جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: زالو درمانی (مقالات)

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض زالو درمانی (مقالات)

  زالو از نظر رازی و ابن سینا
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=711
  بازگشت زالو به طب مدرن
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=711

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  زالو درماني دخالت در امور پزشكي و جرم است
  وزير بهداشت گفت: هيچ مستند علمي درباره زالو درماني وجود ندارد، بنابراين از نظر وزارت بهداشت اين كار دخالت در امور پزشكي و جرم است و هر جا كه با موارد آن مواجه شويم حتما با عوامل آن برخورد مي كنيم.
  كامران باقري لنكراني در گفت و گو با فارس افزود: ما در وزارت بهداشت در جايگاهي هستيم كه هر حرفي مي زنيم، بايد مستندات علمي آن را هم داشته باشيم، ما نوكر مستندات هستيم، بنابراين درباره زالو درماني چون تاكنون هيچ مستند علمي نديده ايم جلوي آن را مي گيريم. وي ادامه داد: البته زالو آنزيمي در بزاقش دارد كه جلوي انعقاد خون را مي گيرد، به همين علت داروسازان از بزاق آن دارو ساخته اند، ممكن است در زمان هاي قديم كه اين دارو نبوده است، از زالو استفاده مي كردند، اما حالا كه داروي آن وجود دارد، منطقي نيست كه روش چند قرن پيش را انجام دهيم. وزير بهداشت گفت: اين كار مانند ديگر روش هاي جراحي قديمي منسوخ است، قرن ها پيش هم براي درمان آب مرواريد يا آب سياه چشم عمل جراحي مي كردند، اما ما نمي توانيم بگوييم چون آن زمان با اين روش عمل جراحي مي كردند، ما هم بايد همان روش چند قرن گذشته را در پيش بگيريم. باقري لنكراني افزود: امروز بايد روش هاي جديد پزشكي را اجرا كنيم، الان كه داروي آنزيم زالو وجود دارد، استفاده از آن براي درمان ملاك ماست و هر گونه فعاليت غير از آن و زالو درماني دخالت در امور پزشكي و جرم است و اگر متوجه آن شويم يا بازرسان ما مشاهده كنند، حتما برخورد مي كنيم. وي گفت: وزارت بهداشت متولي سلامت مردم است و همه مردم و جامعه پزشكان بايد نسبت به سلامت جامعه تعهد داشته باشند، نبايد از روش هايي كه اساس علمي ندارد يا راه و روش علمي تر و كم خطرتر آن وجود دارد، براي درمان استفاده كرد، اگر پزشكي هم اين كار را انجام دهد مقصر است و اشتباه مي كند و ما هر وقت متوجه چنين مواردي شويم، با آن برخورد مي كنيم.

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دکتر روزبه بخيت

  از وقتي كه توجه برخي مراکز جهاني مجددا به زالودرماني جذب شده، درآمد اين مراكز به شكل چشم‌گيري افزايش پيدا کرده است


  ناتالي در حالي كه با لبخند به «بچه‌هاي» 3 هفته‌اي‌اش نگاه مي‌كند، مي‌گويد: «آنها خوشحال‌اند، تازه غذا خورده‌اند!» غذاي آنها مقداري خون تازه گاو بوده. ناتالي بعد از خوردن غذا آنها را با آب مي‌شويد و در بطري‌هاي شيشه‌اي مخصوصي مي‌گذارد. بچه‌هاي وي – كه تعداد زيادي زالوي جوان هستند- تا زمان تغذيه بعدي در اين شيشه‌ها نگهداري مي‌شوند...

  ناتالي در مركز بين‌المللي زالوهاي پزشكي كار مي‌كند. اين مركز سالانه بيش از يك ميليون زالو به سرتاسر جهان صادر مي‌كند و از زمان تاسيس در سال 1937 عملا بزرگ‌ترين و معتبرترين مركز پرورش زالو در جهان است. محل كار ناتالي در فاصله‌اي زياد در جنوب شرقي مسكو در دهي به نام اودلنايا قرار دارد. از زماني كه توجه جهان مجددا به اين جانواران خونخوار جذب شده است، درآمد اين مركز به شكل چشم‌گيري افزايش يافته است.

  تاريخچه استفاده از زالو به 2500 سال قبل برمي‌گردد. در آن زمان از اين جانور براي بيرون كشيدن خون از بدن استفاده مي‌شد. حتي در نوشته‌هاي يونان قديم مربوط به هيپوكرات نيز نشانه‌هايي از «زالودرماني» به چشم مي‌خورد. استفاده از زالو در آن زمان بر پايه تئوري «طبايع چهارگانه» استوار بود. بر اساس اين تئوري، در بدن چهار نيرو يا ماده اصلي به نام‌هاي صفرا، سودا، بلغم و خون وجود داشت و توازن بين اين چهار عنصر، تامين‌كننده سلامت بدن بود. آنها معتقدند بودند بيماري زماني ايجاد مي‌شود كه يكي از اين طبايع بر ديگران برتري يابد. در آن زمان از زالو‌ها به قصد حجامت استفاده مي‌شد تا خون اضافي و «مسموم» از بدن فرد بيمار خارج شود و به اين وسيله توازن به بدن فرد بيمار بازگردد. اين تئوري حتي در طب سنتي ايران و هند نيز مشاهده مي‌شد. با پيشرفت علم در قرون اخير، عملا استفاده از زالو در دنياي جديد منسوخ شد و جز در بعضي كشورهاي آسيايي و قسمت‌هايي از شوروي سابق، ديگر نشاني از زالو‌ها نبود.


  چرا دوباره از زالودرماني حرف مي‌زنند؟

  تا مدت‌ها استفاده از زالو در مقاصد درماني نوعي حركت مسخره، زشت و كثيف و نشاني از عقب‌افتادگي بود. با اين همه داروي پيشرفته، ديگر چه نيازي به اين جانوران خونخوار مي‌توانست باشد؟ نقش زالو‌ها عملا محدود شد به بازي در فيلم‌هاي ترسناك و بازي‌هاي كامپيوتري. تا اينكه سال 1980 فرا رسيد. با پيشرفت جراحي ترميمي و ميكروسكوپي، پزشكان دريافتند كه يكي از بزرگ‌ترين مشكلات در اين‌گونه اعمال جراحي، تجمع خون و خطر لخته شدن آن و ايجاد التهاب است. اين تجمع خون در وريدهاي نارسا عملا از بهبود زخم جلوگيري مي‌كرد. اگر اين تجمع و احتقان، به سرعت برطرف نمي‌شد، مانع از تغذيه بافت از خون تازه و اكسيژن دار مي‌شد و در نهايت، بافت حيات خود را از دست مي‌داد. در اينجا بود كه همه دوباره به ياد زالوها افتادند.

  قابليت مكش خون در زالوها، مي‌توانست با از بين بردن احتقان، مانع از تجمع و لخته شدن خون شود. همچنين موادي كه در بزاق اين جانوران وجود دارد يكي از قوي‌ترين مواد ضد لخته شناخته شده در طبيعت است. به اين ترتيب استفاده از زالوها مجددا رونق گرفت. امروزه مراكز زيادي در جهان از اين جانوران در مقاصد درماني، به ويژه جراحي‌هاي ترميمي، درمان وريد‌هاي واريسي و پيوند‌هاي ترميم پوست با استفاده از فلپ پوستي (جابه‌جا كردن قطعه‌اي از پوست به همراه عروق و اعصاب آن به نقطه‌اي ديگر) استفاده مي‌كنند. دولت ايالات متحده در سال 2004 استفاده از زالو به عنوان يك «وسيله درماني» را تصويب كرد. از آن زمان نه تنها مراكز درماني و تحقيقاتي، بلكه متخصصان پزشكي قانوني، پليس و حتي ستاره‌هاي‌هاليوود هم دست به دامان زالو‌ها مي‌شوند.

  مجله پرستاري آمريكا نيز در آخرين شماره خود با اشاره به ظهور مجدد «زالو درماني»، به بررسي موارد استفاده آنها در جراحي مدرن پرداخته است. گنادي نيكونوف، مدير مركز پروش زالو در اودلنايا، با افتخار به جوايزي كه از طرف مراكز تحقيقاتي اروپا و روسيه به وي اهدا شده اشاره مي‌كند و مي‌گويد: «اين سندي بر تاثير درماني زالوهاست.» او اميدوار است تا دانشمندان كاربردهاي جديدتري از زالوها را دريابند. البته اين مساله باعث خواهد شد تا درآمد مركزي كه نيكونوف آن را اداره مي‌كند به شكل چشم‌گيري افزايش يابد. آنها در حال حاضر علاوه بر فرستادن زالو به نقاط مختلف روسيه، قراردادي براي صادرات آنها با يك شركت فرانسوي منعقد كرده‌اند. اين شركت فرانسوي وظيفه توزيع زالوها در اروپا را بر عهده دارد. نيكونوف مي‌گويد: «زالوها كم كم رازهاي خود را به انسان نشان مي‌دهند.»

  در جاي جاي اين مركز اتاق‌هاي ويژه پرورش زالو به چشم مي‌خورد. روي يكي از اتاق‌ها عبارت «اتاق جفت‌گيري» ديده مي‌شود. جايي كه محل تكثير و زاد و ولد زالوهاست. وجود اين مركز در واقع از بركات شوروي سابق است. در آن زمان اتحاد جماهير شوروي توجه زيادي به طب سنتي نشان مي‌داد و به‌رغم اينكه همه دنيا استفاده از زالو را تقبيح مي‌كردند، شوروي همچنان به زالوها روي خوش نشان مي‌داد. با از هم پاشيدن اتحاد جماهير شوروي در سال 1991، اوضاع براي مركز پرورش زالو رو به وخامت گذاشت. توليد به شدت كاهش يافت و كارگران اين مركز از كار بي‌كار شدند. نيكونوف به ياد مي‌آورد كه در آن زمان پولي براي پرداخت به كارگران وجود نداشت و موسسه در آستانه تعطيلي كامل قرار گرفته بود. اما با بهبود وضعيت اقتصادي روسيه، اين مركز جان تازه‌اي گرفت. آغاز صادرات زالوها نقطه عطفي براي اين مركز بود و گسترش زالو درماني در جهان به كار و بار آن رونق بخشيد. در سال 2007 و به ياد 70 سال فعاليت، اين مركز مجسمه‌اي از يك زالو را در حياط خود نصب كرده است. به پاس خدماتي كه زالوها به بشر ارايه كرده‌اند.

  استفاده از زالوها تنها به خاصيت مكيدن خون آنها ختم نمي‌شود. مركز پرورش زالو توليدكننده حجم وسيعي از محصولات آرايشي تحت نام «Bioenergy» است. در اين محصولات از عصاره بدن زالو‌ها براي توليد شامپو، كرم صورت و ساير مواد آرايشي استفاده مي‌شود. استفاده از كرم زالو شايد به نظر چندش‌آور باشد اما در روسيه اين كار به هيچ‌وجه عجيب نيست. عملا در اين كشور از زالو براي هر دردي استفاده مي‌شود. از ناباروري و مشكلات زنانگي گرفته تا درمان دردهاي دندان. يلنا تيتوا، رييس آزمايشگاه‌هاي توليدكننده كرم زالو معتقد است برخلاف ساير كرم‌ها كه فقط روي زخم را مي‌پوشانند، كرم زالو از درون باعث درمان زخم‌ها مي‌شود. تيتوا مي‌گويد: «در اين مركز بيش از 30 ترکيب درماني توليد مي‌شود كه همه آنها كاملا طبيعي هستند.» اين مركز سعي مي‌كند به كارمندان خود جديت در كار را توصيه كند. به همين دليل هر كارگر اين مركز، از ابتداي توليد زالوها تا انتهاي كار، شخصا مسوول پرورش آنهاست. اين مساله باعث شده است تا افرادي مانند ناتالي، با نوعي علاقه و عشق به پرورش زالو‌ها بپردازند. ناتالي مي‌گويد: «اگر زالوها را دوست نمي‌داشتم، عمر خودم را صرف پرورش آنها نمي‌كردم.» ناتالي لپوشكينا، كه 25 سال در اين مركز كار كرده و هر سال بيش از 100 هزار زالو پرورش مي‌دهد با خنده مي‌گويد: «آنها عملا فرزندان من هستند.»

  کميسر متهم مي‌کند!

  پاي زالوها به جرم‌شناسي هم باز شده است. در سال 2001 در استراليا، يك مورد سرقت مسلحانه از منزل يك زن 71 ساله گزارش شد. يكي از افسران پليس، در نزديكي صحنه جرم يك زالو پيدا كرد و آن را با خود به اداره پليس آورد.

  خون موجود در بدن اين زالو از نظر آزمايش‌هاي ژنتيكي دي‌ان‌اي بررسي شد و در پرونده اين سرقت ثبت گرديد. هفت سال بعد وقتي پيتر الك كانون 54 ساله به جرم مصرف داروي‌هاي مخدر بازداشت شد، پليس استراليا از وي آزمايش دي‌ان‌اي به عمل آورد و متوجه شد كه نمونه دي‌ان‌اي وي با نمونه‌اي كه 7 سال قبل از بدن زالو به دست آمده بود هم‌خواني دارد. بر اساس اين شواهد و مدارك، دادگاه پيتر كانون و يك مرد ديگر را به جرم سرقت مسلحانه در سال 2001 محكوم كرد. يادتان باشد اگر زماني سعي كرديد عمل مجرمانه‌اي انجام دهيد، مواظب زالوها باشيد!

  لارو درماني

  زالو‌هاي تنها موجودات چندش‌آوري نيستند كه در علم پزشكي كاربرد دارند. استفاده از لارو مگس در مدارك قديمي طب قبايل استراليا كاربرد داشته است. يكي از مهم‌ترين نكات در بهبود يك زخم، فقدان بافت مرده در زخم يا اصطلاحا دبريد كردن زخم است. در جريان جنگ‌هاي ناپلون، پزشك وي دريافت كه آن دسته از سربازاني كه در زخم‌هايشان لارو مگس وجود دارد بهتر بهبود مي‌يابند. واقعيت آن است كه اين لارو‌ها تنها به بافت‌هاي مرده حمله مي‌كنند و با خوردن آنها زخم را از وجود اين بافت‌هاي مرده، كه مي‌تواند باعث ايجاد عفونت شود پاك مي‌كنند. در جريان جنگ جهاني اول، يك جراح ارتوپد به نام دكتر بائر با بيماري برخورد كرد كه به‌رغم وجود زخم‌هاي فراوان و فقدان امكانات پزشكي، تب نداشت و علايمي از عفونت در وي به چشم نمي‌خورد. در زير لباس‌هاي اين سرباز هزاران لارو مگس مشغول تغذيه از بافت مرده زخم‌هاي وي بودند. دكتر بائر با نوشتن گزارشي در مدرسه پزشكي جان‌هاپكينز مقدمات استفاده از اين لاروها را پديد آورد. در سال 2004 سازمان غذا و داروي آمريكا، استفاده از لارو مگس را براي دبريد كردن زخم‌هايي كه به‌طور عادي بهبود نمي‌يابند و باكتري‌هاي آنها در برابر آنتي بيوتيك‌ها مقاوم هستند، تصويب كرد.

  ما خونخوار نيستيم

  در مورد زالوها تصورات اشتباهي در ميان مردم رايج است. اكثر مردم تصور مي‌كنند كه زالوها يك نوع بيشتر نيستند و همه آنها نيز خونخوارند. واقعيت آن است كه بين 700 تا 1000 نوع زالو در سرتاسر جهان وجود دارد. اين زالو‌ها در محيط‌هاي مختلفي مانند رودخانه‌هاي آب شيرين، خليج‌ها و حتي بركه‌هاي كم آب رشد مي‌كنند.

  اكثر اين زالو‌ها نيز خونخوار نيستند و از جانوراني مانند حشرات يا كرم‌هاي خاكي تغذيه مي‌كنند. در واقع فقط درصد كمي از آنها خون مصرف مي‌كند. معروف‌ترين نوع زالو، زالوي طبي اروپايي يا هيرودو مديسيناليس است. بدن اين زالو‌ها از 34 قسمت تشكيل شده است. 6 قسمت ابتدايي، قسمت مكنده خون را تشكيل مي‌دهد. در بزاق اين جانور نوعي ماده بي‌حس‌كننده وجود دارد كه مانع از آن مي‌شود كه ميزبان، وجود زالو را حس كند. به‌طور معمول يك زالو تا زماني كه تغذيه خود را كامل كند به بدن ميزبان مي‌چسبد و وقتي كه بدن او پر از خون شد و كاملا متورم گرديد از ميزبان جدا مي‌شود و به هضم خون ميزبان مي‌پردازد. در حين تغذيه، زالو ماده‌اي موسوم به هيرودين را وارد بدن ميزبان مي‌كند.
  اين ماده كه يك ماده پروتئيني متشكل از 65 اسيد آمينه است يكي از قوي‌ترين مواد ضدانعقاد طبيعي در جهان است. اولين بار در سال 1884 يك فيزيولوژيست انگليسي به نام دكتر‌هايكرافت اين ماده را كشف كرد ولي ساختار دقيق آن تا سال 1970 مشخص نشد. امروزه با استفاده از تكنيك‌هاي علم ژنتيك، اين ماده در مقدار زياد توليد مي‌شود و تحت عنوان داروي لپيرودين براي درمان مشكلات انعقادي به‌كار مي‌رود.
  خانم هنرپيشه و زالودرماني

  به نظر مي‌رسد آمريكايي‌ها علاقه دارند از هر چيز جديدي، يك مد بسازند و در اين ميان، زالو درماني هم مد شده و هنرپيشه‌هاي هاليوودي را هم به خود جلب كرده است. سال گذشته، دمي مور، هنرپيشه‌اي كه با بازي در فيلم «روح» براي همه آشناست، در برنامه «نمايشي با ديويد لترمن» تعجب همگان را برانگيخت. او اعلام كرد كه چندي قبل در جريان يك پروسه درماني تحت زالودرماني قرار گرفته است. او با خنده مي‌گفت البته آنها زالوهايي تربيت شده و كاركشته بودند! او معتقد است كه استفاده از اين زالوها باعث سم‌زدايي بدن وي شده و شادابي را به او بازگردانده است.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  موافقت سازمان داروي آمريكا با زالو
  از هزاران سال پيش ، زالوهاي مکنده خون در پزشکي مورد استفاده قرار گرفته اند.

  اکنون استفاده از آنها بعنوان ابزاري براي بهبود پيوند هاي پوستي يا برقراري مجدد جريان خون در آمريکا تصويب شده است. به گزارش رويتر ، سازمان نظارت بر مواد غذائي و دارو با درخواست خريد زالو براي استفاده پزشکي ازيک شرکت فرانسوي موافقت كرده است .

  طي هزاران سال ، پزشکان با اين باور که حجامت به درمان دامنه وسيعي از مشکلات از سردرد تا نقرس کمک مي کند ، از کرم هاي کوچک آبي استفاده کرده اند.

  استفاده پزشکي از اين کرم ها در اواسط دهه 1800 به اوج خود رسيد. امروز پزشکان در سراسر جهان از زالو براي حذف خون جمع شده در زير پوست پيوندي بيماران سوختگي يا براي بازگشت جريان خون در رگهاي مسدود شده استفاده مي کنند. زالو بويژه در جراحي ها براي پيوند مجدد بعضي از بخش هاي بدن شامل انگشتان يا گوش مفيد است.همچنين مي تواند به جريان مجدد خون در رگ هائي که بهم پيوند شده اند کمک کند.

  اين سازمان، زالو را بعنوان يک ابزار پزشکي در نظر گرفته است. اين سازمان پس از بررسي متون پزشکي و اطلاعات مربوط به امنيت استفاده ازآن که توسط شرکت ريکارمپس ارائه شده ، فروش آن را تاييد كرد. همچنين اطلاعات مربوط به نحوه تغذيه زالوها تغذيه ، محيطشان و افرادي را که با آنها سرو کار دارند را مورد بررسي قرار داد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت