افشرده درمانی


استفاده از افشرده یا آب میوه ها در درمان بیماریها را افشرده درمانی گویند .


● تعریف :
استفاده از افشرده یا آب میوه ها در درمان بیماریها را افشرده درمانی گویند .
● تاریخچه :
اگر چه تاثیرات آب میوه درمانی از دهه ۱۹۷۰ به بعد روشن شده ولی جزئی از روشهای درمانی طب سنتی ۵۰۰۰ ساله آیورودا بوده است . در طب سنتی آیورودا ، آب میوه های خاصی برای تقویت بدن مصرف می گردد.
● اساس روش افشرده درمانی :
پزشکان آیورودا معتقدند که تنش روانی ، فقدان تعادلات روحی و هیجانات و سوهاضمه مانع جذب طبیعی مواد مقوی در بدن می شوند ، لذا با تجویز آب میوه های خاصی باعث تقویت بدن می شود و نتایج بسیار خوبی را در درمان بیماریهایی مثل کم خونی ، التهاب مفاصل ، و یبوست بدست آورده اند . خوردن آب میوه ها و سبزیجات ، تقویت کننده طبیعی و راهی ارزان و کم خطر برای تحریک گوارشی و تقویت سیستم ایمنی و کمک کننده به دفع سموم از بدن می باشد .آب میوه های تازه یک روش مناسب و سلاح قوی در برابر بیماریهاست و مطالعات نشان داده که آب میوه زخم معده را درمان و بهبود ناشی از عفونت ها را تسریع نموده است . رژیم غذایی آب میوه ، توان درمانی را بالا می برد و بهترین مواد مغذی با مصرف حداقل انرژی لازم برای هضم می باشد . رژیم افشره درمانی ، حساسیت غذایی را که از عوامل برجسته اختلالات دستگاه ایمنی مثل آسم ، التهاب مفاصل و خستگی های مزمن است ، برطرف می سازد ، باعث می شود دستگاه ایمنی بهتر با بیماری ها مقابله نماید .
● اثر آب میوه درمانی در پیشگیری از ابتلا به بیماریها
مطالعات انجام شده نشان داده است که برنامه های غذایی غنی از میوه جات ، خطر ابتلا به بیماریهای مزمن تحلیل برنده مثل بیماریهای دیابت ، قلبی و سرطان را کاهش دهد .خوردن چند لیوان آب میوه تازه ، راه خوبی برای بیشتر کردن مقدار مواد مقوی بدن است . خوردن یک لیوان آب میوه تازه منبعی غنی از ویتامین ها است و بخاطر کمبود فیبر غذایی که دارد باید سبزیجات تازه با هم مصرف شود .
ما شاید چیزهای زیادی درباره میوه جات یاد گرفته ایم ، ولی خیلی چیزهای دیگر در آنها وجود دارد که هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته اند . مثل رنگدانه ها که رنگ گیاهان را تعیین می نماید و نیز آنزیمهایی که توسط گیاهان تولید می شوند و بدن را در هضم آن کمک می کنند .شاید شناخته ترین رنگدانه ها ، کاروتن باشد که رنگ زنده سبزیجاتی مثل هویج ، زردک را سبب می شود . دانشمندان بیش از ۴۰۰ نوع کاروتن مختلف را مورد شناسایی قرار داده اند و معروف ترین آنها بتاکاروتن می باشد ، همان ماده مغذی که در بدن به آسانی تبدیل به ویتامین می شود . بتاکاروتن در بدن خاصیت ضد سرطانی دارد و ممکن است حالات پیش سرطانی را بهبود بخشد . گروهی دیگر از رنگدانه ها که نیروی التیامی دارند ، فلاوونوئیدها هستند که در میوه جات و سبزیجات وجود دارند و به میوه ها و گل ها رنگ درخشان می دهند .
در تحقیق پنج ساله ای که روی ۸۰۵ زن و مردی که بطور منظم سبزیجات و میوه جات غنی از فلاوونوئید مصرف می کردند ، توسط دانشمند آلمانی نشان داده است که بیماری قلبی نسبت به کسانی که فلاوونوئید کمتری مصرف می نمایند ، کمتر می شود . سبزیجات و میوه جات خام از آنزیمهای فراوانی برخوردار می باشند که بسیاری از واکنشهای لازم برای انجام گوارش را تحریک می نمایند .
● توصیه :
برای استفاده از افشرده یا آب میوه درمانی باید از آب میوه هایی که در خانه تهیه می گردد ، بنوشید ، چون آب میوه های تهیه شده در کارخانجات در هنگام بسته بندی ، ویتامین های خود را از دست داده و آنزیمهای آنها شکسته می شود و تا حد امکان میوه ها و سبزیجات محلی مصرف نمایید . آب میوه تهیه شده را ظرف مدت نیم ساعت استفاده کنید ، زیرا آب میوه مانده در یخچال به سرعت ارزش غذایی خود را از دست می دهد ، با گرفتن آب میوه ها در دستگاه آب میوه گیری ، آنزیمها و دیگر مواد موجود در آن شروع به تجزیه شدن می نماید . آنزیم سبزیجات بیشتر از میوه ها می باشد و بنابراین مواد مغذی آنها هم زودتر از بین می رود .
● روش افشره درمانی
▪ قبل ار آب گرفتن ، میوه ها را شسته و خشک نمایید .
▪ دانه ها و هسته ها را از میوه در آورید .
▪ پوست آنها را بگیرید و گوشت مفید زیر پوست را جایی که می شود نگاه دارید ، البته فراموش نشود که پوست گریپ فروت و پرتقال حاوی روغن مهمی است ، زیرا حاوی ویتامین c فلاونوئید می باشد .
▪ میوه ها ر به اندازه لازم خرد نمایید .
▪ ساقه ها و برگهای میوه یا سبزیجات را هم بشویید و آب بگیرید . بعضی از آنها مثل برگ چغندر ارزش غذایی دارد برخی میوه ها مثل آواکادو و موز آب کمتری دارند ، بهتر است با آب میوه یا شیر مخلوط شوند و میل شود .
▪ بهتر است از آب گرفتن سبزیجات و میوه جات وارداتی خودداری نمایید . چون آفت کش های بیشتر در مقایسه با محصولات محلی دارد ولی اگرقصد مصرف آنها را داشتید ، می بایستی پوستشان را به دقت بگیرید .
▪ آب میوه ها را باید سریعا مصرف نمایید ، چرا که نگهداری آنها در یخچال باعث از دست دادن سریع مواد مغذیشان می گردد.
● موارد استفاده درمانی از افشره یا آب میوه ها
▪ تهوع و استفراغ :
زنجبیل شاید شناخته ترین درمان سنتی برای ناراحتی های گوارشی باشد ، زیرا زنجبیل دارای ماده ای طبیعی برای دفع گاز و رفع تهوع است . یک برش با ضخامت یک سانتی متر از این میوه را با یک عدد سیب و چهار عدد هویج آب بکیرید و بنوشید .
▪ سوهاضمه:
یک برش نیم سانتی متری زنجبیل تازه + یک کیوی و یک چهارم آناناس + یک مشت نعناع آب گرفته ، روزی دوبار بخورید .
▪ درد شکم :
مخلوط آب سیب و انجبیل و رازیانه و نعناع برای دردهای گوارش مفید است .
▪ پسوریازیس: آب چغندر برای سم زدایی کبد و بیماران پسوریازیس مفید است .
▪ آفت دهان :
عودهای مکرر آفت نشانه کاهش آهن یا فولات در بدن می باشد . بنابراین روزی یکبار آب میوه غنی از این مواد مقوی بخورید . یک مشت جعفری و اسفناج ، دو برگ کلم پیچ با ۵ عدد هویج در آب میوه گیری بریزید و آب آن را بخورید .
▪ جوش های صورت و اندامها :
دلیل وجود جوش های چرکی ، دفع نشدن صحیح مواد از بدن است ، لذا کبد را با مخلوطی از ۳ قسمت آب هویج و یک قسمت آب چغندر و دو قسمت آب تحریک نمایید .
▪ کورک :
یک لیوان آب هویج + ۳۰میلی لیتر آب چغندر + نصف لیوان آب کرفس و جعفری مخلوط و میل نمایید .
▪ یبوست :
مخلوطی مساوی از آب سیب +آب چغندر + آب هویج + آب زنجبیل تازه روزی یک لیوان از آن بخورید .
▪ سنگ کلیه :
آب قره قاط برای سنگ کلیه بسیار مفید است .
▪ التهاب مفاصل اندامها :
آب آلبالوی تازه برای التهاب مفاصل خیلی خوب است . در تبهای روماتیسمی ، آب آناناس هم اضافه می گردد . از خوردن سیب زمینی و گوجه فرنگی و بادمجان امتناع ورزید .
▪ کاتاراکت :
آب میوه های غنی از بتاکاروتن و ویتامین c از پیشرفت کاتاراکت جلوگیری می کند .
▪ نقرس :
مخلوط آب آلبالو و گیلاس با توت فرنگی جهت خنثی کردن اسید اوریک و حمله نقرس مفید است .
▪ ترشحات پشت حلق :
آب سیب یا انگور سیاه برای بهبود ترشحات پشت حلق مفید است .
▪ سینوزیت :
آب انگور سیاه و آب سیب برای سینوزیت مفید است .
▪ فشار خون بالا :
آب کرفس اثر ادرار آوری دارد ، در نتیجه فشارخون راپایین می آورد .
▪ کم خونی :
توت فرنگی و مرکبات و کلم پیچ ، جعفری ، برگ چغندر برای کم خونی موثر است .
▪ واریس :
میوه هایی مثل گیلاس ، تمشک و آلبالو دیواره های وریدها را تقویت می نماید و آناناس با داشتن آنزیم بروملین از لخته شدن خون جلوگیری می نماید .
● عوارض :
اگر چه رژیم آب میوه در بسیاری از افراد مفید می باشد ، ولی در مصرف آن در بعضی از بیماران باید احتیاط نمود . مثل دیابت و ... ، که قبل از شروع رژیم آب میوه ، بیمار باید از پزشک خود اجازه بگیرد .انجمن درمانگران ایران