پرنيان پناهي/گفت‌وگو با دکتر فرهاد صبري درباره تاثير طب سوزني بر اضطراب
به اضطرابتان سوزن بزنيد!

باستان‌شناسان سوزن‌هايي را کشف کرده‌اند که مربوط به 5 هزار سال پيش است. جنس سوزن‌ها از سنگ‌هاي نوک‌تيزي به نام «بيان شي» است. کتاب «طب کلاسيک امپراتور زرد» کتابي چيني است که در آن به طب سوزني اشاره شده و حدود 2300 سال پيش نوشته شده است...

اين کتاب درباره چگونگي استفاده از سوزن‌ها روي نقاط خاص و حساس بدن و انواع آن توضيح مي‌دهد. در سال 1975 طب سوزني پس از تحقيقات و بررسي‌هاي علمي از طرف سازمان جهاني بهداشت موردتاييد قرار گرفت. کشور چين مراکز آموزشي متعددي براي آموزش به پزشکان نقاط مختلف دنيا، تاسيس کرده است. تقريبا همه کشورهاي دنيا با اين طب آشنا هستند و آن را به عنوان يک شيوه مناسب براي کمک به درمان پذيرفته‌اند اما طب سوزني هنوز در ايران چندان شناخته‌شده نيست. دکتر فرهاد صبري، متخصص بيهوشي و طب سوزني و درد و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي ارتش درباره طب سوزني و يکي از مشکلات شايع مردم جامعه يعني اضطراب براي ما گفته‌اند.


سلامت: آقاي دکتر! از ديدگاه طب سوزني چه تغييراتي در بدن يک فرد مضطرب به وجود مي‌آيد؟

در بدن هر انساني 2 انرژي به نام‌هاي «يين» و «يانگ» وجود دارد. اين دو انرژي همواره بايد سيستم عصبي را در تعادل نگه‌دارند. اين سيستم همواره بايد منظم و درست مثل سيستم اعصاب سمپاتيک و پاراسمپاتيک که يکي فعال‌کننده‌ و ديگري غيرفعال‌کننده است، عمل کنند. تعادل اين 2 نيرو باعث مي‌شود بدن در سلامت کامل به‌سربرد اما اگر عواملي اين نظم و تعادل را به هم بزنند، تعادل از بين مي‌رود و کم‌کم فعاليت ارگان‌هايي مثل قلب، کبد، کليه و به‌خصوص سيستم عصبي آسيب مي‌بيند.

سلامت: چطور؟

زيرا عدم تعادل بين 2 نيرو روي انرژي «چي» اثر مي‌گذارد. انرژي «چي» (Chi) در ديدگاه طب چين باستان انرژي و قدرت زندگي است و نقش تعيين?کننده?اي در سلامت و بيماري دارد.تاثير روي سيستم مغز و اعصاب يک نوع اختلال در روان و فکر فرد ايجاد و درنهايت اضطراب و استرس بروز‌مي‌کند. اضطراب و دلشوره يکي از تغييرات خلقي بسيار شايع در جامعه است و در اين ميان جوانان و ميانسالان بيشتر با اين مشکل درگيرند. افراد مضطرب معمولا عصبي و خشمگين هستند، خواب خوبي هم ندارند و شب‌ها بي‌قرار و ناآرام هستند. اگر اضطراب به موقع تشخيص و درمان مناسب نشود، فرد مضطرب به‌تدريج گوشه‌گير و درنهايت افسرده خواهد شد.

سلامت: چگونه مي‌توانيد اضطراب را با طب سوزني کاهش دهيد؟

در طب سوزني سوزن‌هاي بسيار ظريف استريل و يکبار مصرف را نزديک پايانه‌هاي عصبي و در نقاطي مخصوص که در اصطلاح پزشکي به آنها نقاط «آرامش‌دهنده» مي‌گوييم، فرو مي‌برند و سپس جريان الکتريسيته به شدت يک ميلي‌آمپر (اين مقدار براي سلول‌هاي طبيعي بدن مناسب است) و با فرکانس 30 تا 50 هرتز در ثانيه ايجاد مي‌کنند. تحريک پايانه عصبي به‌تدريج باعث افزايش مواد آرام‌بخش طبيعي مثل آندورفين، بتاآندورفين و سروتونين و ساير مواد آرام‌بخش مي‌شود. اين هورمون‌ها در مواقعي که فرد دچار اختلالات روحي از قبيل اضطراب و افسردگي شده است، به ميزان زيادي کاهش مي‌يابد. پزشک سوزن‌ها را در نقاط مخصوصي که رکود يا توقف انرژي و جريان خون وجود دارد، فرو مي‌بردتا بتواند آن نقطه را تحريک و راه عبور انرژي را باز کند.

سلامت: دوره درماني آن چقدر است؟

مدت درمان با طب سوزني 3 دوره 10 جلسه‌اي است و بيماران بايد هر روز يا حداقل هفته‌اي 3 بار به مراکز درماني طب سوزني مراجعه کنند. نتايج نشان داده‌اند طي 10 جلسه اول درمان، علايم بهبود در بيماران حاصل مي‌شود ولي چون هورمون‌هاي آرام‌بخش به آهستگي آزاد مي‌شوند، براي به دست آوردن نتيجه مطلوب لازم است مراحل درماني کامل شود يعني حتما 2 دوره بعدي که هرکدام از آنها نيز 10 جلسه به طول مي‌انجامد، ادامه داده شود.

سلامت: وضعيت طب سوزني در ايران چگونه است؟

انجمن علمي طب سوزني ايران از دو سال پيش با همکاري سازمان نظام پزشکي و وزارت بهداشت تاسيس شده است. طب سوزني روشي طبيعي و يک طب مکمل است. با اين طب مي‌توان کمردرد، آرتروز، اضطراب، افسردگي، دردهاي عضلاني، ميگرن و انواع اعتياد را درمان کرد. ما تلاش مي‌کنيم اين دانش را به طور صحيح و با همکاري دانشگاه‌ها در کلينيک‌هاي سراسر کشور و با همکاري بيمه‌ها ‌به‌طوري که از نظر اقتصادي هم براي بيماران مقرون به صرفه باشد، معرفي ‌کنيم.