طب سوزني موجب افزايش انرژي ورزشكاران مي‌شود

يك متخصص طب سوزني و داروهاي گياهي با بيان اينكه طب سوزني روشي بدون عارضه است كه مي‌تواند به كمك ورزشكاران بيايد و ناراحتي‌هايي نظير آسيب‌هاي تاندوني و التهابات مفصلي را برطرف كند، گفت: ورزشكاران چيني از طب سوزني به عنوان يك راهكار براي افزايش انرژي بهره مي‌گيرند بدون آن كه دوپينگ محسوب شود.

دكتر امير هومن كاظمي در گفت‌وگو با خبرنگار «سلامت» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اينكه طب سوزني به عنوان يكي از شاخه‌هاي طب مكمل با قدمت چند هزار ساله در چين و سابقه چند ده ساله در دنيا، از سوي who پذيرفته شده است و در تمام كشورهاي دنيا مورد استفاده قرار مي‌گيرد، اظهار كرد: طب سوزني يك روش درماني موثر و بدون عارضه در درمان بسياري از بيماري‌هاست.

وي افزود: طب سوزني در سال‌هاي اخير به عنوان يكي از شاخه‌هاي تخصصي پزشكي ورزشي نيز مطرح شده است.

كاظمي با اشاره به اينكه گرفتگي و كشيدگي عضلاني در ميان ورزشكاران شايع است، گفت: آسيب‌هاي تاندوني و التهابات مفاصل نيز در ميان ورزشكاران مشاهده مي‌شود. طب سوزني روشي بدون عارضه است كه مي‌تواند در بهبود اين ناراحتي‌ها موثر واقع شود.

اين متخصص طب سوزني و داروهاي گياهي افزود: امروز بسياري از ورزشكاران چه به منظور احياي بعد از مسابقه و چه براي كاهش درد در مواردي چون اسپاسم‌هاي شديد عضلاني از طب سوزني بهره‌مند مي‌شوند.

كاظمي در پاسخ به اين پرسش كه اگر طب سوزني توسط افراد غيرمتخصص انجام شود، چه عوارضي را بر جاي خواهد گذاشت، گفت: طب سوزني يك رشته تخصصي است و بايستي توسط افراد آموزش ديده بكار گرفته شود. اما مسلم است كه انجام طب سوزني توسط افرادي غيرمتخصص ممكن است بي‌فايده‌ باشد و يا عوارضي براي بيمار دربر داشته باشد.

اين متخصص طب سوزني و داروهاي گياهي با اشاره به اينكه متخصصان طب سوزني همواره در كنار تيم‌هاي ورزشي چيني حضور دارند، گفت: نكته جالب توجه آن كه ورزشكاران چيني از طب سوزني به منظور افزايش انرژي استفاده مي‌كنند بدون آنكه دوپينگ محسوب شود. مكانيسم‌هايي وجود دارد كه مي‌تواند با تحريك برخي نقاط بدن منجر به افزايش انرژي ورزشكار شود.