از دریا درمانی چه می دانید


دریا درمانی یکی از شاخه های آب درمانی در طب مکمل است که از آن برای درمان بیماری های مختلف جسمی و روحی استفاده می شود در این شیوه درمانی، درمانگران از آب دریا، ماسه های ساحل، جلبک ها و گیاهان دریایی و انواع سنگ ها و نمک های دریایی و معدنی برای درمان بیماری ها بهره می برند. این شیوه امروزه یکی از رایج ترین شیوه های درمانی به ویژه برای درمان ناراحتی های استخوانی و مفصلی است که در بعضی از کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می گیرد.

● گیاهان دریایی چه فایده دارند؟

جلبک ها و گیاهان دریایی از جمله؛ مفیدترین منابع مغذی دریایی هستند که بهره گیری از آنها در درمان و پیشگیری از ابتلا به بیماری ها بسیار مناسب است. درمانگران شیوه درمانی دریا درمانی به بیماران و افراد سالم توصیه می کنند که درصورت دسترسی داشتن به دریا حداقل روزی یک بار از آب دریا استفاده کرده و از جلبک ها و گیاهان دریایی استفاده کنند. بهترین شیوه برای استفاده از این جلبک ها این است که آنها را به دور بدن خود بپیچید و حمام آفتاب بگیرید. پیچیدن بدن درون این جلبک ها کمک زیادی به بهبود جریان گردش خون در بدن می کند و از طرفی موجب پاکسازی خون از اخلاط موذی و ناسالم نیز می شود.

● پاک سازی بدن با نمک دریا

نمک دریا یکی از مفید ترین محصولات طبیعی دریاست که تاثیر بسیار جادویی در تسویه بدن از اخلاط موذی و ناسالم دارد. بسیاری از درمانگران، دوش گرفتن با این نمک دریایی را به تسویه و پاکسازی خون و رها شدن بدن از اخلاط ناسالم بسیار مؤثر می دانند. پس از حمام کردن با این نمک دریایی خواهید دید که احساس سبکی و رهایی ویژه ای را تجربه خواهید کرد.

پشت کمر از مهم ترین بخش هایی از بدن است که می تواند در اثر حرکات ناصحیح شکل ناجذابیت پیدا کند.

● اندر فواید گل های دریایی

بسیاری از درمانگران مکاتب طب مکمل در جهان به خاصیت گل یا خاک رس دریایی باور دارند و معتقدند؛ قرار گرفتن برای مدت کوتاهی درون این گل کمک زیادی به تسکین دردهای مفصلی و استخوانی می کند. قرار گرفتن در خاک رس در نزدیک دریا و زیر تابش نور ملایم خورشید بهترین شرایط را برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های مفصلی و استخوانی فراهم می کند.

● با آب دریای شور حمام کنید

یکی از پرخاصیت ترین آب ها، آب دریای شور است. توصیه های زیادی در متون طب سنتی هند و چین وجود دارد که حمام کردن با این آب که دارای املاح و مواد معدنی و مغذی است تاثیر بسیار زیادی در حفظ سلامتی، شادابی و نشاط جسمانی افراد دارد. بهترین حالت برای استفاده از حمام آب شور، قرار گرفتن در محیط این آب و آرامش است. مواد معدنی موجود در آب دریا موجب بهبود عملکرد دستگاه های درونی بدن به ویژه سیستم ایمنی و دفاعی بدن می شود.

● به چشمه های آب معدنی سر بزنید

در هر لحظه ای که امکان سفر یا رفتن به چشمه های آب معدنی را پیدا می کنید از این نعمت بهره مند شوید و سری به این چشمه ها زده و از آب مفید و روح بخش آن استفاده کنید. قرار گرفتن در آب چشمه های معدنی علاوه بر پاکسازی درونی بدن در حفظ نشاط و افزایش طول عمر مفید افراد بسیار مؤثر است.

● آب درمانی در حمام

گاهی ممکن است مسافت های دور و دراز و مشغله زندگی شما را از رفتن به چشمه های آب معدنی یا ساحل دریا محروم کند. بنابراین نباید ناامید شوید. شما می توانید این تجربه را درون حمام خود و با کمک وان حمام تجربه کنید. با تهیه سنگ نمک دریایی می توانید شرایطی تقریبا مشابه شرایط دریا ایجاد کرده و با قرار گرفتن در آبی که سنگ نمک درون آن قرار دارد به پاکسازی خون و اندام های درونی بدن بپردازید.

● با عصاره گیاهان دارویی حمام کنید

یکی از مهم ترین نکاتی که در حفظ سلامتی و تندرستی بدن بسیار مفید است، حمام کردن با عصاره و یا اسانس گیاهان دارویی مانند: عصاره گل رز، عصاره اسطوخودوس، عصاره بادام شیرین، عصاره گل پامچال و عصاره لیمو یا روغن آواکادو است. برای این منظور کافی است هفته ای یک بار یکی از این عصاره ها را درون آب وان ریخته و برای مدت ۳۰ دقیقه درون وان دراز بکشید. استفاده از این عصاره ها و قرار گرفتن در وان حمام علاوه بر تاثیرات آرام بخشی که به همراه دارد موجب تامین کردن میزان رطوبت مورد نیاز بدن، نرمی عضلات و مفاصل و ترمیم بافت های خشک و حساس پوستی می شود.

● راهی برای درمان بیماری های مفصلی

بسیاری از متخصصان و درمانگران آب درمانی، قرار گرفتن در آب دریا به ویژه آب شور یا قرار گرفتن در محیطی مشابه آن و یا شناور ماندن در این آب را برای درمان التهاب، خشکی و درد مفاصل بسیار مؤثر می دانند. این افراد استفاده از سونا، ، سونا با مخازن بخار و شناور ماندن در آب استخر را یکی از مهم ترین شیوه ها و مؤثرترین آنها در درمان رماتیسم، آرتریت و دیگر بیماری های مفصلی می دانند.سیب سبز