يـادداشـت مـهمـان/ دكتر كامران آزما/متخصص طب فيزيكي و توانبخشي و دانشيار دانشگاه
حافظ درماني

يك پزشك هم مي‌تواند بيماري جسماني داشته باشد؛ هرچند من آن را براي خود موهبتي الهي مي‌دانم زيرا بيمارانم را بهتر درك مي‌كنم. وقتي خداوند به انساني افتخار طبيب بودن و مداواي بيماري را مي‏دهد، درک دروني بيمار و مشکلاتش افتخاري بالاتر است...

معمولا ما پزشکان با ديدن يک بيمار، فهرست بلندي از علل و عوامل ايجادکننده بيماري در ذهنمان نقش مي‏بندد تا بدانيم که چه بلايي بر سرش آمده ولي وقتي به اين حديث از امام صادق(ع) مي‏رسيم که مي‏فرمايد: «کسي که به عيادت برادر مؤمن برود، از بيمار براي خود طلب دعا کند که دعاي او مانند دعاي ملائکه است» پس بايد ترديد کرد که کسي که دعايش مثل دعاي ملائکه است، بلا ديده واقعي باشد.

در نيمه دوم سال 89 براي درمان بيماري كبدي به خارج از كشور عزيمت كردم. کشوري غريب و تني بيمار به اندازه کافي روزها و شب‌ها را براي انسان کسل‌کننده و تار مي‌کند چه رسد به اينکه هم‌صحبت و هم‌زباني هم نداشته باشي. چند شبي بيشتر از حضورم در بيمارستان نگذشته بود که دوستي برايم يک جلد ديوان حافظ هديه آورد تا بخوانم و تنها نباشم ولي اين يك خواندن معمولي نبود؛ زيرا با خواندن هر غزلي از حافظ ابياتي در ذهنم نقش مي‌بست كه آن را مكتوب كردم: «بگرفت كار حسنت چون عشق من كمالي/ اي ماه رو نظر كن بر عشق لايزالي/ هر قرص ماه بيني اول هلال بودست/ من قرص ماه بودم اينك شدم هلالي» حافظ همزباني بود براي کسي که هيچ هم‌صحبتي نداشت. با حافظ غريبه نيستم و بارها به بهانه‌هاي مختلف سراغش را گرفته‌ام؛ از همان دوران کودکي که پدرم در جمع دوستانش با خواندن غزليات حافظ آنها را به شوق مي‏رساند تا شب درگذشت پدرم وقتي که او در تهران بود و من در شيراز در خلوت خود و بي‏خبر از حادثه از دست دادنش، از حافظ سراغش را گرفتم که گفت: «به وفاي تو که بر تربت حافظ بگذر/ کز جهان مي‏شد و در آرزوي روي تو بود» و در مراسم بزرگداشت او خواستم که حافظ احساس دروني‌ام را بگويد تا بر آگهي ترحيمش نقش بندد: «از صبا پرس که ما را همه شب تا دم صبح/ بوي زلف تو همان مونس جانست که بود». شايد نتوان در عالم پزشکي چنين موضوعي را ثابت کرد اما خواندن حافظ در آن شب‌ها تاثير بسزايي در روند بهبود من داشت. متاسفانه اين موضوعي است که کمتر پزشکي به آن توجه مي‌کند. امري ساده مانند مطالعه يک کتاب مي‌تواند اميد و روحيه‌اي به بيمار ببخشد که ده‌ها توصيه پزشکي و دارو نمي‌توانند. گاهي لازم است نسخه‌هايي براي بيمارانمان بپيچيم که شايد در هيچ داروخانه‌اي يافت نشود اما براي آنها از هر مسکني بهتر عمل مي‌کند.

هفته نامه سلامت