آمریکا آوردند. در طی دو دهه بعدی بسیاری از بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها ماساژ را به بیمارانشان توصیه کردند و گاه پزشکان شخصا مبادرت به پیاده کردن این روش نمودند. همان‌طور که پزشکی روز به روز پیچیده‌تر می‌شد، پرستاران و فیزیوتراپ‌ها این وظیفه را بر عهده گرفتند. بعدها خود آنها نیز به کارهای دیگر پرداختند و ماساژدرمانی در سال‌های ۱۹۳۰ کاملا کنار گذاشته شد. اما از سال‌های ۱۹۷۰ دوباره حرکتی به سوی گذشته شکل گرفت و این بار ماساژدرمانی به عنوانی شعبه‌ای از طب مکمل وارد صحنه شد.
  ● فنون ماساژ‌درمانی
  پزشکان ماساژ را دستکاری بافت‌های نرم بدن می‌دانند که سبب کاهش ناراحتی و تنش و ارتقای سلامتی و بهبود می‌شود. این تعریف یک تعریف گسترده بوده و حداقل ۸۰ نوع متفاوت ماساژ را در بر می‌گیرد. یکی از این انواع، ماساژ سوئدی است که هنوز بر اساس نظامی که لینگ ابداع کرد انجام می‌‌شود و گسترده‌ترین روش به کار رفته در آمریکا است. ماساژ سوئدی بدین شکل انجام می‌شود که ابتدا فرد با لباس و یا لباس زیر روی یک تخت مخصوص دراز میکشد. ماساژور معمولا در مورد بخش‌هایی از بدنش که دوست ندارد لمس شود، می‌پرسد. بدن روغن مالی می‌شود. البته نور ملایم، موزیک و شمع نیز با این مراسم همراه هستند که استفاده از آنها اختیاری است.
  در ماساژ سوئدی از تکنیک‌های متفاوتی استفاده می‌شود. مثلا روش ضربه‌ای که می‌تواند ملایم یا قوی باشد. در روش ورز دادن از انگشتان و شست برای اعمال فشار به صورت دایره‌ای استفاده می‌شود. روش مالشی خشن‌تر است. در این روش درمانگر از کف دست، و یا حتی ساعد یا بازو برای وارد کردن نیرو استفاده می‌کند. در روش شلاقی ضربات سیلی مانند به طور ریتمیک و یا به شکل تلنگر به منظور تحریک بافت‌های عمقی وارد می‌شوند.
  ماساژدرمانگرها در آمریکا سوابق آموزش متفاوتی دارند. بسیاری از آنها بر اساس استانداردهای وضع شده به وسیله انجمن ماساژدرمانی آمریکا آموزش دیده‌اند. نهادهایی از قبیل «کمیته اعتباربخشی ماساژدرمانی» بر کار آنها نظارت داشته و در بسیاری از ایالت‌ها ماساژدرمانگرها نیاز به دریافت پروانه کار دارند. ماساژ صددرصد سوئدی معمولا در محدوده خصوصی چشمه آب معدنی، کلوب سلامت، ورزشگاه، یا کلینیک انجام می‌شود. درمانگرها همچنین ممکن است تخت‌های قابل حمل را به خانه متقاضیان ببرند. یک جلسه معمولا به مدت ۳۰ الی ۶۰ دقیقه طول می‌کشد. ماساژهای کوتاه‌تر و ارزان‌تر در بسیاری از مکان‌ها از فرودگاه‌ها و هتل‌ها گرفته تا مراکز خرید انجام می‌شوند. در این شرایط مشتریان با لباس‌های معمولی روی صندلی مخصوص ماساژ می‌نشینند. بسیاری از انواع دیگر ماساژ نیز وجود دارد که هرکدام اهداف و ادعاهای خاص خود را دارند. این انواع شامل ماساژ عصبی- عضلانی، ماساژ ورزشی، ماساژ بافت‌های عمقی، ماساژ عضلات صورت و عضله درمانی هستند. دست کاری‌های بافت نرم همچنین در بسیاری از سایر روش‌ها صورت می‌گیرد.
  ● ادعاهای طرفداران ماساژ‌درمانی
  طرفداران ماساژدرمانی عقیده دارند که ماساژ بدن را قوی کرده، بافت‌های صدمه دیده را قادر می‌سازد به حالت طبیعی بازگشته و خود را ترمیم کنند. نظریه‌های زیادی برای توضیح این سودمندی ادعایی ارائه شده است، از آن جمله می‌توان به بهبود گردش خون، خارج شدن سموم از بدن، کاهش تنش، خواب بهتر، و فوایدی برای سوخت و ساز و دستگاه ایمنی یاد کرد. پر و پا قرص‌ترین طرفداران ماساژ ادعا می‌کنند که ماساژ می‌تواند به بهبود عملکرد تقریبا تمامی بخش‌های بدن کمک کند.
  ● بررسی‌های علمی چه می‌گویند
  بر خلاف کاربرد گسترده ماساژ، تنها شمار اندکی بررسی‌های علمی اثربخشی آن را ارزیابی کرده‌اند. رایج‌ترین کاربردهای درمانی شامل کاهش ناراحتی‌های عضلانی و رفع تنش هستند. اگرچه بسیاری از مردم از ماساژ برای درمان دردها و گرفتگی‌های عضلانی پس از ورزش، به منظور انجام بهتر حرکات ورزشی یا بازتوانی آسیب‌ها استفاده می‌کنند، مستندات علمی چندانی در مورد برتری این روش بر روش‌های روانشناختی و تقویت اعتماد به نفس وجود ندارد. طبق نتایج به دست آمده از یک بررسی، ماساژ ممکن است برای کمردرد مداوم بدون علت مشخص سودمند باشد. مطالعه‌ای دیگر اثربخشی آن را بر کاهش تنش‌های ذهنی تایید کرده است اما این روش برتر از نوارهای کاست آرام بخش نبوده است. بالاخره چند بررسی کوچک نشان می‌دهند که ماساژ می‌تواند در کاهش ناراحتی حاصل از فیبرومیالژی ( یک ناراحتی با دردهای پراکنده عضلانی در بدن که علت دقیق آن معلوم نیست)، اضطراب و دلهره شدید هنگام اعمال برخی شیوه‌های درمانی و علائم میگرن موثر باشد. همچنین درباره فواید متعدد آن در طب کودکان و بیماری‌های زنان و زایمان ادعاهایی شده است.
  ● بالاخره چه باید کرد
  برای این که اثربخشی ماساژ در پیشگیری یا درمان بیماری‌ها ثابت شود، نیاز به بررسی‌های بسیار بیشتری است. متاسفانه روند این تحقیقات دشوار، کند و پرهزینه است. حتی با وجود یافتن علاقه به طب مکمل، تا درک کامل فواید و محدودیت‌های ماساژدرمانی راه زیادی باقی است. اما برای بهره‌مند شدن از ماساژ نیازی نیست که تا اعلام نظر دانشمندان صبر کنید. تنش، ناراحتی عضلانی، واکنش فرد به وقایع بیرونی و درونی هستند. ممکن است دانشمندان نتوانند به شما بگویند که آیا ماساژ ساختمان یا کارکرد بدنتان را بهبود می‌بخشد یا نه. اما ی‌توان از این روش در کنار درمان‌های پزشکی استفاده کرد. ماساژ تقریبا هیچ ضرری ندارد.
  بنابراین شما می‌توانید پول و وقت خود را برای این کار خرج کنید، پس امتحان کنید. بسیاری از مردم پس از آن احساس بهتری دارند. اگر شما یکی از آنها هستید می‌توانید هر وقت بدان نیاز داشتید، به سراغش بروید.


  زهرا عباسپور تمیجانی
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #26
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ماساژ درمانی , به درمان ها اضافه شد!

  پژوهشگران دستگاهی برای كاهش ناراحتی های عضلانی و عصبی ، مشابه ماساژدرمانی ساختند.
  به گزارش سلامت نیوز پژوهشگران دستگاهی برای كاهش ناراحتی های عضلانی و عصبی ، مشابه ماساژدرمانی ساختند.

  این دستگاه یك وسیله گرمایی - برقی است كه استفاده از آن به ایجاد آرامش در افراد كمك می كند.

  می توان با قرار دادن و حركت دادن این وسیله روی ستون فقرات و پاها كشیدگی های عضلانی را از بین برد.

  استفاده از این شیوه در كاهش ناراحتی های عصبی و عضلانی بسیار مهم است.

  این وسیله امواجی تولید می كند كه به از بین رفتن ناراحتی های عضلانی كمك می كند.

  با استفاده از ماساژدرمانی نیز می توان به نتایج مشابهی رسید.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #27
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ماساژ راهی برای سالم سازم بدن
  ماساژ( یا مالش) شیوه ای است که روی مجراهای اصلی و فرعی انرژی حیاتی و رگ های خون انسان و نقاط مناسب بدن برای طب سوزنی و محل های معین انجام می شود و با انجام آن از ابتلا به بیماری ها جلوگیری و به سالم سازی بدن کمک می شود.

  نکته های مهم اساسی ماساژ و مالش راهی برای سالم سازی بدن

  ماساژ بر اساس نظریه طب سنتی چین و براساس اصول تشخیص مرض و معالجه آن با تحلیل همه جانبه بیماری و حال مزاجی بیمار انجام می شود. درماساژ دادن از داروهای خوراکی بهره گرفته نمی شود و تأثیرات منفی آن بسیار کم است و برای بسیاری بیماری ها ، تأثیرگذاری نسبتا خوبب دارد و روشی ساده و آسان است.
  با این حال دامنه کاربرد آن بسیار گسترده است. اینگونه روش معالجه برای بیماری های معمولی از قبیل : بیماری مهره های گردن ، آسیب دیدگی حاد عضلات کمر( بر اثر کار جسمی زیاد) ، شکاف در مهره های بدن ، صدمه به عضلات ورباط ها و مفاصل دست ها و پاها و غیره مؤثر است.  حرکات دستی ماساژ طبق استاندارد معین و با رعایت اصول فنی و خواستهای اساسی مانند بادوام ، با قوت ، متعادل ، ملایم و اثرگذار عملی می شود. ماساژ تنها به حرکات دست محدود نمی شود بلکه با پا و قسمت بالای بازو دست و یا با توسل به وسایل مخصوص ماساژ انجام می شود. گاهی نیزمی توان از مرهم های ویژه برای ماساژ دادن استفاده کرد. برای نمونه مرهم مالش، خامه مالش ، روغن گرفته شده از گیاهی به نام " دونگ چینگ "، روغن کافیشه ، روغن کنجد و موادی مانند پودر و یا سایر مایع های روغن کاری. شیوه های ماساژ دادن فراوان است. شیوه های معمولی عبارت است از: فشار دادن ، مالیدن، فشردن با یک انگشت ، حرکت دادن ، کوفتن ، با دست کشیدن وغیره. برخی اوقات ماساژ برای پیشگیری و درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. برای نمونه : ماساژ کودکان ، ماساژ برای معالجه شکسته بندی استخوان ، ماساژ با " چی گون " ( روش سنتی تمرین تنفسی عمیق در چین) وغیره ؛ ماساژ گاهی برای سالم سازی بدن شخصی انجام می شود و هر کسی قادر به انجام آن است: مثلا ماساژ بهداشت چشمان ، بهداشت دست ها و پاها ، برای سالم سازی معده ، برای آرامش بخشیدن به اعصاب وغیره

  تأثیرات ماساژ و مالش راهی برای سالم سازی بدن  تأثیرات ماساژ و مالش عبارت است از :

  اول – کارکرد های امعا و احشاء شامل قلب ، جگر ، طحال ، ریه ، معده ، کیسه صفرا ، روده و مثانه را تعدیل و تنظیم می کند. طب سنتی چین تغییرات پاتولژی بدن انسان به از کار افتادگی کارکرد امعا و احشاء را خلاصه می کند. ماساژ و مالش با کاربرد مهارت و تکنیک کارکرد از کار افتاده شده امعا و احشاء را مجددا به تعادل جدید می گراید و بدین ترتیب به هدف درمان بیماری و حفظ الصحه و سالم سازی می رسد.


  دوم -- باز کردن مجراهای اصلی و فرعی انرژی حیاتی و خون انسان و انرژی حیاتی . ارژی حیاتی ماده اصلی برای نگهداری حیات محسوب می شود ، مجراهای اصلی و فرعی انرژی حیاتی و خون انسان مجراهای بدن انسان برای گردش انرژی حیاتی ، انتقال و ارتباط بحساب می آید. بمحض آنکه نصف النهار و انرژی حیاتی غیر عادی شود ، تأثیرات نا سالم در محیط که باعث بیماری شود ، از خارج وارد امعا و احشاء بدن انسان می شود و باعث ابتلا به بیماری می شود ؛ در مقابل امعا و احشاء بدن انسان مریض می شود و هم می تواند از طریق نصف النهار در مظهر بدن منعکش شود. ماساژ و مالش از طریق تحریک تکنیک دستی می تواند به بوجود آمدن کارکرد نصف النهار و انرژی حیاتی و گردش آنها مساعدت کند و بدین ترتیب باعث همآهنگی مکانیسم امعا و احشاء می شود و از تأثیرات نا سالم جلوگیری می شود و بیماری های دارونی مورد معالجه قرار می گیرد.  سوم – تعدیل و تنظیم استخون بندی و عضلات و مفاصل. مهارت و تکنیک ماساژ و مالش برای پوست ، عضلات و مجرای خون انجام می شود ، می تواند نقش تعدیل و تنظیم پوست ، رگ های پوستی و رخنه بین عضلات زیر پوست را ایفا کند و می تواند حرکت بطی خون را از بین برده و گردش خون را سریع گردانیند. مهارت و تکنیک ماساژ و مالش میتواند مستقیما در رفتگی عضلات و استخوان را اصلاح کند. از این جهت ، چه بیماری های ناشی از ضرر رسانی باد ، سرما ، گرما و رطوبت و چه ناخوشی یا بهم خوردگی مزاج و زخم در اثر زمین خوردن و کوفتگی ورگ برگ شدگی می توان با ماساژ و مالش درمان کرد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #28
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ماساژ صحیح كودكان به آنها آرامش مي دهد و باعث کاهش استرس می گردد


  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از WebMD ، در تحقيقي كه بر روي نتايج ۲۳ مطالعه در مورد ماساژ كودكان انجام شد مشخص شده است كه ماساژ مي تواند براي كودكان بسيار مفيد باشد.

  ميزان هورمونهاي استرس در ادرار بچه هايي كه بطور منظم ماساژ داده مي شوند كمتر از كودكاني است كه اينكار برايشان انجام نمي شود.

  بنابر اين ماساژ مي تواند استرس را از كودك گرفته و به او آرامش دهد. البته تأثير واضحي بر خواب و گريه كودك ديده نشده است.نوع و ميزان ماساژ در اين مطالعات بسيار متفاوت بوده است و نمي توان در مورد آن به جمع بندي دقيقي رسيد .

  ** اگر خواستيد كودكتان را ماساژ دهيد حتما با پزشك متخصص اطفال مشورت كنيد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #29
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نوزادان ماساژ را دوست دارند


  تماس جسمی واقعی بین کودک و والد موجب می‌شود کودک احساس دوست داشته شدن و ارزشمندی بکند و این حس سبب تکامل عزت نفس و اعتماد به نفس او می‌شود.


  ماساژ کودک از جهت یادگیری و انجام آسان است، تجهیزات زیادی لازم ندارد و در واقع هزینه‌ای جز زمان ندارد.
  ● فواید ماساژ کودکان
  ▪ احساس امنیت
  تماس جسمی واقعی بین کودک و والد موجب می‌شود کودک احساس دوست داشته شدن و ارزشمندی بکند و این حس سبب تکامل عزت نفس و اعتماد به نفس او می‌شود.
  ▪ سلامت عمومی
  پژوهش‌ها نشان می‌دهند کودکانی که از روی عشق و محبت لمس می‌شوند نسبت به دیگر کودکان کمتر بیمار شده و کمتر گریه می‌کنند.
  ماساژ گردش خون را بهبود بخشیده و موجب تقویت سیستم دفاعی می‌شود زیرا سبب تسریع حرکت مایع لنف در سراسر بدن و دفع مواد مضر از بدن می‌شود. علاوه بر آن موجب تسکین درد و نشانه‌های بیماری و کمک به آرام کردن گریه کودک می‌شود.
  ▪ رشد جسمانی
  ماساژ موجب ارتقای رشد جسمانی، تقویت عضلات و انعطاف‌پذیری مفاصل می‌شود از این جهت خصوصا در کودکان نارس و کم‌وزن و کودکان با نیازهای خاص مفید است.
  ▪ مهارت‌های اجتماعی
  لمس کردن، ارتباط را به کودک می‌آموزد، شما به کمک ماساژ از طریق یک ارتباط غیرکلامی، رابطه اولیه خودتان را با او تقویت می‌کنید. بنابراین زمینه عزت نفس و قابلیت انس‌گیری را در او فراهم می‌سازید.
  فواید ماساژ کودک برای والدین
  ▪ ایجاد آرامش
  هنگامی که کودکان را ماساژ می‌دهید، کاملا به او تمرکز می‌کنید و بر هم تاثیر می‌گذارید. والدین گزارش می‌کنند که این تاثیر متقابل لذت‌آور و آرام‌بخش است.
  ▪ درک حساسیت‌های کودک
  کودک قادر نیست با شما صحبت کند، اگر حرکتی را دوست دارد یا با فشاری که به کار می‌برید احساس ناراحتی می‌کند، باید به واکنش او دقت نموده و آن را تفسیر کنید، در این حالت یاد می‌گیرید که چطور فکر او را بخوانید و درک کنید، در نتیجه مهارت‌های خود را ارتقا می‌بخشید.
  ▪ ایجاد اعتماد
  والدینی که نسبت به پرورش کودکانشان حساس هستند مایلند در ایفای نقش‌شان احساس اعتماد بکنند و تماس جسمی ماساژ موجب اعتماد و راحتی آنان در پرورش کودکشان می‌شود.
  ● رابطه والد ـ کودک
  ارتباط غیرکلامی که از طریق ماساژ با کودکتان برقرار می‌کنید، رابطه متقابلی بین شما و او ایجاد می‌کند که در آینده نیز ادامه داشته و باعث صمیمیت می‌شود.
  ▪ آمادگی برای ماساژ
  بهترین زمان ماساژ کودکتان هنگام بیداری و سرحالی اوست. شما نیز باید احساس آرامش و راحتی بکنید چون خلق و خوی شما بر کودک تاثیر خواهد گذاشت. هرگونه زینت‌آلات را از دستانتان خارج ساخته، ناخن‌ها را جهت ممانعت از خراشیدگی پوست ظریف کودک کوتاه کرده و روی حرکات کودک تمرکز کنید و در نهایت این عمل برای هر دوی شما آرام‌بخش و خوشایند است.
  ● روغن لازم برای ماساژ
  تماس فیزیکی، رشد و تکامل پوست را تسریع می‌کند. برهنه‌بودن کودک در هنگام ماساژ، برای رشد او بهتر است. استفاده از روغن، کمک می‌کند تا دست‌های شما روی بدن کودک به نرمی و بدون هیچ‌گونه حساسیتی حرکت کند و از خشکی پوست جلوگیری کند.از روغن‌های طبیعی مانند روغن بادام یا روغن زیتون استفاده کنید زیرا به‌راحتی از طریق پوست قابل جذب است و کمتر ایجاد حساسیت می‌کند.
  ▪ نکات مهم:
  مالیدن روغن به بدن کودک، بدن او را لغزنده می‌کند، پس باید هنگام بلندکردن او، مراقب باشید لیز نخورد.
  ۱) اگر احتمال می‌دهید که کودک نسبت به دانه‌های روغن یا فرآورده‌های آن حساسیت داشته باشد، از روغن‌هایی استفاده کنید که عاری از هرگونه ترکیبات مصنوعی باشد.
  ۲) اگر کودک تب دارد و علت تب او را نمی‌دانید، از ماساژدادن او خودداری کنید.
  ● آنچه برای ماساژ نیاز دارید
  ▪ اتاق گرم:
  کودکان در صورتی که برهنه باشند، سریعا گرما از دست می‌دهند و روغن نیز موجب کاهش درجه حرارت بدن می‌شود، بنابراین اتاق باید به حد کافی جهت حفظ سلامت کودکتان گرم باشد. دمای ۸۰ درجه فارنهایت یا ۲۶ درجه سلسیوس ایده‌آل است.
  ▪ برنامه زمانی مناسب:
  کودکتان را بین وعده‌های غذا که گرسنه نیست، ماساژ دهید. ماساژ بلافاصله بعد از غذا ممکن است موجب تهوع شود. بنابراین ماساژ را به حداقل یک ساعت بعد از غذا موکول کنید. از طرفی اگر نزدیک به زمان تغذیه وی باشد، ممکن است به‌علت گرسنگی هنگام ماساژ، آرام نگیرد.
  ▪ مدت ماساژ:
  اصولا ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان برای یک ماساژ کامل در نظر بگیرید. عجله‌کردن یا انجام آن بین کارهای دیگر، باعث تاثیر منفی بر کودک و بی‌قراری او می‌شود.
  ▪ محیط آرام و ساکت:
  چنانچه هنگام ماساژ، ذهنتان به‌وسیله صدای تلویزیون یا رادیو و... منحرف نشود، هر دو لذت بیشتری از ماساژ خواهید برد. در این شرایط تطابق موثرتری با یکدیگر خواهید داشت .
  ـ نکته:
  ۱) برای انجام ماساژ، کودک را روی یک حوله نرم دراز کنید تا لباس‌هایتان و فرش اتاق، آغشته به روغن نشود، به‌علاوه می‌توانید بعد از ماساژ، کودک را با حوله برداشته و جابه‌جا کنید.
  ۲) برای اینکه حین ماساژ‌دادن پشتتان صاف قرار گیرد، یک بالشتک در زیرتان قرار داده و روی آن بنشینید.


  روزنامه تهران امروز
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #30
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تاثير ماساژ بر کاهش استرس  ماساژ درماني عبارتست از دست ورزي بر روي بافت‌هاي نرم بدن. اين درمان به رهايي از استرس و فشار عضلاني و درد ناشي از صدمات و سرعت بهبود ناراحتي‌هاي حاد و مزمن كمك مي‌كند. امروزه ميليونها نفر در سراسر جهان از اين روش به عنوان يك روش مراقبت بهداشتي استفاده مي كنند.

  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، امروزه بالغ بر 80 نوع مختلف ماساژ و كار بر روي بدن وجود دارد و تکنيک‌هاي آن به پنج گروه ماساژ سنتي اروپايي، ماساژ معاصر غربي، ماساژ در روشهاي اصلاح حركت و ساختار، ماساژ شرقي و متدهاي انرژي پايه تقسيم مي‌شود و بسياري از ماساژ درمانگرها تركيبي از روش‌هاي فوق را بر اساس وضعيت بيمار اعمال مي‌كنند.

  ماساژ درماني چگونه اثر مي‌کند؟

  معمولا انواع ماساژ با يك مكانيسم مشابه بر روي بدن اثر مي گذارند. زماني كه ماهيچه بيش از حد فعاليت دارد تجمع مواد زايد از جمله اسيدلاكتيك مي‌تواند باعث درد، گرفتگي و حتي اسپاسم عضلات شود. ماساژ بطورعام و ماساژ سوئدي به طور خاص، گردش خون و جريان لنفاوي را بهبود بخشيده، مواد غذايي و اكسيژن تازه را به بافتهاي مزبور مي‌رساند و به خروج مواد سمي و بهبودي كمك مي‌كند.

  همچنين عضلات در حال كشش مي‌توانند به رگهاي خوني و اعصاب فشار آورده و با محدود كردن جريان خون باعث ايجاد درد شوند. با ماساژ منطقه مورد اثر، بتدريج فشار عضله بر اعصاب درگير كاهش يافته و درد كاهش مي‌يابد. همين مكانيسم در بهبود عضلات آسيب ديده با ماساژ باعث سودمندي آن است.

  علاوه بر اين، ماساژ باعث افزايش اندروفين‌ها (نابود كننده هاي درد) و افزايش ترشح هورمون سروتونين (تعديل كننده خلق و خوي) مي‌شود. همچنين ثابت شده كه هورمون استرس (كورتيزول) را آزاد مي‌كند. به همين دليل ماساژ اغلب به عنوان يك درمان تکميلي براي افرادي كه سيستم ايمني آنها بر اثر استرس تضعيف شده توصيه مي‌شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت