طب سوزني، علائم برخي سرطانها را تخفيف مي‌دهد

پژوهشگران تاكيد كردند: طب سوزني عوارض جانبي و علائم برخي از سرطانها را كاهش مي‌دهد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، نتايج چندين پژوهش اخير نشان داده است كه طب سوزني به كنترل شماري از علائم و عوارض جانبي مثل درد، خستگي، خشكي دهان، حالت تهوع و استفراغ ناشي از انواعي از سرطانها و درمانهاي آنها كمك مي‌كند.

پژوهشگران مركز تحقيقات اسلوآن - كترينگ در مطالعات خود نشان داده‌اند كه طب سوزني مي‌تواند درد و نقص عملكرد را در مبتلايان به سرطانهاي سر و گردن كاهش دهد.

به گزارش ساينس ديلي، در اين تحقيق 58 بيمار مبتلا به درد مزمن ناشي از سرطان گردن تحت بررسي قرار گرفتند. همچنين در پژوهشي كه شرح آن در فوريه سال 2010 در مجله اونكولوژي باليني به چاپ رسيد، تاثير طب سوزني روي 50 زن مبتلا به سرطان سينه بررسي شد.

محققان دريافتند: در زناني كه به روش طب سوزني تحت درمان قرار گرفته بودند ميزان گر گرفتگي، علائم افسردگي و ديگر علائم ناشي از اين سرطان نه تنها به حد چشمگيري كاهش پيدا كرد بلكه احتمال بازگشت علائم پس از متوقف كردن درمان با طب سوزني 15 هفته طول كشيد در صورتي كه در روش درماني دارويي دو هفته پس از توقف درمان، علائم دوباره عود مي‌كردند.

به گزارش ايسنا، طب سوزني به عنوان طب سنتي چين كه به زبان چيني «جن جيو» تلفظ مي‌شود روشي است كه با فرو كردن سوزن‌هاي بسيار نازك به نقاط خاصي از بدن باعث تسكين درد و يا درمان مشكل خاصي در بيمار مي‌شود. هرچند از اواخر قرن بيستم ميلادي بر روي طب سوزني تحقيقات علمي زيادي انجام گرفته اما هنوز نحوه اثرگذاري آن به درستي شناخته نشده است. در هر صورت گزارش‌هاي بسياري تاكنون از سوي سازمان جهاني بهداشت، مركز ملي طب مكمل آمريكا و انجمن پزشكي آمريكا منتشر شده كه همگي از موثر بودن اين روش سنتي در درمان بسياري از بيماريها حكايت دارد.

بر اساس گزارشات سازمان جهاني بهداشت، از طب سوزني مي‌توان در درمان بيماريهايي چون سينوزيت حساسيتي، كنترل دردهاي حد و مزمن، ‌اضطراب، آرتروز، تهوع و استفراغ، اسپاسم مري، افزايش بيش از حد اسيد معده، سندرم روده تحريك پذير، سندرم‌هاي ستون فقرات گردن و كمر، اسهال، يبوست، مسموميت‌هاي دارويي، دردهاي قاعدگي، سردرهاي ميگرني، سردردهاي تنشي، سرگيجه، وزوز گوش، گرفتگي عضلات، لرزش اندام‌ها، سكسكه، مشكلات بعد از سكته مغزي و حتي بي اختياري ادراري استفاده كرد.

پژوهشگران تاكيد مي‌كنند كه در صورت استفاده صحيح از اين تكنيك هيچ عارضه‌اي ايجاد نخواهد شد اما با ورود افراد غيرحرفه‌اي و غيرمتخصص به اين رشته، احتمال عفونت و آسيب اعضاي بدن وجود دارد.

اين مقاله در مجله اونكولوژي باليني به چاپ رسيده است.