گروهي از متخصصان در يك آزمايش اميدبخش دريافته‌اند كه نوعي مكمل معمولي مي‌تواند به بهبود مبتلايان به ضايعات نخاعي كمك كند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين آزمايش از سوي متخصصان علوم اعصاب در دانشگاه كنتاكي انجام شده است. مدل‌هاي آزمايشگاهي در اين بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه ضايعات نخاعي شديد با مصرف اين مكمل موسوم به «استيل ـ ال ـ كارنيتين» يا alc به شيوه‌اي موثر بهبود پيدا مي‌كنند. اين مكمل از اسيدهاي آمينه ضروري گرفته مي‌شود كه مي‌توانند بلافاصله پس از آسيب‌ديدگي، انرژي متابوليك توليد كنند.

به گزارش روزنامه تلگراف، ساشا رابچويسكي، متخصص هندي‌تبار و استاديار فيزيولوژي به همراه ديگر دستياران خود در مركز مطالعات آسيب‌هاي مغزي و نخاعي انگليس در مطالعات قبلي نشان داده بودند كه پس از آسيب‌ديدگي نخاع، ميتوكندري‌هاي داخل سلول به واسطه استرس‌هاي شيميايي تحت فشار قرار مي‌گيرند و توانايي توليد انرژي را در قالب تركيب «آدنوسين تري فسفات» از دست مي‌دهند.

اين فرآيند منجر به مرگ سلولي در محل آسيب‌ديدگي مي‌شود و در نتيجه بدن فرد از محل جراحت به پايين فلج مي‌شود. ميتوكندري‌ها در واقع موتورهاي توليد انرژي در داخل سلول هستند. اما هم‌اكنون اين متخصصان دريافته‌اند كه مكمل alc مي‌تواند توان ميتوكندري را در توليد انرژي براي سلول‌ها احيا كند.

نتايج اين مطالعه در سمپوزيوم اخير انجمن ملي نوروتروما ارائه شده است.