درمان ناباروری با استفاده از طب سوزنی

طب سوزنی قرار دادن سوزن استریل فوق العاده باریکی است در نقاط خاصی از بدن که در کانالها یا مریدین ها قرار دارد؛ این مسیرها در هر دو قسمت بیرونی و داخلی بدن وجود دارد.زمانی که این نقاط سوزن زده شدند می توانند مسیری که در عملکردهای مختلف بدن هستند را کنترل کنند. طب سوزنی در مشکلاتی از ناباروری مانند کم کاری تیروئید و یا پرکاری تیروئید، کمک کننده است.

آیا طب سوزنی می تواند در درمان ناباروری مورد استفاده قرار بگیرد؟

طب سوزنی اغلب بهمراه طب گیاهی، برای قرن ها در درمان برخی از علل ناباروری مورد استفاده قرار گرفته است. به عنوان مثال ، طب سوزنی و گیاهی نمی تواند در چسبندگی لوله های رحمی که در نتیجه بیماری التهابی لگن یا اندومتریوز رخ می دهد، مورد توجه قرار بگیرد. با این حال ، در این وضعیت ، فرد هنوز هم می تواند از طب سوزنی و گیاهی به دلیل اثر بالقوه بهبود عملکرد تخمدانی فولیکولار بهره مند شود. علاوه بر این، این روش نشان داده است که طب سوزنی می تواند جریان خون به اندومتر را افزایش دهد و به تسهیل در ضخامت و افزایش پوشش آن کمک کند.

چه زمانی باید درمان طب سوزنی را شروع کرد؟

طب سوزنی شبیه به درمان فیزیکی است زیرا که یک روش فرایند گرا از مداخله پزشکی است. انجام بیشتر آن بهتر از کمتر آن است. بیماران معمولا به مدت سه تا چهار ماه قبل از تلقیح، در لقاح آزمایشگاهی IVF (لقاح خارج رحمی) ، و یا انتقال تخمک اهدائی، مورد درمان قرار میگیرند. به نظر میرسد که در این دوره از درمان، اثر درمانی دارد.

در یک مطالعه توسط استنر- ویکتورین و همکاران از بخش زنان و زایمان مرکز باروری در دانشگاه گوتنبرگ اسکاندیناوی، زنان برای دریافت درمان های طب سوزنی قبل و بعد از انتقال جنین تشویق می شوند. مشاهدات بالینی مرکز برکلی برای تولید مثل سالم، نشان می دهد که موثرترین درمان های ناباروری شامل ترکیبی از طب سوزنی ، طب گیاهی و مداخلات طب سنتی است. با این حال ، گاهی اوقات، هنگامی طب سوزنی و داروهای گیاهی مورد استفاده قرار میگیرد که مداخلات طب سنتی صورت نمیگیرد.

چه زمانی باید طب سوزنی را متوقف کرد؟

به طور معمول اکثر سقط جنین ها در سه ماهه اول حاملگی رخ می دهد. لذا برای کمک به پیشگیری از سقط جنین بیماران، اغلب ممکن است درمان تا هفته دوازدهم به بطول انجامد.

آیا نقاط طب سوزنی پس از تلقیح ، لقاح خارج رحمی ، یا اهدا تخمک، نسبت به قبل تفاوت دارد؟

متخصص طب سوزنی نباید بعد از تلقیح و یا انتقال تخمک، در ناحیه لگن شکمی سوزن بزند.6 اندام در طب سوزنی منع استفاده دارد که هنگام حاملگی و یا شک در سقط جنین، باید از آنها اجتناب شود. این اندامها عبارتند از 21 نقطه در کیسه صفرا ، 12 نقطه در معده،4 نقطه در روده بزرگ، 6 نقطه در طحال ،60 نقطه در مثانه و هر نقطه از شکم.

خطرات ناشی از طب سوزنی؟

در استفاده از طب سوزنی برای درمان ناباروری، حداقل خطر وجود دارد. هنگامیکه یک زن باردار است، اگر نقاط طب سوزنی اشتباه انتخاب شود، ممکن است خطر سقط جنین ایجاد شود. این یکی از دلایل عوارض درمان طب سوزنی است که افراد تنها باید توسط متخصص طب سوزنی در درمان اختلالات ناباروری، تحت درمان قرار بگیرند. طب سوزنی برای هر کسی، بدون در نظر گرفتن آسیب شناسی و یا اینکه از چه داروهایی مصرف می کند، منع استفاده ندارد.

به طور معمول چه نوع از بیماران ناباروری، طب سوزنی میشوند؟

طب سوزنی می تواند مورد استفاده در درمان هر نوع اختلال در باروری قرار بگیرد از جمله اسپاسم لوله ها.( اسپاسم لوله ها اغلب با طب سوزنی بر طرف میشوند، اگر چه لوله های مسدود شده به طب سوزنی پاسخ نمی دهند.) طب سوزنی اغلب در ترکیب با گیاهان برای درمان افزایش هورمون محرک فولیکول (FSH) ، سقط های مکرر ،ناباروری با علت ناشناخته (ایدیوپاتیک)، نقص فاز لوتئال ، هیپرپرولاکتینمی (وقتی که توسط پرولاکتینوما ایجاد نشده باشد)، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) با چرخه آنوولاتوری و عامل مردانه از جمله مردان مبتلا اسپرم هایی با دی ان ای متفرق، مورد استفاذه قرار میگیرد.
.
آیا طب سوزنی یک حرفه مجاز است؟

در اکثر ایالت های آمریکا، طب سوزنی حرفه ای مجاز است. شما می توانید با مراجعه به سایت www.nccaom.org یک متخصص طب سوزنی با مجوز و گواهی انجمن، در منطقه خود بیابید. مهم است که به خاطر داشته باشید داشتن مجوز و بورد تخصصی در اختلالات ناباروری، دلالت بر داشتن مهارت ندارد.

به نقل از
americanpregnancy.org

مطلب مرتبط

طب سوزني در درمان ناباروري زنان موثر است
طب سوزني در درمان ناباروري زنان موثر است
دامپزشك، زن نازا را معالجه نكرد!
http://www.tabnak.ir/fa/news/136548/...83%D8%B1%D8%AF!


مقاله دیگر انگلیسی
What Does Medical Research Say About Acupuncture and Infertility?
http://infertility.about.com/od/alte...cupuncture.htm


ویدئو از سایت پزشکی webmd در همین مورد
http://www.webmd.com/video/acupuncture-for-fertility