جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: بارداري از ديد گاه طب سنتي

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض بارداري از ديد گاه طب سنتي

  دکتر حسین صفوی زاده [ پزشک عمومی ]


  ابتدا بايد طبع و مزاج زن و مرد را به اعتدال نزديك كرد كه ايجاد اين اعتدال حداقل شش ماه طول مي كشد . به زوج هاي جوان توصيه مي كنيم قبل از اقدام به بارداري مشاوره اي با پزشك حاذق طب سنتي داشته باشند تا با دستورات غذايي و شيوه هاي درماني ديگر طبيعت و مزاج هر دو نفر را اصلاح كند . بستر پرورش جنين كه همانا رحم يك زن است ، اگر قبل از بارداري خوب آماده سازي شده باشد و نيز بذر پيدايش نطفه و جنين كه همانا از طرف مرد اهدا مي شود نيز آماده سازي و خالص شود و ساير دستورات طب سنتي و طب اسلامي اجرا شود مي توان يك بارداري موفق و بي درد سر ، يك زايمان ايمن و طبيعي ( نه سزارين كه عوارض بي شماري هم براي كودك و هم براي مادر تا آخر عمر هر دو به همراه دارد ) و در نهايت يك كودك زيبا و درشت اندام و در سلامت و تعادل كامل جسمي و روحي به اين دنيا آورد .

  آري مي توان امثال ابن سيناها ، زكرياي رازي ها ، دكتر حسابي ها و نوابغي بزرگ به دنيا عرضه كرد ، با اجراي دستورات ساده و مقداري دقت و صرف وقت و حوصله كه در طب سنتي به آنها اشاره شده است و عموم جامعه از آنها بي اطلاع هستند و در مشاوره هاي خصوصي به زن و مرد مي گوييم و اموزش مي دهيم كه مجموعه اي است مشتمل بر نحوه روابط جنسي ، ساعت و زمان آميزش ، اغذيه لازم و آداب مجامعت و دستورات ذهني و رواني خوردن غذاهايي مانند عسل و خرما و سيب و نخود و گوشت گوسفند و بادام و انجير و زيتون و كاسني و انار و انگور 40 روز قبل از انعقاد نطفه و در سراسر دوران بارداري ، دقت در خوردن لقمه حلال و پرهيز از مواد خوراكي شبه پاك و يا حرام ، ذكرهاي معنوي مانند صلوات و تلاوت سوره هايي از قرآن همانند سوره محمد و ... ياد خدا و پرهيز از نگاههاي حرام ، توصيه هاي عمومي به زن و مرد مي باشند ( براي سراسر دوران بارداري ) روغن مالي شكم و كمر و لگن زن باردار با روغن بادام شيرين ، روغن بنفشه ، روغن كنجد ، روغن زيتون شب ها پيش از خواب جهت افزايش رشد جنين و نرم شدن لگن ( زايمان سهل و بدون ريسك ) توصيه شده است . ضمناً اين روغن مالي سبب كاهش ترك هاي پوستي ناشي از افزايش سايز شكم در زن حامله خواهد شد.

  پرهيزات
  1 – دويدن و پريدن و جهش
  2 – بلند كردن شي سنگين
  3 – فرياد زدن و با صداي بلند صحبت كردن
  4 – انجام فعاليت هاي خسته كننده
  5 – مراقبت از ضربه هاي فيزيكي خصوصاً شكم
  6 – ناراحتي ، غضب و عصبانيت

  7 – ترس و وحشت
  8 – شادي بسيار زياد
  9 – مقاربت جنسي طولاني و مكرر و سنگين
  10 – استحمام به روش قديم و طولاني مدت
  11 – چرب كردن بيشتر از معمول پوست سر ( مگر با نظر پزشك ) كه در خانمهاي هندي بسيار مرسوم است
  12 – مراقبت از پديد آمدن بيماري هاي عفوني و سرماخوردگي و سرفه

  13 – عدم استفاده از مسهلات يا خروج خون از بدن و يا مواد قي آور ( مگر با تجويز پزشك ) خصوصاً قبل از ماه چهارم و بعد از ماه هفتم بارداري
  14 – مراقبت از عدم برخورد هواي سرد به ناحيه قفسه سينه و شكم كه براي اين منظور اين قسمت توسط پوشش گرم پوشانده شود
  15 – خوردن غذاها با طعم بسيار تيز و تند و يا تلخ
  16 – بوئيدن بوهاي تند و قوي ( مثل بعضي از ادكلن ها )
  17 – نوشيدن آب بسيار سرد و يا آب گرم به صورت مكرر
  18 – خوردن غذاها با طبيعت بسيار گرم و بسيار سرد

  19 – خوردن سركه و سياه دانه در خانمهاي باردار ممنوع است چون مي تواند عامل سقط باشد
  20 – عدم خوردن غذاهاي مدر و مسهل ( با مشورت پزشك )
  21 – پرهيز از غذاهاي نفاخ مثل نخود ، لوبيا ، كلم ، كرفس ، كنجد
  22 – پرخوري و سنگين شدن معده
  23 – پرهيز از موسيقي و موزيك هاي تند و جاز غربي
  24 – نگاه نكردن به صحنه ها ، چهره ها و فيلم هاي زشت و منفي و تحريك كننده .

  توصيه هاي عمومي :
  1 – فعاليت و راه رفتن در حد اعتدال و سبك
  2 – افزايش ميزان خواب و استراحت
  3 – در طول روز به جاي 3 وعده 5 – 6 وعده غذا ميل شود ولي هر بار مقدار كم باشد
  4 – مصرف غذاهاي ساده و زود هضم مثل گوشت جوجه محلي ، بره ، گوسفند جوان ( تازه )

  5 – پيشگيري از يبوست كه براي جلوگيري از اين امر ضمن مشورت با پزشك مي توان از غذاهايي مثل آب مرغ ( جوجه ) و اسيدباج ( يعني غذاهاي بدون ادويه جات كه شامل گوشت گوسفند يا مرغ بعلاوه روغن زيتون و پياز و گشنيز باشد ) استفاده گردد و ميتوان از خاكشير ، آلو ، انجير ، سبزيجات ، كاهو ، تمر هندي ، شيرخشت و ترنجبين و گلاب هم استفاده كرده و در صورت عدم بهبودي با پزشك مشورت گردد
  6 – به طور كلي مصرف انجير ، زيتون ، انگور ، عسل ، انار ، سيب ، مويز ، به ، گلابي ، بادام و خرما در بارداري توصيه مي گردد ( در حد متعارف و به طور متناوب ) 7 – روغن مالي شكم و لگن و باسن و رانها و ير ناف با روغن كنجد و زيتون و بادام شيرين ( شبها ) به تناوب .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بارداري از ديد گاه طب سنتي ـ قسمت دوم
  دکتر حسین صفوی زاده [ پزشک عمومی ]


  مادارن عزيز :

  " الولد الصالح ريحان من رياحين الجنه " فرزند صالحگلي از گلهاي بهشت است

  بيايد با پيروي از دستورات الهي و با ارزش اسلامي در تربيت فرزندامان بكوشيم . دستورات ذيل در ايام بارداري براي مادران گرامي قابل توجه است

  ماه اول :
  روزهاي پنجشنبه و جمعه سوره يس و صافات خوانده شود و به شكم دميده شود صبحها كمي سيب شيرين خورده شود ، روزهاي جمعه قبل از صبحانه انار ميل گردد . قبل از طلوع آفتاب تربت سيدالشهدا ( ع ) خورده شود . نمازهاي يوميه اول وقت خوانده شود و قبل از نماز حتماً اذان و اقامه گفته شود و در وقت گفتن اذان و اقامه دست روي شكم باشد .

  ماه دوم :
  روزهاي پنجشنبه و جمعه سوره تباركالذي خوانده شود . روز پنجشنبه 140 مرتبه و روز جمعه 100 مرتبه صلوات با عجل فرجهم گفته شود . دست را روي شكم بگذاريد و صلوات كبير بخوانيد ( اللهم صل علي محمد و عجّل فرجهم و اهلك عدوهم و العن اعدائهم من الجن و الانس من الاولين و الاخرين ) هر هفته ماهيچه گوسفند با قدري شير و سيب شيرين تناول گردد .

  ماه سوم :
  روزهاي پنجشنبه و جمعه سوره آل عمران تلاوت شود 140 مرتبه صلوات با عجّل فرجهم خوانده شود ، قبل از نماز دست را روي شكم گذارده و صلوات كبيره خوانده شود . هر هفته گندم ، گوشت و شير بدون چربي ميل شود . صبحها كمي عسل تناول شود .

  ماه چهارم :
  روزهاي پنجشنبه و جمعه سوره اهل اتي خوانده شود در تمام نمازها در يك ركعت سوره قدر تلاوت گردد ، بعد از نماز دست را روي شكم گذارده سوره قدر ، كوثر و صلوات كبيره را بخواند و بعد از آن بگويد " ربنا هب لنا من ازواجنا و ذرياتنا للمتقين اماما" 7 مرتبه استغفرالله ربي و اتوب عليه و اله و سلم ، هر روز بعد از نمازها 140 مرتبه صلوات بفرستد ، سيب شيرين ، عسل ، انار ميل شود . از اول ماه چهارم نماز شب و در صورت امكان نيمه شب و اگر موفق نشد قضاي آن را ترك نكنند .

  ماه پنجم :
  روزهاي پنجشنبه و جمعه سوره انا فتحنا تلاوت شود ، در يك نماز سوره اذا جاء نصرالله خوانده شود و بعد از نماز دست را روي تربت كشيده بر شكم بماليد ، هر روز صبح مقداري خرما تناول شود ، هر شب زيتون با سيب شيرين و خرما ميل شود . از اول ماه پنجم هر چه ممكن است دست بر روي شكم نهاده اذان و اقامه در وقت نماز بگويد .

  ماه ششم :
  روزهاي پنجشنبه و جمعه سوره واقعه تلاوت شود ، در يك نماز سوره والتين ( در شب ) خوانده شود ، بعد از هر نماز دست بر تربت كشيده بر شكم بماليد ، بعد از صرف صبحانه انجير و زيتون ميل شود ، سعي كنيد در روز با شب مقداري نعناع و يا استخدوس دم كنيد و ميل شود .

  ماه هفتم :
  با توجه به خواندن اذان و اقامه و نماز شب روزهاي دوشنبه سوره نحل خوانده شود ، روزهاي پنجشنبه و جمعه سوره يس و تبارك تلاوت گردد ، در تمام ماههاي هفت و هشت و نهم هر ماه سوره اي قرائت شود و در نماز يوميه سوره قدر و توحيد خوانده شود . روزي 140 مرتبه صلوات فرستاده شود . از خوردن خربزه بعد از غذا كوتاهي نشود لكن قبل و بعد از غذا آب خوردن نباشد ، در هر ماهي يك مرتبه شلغم تناول كنيد .

  ماه هشتم :
  با توجه به مطالب بالا شنبه بعد از نماز صبح سوره قدر 10 مرتبه ، روزهاي يكشنبه بعد از نماز صبح سوره والتين 2 مرتبه ، روزهاي دوشنبه سوره يس و روزهاي سه شنبه سوره فرقان و روزهاي چهارشنبه سوره هل اتي روزهاي پنجشنبه سوره محمد ( ص ) روزهاي جمعه سوره هل اتي روزهاي پنجشنبه سوره محمد ( ص ) روزهاي جمعه سوره الصافات تلاوت گردد .

  روش هاي بهبود مشكلات شايع دوران بارداري :

  نفخ و تورم سيستم گوارشي :
  تقليل غذا ، فعاليت معتدل ، مقدار مساوي زيره و هل و نبات با يكديگر آسياب شود و بعد از غذا اندازه يك قاشق چايخوري ميل شود . مصرف عرق نعناع همراه غذا .

  ورم پشت پا :
  اگر كم باشد درماني نمي خواهد و در بارداري فرزند دختر بيشتر مي باشد و به مرور برطرف مي گردد .
  تدبير : ماليدن روغن گل سرخ + سركه ( شبها موضعي استفاده شود ) . نمك و سركه موضعي با آب گرم و فوفل و صبر و صندل + جوشانده تاجريزي موضعي استفاده شود .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بار داري از ديد گاه طب سنتي ـ قسمت سوم
  دکتر حسین صفوی زاده [ پزشک عمومی ]


  1.روزانه140 صلوات بفرستید

  2.در کل دوران بارداری یک ختم قرآن به نیت سلامتی امام زمان(ع)

  3.تا پیش از چهار ماهگی قبل از هر نزدیکی زن و شوهر, آیه 87 سوره‌ی انبیاء یعنی «و ذالنون ...» را بخوانند.

  4.از ماه چهارم به بعد در حالی که هردو رو به قبله‌اند, آیت‌الکرسی بخوانند

  5.در هر ماه شوهر دست بر پهلوی راست همسرش بگذارد و هفت بار انا انزلناه را بخواند

  6.زن باردار هر روز 70 استغفار کند

  بخش اول : توصیه های ایام بارداری :
  الف – توصیه های عبادی :
  1- مادر دائماً با طهارت و حتی المقدور رو به قبله باشد، و از گفتار بی مورد پرهیز نماید. استغفار و توجه قلبی و دائمی به خداوند متعال در طهارت قلب و روح فرزند مؤثر است. 2- مداومت به قرائت قرآن در ایام بارداری. 3- انجام واجبات دینی به ویژه نماز در اول وقت مواظبت گردد. نوافل و نماز شب، حتی قضاء آن حتی المقدور به جا آورده شود. 4- روزانه صدقه به فقراء داده شود. و ثواب آن هدیه به مادر حضرت ولی عصر (عج)حضرت نرگس خاتون اهدا گردد. 5- شرکت در مجالس اهل بیت (علیه السلام) و فرستادن صلوات در طول روز. 6- سوره مبارکه "یس" در هر روز و سوره "واقعه"، سورة "توحید" حداقل 10مرتبه، در شبها قرائت شود. شبهای جمعه سوره "ص" خوانده شود. 7- انجام غسل های مستحبی، مخصوصاً غسل جمعه فراموش نشود. 8- جنین از پنج ماهگی قادر است صداها را بشنود. به همین علت، به خصوص، بعد از 5 ماهگی، قرائت قرآن اثر بسزایی در طفل دارد.

  ب ـ توصیه های غذایی :
  1- در حلیت و طهارت غذا و آشامیدنیها دقت لازم مبذول شود و از هر گونه غذای شبهه ناک پرهیز شود. 2- خوردن شیر، حداقل روزی یک لیتر. در احادیثی از امام حسن (علیه السلام) و امام رضا (علیه السلام) بر این امر تاکید فراوان شده است. 3- استفاده از کندر خوراکی بسیار مفید است. 4- میوه های فصل مرتب و زیاد میل شود. 5- خوردن خرما در استحکام بدن کودک بسیار مؤثر است، البته خوردن میوه های آبدار مانند هندوانه جهت تعدیل گرمای آن توصیه می شود. 6- استفاده از شنبلیله خام خصوصاً از ماه پنجم به بعد برای سلامت موی بدن نوزاد مؤثر است. 7- آب انگور، سیب، به و انار شیرین، سلامت جسمی، روحی و عقلی کودک را به همراه می آورد. 8- به طور کلی مادر نیازمند گروه های غذایی چهارگانه در روز به میزان مناسب می باشد. گروه نان و غلات – گروه میوه ها و سبزیجات – گروه قندهای ساده و چربی.

  بخش دوم : توصیه های پس از تولد:
  الف – توصیه های عبادی :
  1- پس از تولد بچه را غسل داده، در گوش راست او اذان، و در گوش چپ او اقامه بخوانید. و با تربت امام حسین (علیه السلام) که در آب فرات و یا آب شیرین حل شده، کام طفل را بگشایید. 2- سعی شود با وضو به طفل شیر داده شود. 3- از ماه های اول تولد، در مواقع مناسب، پدر و مادر با صدای بلند قرآن قرائت نمایند، و یا اینکه نوار های ترتیل با صدایی آرام و دلنشین برای نوزاد پخش شود. قابل توجه است که لازم نیست نوزاد بیدار باشد. ن

  ب – توصیه های غذایی:
  1- تغذیه مادر جهت افزایش شیر باید کاملا مورد توجه قرار گیرد. 2- تغذیه کودک با توجه به کارشناسی تغذیه باید مورد توجه قرار گیرد. "
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت