زیبایی باطب سوزنی


ما در طب چینی اعتقاد خاصی به مبحث روان و زیبایی درون بدن داریم،در طب چینی اعتقاد بر این است که اگر ازدرون زیبا باشیم یعنی بعضی از ارگانها که مسئول زیبایی هستند تعادل داشته باشند، دلیلی برای نازیبایی صورت و بدن وجود ندارد، به طور خلاصه اگرحرکت مایعات ،خون و رطوبت به اندازه کافی در بدن وجود داشته باشد ما هم صورت و بدنی زیبا خواهیم داشت.

در طب چینی مثل طب ژاپنی،هندی و سایر طب های کل نگر که در دنیا رایج است به مفهومی به نام انرژی حیاطی و چی اعتقاد دارند و اگر حرکت چی((Qi تعادل داشته باشد دیگر نازیبایی دربدن از جمله صورت شکل نمی گیرد.مشکل اساسی که در تفکر ایرانی و غربی شده ی ما وجود دارد این است که ،صورت را از بدن جدا تصور می کنییم که این به دلایل فرهنگی خاصی است و یا این که در طول تاریخ و زمان ذهنیت سازی شده است و شاید صورت شما بیشترین جایی است که در معرض دید دیگران و خودمان قرار دارد.

این باعث شده فکر کنیم که اگر پوست صورتمان افتاده است، پوست بدنمان مشکلی ندارد و یا اگر پوست صورتمان لک دارد چه ربطی به بدن دارد یا اینکه اگر صورت من مشکلات پوستی دار این مورد چه ارتباطی با ارگانهای درون دارد.

به جای اینکه این تفکر را داشته باشیم که اگر روده ها میزان کار کند و معده ی من تنظیم نباشد اگر ادرار مشکل داشته باشد و اگر ارگانهای بدن در تعادل و هماهنگی نباشد خوب چطور ممکن است من صورت زیباییی داشته باشم و چنین نازیبایی که به دلیل نا متعادل بودن درون است اگر شما به هر شکلی درست کنید دوباره نازیبا خواهد شد.

به قول معروف شاعر می گوید:خانه از پای بست ویران است/خواجه در بند نقش ایوان است
ما در طب چینی هرارگانی تاثیرات خاص خودش را بر روی پوست بدن می گذارد، به طور خلاصه ارگان طحال وظیفه اش نگه داشتن پوست روی بدن است همینطور انرژی طحال باعث نگه داشتن ارگانهای دیگر در جایگاه خودشان است ،از نظر زیبایی این ارگان مسئول هاضمه است.

قوی ترین ساعت هاضمه 5 تا 7 صبح وضعیف ترین حالتش بعد از غروب آفتاب به سمت نیمه شب است، با داشتن وسواس فکری هم این ارگان آسیب می بیند.حال شما فردی را تصور کنید که به علت مشغله ی کاری باید مدام فکر کند و فکرهای چرخشی دارد یا به سبب کارش روزها تا ظهر می خوابد و شبها تا 2 نیمه شب بیدار است و شام را نیز دیر وقت می خورد.

این ارگان چون مسئول هاضمه است غذای سنگین به شدت اثر منفی روی آن می گذارد.بنابراین به شدت به این ارگان آسیب می بیند و انتظار داریم که بدن پوست خوبی داشته باشد.

خوب یک چنین فردی قطعا" دچار افتادگی پوست،غبغب و به طبع آن در کل بدن افتادگی پوست شکم و شلی پوست پیدا به وجود می آید،این مشکلات پوستی در طب چینی از نارسایی و تعادل نداشتن ارگان طحال است و به همین سبب هم صورت نازیبا خواهبم داشت.اگر این فرد با روشهای دیگری مشکل غبغب وافتادگی پوست صورت را بر طرف کند اما چون اصل مشکل از ارگانها بوده و درمان نشده است،دوباره در یک بازه زمانی کوتاه این مشکلات پوستی باز هم پیدا خواهد شد.

در طب چینی ریه ارگانی است که کیفیت ظاهری پوست را مشخص می کند،ریه از غم و غصه و نگرانی آسیب می بیند و هوای بد هم اثرات منفی روی این ارگان می گذارد.

حال فردی را فرض کنید به سبب شرایط زندگی شخصی از اقوام یا دوستان یا خانواده را از دست داده است،شکست بزرگی در زندگی خورده است،غصه زیاد می خورد، با این موارد دنباله اش برای این فرد باز شده منافذ پوست ،تیره شدن پوست،مات شدن رنگ پوست و کیفیت پوست شروع به خراب شدن می کند،حال این فرد چقدر باید از کرم استفاده کند،چقدر می تواند برای درمان زیبایی لایه برداری کند،چقدر با روشهای مختلف می خواهد این نازیبایی را اصلاح کند و بعد از انجام این روشها یک ماه،3 و 6 ماه بعد چون هنوز آن ارگان درمان نشده بوده و به طور سطحی درمان کرده ایم و اصلا" به درون بدن توجه نداشته باشیم،دوباره نازیبایی بر می گردد.

یک مثال:ما در طب چینی می گوییم طحال مسئول هاضمه است به ارگانهای دیگر انرژی و غذا می دهد چون طحال شاه راه تولید انرژی در کانالهای بدن است ،فرد با گرفتن یک رژیم سخت به این ارگان آسیب می رساند و دچار افتادگی پوست صورت ، سینه ، شکم و پشت بازوها می شود،از نظر طب چینی این موارد به سادگی قابل فهم و درمان است و طحال فرد با تغذیه نامناسب دچار مشکل شده است.

در این طب زیبا شدن به صورت تدریجی است ولی بدون آسیب و با تعادل و هماهنگی می باشد.ارگان دیگری که در طب چینی در زیبایی تاثیر دارد کلیه می باشد البته تعریف اعضای بدن در طب غربی متفاوت است و این اعضای بدن در طب چینی به نام ارگانهای بدن تعریف شده و وظایف خاصی بر عهده آنها می باشد.

بیمار با کار زیاد و خستگی مداوم ،ترسیدن و دلشوره ی متناوب،مصرف نمک زیاد و فعالیت جنسی بالا،زایمانهای مکرر،عادات ماهانه ی سنگین باعث ضعیف شدن ارگان کلیه می شود و اثرات این نا متعادلی در زیبایی به شکل پف زیر چشم،گودی زیر چشم و سیاهی دور چشم نمایان خواهدشد.
وما باید شرایط زندگی خود راتغییر دهیم و این ارگان باید به تعادل برسد ودرمان شود تا این نازیبایی های صورت از بین برود.

در طب چینی کبد حرارت بالایی را می تواند در کل بدن از جمله سر پخش کند و کبد ارگانی است که از خوردن ترشیجات،تندی جات و عصبانیت فرد تحت تاثیر قرار می گیرد. وقتی که به هر دلیلی این حرارت بالا رود، فرد نیزدچار آکنه یا جوش و لک می شود.اگر یک چنین فردی کبدش به تعادل برسد ، آکنه ی صورت و بدن و اگزمایی که در پوست ایجاد می شو د درمان خواهد شد. از نظر طب چینی کبد ارگانی است که این قضیه را ایجاد کرده است وقتی کبد در تعادل و هماهنگی نباشد دلیلی برای بیرون ریختن آکنه واگزما وجود ندارد.

ارگان دیگری که در طب چینی وجود دارد قلب است. تمام هوشیاری مغز ،عاطفه،ادراک،مربوط به این ارگان است.در ضربالمثل چینی و از قول یکی از پزشکان قدیمی چینی جمله ای نقل شده است که"شکوه قلب در صورت خودش را نشان می دهد"یک صورت گل انداخته ی شاداب و با نشاط بیانگر تعادل داشتن ارگان قلب است وقلبی که از افسردگی و دل شکستگی رنج می برد،قلبی که هیجانات و ناراحتی های بسیارزیادی دارد آن شکوه لازم را به صورت نمی تواند بدهد و شما با طب سوزنی و روش امبدینگ یا کت گوت می توانید این مشکل بوجود آمده در ارگانها را از درون به طور کامل حل کنید.دکتر علی اعتمادی بروجنی [ طب سوزنی ]

www.dretemadi.ir