جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 2 از 4 ابتداابتدا 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج 11 تا 20 از 32 مجموع

موضوع: ماساژ درمانی (مقالات و گزارشات)

 1. #11
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ماساژ بدن باعث آرامش و افزايش انرژي ذهني مي‌شود


  ماساژ بدن باعث توليد گلبول سفيد، افزايش انرژي ذهني و تقويت سيستم ايمني مي‌شود.

  به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، بررسي‌ها نشان مي‌دهد که ماساژ از راه‌هاي مختلفي چون افزايش جريان خون در مفاصل، درمان کشيدگي، خشکي و گرفتگي عضلات نقش بسزايي دارد. همچنين ماساژ بدن به صورت مداوم سيستم ايمني بدن را تقويت کرده، باعث توليد گلبول سفيد مي‌شود. ماساژ باعث آرامش فرد و افزايش انرژي ذهني او مي‌شود. هم‌چنين باعث مي‌شود تا شما در کار خود فعال‌تر و موثرتر عمل کنيد.

  طي تحقيق صورت گرفته در دانشگاه ميامي مشخص شد: ماساژ کوتاه مدت در محل کار اضطراب را کاهش داده و بازده کاري را افزايش مي‌دهد. بعد از 15 دقيقه ماساژ، کارکنان هوشيارتر بوده و مي‌توانند مسائل رياضي را سريع‌تر و با دقت بيشتري حل و فصل کنند.


  خوشبختانه ماساژور ما هميشه همراهمان است! دستان ما بهترين ماساژورها هستند، اکثر ما ماساژدهي را انجام مي دهيم، بدون اين که آگاهانه از آن استفاده کنيم.

  گاهي پيشاني خود را به خاطر سردرد مالش مي‌دهيم يا در حمام با ليف خود را ماساژ مي‌دهيم و يا پاها را بعد از يک پياده روي طولاني مي‌ماليم. تمام اين‌ها روش‌هاي ساده و طبيعي خود ماساژدهي هستند.

  - هر روز صبح و بعدازظهر خود را ماساژ دهيد:

  از مشت‌هايتان استفاده کنيد و آنها را به آرامي به بدن خود بکوبيد. از پاها و بازوها شروع کنيد و از قسمت فوقاني دست و پا رو به پايين حرکت کنيد، سپس از بالا رو به پايين با مشت‌هاي آرام ادامه دهيد. مشت و مال بدن باعث قوي‌تر شدن بدن مي‌شود و خون را به جريان انداخته، حس گرهاي عصبي را آرام مي‌کند.

  با اين عمل در صبح، بدن شما بيدار شده، آماده فعاليت روزانه مي‌شود، اما با مشت و مال در شب قبل از خواب، ذهنتان آرام شده، استرس و فشارکاري از بدنتان خارج مي‌شود.

  - بعد از هر غذا شکم خود را بماليد:

  بيشتر ما اين کار را به خصوص بعد از يک غذاي مفصل به طور غريزي انجام مي دهيم، يک يا هر دو کف دست را به روي شکم گذاشته و در جهت عقربه ساعت مالش دهيد. اين دقيقا همان جهتي است که غذا به طور طبيعي در روده حرکت مي‌کند. انجام اين ماساژ چرخشي مي‌تواند به هضم غذا کمک کند.

  - قبل و بعد از ورزش خود را ماساژ دهيد:

  ماساژ بدن قبل از ورزش‌هاي کششي يا استقامتي جريان خون را به سمت مفاصل هدايت مي‌کند و ماساژ بعد از ورزش به دفع سموم بدن و بهبود ماهيچه‌ها کمک مي‌کند. قبل از ورزش با مشت بدن را مالش دهيد تا گردش خون به سمت پاها و بازوها هدايت شود. بعد از ورزش مفاصل را با کف دست يا با مشت آرام در جهت قلب ماساژ دهيد.

  - دست‌هايتان را هر روز با کرم مرطوب کننده ماساژ دهيد:


  انگشتان دست را در هم قلاب کنيد و پاشنه دست‌ها را دايره وار به هم بماليد. سپس همان طور که دست‌هايتان در هم قلاب است، با يک شست، زير شست ديگر را دايره وار ماساژ داده و به سمت مرکز دست برويد. اين حرکت را با دست ديگر ادامه دهيد. بعد انگشت‌ها را رها کرده و با شست و انگشت اشاره يک دست، کف دست، مچ و انگشتان دست ديگر را ماساژ دهيد.

  - هروقت در پاها احساس خشکي و گرفتگي کرديد، از توپ تنيس استفاده کنيد:

  اگر پاهايتان خشک، سخت و دردناک شده است، يک دست خود را به ديوار گرفته و پاي مخالف را بر روي توپ تنيس قرار دهيد، به تدريج وزن بيشتري را بر روي پاي خود بيندازيد و اجازه دهيد توپ به گودي‌ پايتان فشار وارد کند، به آرامي پاي خود را حرکت دهيد تا توپ پاشنه، گودي وانگشتان پايتان را مالش دهد. اگر توپ تنيس براي پايتان بزرگ است، از توپ گلف استفاده کنيد. هم‌چنين مي‌توانيد به پشت بر روي توپ دراز بکشيد و اجازه دهيد توپ بين دو کتفتان را که يکي از نقاط دور از دسترس هستند، ماساژ دهد تا پشتتان آرام شود.

  - در يک قوطي دو توپ گلف گذاشته و آن را در زير ميز کارتان قرار دهيد هر زمان که احساس خستگي کرديد، کفش‌هايتان را در آورده پاها را بر روي توپ‌ها قرار دهيد.

  - بعد از استفاده از کفش‌هاي پاشنه دار حتما بر روي زمين نشسته و به ماهيچه‌هاي ساق پايتان استراحت دهيد. زانوها را خم کرده و کف پاها را بر روي زمين قرار دهيد. يک مچ را گرفته و شست دست را بر روي تاندون يک پا به مدت 5 دقيقه فشار دهيد. بعد 2 سانتي متر بالا‌ي ماهيچه پايتان رفته و دوباره اين کار را تکرار کنيد. اين عمل را آنقدر ادامه دهيد تا به زانو برسيد، بر روي پاي ديگر هم اين عمل را تکرار کنيد.

  - از دستانتان براي ماساژ گردن استفاده کنيد:

  هنگام کار با رايانه هر يک ساعت استراحتي به خود بدهيد و انگشتان دستتان را پشت گردن برده و با پاشنه دست بر روي قسمت هاي مختلف گردن فشار ملايمي وارد کنيد و در اين حال به آرامي پاشنه دست را بر روي گردن به حالت دوراني حرکت دهيد. سپس انگشتان دست راست را بر روي ماهيچه‌هاي سمت چپ گردن در زير جمجمه گذاشته و فشار دهيد. سر را به چپ خم کنيد و رو به پايين مالش دهيد تا به شانه‌ها برسيد. اين کار را سه مرتبه تکرار کنيد. سپس طرف ديگر گردن را به همين ترتيب مالش دهيد در پايان سر را بر روي قسمت بالايي صندلي قرار دهيد و به مدت 20 ثانيه به گردنتان فشار وارد کنيد. با اين کار ماهيچه‌هاي جلو گردن هم که در طول کار دچارگرفتگي شده‌اند، آرام مي‌شوند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #12
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  گفتگو با دکتر مسعوده مستوفي، فيزيوتراپيست و عضو هيات علمي دانشکده توانبخشي
  تکنيک ماساژ بسيار مهم است


  به گفته بسياري از کارشناسان، ماساژدرماني آثار مثبت زيادي دارد به‌طوري که بهبود گردش خون، بهبود متابوليسم بدن، رفع خستگي و دردهاي عضلاني از ويژگي‌هاي بارز ماساژدرماني است. در اين باره، گفتگويي انجام داده‌ايم با دکتر مسعوده مستوفي، فيزيوتراپيست و عضو هيات علمي دانشکده توانبخشي که خلاصه‌اي از آن را پيش رو داريد.
  سلامت: به عنوان سوال اول، بفرماييد که ماساژدرماني چه تعريفي دارد؟
  به عبارت ساده، ماساژدرماني يعني دست‌ورزي بافت‌هاي نرم بدن که به طور معمول نوعي درمان تلقي مي‌شود و البته در کاهش دردها و استرس‌هاي عضلاني بسيار موثر است و قدمت آن به حدود 2700 سال پيش از ميلاد باز مي‌شود.
  سلامت: آيا در اين زمينه روش‌هاي مختلفي وجود دارد؟
  به گفته صاحب‌نظران بر اساس کارکرد نزديک به 80 تکنيک ماساژ در دنيا وجود دارد که به پنج گروه ماساژ شرقي، ماساژ غربي، ماساژ سنتي اروپايي، ماساژ در روش‌هاي اصلاح حرکت و ساختار و در نهايت، روش انرژي پايه تقسيم مي‌شوند و هر کدام تعاريف خاص خود را دارند. براي مثال ماساژ معاصر غربي، شامل ماساژ ورزشي، عصبي و ميوتراپي است و روش انرژي پايه، درمان قطبي و لمس شفابخش را در برمي‌گيرد. البته بسياري از فيزيوتراپيست‌ها يا ماساژورها، از ترکيب چند نوع ماساژ استفاده مي‌کنند.
  سلامت: ماساژدرماني در چه مواردي مورد استفاده قرار مي‌گيرد؟
  يکي از کاربردهاي مهم ماساژدرماني در کارهاي فيزيوتراپي است زيرا ماساژدرماني در کاهش تورمي که به علت جمع شدن آب زير بافت به وجود آمده بسيار موثر است و موجب تخليه ورم مي‌شود. رفع گرفتگي‌هاي عضلاني و اسپاسم‌هاي دردناک، رفع خستگي، رفع چسبندگي بافتي مانند بافت عصبي و عضله و خون‌رساني به ناحيه موردنظر از جمله مشکلاتي است که با ماساژ قابل درمان است. حتي در سوختگي‌ها و پيوند پوست نيز از ماساژ درماني استفاده مي‌شود.
  سلامت: مکانيسم عمل چگونه است؟
  به طور معمول ماساژها با يک مکانيسم مشابه روي بدن اثر مي‌گذارند. به اين ترتيب که با افزايش ميزان خون‌رساني به ناحيه مورد نظر و کاهش اسيد لاکتيک و کمک به دفع مواد ناشي از گرفتگي و درد عضلاني موجب کاهش درد و رفع خستگي مي‌شوند.
  سلامت: دستگاه‌هاي ماساژور چه تفاوتي با ماساژدستي دارند؟
  توصيه بيشتر متخصصان اين است که ماساژ با دست انجام شود اما دستگاه‌هاي ماساژور نيز با ايجاد لرزش و ارتعاش در ناحيه مورد نظر، موجب تحريک اعصاب محيطي اندام‌ها و افزايش گردن خون، رفع گرفتگي‌هاي عضلاني و خستگي، از ميان بردن تورم و درنهايت بهبود عملکرد متابوليسم بدن مي‌شوند.
  سلامت: آيا فرد ماساژور، بايد دوره تخصصي خاصي ببيند؟
  تکنيک ماساژ بسيار مهم است. براي مثال درباره دست، ماساژ بايد از نوک دست به سمت غدد لنفاوي زيربغل انجام شود و اگر خلاف اين و از بالا به پايين باشد، نه تنها عملکرد مثبتي ندارد بلکه مي‌تواند عوارض و صدماتي را نيز به همراه داشته باشد. به همين دليل است که توصيه مي‌شود ماساژورها دوره‌هاي تخصص لازم را ببينند و با تکنيک‌ها آشنا شوند.
  سلامت: ممکن است در مواردي ماساژدرماني خطرناک باشد؟
  بله. در مواردي مانند سرطان، بيماري‌قلبي، زخم‌هاي باز، التهابات پوستي، عفونت، تب بالا، کوفتگي، رگ به رگ شدن، شکستگي‌هاي استخوان، ابتلا به بيماري‌هاي مزمن و بارداري بايد از ماساژ خودداري و حتما با پزشک معالج، مشورت شود.
  سلامت: آيا ماساژدرماني يک درمان مجزا است و يا از آن به عنوان يک درمان مکمل استفاده مي‌شود؟
  گاهي ماساژدرماني کاملا مجزا است و تنها با برگزاري جلسات ماساژدرماني، مشکل فرد حل مي‌شود اما گاهي فيزيوتراپيست‌ها مجبورند براي اثر مطلوب‌تر درمان از ماساژ استفاده کنند که در اين صورت نوعي درمان مکمل، تلقي مي‌شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #13
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  از 2700 سال پيش از ميلاد تا امروز
  دانستني‌هاي ماساژ


  ما نمي‌دانيم چه کسي براي اولين بار از مشت و مال يا ماساژ استفاده کرد و چرا اما ماساژ هنري قديمي‌است که به طلوع تمدن بازمي‌گردد. با سيري در تاريخ متوجه مي‌شويم که ماساژ در تمام ملل با فرهنگ‌هاي متعدد مرسوم بوده و شايد دليل رواج آن عامه‌پسند بودن آن است، در گذشته مردم بدون اينکه از تاثيرات فيزيولوژيکي و درماني ماساژ آگاهي داشته باشند و از ‌آن استفاده مي‌کردند، براي مثال در ضرب‌ديدگي‌ها اولين اقدام تکان دادن و يا مالش عضو صدمه ديده بوده است.
  تاريخچه ماساژ به حدود 2700 سال پيش از ميلاد برمي‌گردد. در متن کتاب امپراتور زرد (کتاب مرجع طب داخلي چين) براي درمان فلج، تب و لرز به ورزش، ماساژ پوست، عضلات و نيز تمرينات روي دست و پا توصيه شده است.
  بقراط در حدود 400 سال پيش از ميلاد ضرورت استفاده از مالش را به‌عنوان يک درمان، به خصوص در درمان آسيب‌هاي ورزشي و جنگي به پزشکان گوشزد کرد، اسناد قديمي دال بر استفاده ژاپني‌ها و نيز ساير تمدن‌ها مانند مصر، روم و عرب از ماساژ درماني موجود است.
  ماساژدرماني به صورت نوين و علمي به وسيله هنريک لينگ (1839-1776 بر پايه ماساژ و ورزش بنيان نهاده شد. دو برادر پزشک آمريکايي به نام جورج و چارلز تيلور پس از تحصيل در سوئد، در سال 1850 اين رشته را به آمريکا معرفي کردند، در ملل و اقوامي که در گذشته از ماساژ استفاده مي‌کردند مي‌توان از مصري‌ها، ايرانيان، يونانيان، چيني‌ها، نام برد و همين‌طور از ميان دانشمندان و اطباي قديمي که از تکنيک‌هاي ماساژ استفاده مي‌کردند مي‌توان به بقراط و ابوعلي‌سينا اشاره کرد. بقراط به نتايج سودمند مالش و ماساژ در تامين و بازگرداندن نيروي عضلاني افراد تا حدي پي برد و براي درمان بعضي از عوارض مفصلي و عضلاني از اين روش استفاده کرد. او مي‌نويسد: «پزشک بايد در خيلي چيزها تجربه داشته باشد که يکي از آنها به‌طور قطع ماساژ دادن است.»
  امروزه نيز از ماساژ با اهداف متعدد و به شکل وسيع و گسترده‌اي استفاده مي‌کنند و به ويژه در درمان دردهاي عضلاني و مفصلي جايگاه ويژه‌اي را نسبت به ساير روش‌هاي درماني به خود اختصاص داده است و همچنين در توانبخشي و بازتواني بيماري‌هاي متعدد به شکل خاص به کار مي‌رود.

  روش‌ها
  پزشکان ماساژ را دستکاري بافت‌هاي نرم بدن مي‌دانند که سبب کاهش ناراحتي و تنش و ارتقاي سلامت و بهبود مي‌شود. اين تعريف يک تعريف گسترده است و حداقل 80 نوع متفاوت ماساژ را در بر مي‌گيرد. ماساژ سوئدي هنوز بر اساس نظامي‌ که لينگ ابداع کرد، انجام مي‏شود و گسترده‌ترين روش به کار رفته در آمريکا است.
  ماساژ سوئدي به اين شکل انجام مي‌شود که ابتدا فرد با لباس و يا لباس زير روي يک تخت مخصوص دراز مي‌کشد. ماساژور عموما مي‌پرسد که آيا فرد دوست ندارد برخي بخش‌هاي بدنش لمس شود. در صورتي که پاسخ مثبت باشد، اين مناطق با يک حوله پوشانيده مي‌شود. بدن روغن مالي مي‌شود. البته نور ملايم، موزيک و شمع نيز با اين مراسم همراه هستند که استفاده از آنها اختياري است.
  در ماساژ سوئدي از پنج تکنيک متفاوت استفاده مي‌شود. روش ضربه‌اي که مي‌تواند ملايم يا قوي باشد. در روش ورز دادن از انگشتان و شست براي اعمال فشار به صورت دايره‌اي استفاده مي‌شود. روش مالشي خشن‌تر است. در اين روش درمانگر از کف دست و يا حتي ساعد يا بازو براي واردکردن نيرو استفاده مي‌کند. در روش شلاقي ضربات سيلي مانند به صورت ريتميک و يا به شکل تلنگر به منظور تحريک بافت‌هاي عمقي وارد مي‌شوند. ماساژ درمانگرها زمينه‌هاي آموزشي متعددي دارند. بسياري مطابق استانداردهاي وضع شده به وسيله انجمن ماساژ درماني آمريکا آموزش ديده‌اند. نهادهايي از قبيل کميته اعتباربخشي ماساژدرماني بر اين امر نظارت داشته و در بسياري از ايالت‌ها ماساژ درمانگرها نياز به دريافت پروانه کار دارند. ماساژ صد درصد سوئدي به‌طور معمول در مراکز خاصي چشمه آب معدني، کلوپ سلامت، ورزشگاه يا کلينيک انجام مي‌شود.
  درمانگرها همچنين ممکن است تخت‌هاي قابل حمل را به خانه متقاضيان ببرند. يک جلسه به طور معمول به مدت 30 تا 60 دقيقه طول مي‌کشد. ماساژهاي کوتاه‌تر و ارزان‌تر در بسياري از مکان‌ها از فرودگاه‌ها و هتل‌ها گرفته تا مراکز خريد انجام مي‌شوند. در اين شرايط، مشتريان با لباس‌هاي معمولي روي صندلي مخصوص ماساژ مي‌نشينند. بسياري از ساير انواع ماساژ هرکدام با اهداف و ادعاهاي خاص خود وجود دارند. اين انواع شامل ماساژ عصبي- عضلاني، ماساژ ورزشي، ماساژ بافت‌هاي عمقي، ماساژ عضلات صورت و عضله درماني هستند. دستکاري‌هاي بافت نرم همچنين در بسياري از ساير روش‌ها صورت مي‌گيرد.


  اهداف
  طرفداران ماساژ درماني عقيده دارند که ماساژ بدن را قوي کرده، بافت‌هاي صدمه ديده را قادر مي‌سازد به حالت طبيعي بازگشته و خود را ترميم کنند. تئوري‌هاي زيادي براي توضيح اين امر وجود دارند که از آن جمله مي‌توان به بهبود گردش خون، خارج شدن سموم از بدن، کاهش تنش، خواب بهتر و فوايدي براي متابوليسم و سيستم ايمني ياد کرد. پرو پا قرص‌ترين طرفدارها ادعا مي‌کنند که ماساژ مي‌تواند به بهبود عملکرد تقريبا تمامي ‌بخش‌هاي بدن کمک کند.


  برخي فوايد ماساژ
  • رفع خستگي
  • ايجاد آرامش
  • بهبود جريان خون در بدن
  • کاهش استرس و تنش‌هاي روزانه
  • تقويت عضلات و برنامه‌هاي توانبخشي
  • ايجاد طراوت و شادابي پوست
  • کمک به رفع مشکلات بدخوابي
  • درمان سياتيک، کمردرد، آرتروز
  • تمدد اعصاب
  • کاهش خطر ابتلا به واريس در افراد مستعد
  • دادن فرم و زيبايي به ماهيچه‌ها و جلوگيري از به‌وجود آمدن شکل نامناسب ستون فقرات

  منافع ماساژ
  حتما تا به حال اتفاق افتاده که دست يا پايتان به صورت اتفاقي به نقطه‌اي اصابت کرده و دردي شديد در آن ناحيه احساس کرده باشيد. آيا به ياد مي‌آوريد که اولين واکنش شما پس از حادثه چه بوده است؟ دست شما به صورت ناخودآگاه شروع به ماساژ ملايم منطقه آسيب‌ديده کرده است. به راستي مکانيزم آرايش عملي که اينگونه ناخواسته انجام مي‌شود چيست؟ لمس، مالش و ماساژ يک نقطه ملتهب چگونه به التيام و خود اصلاحي آن موضع کمک مي‌کند و فرآيند درماني چنين عملي چيست؟ پاسخ به اين‌گونه پرسش‌ها از اعصار پيشين مورد توجه دانشمندان شرق دور بوده است و براساس همين سوالات بود که سيستم‌هاي درماني بسيار غني و عميق از قرن‌ها پيش به ياري بشر آمده که امروزه به عناوين و القاب متعدد در ميان بشر جلوه مي‌کند. يکي از مکاتبي که پس از گذشت اعصار، فريادرس بشر در مقابل بيماري‌ها و رنج‌هاي او بوده، مکتب دائو است. عالمان تاريخ پيشينه اين مکتب را از پنج تا هشت هزار سال پيش مي‌دانند. امروزه دو رويکرد کاملا متفاوت از اين مکتب وجود دارد، يکي بعد فلسفي و عميق‌تر آن به نام دائوچيا و دومي بعد مکتبي و ديني به نام دائوچيائو. تعاليم اين دو با هم متفاوت و حتي متضاد است. اولي اصول پيروي از طبيعت را مي‌آ‌موزد و دومي جدال عليه طبيعت را. اساس اين مکتب که به وسيله بزرگ‌ترين مبين آن لائوتزو معرفي شد، بر تعادل است. علم سلامت دائو، فنگ‌شويي، تايي‌چي، چي‌کونگ و فالون دافا از سرفصل‌هاي اين مکتب است. يکي از فصول اين دانش، علم ماساژ است.ماساژ پيش از آنکه جنبه درماني داشته باشد، خود نوعي طب پيشگيري است. يک ضرب‌المثل چيني مي‌گويد پزشک بيماري را درمان مي‌کند و طبيب از بروز بيماري جلوگيري مي‌کند، بنابراين ماساژ هم طبابت (پيشگيري) و هم پزشکي (درمان) است. ماساژ درماني به انسان به عنوان يک کل به هم پيوسته مي‌نگرد. ديدگاه کل انگار و يکپارچه اين دانش آن‌گونه است که ميان بيمار و بيماري تمايز قايل مي‌شود. ماساژ هر دو جنبه فيزيکي و رواني را در برمي‌گيرد و در هر جنبه تاثيرات خاص خود را بر جاي مي‌گذارد.

  نتايج
  برخلاف کاربرد گسترده ماساژ، تنها عده کمي ‌از بررسي‌هاي علمي‌ اثربخشي آن را ارزيابي کرده‌اند. رايج‌ترين کاربردهاي درماني شامل کاهش ناراحتي‌هاي عضلاني و رفع تنش هستند. اگرچه بسياري از مردم از ماساژ براي درمان دردها و گرفتگي‌هاي عضلاني پس از ورزش، به منظور انجام بهتر حرکات ورزشي يا بازتواني آسيب‌ها استفاده مي‌کنند، مستندات علمي‌ ناچيزي وجود دارند که برتري اين روش را بر روش‌هاي روان‌شناختي و تقويت اعتماد به نفس نشان مي‌دهند.
  بر طبق نتايج به دست آمده از يک بررسي، ماساژ ممکن است براي کمردرد مداوم بدون علت مشخص سودمند باشد. مطالعه‌ ديگري اثربخشي آن را بر کاهش تنش‌هاي رواني تاييد کرده است اما اين روش برتر از موسيقي آرام‏بخش نبوده است.
  بالاخره چند بررسي کوچک نشان داده‌اند که ماساژ مي‌تواند در کاهش ناراحتي حاصل از فيبروميالژي، اضطراب و دلهره شديد همراه با برخي درمان‌هاي طبي و علايم ميگرن موثر باشد. همچنين درباره فوايد متعدد آن در طب کودکان و بيماري‌هاي زنان و زايمان ادعاهايي شده است. براي تحقيق اثربخشي ماساژ در پيشگيري يا درمان بيماري‌ها نياز به بررسي‌هاي بسيار بيشتر است. متاسفانه اين روش‌ها دشوار، کند و پرهزينه هستند. حتي با علاقه دوباره به طب مکمل، تا درک کامل فوايد و محدوديت‌هاي ماساژدرماني راه زيادي باقي است. اما براي بهره‌مندشدن از ماساژ نيازي نيست که تا اعلام نظر دانشمندان صبر کنيد. تنش و ناراحتي عضلاني، واکنش فرد به وقايع بيروني و دروني هستند. ممکن است دانشمندان نتوانند دقيقا به شما بگويند که آيا ماساژ ساختمان يا کارکرد بدن شما را بهبود مي‌بخشد يا نه اما آنچه مسلم است اينکه مي‌توان از اين روش همراه درمان‌هاي پزشکي استفاده کرد و از فوايد آن بهره برد.
  منبع: Harvard Men's Health Watch
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #14
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بهبود سلامتي با ماساژ درماني
  به گفته محققان، ماساژ تمام بدن عضلات و سلامت استخوان ها را در افراد مسن و بازنشسته بهبود مي بخشد.
  محققان با بررسي مقالات منتشر شده از جمله طب ورزشي كنوني و مقايسه آن با ورزش منظم دريافتند، ماساژ درماني در عملكرد عضلات موثر تر است.
  بر اساس این گزارش، دانشمندان معتقدند، استفاده از تكنولوژي پيشرفته ماساژ درماني چاقي را بهبود و باعث سوخت و ساز سلول ها مي شود.
  همچنين، اين روش هورمون رشد انسان را افزايش مي دهد كه به نوبه خود منجر به گردش خون بهتر افزايش سوخت و ساز بدن و كاهش وزن مي شود.

  بنابراين گزارش، چندين مطالعه نشان داد، ماساژ درماني نتايج اميد بخشي در افزايش كشش عضلات و كاهش ضعف آنها به همراه افزايش تراكم استخوانها در ستون مهره ها و لگن در زنان مسن را دارد، ماساژ تمام بدن باعث ايمپالس هاي متوسط به پا و تمام بدن مي شود.

  همچنين، صفحه هاي دستگاه ماساژور باعث انقباض سريع عضلاتي مي شود كه به طور مستمر كار مي كنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #15
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ماساژ درماني و ماساژ سوئدي
  گردآوری : سیده صدیقه خامسی

  برای ماساژ درمانی اثرات مثبت زیادی از بهبود گردش خون تا بهبود متابولیسم بدن ذكر شده است. بخصوص در مورد ماساژ سوئدی نشان داده شده كه در كاهش درد عضلانی، كاهش استرس و بهبود ایمنی مؤثر بوده است.
  ● ماساژ درمانی چیست ؟
  ماساژ درمانی عبارتست از دست ورزی بر روی بافت های نرم بدن. این درمان به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدما ت و سرعت بهبود ناراحتیهای حاد و مزمن كمك می كند. امروزه میلیونها نفر در سراسر جهان از این روش به عنوان یك روش مراقبت بهداشتی استفاده می كنند.

  ● تاریخچه ماساژ درمانی چیست ؟
  تاریخچه این درمان به حدود ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد . در متن كتاب امپراطور زرد (كتاب مرجع طب داخلی چین) برای درمان فلج و تب و لرز به ورزش، ماساژ پوست و عضلات و نیز تمرینات بر روی دست و پا توصیه شده است. بقراط در حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد ضرورت استفاده از مالش را به عنوان یك درمان بخصوص در درمان آسیبهای ورزشی و جنگی ، به پزشكان گوشزد كرد. اسناد قدیمی دال بر استفاده ژاپنیها و نیز سایر تمدنها نظیر مصر، روم و عرب از ماساژ درمانی موجود است.
  ماساژ درمانی به شیوه نوین و علمی، توسط هنریك لینگ (۱۸۳۹-۱۷۷۶) بر پایه ماساژ و ورزش بنیان نهاده شد.
  دو برادر پزشك امریكایی به نام جورج و چارلز تیلور پس از تحصیل در سوئد ، در سال ۱۸۵۰ این رشته را به امریكا معرفی نمودند .

  ● سبکهای مختلف ماساژدرمانی کدامند؟
  امروزه بالغ بر ۸۰نوع مختلف ماساژ و كار بر روی بدن وجود دارد .این تكنیك ها به پنج گروه تقسیم می شوند:

  ▪ ماساژ سنتی اروپایی:
  شامل متدهایی بر اساس فیزیولوژی و آناتومی طب غرب ی. پنج تكنیك دست ورزی بافت های نرم بدن در آن مورد استفاده قرار می گیرند .

  ▪ ماساژ معاصر غربی:
  این روش نیز بر پایه روشهای مدرن آناتومیك شامل تكنیكهای دست ورزی فراتر از چارچوب ماساژ سوئدی بنا شده است وشامل ماساژ عصبی، ماساژ ورزشی و میوتراپی می باشد.

  ▪ ماساز در روشهای اصلاح حركت و ساختار:
  این تكنیكها بر ساختار و حركت بدن تأكید دارند .این روشها بدن را با كمك وزن و با دست ورزی بر روی بافتهای نرم و یا اصلاح الگوهای غلط حركتی ، سازماندهی و كامل می كنند. نمونه های آن عبارتند از: هلر ورك، رولفینگ، فلدن كرایس و تكنیك الكساندر.

  ▪ ماساژ شرقی:
  تكنیكهای ماساژ شرقی بر اساس اصول طب سنتی چین بنا شده و انرژی حیاتی را كه معتقدند در كانال های غیر قابل رؤیت در بدن جریان دارد تجدید می كنند .این متد ها شامل طب فشاری و شیاتسو می باشند.

  ▪ متدهای انرژی- پایه:
  این متدها كه در طب سنتی چین یافت نمی شوند، منجر به اثر بر روی حوزه انرژی كه درون و اطراف بدن را احاطه كرده ،می شوند .این كار هم با فشار و دست ورزی بر روی جسم وهم از طریق عبور دست از میان یا درون حوزه انرژی بدن صورت می گیرد. نمونه های روش های انرژی عبارتند از: درمان قطبی، لمس شفابخش و ریكی.

  بسیاری از ماساژدرمانگر ها تركیبی از روش های فو ق را بر اساس وضعیت بیمار اعمال می كنند.

  ● ماساژدرمانی چگونه اثر می کند ؟
  معمولا انواع ماساژ با یك مكانیسم مشابه بر روی بدن اثر می گذارند. زمانیكه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاكتیك می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود. ماساژ بطور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده ، مواد غذایی و اكسیژن تازه را به بافتهای مزبور می رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی كمك می كند.
  همچنین عضلات در حال كشش می توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده وبا محدود كردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند .با ماساژ منطقه مورد اثر ، بتدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر كاهش یافته و درد كاهش می یابد. همین مكانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است.
  علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین ها (نابود كننده های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل كننده خلق و خوی) می شود. همچنین ثابت شده كه هورمون استرس (كورتیزول) را آزاد می نماید.به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یك درمان تکمیلی برای افرادی كه سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می شود.

  ● در جلسه ماساژدرمانی چه اتفاقی رخ می دهد ؟
  پاسخ بستگی به نوع ماساژی دارد كه دریافت می كنید. در اینجا ماساژ سوئدی ذكر شده است.
  در ویزیت اول احتمالأ ماساژ درمانگر از شما در مورد سابقه پزشكی سؤال خواهد كرد . سپس برخی سؤالات در مورد وضعیت جسمی فعلی شما، روش زندگی، میزان استرس، هرگونه تجربه درد و اینكه به دنبال چه درمانی هستید مطرح می شود.
  اتاقی كه ماساژ درمانی در آن انجام می شود بطور مشخص گرم و دارای نور ملایم می باشد .در صورت تمایل شما از یك موسیقی آرام بخش نور شمع و بخور با یك رایحه دلپذیر استفاده می شود. اغلب برای مالش پوست از اسانسهای روغنی برای بالا بردن كیفیت ماساژ استفاده می شود. شما می توانید ماساژ كل بدن و یا ماساژ موضعی را درخواست كنید. می توانید روی قسمتهای دیگر بدن یك حوله یا ملافه بیندازید. روی یك تخت راحت پوشش دار كه اغلب دارای جایگاه سری است و نیاز به چرخش سر و گردن ندارد دراز می كشید.
  متخصصین ماساژ سوئدی ممكن است از انواع ضربه ها و تكنیك های مختلف استفاده كنند . شما می توانید ماساژ كلی بدن یا ماساژ متمركز بر مناطق دردناك یا تحت كشش را درخواست نمایید. توصیه می کنیم هر زمان كه احساس ناراحتی و درد كردید درمانگر را مطلع سازید. یك جلسه درمان معمولأ بین ۳۰ الی ۹۰ دقیقه طول می كشد .
  ماساژ نشسته ، روی صندلی و با لباس درحالیكه جلوی بدن به صندلی تكیه دارد انجام می شود.۵ الی ۳۰ دقیقه طول می كشد و برای ماساژ كتف و پا كاربرد دارد.
  تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان متغیر است. برای كاهش استرس اغلب هفته ای یك مراجعه توصیه می شود. برای وضعیتهای حاد تعداد جلسات درمان بستگی به طبیعت بیماری دارد. معمولأ ماساژدرمانی به منظور تكمیل درمان از سوی پزشك توصیه می شود.

  ● چه تحقیقات و مطالعاتی در مورد ماسازدرمانی موجود است ؟
  برای ماساژ درمانی اثرات مثبت زیادی از بهبود گردش خون تا بهبود متابولیسم بدن ذكر شده است. بخصوص در مورد ماساژ سوئدی نشان داده شده كه در كاهش درد عضلانی، كاهش استرس و بهبود ایمنی مؤثر بوده است. همچنین در افزایش عملكرد تنفسی، كاهش ادم ناشی از انسداد رگهای لنفاوی و كمك به بهبود صدمات وارد به بافت های نرم بدن بسیار مؤثر است.
  هنوز بسیاری از خواص ضد استرس ماساژ درمانی بصورت مطالعه علمی دانشمندان در نیامده است، ولی در طول ۲۰ سال اخیر بررسی های بسیاری بخصوص در زمینه ماساژ سوئدی جمع آوری شده. بسیاری از این تحقیقات در مؤسسه تحقیقاتی لمس شفابخش دانشگاه میامی و تعدادی از مطالعات نیز در مركز ملی طب مكمل و جایگزین انجام شده است.

  ▪ گرچه بررسی های كنترل شده زیادی لازم است، اما یافته ها شامل موارد زیر می باشد:
  - بیماران بستری در بیمارستان كه ماساژ دریافت كردند، افزایش در تحرك ، انرژی ، تغییرات مثبت خلقی و سرعت بهبودی از خود نشان دادند.

  - بیماران مبتلا به پشت درد مزمن پس از دریافت دو جلسه درمان ۳۰ دقیقه ای در هفته برای مدت پنج هفته ، كاهش درد ، افسردگی و اضطراب و نیز بهبود خواب را گزارش كرده اند. برخی نتایج متناقض نیز گزارش شده كه نیاز به بررسی های بیشتر دارد.

  - كاركنان ادارات كه ماساژ دریافت كردند ، هشیارتر، فعال تر و كم استرس تر از آنهایی بودند كه ماساژ دریافت نكرده بودند.
  - بیماران مبتلا به درد های عضلانی كه دو جلسه ۳۰ دقیقه ای ماساژ درمانی در هفته به مدت ۵ هفته دریافت كردند، كاهش درد ، كوفتگی و خستگی را گزارش دادند، همچنین در تعداد شبهای كمتری اختلالات خواب داشتند. در این قسمت نیز به مطالعات بیشتری نیاز است.

  - در مصدومین سوختگی ،ماساژ درمانی در كاهش اختلالات روحی(اضطراب ، تنش و افسردگی) و علایم جسمی (درد و خارش) مؤثر بوده است.

  اثرات ماساژ در كودكان نیز به خوبی بزرگسالان است. برای مثال نوزادان نارسی كه ماساژ دریافت می كنند ، بیشتر وزن اضافه می كنند و سریعتر از بیمارستان مرخص می شوند. كودكان مبتلا به اوتیسم نیز با ماساژ درمانی رفتارهای غیرمعقول كمتری از خود بروز دادند.

  سایر بیماری هایی كه به ماساژ درمانی خوب جواب داده اند عبارتند از: سندرم خستگی مزمن، استئوآرتریت، سندرم تونل كارپال ، میگرن و سیاتیك.

  ● درمانگرماساژدرمانی چگونه انتخاب می شود؟
  ۳۰ ایالت و ناحیه در ایالات متحده قانون حمایت از تخصص ماساژ درمانی را گذرانده اند و آزمایشات این دوره ها را تعریف كرده اند. اگرچه مقررات اخذ مدرك از ایالتی به ایالت دیگر تفاوت دارد. در بسیاری از ایالات یك دوره ۶۰۰ ساعته برای آموزش آن در نظر گرفته شده است و اخذ درجه منوط به شركت در امتحان سراسری بورد تخصصی ماساژ درمانی ویرجینیا است.

  برای مراجعه به یك ماساژ درمانگر از دوستان خود و یا مراقبین بهداشتی قابل اعتماد كمك بگیرید. قبل از ملاقات با درمانگر خود تحقیق كنید. برای مثال سؤال كنید كه در كدام رشته ماساژ درمانی تخصص دارد .(amta) دارد.

  بخاطر داشته باشید كه در زمان ویزیت باید احساس راحتی داشته باشید. در صورتیكه شخصیت و خصوصیات اخلاقی درمانگر خود را نمی پسندید فرد دیگری را جستجو كنید كه با او احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

  برای یادگیری روش های ماساژ درمانی و آموزش آن به اطرافیان می توانید از كتاب ها و نوارهای آموزشی ویدیویی بهره جویید. در بسیاری از كشورها كلاس تكنیكهای ماساژ درمانی یا مراكز آموزشی بزرگسالان وجود دارد.

  ● موارد احتیاط در ماساژدرمانی چیست؟
  - در صورتیكه مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، فلبیت، ترومبوز، یرقان یا بیماری عفونی پوستی هستید از ماساژ اجتناب كنید.

  - روی زخمهای باز یا سوختگی یا موضع جراحت قبلی ماساژ انجام ندهید. در كوفتگی یا رگ به رگ شدن، ماساژ را بمدت ۲۴ ساعت به تأخیر بیاندازید.

  - در صورت ابتلا به یك بیماری مزمن، مانند آرتریت، سرطان یا بیماری قلبی ، قبل از انجام ماساژ با پزشك خود مشورت نمایید.

  - در صورتیكه باردار هستید به ماساژ درمانگر خود اطلاع دهید ، زیرا ماساژ برخی نواحی، باعث زایمان زودرس می شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #16
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دکتر محمد فرجاد متخصص طب فيزيکي و توان‌بخشي عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي

  کلينيک توانبخشي
  ماساژ هم خوب و بد دارد

  به مانورهاي دستي يا مکانيکي که طبق اصول بر قسمتي يا تمام بدن به منظور به حرکت درآوردن نسوج يا اعضا داده مي‌شود، ماساژ مي‌گوييم.


  ماساژ اصولا بايد براي بيماراني انجام شود که مبتلا به دردهاي سطحي بدن هستند و اين دردها اغلب علت واقعي دارند (يعني قسمتي از مفاصل‌شان يا بخشي از ستون فقرات‌شان اشکالاتي دارد و آن مشکل به پوست منتقل مي‌شود) و حتما بايد به وسيله افرادي انجام شود که آموزش‌ ديده‌اند و آن را به صورت علمي و عملي آموخته‌اند زيرا ماساژ موقعي موثر است که بدانيد به چه منظوري شخص را ماساژ مي‌دهيد و چه نتيجه‌اي را انتظار داريد از ماساژ، در درمان بيماراني که مبتلا به مشکلات عضلاني اسکلتي هستند و به منظور رفع مشکلات ورزشکاران و در حيطه ورزش استفاده مي‌کنيم. کاربرد ديگر ماساژ به عنوان ريلاکسيشن استفاده مي‌شود که اغلب در کشورهاي شرقي رايج است. يکي ديگر از کاربردهاي ماساژ به منظور زيبايي است. بنابراين چون دامنه استفاده از ماساژ وسيع است بايد حتما به وسيله افراد متخصص مانند فيزيوتراپيست‌ها انجام شود.
  ماساژ هم مانند داروها و ديگر روش‌هاي درماني و پزشکي بايد حتما به وسيله پزشک متخصص طب فيزيکي و توان‌بخشي تجويز و نسخه شود. يعني نوع ماساژ و تعداد جلسات آن تجويز شود. تاکيد مي‌کنم همان‌طور که منع مصرف خودسرانه دارو داريم، ماساژ بدون تجويز هم توصيه نمي‌شود. اگر شما آگاهي داشته باشيد که ماساژ نابه‌جا و يا انجام ماساژ از سوي افراد ناوارد و بدون صلاحيت چه عوارضي مي‌تواند داشته باشد، هرگز اقدام خودسرانه نخواهيد کرد. ماساژ‌دهنده بايد مفاصل را بشناسد، عضلات اطراف مفصل و کار هرکدام را بداند و در يک کلام آگاه باشد که در زير دستش چه عروق و اعصابي وجود دارند. حتي براي ماساژ‌‌هاي زيبايي و ورزشي افراد دوره‌ديده‌اي که وزارت بهداشت و وزارت کار آنها را تاييد کرده است، صلاحيت دارند. چه بسا شاهد آن هستيم که نقاط دردناک را با ماساژ‌هاي نقطه‌اي و يا فشاردادن ماساژ مي‌دهند، غافل از اينکه عصبي بر اثر فشار استخوان روي آن له شده و فلجي پديد مي‌آيد. چه بسيار عضلاتي که به علت فشار موضعي دچار خون‌ريزي داخلي شده و يا با له‌شدگي و مشکلات آن مواجه مي‌شوند. اصولا ماساژ براي اين انجام مي‌شود که به بهبود وضعيت شخص و کاهش درد و خستگي بينجامد نه اينکه عوارضي به جاي بگذارد. براي مثال، براي يک بيمار ريوي براي تخليه و دفع اخلاط ماساژ‌هاي مخصوصي داريم يا براي گرفتگي و اسپاسم عضلات سعي مي‌کنيم با ماساژ خون‌رساني آن منطقه را افزايش دهيم که برگشت خون و لنف از طريق عروق مربوطه افزايش يابد و يا اسيدلاکتيک جمع‌شده در عضله که موجب خستگي وگرفتگي‌اش شده سريع‌تر دفع شود. نکته اشتباه ديگري اين است که گمان مي‌کنيد ماساژ خوب هنگامي است که فرد ماساژگيرنده در حين آن به خواب برود! در حالي که شما و ماساژ‌دهنده بايد با تعامل هم و تمرکزي که ايشان به شما آموزش مي‌دهد روي عضله خاصي به صورت فعال کار کنيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #17
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ماساژ کودک


  ● چرا ماساژ می دهیم؟

  یادگیری و انجام ماساژ کودک، کار بسیار ساده ای است. چند وسیله کوچک لازم داردو هیچ هزینه ای در بر ندارد، مگر مقداری وقت. منافع دراز مدت و کوتاه مدت آن برای کودکان زیاد است و از طرف دیگر والدین نیز با ماساژ بچه ها ارتباط مثبت و خوبی را با آن ها برقرار خواهد کرد.

  ● منافع ماساژ برای کودکان

  ۱) احساس امنیت

  ارتباط جسمی بین کودک و یکی از والدینش، احساس عشق و علاقه و ارزش را در او تقویت می کند و این احساس، به رشد عزت نفس و اعتماد به نفس در کودک می انجامد.

  ۲) سلامت و تندرستی کل بدن

  تحقیقات نشان می دهد: کودکانی که با محبت و مهربانی لمس می شوند، کمتر از آن هایی که تماس محبت آمیز با والدین شان ندارند گریه می کنند یا بیمار می شوند. ماساژ، گردش خون را بهبود می بخشد و سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می کند. همین طور کمک می کند که مایع لنفی در سرتاسر بدن پخش شود و مواد مضر نیز از بدن دفع گردد. ماساژ، درد و نشانه های بعضی از ناراحتی ها و بیماری های مزمن را تسکین می دهد. راحتی و آرامش را افزایش می دهد و به نوزادی که دایم گریه می کند، آرامش می بخشد.

  ۳) رشد جسمی

  ماساژ، خودآگاهی از جسم را افزایش می دهد و عضلات را محکم و مفاصل را منعطف می کند. بدین ترتیب برای کودکان نارس( کودکانی که زیر وزن طبیعی به دنیا می آیند یا آن هایی که نیازهای ویژه ای دارند ) منفعت ویژه ای دارد.

  ۴) مهارت اجتماعی

  با لمس کودکتان، چگونگی برقراری ارتباط را به او آموزش می دهید. ماساژ به شما کمک می کند ارتباطی غیر کلامی با کودک تان برقرار سازید و این موضوع باعث افزایش ارتباط زود هنگام شما با کودک خواهد شد در نتیجه کم کم عزت نفس و توان برقراری ارتباط اجتماعی در کودک پدید خواهد آمد.

  ● منافع ماساژ برای والدین

  ۱) آرامش و راحتی: وقتی کودک تان را ماساژ می دهید، کاملا ً بر او متمرکز می شوید و با او تعمل برقرار می کنید. طبق تحقیقات، گزارش شده که خود والدین نیز از این تعامل لذت می برند و احساس آرامش می کنند.

  ۲) حساس شدن نسبت به کودک: اگر کودک را از آن طور که دوست دارد نوازش کنید یا فشاری به او وارد آورید که حس کند عصبی یا ناراحت هستید، او در این حالت قادر به ابزار احساس خود نخواهد بود. از این رو خود شما باید با نگاه به عکس العمل های او، آن ها را تفسیر کنید. با این روش می آموزید که از روی حرکات کودک منظور او را بخوانید یا درکش کنید، وهمین مسئله باعث افزایش مهارت های شما در نگهداری از او می شود.

  ۳) ایجاد اعتماد به نفس: والدینی که نسبت به فرزندان شان حساسند، دوست دارند نسبت به انجام نقش ها و وظایف خود اطمینان پیدا کنند. ارتباط جسمی ناشی از ماساژ و تماس با کودک، در والدین نیز احساس آرامش و اطمینان ایجاد می شود.

  ۴) ایجاد ارتباط بین والدین و کودک: ارتباط غیر کلامی که همراه ماساژ کودکتان برقرار می کنید،جرقه ارتباطی تعاملی و دو طرفه را روشن می کند. تا آن جا که این ارتباط می تواند در آینده نیزبین هر دوی شما برقرار و ادامه داشته ابشد. ماساژ، طی زمانی مشخص و به صورت منظم داده می شود و می تواند بین شما و او صمیمیت و نزدیکی ایجاد کند.

  ● آمادگی برای شروع ماساژ

  بهترین زمان برای ماساژ کودک تان زمانی است که او بیدار و با نشاط است. وقتی او را بقل می گیرید، تحت تأثیر خلق و خوی شما قرار می گیرد. پس باید با خودتان نیز احساس آرامش و آسودگی کنید. هر نوع زیورآلاتی را که دوست دارید بیرون آورید و ناخن های تان را به اندازه کافی کوتاه کنید تا پوست لطیف کودک نخراشد. هر چیزی را که لازم دارید دور خودتان قرار دهید تا وقتی ماساژ را شروع می کنید بر حرکات دست تان یا هر چیزی که کودک دوست دارد تمرکز داشته باشید.

  ● استفاده از روغن

  ▪ چرا نباید از روغن استفاده کرد؟

  تماس پوست با پوست، رشد و نمو مطلوب را افزایش می دهد. پس درک کودک و ماساژ بدن برهنه او. راهی برای تقویت و پیشبرد این مسئله است. روغن کمک می کند تا دستان شما به آرامی روی بدن کودک حرکت کند. هم چنین به شما اجازه می دهد تا حرکت ماساژور را تدریجا ً محکم تر کرده و مدت بیشتری، بدون این که وقفه ای ایجاد شود، او را ماساژ دهید. روغن، پوست را مرطوب می کند و این کار باعث جلوگیری یا به حداقل رساندن خشکی پوست می شود.

  ● کدام روغن؟

  از روغن بادام یا کنجد استفاده کنید. این روغن ها بوهایی ملایم دارند، سریع جذب پوست می شوند وپوست را تغذیه می کنند. در صورت امکان روغن طبیعی را انتخاب کنید. روغن های طبیعی کمتر از روغن های مصنوعی پوست را تحریک می کنند. در کشورهایی که ماساژ کودک به صورت سنتی وجود دارد، استفاده از روغن بستگی به مفید بودن و قابلیت دسترسی به آن دارد. افرادی با فرهنگ های آسیایی و آفریقاییکه در غرب زندگی می کنند، ترجیح می دهند از روغن هایی استفاده کنند که آماده و قابل دسترسی است و به روغن های مناطق خودشان شباهت دارد، مثل روغن زیتون.

  ● آن چه برای ماساژ نیاز دارید

  ▪ یک اتاق گرم: کودکان وقتی برهنه هستند، سریع گرمای بدن شان را از دست می دهند، روغن نیز باعث کاهش حرارت بدن می شود، در نتیجه اتاق باید به اندازه کافی گرم باشد تا کودک تان احساس آرامش کند. ۸۰ درجه فارنهایت (۲۰ درجه سانتی گراد) دمای ایده آل اتاق است. اما اگر با لباس آستین کوتاه احساس سرما نمی کنید، گرمای شما برای ماساژ مناسب است.

  ▪ برنامه ریزی درست و معقول: کودک را در فاصله بین دو بار شیر خوردن، وقتی سر حال است ماساژ دهید. اگر بلافاصله بعد از شیر خوردن او را ماساژ دهید، ممکن است باعث ایجاد تهوع و استفراغ در وی شود. بنابراین دست کم یک ساعت صبر کنید. اگر ماساژ نزدیک به نوبت بعدی شیر دادن او باشد، ممکن است در طول ماساژ دادن گرسنه اش شود و بی تابی کند.

  ▪ زمان: اوایل برای ماساژ دادن کل بدن ۲۰ تا ۳۰ دقیقه را در نظر بگیرید. عجله کردن یا انجام آن بین فعالیت های دیگرتان شاید بی فایده باشد و منجر به بی تابی کودک شود. وقتی که هر دو به ماساژ خو گرفتید، وقت کمتری را می توانید صرف این کار کنید.

  ▪ فضای آرام و ساکت: اگر به عنوان مثال صدای تلویزیون و رادیو مزاحم تان نباشد، هر دوی شما از ماساژ لذت می برید؛ چه نوزاد که ماساژ داده می شود و چه شما که ماساژ میدهید. هک لذت می برید، هم کم کم به طور مؤثری به یکدیگر عادت خواهید کرد. شما از این پس، نسبت به کودک تان مسئول هستید و باید به این مسئله که به چه چیزی علاقه دارد و چه چیزی مورد علاقه او نیست، توجه کنید.

  ● حاشیه ها

  ▪ یافته های یک تحقیق

  در استرالیا پدران و فرزندانی که به وسیلۀ ماساژ با یکدیگر تماس داشتند، مورد مطالعه قرار گرفتند تا میزان ارتباط این تماس، بر رابطه پدر_فرزندی ارزیابی شود. به یک گروه از پدرانی که برای اولین بار پدر شده بودند، نشان داده شد که چگونه نوزاد چهار هفته ای خود را ماساژ دهند. ان گاه از آن ها خواسته شد که این کار را تا پایان مدت تحقیق ادامه دهند. گروه دیگر، یعنی گروه کنترل گروهی که در آن پدرانی بودند که نوزادشان را ماساژ نداده بودند، نیز مورد آزمایش قرار گرفتند. تحقیقات به این نتیجه رسید که کودکان ۱۲ هفته ای که پدران شان آن ها را ماساژ داده بودند و با آن ها از طریق نگاه، لبخند و صدا ارتباط برقرار کرده بودند، نسبت به پدران و نوزادانی که در گروه کنترل قرار داشتند، واکنش هایشان همراه با توجه و تمرکز بیشتری بود. هم چنین رفتار دوری گزینی از پدران در آن ها کمتر دیده می شد. در پدران این بچه ها هم تمایل به تماس و ارتباط روزانه بیشتری با فرزندان شان مشاهده شد. ماساژ کودکان به پدران و کودکان اجازه می دهد که از تماس پوست با پوست_ که غالبا ً مادران هنگام شیر دادن آن را تجربه می کنند_ لذت ببرند، ولی پدران اغلب متوجه این مسئله نیستند. آن ها با ماساژ کودکان شان حالات و واکنش های کودکان را درک کرده و برای نگهداری از آنان اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #18
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  فواید فراوان ماساژ و چگونگی انجام آن
  ماساژ بدن باعث تولید گلبول سفید، افزایش انرژی ذهنی و تقویت سیستم ایمنی می شود.


  بررسی ها نشان می دهد که ماساژ از راه های مختلفی چون افزایش جریان خون در مفاصل، درمان کشیدگی، خشکی و گرفتگی عضلات نقش بسزایی دارد. همچنین ماساژ بدن به صورت مداوم سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده، باعث تولید گلبول سفید می شود. ماساژ باعث آرامش فرد و افزایش انرژی ذهنی او می شود. هم چنین باعث می شود تا شما در کار خود فعال تر و موثرتر عمل کنید.

  طی تحقیق صورت گرفته در دانشگاه میامی مشخص شد: ماساژ کوتاه مدت در محل کار اضطراب را کاهش داده و بازده کاری را افزایش می دهد. بعد از ۱۵ دقیقه ماساژ، کارکنان هوشیارتر بوده و می توانند مسائل ریاضی را سریع تر و با دقت بیشتری حل و فصل کنند.

  خوشبختانه ماساژور ما همیشه همراهمان است! دستان ما بهترین ماساژورها هستند، اکثر ما ماساژدهی را انجام می دهیم، بدون این که آگاهانه از آن استفاده کنیم.

  گاهی پیشانی خود را به خاطر سردرد مالش می دهیم یا در حمام با لیف خود را ماساژ می دهیم و یا پاها را بعد از یک پیاده روی طولانی می مالیم. تمام این ها روش های ساده و طبیعی خود ماساژدهی هستند.

  ● هر روز صبح و بعدازظهر خود را ماساژ دهید

  از مشت هایتان استفاده کنید و آنها را به آرامی به بدن خود بکوبید. از پاها و بازوها شروع کنید و از قسمت فوقانی دست و پا رو به پایین حرکت کنید، سپس از بالا رو به پایین با مشت های آرام ادامه دهید. مشت و مال بدن باعث قوی تر شدن بدن می شود و خون را به جریان انداخته، حس گرهای عصبی را آرام می کند.

  با این عمل در صبح، بدن شما بیدار شده، آماده فعالیت روزانه می شود، اما با مشت و مال در شب قبل از خواب، ذهنتان آرام شده، استرس و فشارکاری از بدنتان خارج می شود.

  ● بعد از هر غذا شکم خود را بمالید

  بیشتر ما این کار را به خصوص بعد از یک غذای مفصل به طور غریزی انجام می دهیم، یک یا هر دو کف دست را به روی شکم گذاشته و در جهت عقربه ساعت مالش دهید. این دقیقا همان جهتی است که غذا به طور طبیعی در روده حرکت می کند. انجام این ماساژ چرخشی می تواند به هضم غذا کمک کند.

  ● قبل و بعد از ورزش خود را ماساژ دهید

  ماساژ بدن قبل از ورزش های کششی یا استقامتی جریان خون را به سمت مفاصل هدایت می کند و ماساژ بعد از ورزش به دفع سموم بدن و بهبود ماهیچه ها کمک می کند. قبل از ورزش با مشت بدن را مالش دهید تا گردش خون به سمت پاها و بازوها هدایت شود. بعد از ورزش مفاصل را با کف دست یا با مشت آرام در جهت قلب ماساژ دهید.

  ● دست هایتان را هر روز با کرم مرطوب کننده ماساژ دهید

  انگشتان دست را در هم قلاب کنید و پاشنه دست ها را دایره وار به هم بمالید. سپس همان طور که دست هایتان در هم قلاب است، با یک شست، زیر شست دیگر را دایره وار ماساژ داده و به سمت مرکز دست بروید. این حرکت را با دست دیگر ادامه دهید. بعد انگشت ها را رها کرده و با شست و انگشت اشاره یک دست، کف دست، مچ و انگشتان دست دیگر را ماساژ دهید.

  هروقت در پاها احساس خشکی و گرفتگی کردید، از توپ تنیس استفاده کنید

  اگر پاهایتان خشک، سخت و دردناک شده است، یک دست خود را به دیوار گرفته و پای مخالف را بر روی توپ تنیس قرار دهید، به تدریج وزن بیشتری را بر روی پای خود بیندازید و اجازه دهید توپ به گودی پایتان فشار وارد کند، به آرامی پای خود را حرکت دهید تا توپ پاشنه، گودی وانگشتان پایتان را مالش دهد. اگر توپ تنیس برای پایتان بزرگ است، از توپ گلف استفاده کنید. هم چنین می توانید به پشت بر روی توپ دراز بکشید و اجازه دهید توپ بین دو کتفتان را که یکی از نقاط دور از دسترس هستند، ماساژ دهد تا پشتتان آرام شود.

  در یک قوطی دو توپ گلف گذاشته و آن را در زیر میز کارتان قرار دهید هر زمان که احساس خستگی کردید، کفش هایتان را در آورده پاها را بر روی توپ ها قرار دهید.

  بعد از استفاده از کفش های پاشنه دار حتما بر روی زمین نشسته و به ماهیچه های ساق پایتان استراحت دهید. زانوها را خم کرده و کف پاها را بر روی زمین قرار دهید. یک مچ را گرفته و شست دست را بر روی تاندون یک پا به مدت ۵ دقیقه فشار دهید. بعد ۲ سانتی متر بالا ی ماهیچه پایتان رفته و دوباره این کار را تکرار کنید. این عمل را آنقدر ادامه دهید تا به زانو برسید، بر روی پای دیگر هم این عمل را تکرار کنید.

  ● از دستانتان برای ماساژ گردن استفاده کنید

  هنگام کار با رایانه هر یک ساعت استراحتی به خود بدهید و انگشتان دستتان را پشت گردن برده و با پاشنه دست بر روی قسمت های مختلف گردن فشار ملایمی وارد کنید و در این حال به آرامی پاشنه دست را بر روی گردن به حالت دورانی حرکت دهید. سپس انگشتان دست راست را بر روی ماهیچه های سمت چپ گردن در زیر جمجمه گذاشته و فشار دهید. سر را به چپ خم کنید و رو به پایین مالش دهید تا به شانه ها برسید. این کار را سه مرتبه تکرار کنید. سپس طرف دیگر گردن را به همین ترتیب مالش دهید در پایان سر را بر روی قسمت بالایی صندلی قرار دهید و به مدت ۲۰ ثانیه به گردنتان فشار وارد کنید. با این کار ماهیچه های جلو گردن هم که در طول کار دچارگرفتگی شده اند، آرام می شوند.  سایت پی سی پدیا
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #19
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ماساژ لاغر می کند؟
  پرسشی از دکتر لیلا اتفاق متخصص طب فیزیکی

  مدتی است وقتی برای شنا به استخر می روم، تابلویی توجه ام را به خود جلب می کند؛ ماساژدرمانی. از چند نفر از دوستانی که مراجعه کننده پروپاقرص اتاق ماساژ بودند، سوال هایی پرسیدم. خیلی راضی بودند. می گفتند احساس آرامش می کنند و سبک می شوند و بعد از یک ساعت شنا، یک ماساژ حسابی، خستگی بدنشان را رفع می کند و سرحالشان می آورد...

  برخی خانم ها هم انگار برای لاغرشدن به این اتاق سر می زدند. در مورد این موضوع که ماساژ می تواند لاغر کند یا نه، شک داشتم. به همین دلیل، با دکتر لیلا اتفاق، متخصص طب فیزیکی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران به گفت وگو نشستم.

  ▪ خانم دکتر! به نظر شما هدف از انجام ماساژ چیست؟

  ـ ماساژ عمقی بافت ها برای رفع فشار و گرفتگی در عضلات به کار می رود. در مواقع درد و بعد از فعالیت های سنگین می توان از ماساژ استفاده کرد. به طور کلی، ماساژ به منظور کاهش موقتی درد، اضطراب، افسردگی و فشار خون، افزایش ترشح اندورفین، بهبود جریان خون لنفاوی و بهبود خواب انجام می شود و باعث بهبود گردش مواد مغذی در خون و عضلات شده و متابولیسم را در بدن افزایش می دهد. حتی بعد از ورزش، ماساژ باعث دریافت ریزمغذی ها و ترمیم عضلات نیز می شود؛ به طوری که با افزایش جریان خون سبب می شود مواد زایدی نظیر اسیدلاکتیک و اسیدکربنیک که بعد از ورزش در عضلات تجمع می یابند، از بدن خارج شوند.

  ▪ آیا ماساژ می تواند موجب لاغری نیز بشود؟

  ـ بله؛ ماساژ می تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم به کاهش اندازه بافت چربی در بدن کمک کند. طبق تحقیقات، رژیم غذایی مناسب و ورزش در کنار ماساژ می توانند در کاهش بافت چربی و تناسب اندام نقش داشته باشند. ماساژ در ناحیه بافت چربی و بافت زیرجلدی سبب افزایش سوزاندن چربی در این نواحی می شود و علاوه براین با افزایش جریان خون، اکسیژن و موادمغذی در این بافت ها می تواند سبب افزایش مصرف کالری شود.

  نکته دیگر اینکه ماساژ سبب کاهش استرس در بدن می شود. کاهش استرس خود موجب افزایش حساسیت بدن به انسولین و کاهش سریع تر وزن می شود. در مواقعی که به خاطر وجود استرس شخص نمی تواند رژیم غذایی مناسبی را دنبال کند و میزان پذیرش ورزش در او پایین می آید، ماساژ، ورزش و رژیم غذایی دست به دست هم می دهند تا شخص بتواند هم ورزش مناسبی انجام دهد، هم رژیم غذایی مناسبی را دنبال کند و به این ترتیب به تناسب اندام برسد.

  ▪ در حال حاضر افرادی در استخرها کار ماساژ انجام می دهند. مراجعه به این افراد را کار صحیحی می دانید؟

  ـ قبل از هر چیز، ماساژدهنده باید کاملا آموزش دیده باشد و از آناتومی بدن شخص و بیماری های نیازمند ماساژ اطلاعات کافی داشته باشد. همچنین با انجام حرکات شدید که موجب ایجاد صدا در مفاصل می شود، باید خودداری کند. متخصصان طب فیزیکی و توان بخشی در رابطه با حرکات شدید در مفاصل کاملا آموزش دیده اند و تنها آنها می توانند این کار را انجام دهند. قبل از آغاز ماساژ هم بهتر است یک پزشک فرد را ویزیت کند و به ماساژور یا فیزیوتراپیست اطلاع دهد که فرد دچار چه مشکلاتی است؛ زیرا به کار بردن حرکات شدید و ناگهانی در مفاصل، خصوصا در ناحیه گردن، کمر، ستون فقرات و لگن می تواند بسیار خطرناک باشد.

  ▪ ماساژ روی چه اعضایی از بدن بیشتر به کار گرفته می شود؟

  ـ عضلات، تاندون ها، رباط ها، پوست، مفاصل و سایر بافت های همبند مثل عروق لنفاوی و احشای داخل شکمی و نیز بافت های چربی زیرجلدی مثل کنار ران ها و شکم و بازوها. جالب است بدانید اگر ماساژ دردناک نباشد و سبب افزایش جریان خون در بدن شود، می تواند سبب آرامش شخص و کاهش استرس شود.

  ▪ ماساژ نادرست چه عوارضی در پی دارد؟

  ـ ماساژ غلط می تواند به دیسک های بین مهره ای در ناحیه ستون فقرات، گردن و پشت آسیب برساند و حتی گاهی در افرادی که مستعد پوکی استخوان هستند، می تواند سبب شکستگی استخوان شود. اگر ماساژ نامناسب، می تواند سبب ایجاد کبودی و صدمات در ناحیه عضلات شود. ماساژ باید به نحوی باشد که سبب ایجاد ریلکسیشن در بدن فرد شود و کمک کند تا جریان خون به تمامی نواحی بدن برسد. همین برقراری جریان خون است که به کاهش بافت چربی و افزایش متابولیسم بدن کمک می کند و نیازی نیست که حتما ماساژ با درد همراه باشد.

  ▪ چقدر زمان لازم است تا ماساژ در کنار رژیم غذایی و ورزش، تاثیر خودش را نشان دهد؟

  ـ هر برنامه جدیدی، حداقل ۴ تا ۶ هفته زمان لازم دارد تا بدن را از وضعیت قبلی به وضعیت جدید تغییر دهد ولی فایده ای که فرد از ماساژ می برد، در همان جلسه اول یا در هفته اول، خود را نشان می دهد.

  ▪ آیا استفاده از ماساژورهای دستی هم موثر است؟

  ـ بهتر است ماساژ توسط فرد آموزش دیده انجام شود.

  ▪ به نظر شما، افرادی هستند که نتوانند از ماساژ استفاده کنند؟

  ـ بله؛ برای مفاصلی که صدمه دیده و متورم هستند، بافت های سرطانی، مناطقی که دچار پوکی استخوان است و در مناطقی که بافت زخم شده یا عفونت دارد، مثل سلولیت ها، می توان گفت که انجام ماساژ ممنوع است.  الهه جوانپور
  روزنامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #20
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تاریخچه ماساژ و تاثیرات فیزیولوژیکی آن  با سیری در تاریخ متوجه می شویم که ماساژ در تمام ملل و با فرهنگهای مختلف مرسوم بوده و شاید دلیل رواج آن عامه پسند بودن آن نزد تمام مردم باشد و در گذشته مردم بدون اینکه از تأثیرات فیزیولوژیکی و درمانی ماساژ آگاهی داشته باشند ازآن استفاده می کردند، مثلا" ضرب دیدگی ها اولین اقدام آنها تکان دادن و یا مالش عضو صدمه دیده بوده است.
  در مِیان ملل و اقوامی که در گذشته از ماساژ به شکل وسیع تری استفاده می کردند میتوان ازمصریها، ایرانیان، یونانیان، چینی ها و ژاپنی ها نام برد و همینطور از بین دانشمندان و اطباء قدیمی که از تکنیکهای ماساژ استفاده می کردند می توان به بقراط و ابوعلی سینا اشاره کرد. بقراط به نتایج سودمند مالش و ماساژ در تأمین و بازگرداندن نیروی عضلانی افراد ناتوان تا حدی پی برد و برای درمان بعضی از عوارض مفصلی و عضلانی از این روشها استفاده نمود.
  امروزه نیز از ماساژ با اهداف مختلف و به شکل وسیع و گسترده ای استفاده می کنند و بویژه در درمان دردهای عضلانی و مفصلی جایگاه ویژه ای را نسبت به سایر روشهای درمانی به خود اختصاص داده است و همچنین در توانبخشی و بازتوانی بیماریهای مختلف به شکل خاصی بکار می رود.
  ● تعریف ماساژ:
  کلمه ماساژ از یک کلمه یونانی به نام Massein که به معنای ما لیدن است و مربوط به یک لغت لاتین Manus به معنای دست گرفته شده است. ولی به طور کلی، ماساژ عبارتست از یک سری حرکات منظم، مرتب و اصولی که روی بافتهای بدن به منظور اهداف خاصی بکار می رود. به عبارت دیگر ماساژ عبارتست از یک سری حرکات و مهارتهای دستی که بطورمنظم و مخصوص بر روی بافتهای بدن جهت تأثیر بر سیستم عصبی، عضلانی، پوست، مفاصل و گردش خون بکار می رود.
  ● فواید ماساژ :
  رفع خستگی و استرس-ایجادآرامش-سبکی جسم-ریلکسیشن-تمدداعصاب-سرعت بخشیدن به جریان خون-سالم سازی بدن-پیشگیری از بسیاری بیماریها-تناسب اندام ،رفع کوفتگی و گرفتکی عضلات و ...
  ● تأثیرات فیزیولوژیکی
  ▪ بر پوست
  ماساژ در پوست باعث بهترشدن گردش خون و نیز باز شدن مجاری غدد چربی و عروقی شده که این امر در نتیجه کنده شدن بخش قشری پوست صورت می گیرد همچنین سبب بهبود تنفس پوستی و عملکرد تراوش آن می شود، پوست گرم شده و به همین سبب خاصیت الاستیکی و ارتجاعی پوست افزایش یافته و در نتیجه باعث کاهش درد ناشی از کشیدگی پوست هم شده و نهایتا" اینکه کمک به د فع سریعتر مواد زاید متابولیکی و از بین رفتن چسبندگیهای مزمن می شود.
  ▪ بر سیستم گردش خون
  ماساژ باعث کمک به برگشت خون و لنف از اندامها و عضلات به قلب می شود و برای رسیدن به هدف فوق یعنی کمک به برگشت خون باید جهت ماساژ از اندامها بطرف مرکز بدن یا قلب باشد در هنگام انجام دادن ماساژ روی مویرگها و عروق خونی فشار وارد می شود و همین فشار باعث کمک به برگشت مواد و خون از عضلات به سمت قلب می شود و در نتیجه از توقف مواد زاید همراه با خون و لنف جلوگیری بعمل می آید. از طرف دیگر در اثر فشاری که بر روی بافتها وارد می شود بطور رفلکسی مویرگها اتساع پیدا می کنند و مقدار خونی که بین بافتها مبادله می شود افزایش می یابد
  ▪ بر عضلات ومفاصل
  ماساژ باعث بهبود خاصیت ارتجاعی تارهای عضلانی شده، به انقباض عضله کمک می کند و کاهش آتروفی عضلات را بهمراه دارد و باعث افزایش مقدار اکسیژن موجود در عضله شده، همچنین موجب بهبود جریان اکسیداسیون و احیاء و نیز بهبود عملکرد جذب مواد غذایی در فیبرهای عضلانی می شود و نیز موجب تجدید قوای تحلیل رفته ناشی از خستگی عضلات می شود. در مجموع ماساژ در بدست آوردن توان از دست رفته عضلات خسته کمک مؤثری می کند و عضلات را به حالت استراحت بر می گرداند.
  همچنین ماساژ باعث بهبود جریان گردش خون مفاصل و بافتهای اطراف آنها شده و موجب تسریع در جذب تراوشات مفصلی (مایع سینویال) گردیده و تقویت کپسول مفصلی و لیگامنتهای مفاصل و نیز بهبود تحرک مفاصل را به همراه دارد.
  ▪ بر روی درد
  شاید یکی از پرکاربردترین فواید ماساژ کاهش درد باشد چون ماساژ از یکطرف با بر طرف نمودن مواد زاید در بافتها موجب کاهش درد و ناراحتی می شود (یعنی در اثر افزایش گردش خون عوارضی مانند کوفتگی عضله را کاهش می دهد) وازطرف دیگرباعث بالا رفتن آستانه درد گیرنده های عصبی می شود زیرا چنانچه حرکات ماساژرا بصورت ملایم شروع کنیم و بتدریج بر شدت حرکات آن اضافه نماییم امکان دارد در نتیجه این عمل، حساسیت گیرندههای درد کاهش یابد و آستانه درد بالا رود.
  ▪ تأثیرات روحی ماساژ
  با توجه به وجود استرسها و هیجانهای ناشی از زندگی روزمره که یک امر طبیعی به شمار می آید، عضلات خسته و سفت می شوند و قرار گرفتن درمحلی ساکت و آرام ودراز کشیدن بر روی تخت راحت و برخورد ملایم و آرام ماساژ، همگی باعث ایجاد آرامش در فرد می شوند. همچنین چنانچه درد و ناراحتی فرد متعاقب حرکات ماساژ بر طرف گردد تأثیر بسیار مهمی از نظر روحی و روانی بجای می گذارد.
  بررسی ها نشان می دهد ماساژ درمانی در رفع بسیاری از دردها تأثیر دارد. از جمله می تواند برای درمان کمردردهای مزمن بسیار مؤثرتر از سایر روشهای درمانی در طب جایگزین و مکمل باشد. این روش همچنین در سردردهای شدید پس از ضربه های روحی تکاندهنده مؤثرتر از روشهای درمانی رایج است.
  ماساژ دادن، مغز را به تولید آندروفین تحریک می کند و اعتماد به نفس بیماران را با تشویق آنها برای مقابله مؤثر با درد افزایش می دهد.
  ماساژ آنچنان لذت بخش است که با هیچ تفریح دیگری قابل مقایسه نیست. انجام ماساژ قبل و بعد از تمرینهای ورزشی خطر صدمات و آسیبهای حین ورزش را کاهش می دهد و بازسازی و احیای عضلات خسته را تسریع می کند. یک ماساژ می تواند فشارهای عصبی و عضلانی را کم و نشاط زندگی را در شما تقویت کند. ماساژ یک روش درمانی است و بسیاری از مشکلات روزمره جسمی و روانی از این طریق تسکین می یابد و التیام می پذیرد.
  به ماساژ به عنوان یک طب طبیعی و غیر داروئی اعتماد کنید.
  شرکت ملی گاز ایران
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت