استاديار دانشکده توانبخشي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان:
مرکز تخصصي توانبخشي بيماران آسيب نخاعي در کشور وجود ندارداستاديار دانشکده توانبخشي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان گفت: متاسفانه اطلاعات پزشکان متخصص در حوزه توانبخشي بيماران ضايعه نخاعي بسيار ابتدايي و قديمي است.

محمد تقي کريمي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه اصفهان، با اشاره به برگزاري سمينار هم انديشي روش‌هاي پيشرفته توانبخشي آسيب‌هاي نخاعي، هشتم آذر ماه گفت: متاسفانه افرادي که دچار ضايعه نخاعي مي‌شوند به دليل نبود توانبخشي موثر، توانايي خود را از دست داده و خانه‌نشين مي‌شوند.

وي با بيان اينکه مباحث مرتبط با توانبخشي بيماران آسيب نخاعي بسيار قديمي و در برخي موارد سليقه‌اي انجام مي‌شود، افزود: توانبخشي آسيب‌ديد‌گان نخاعي در کشور با آنچه که در ساير کشورها انجام مي‌شود بسيار متفاوت است و سمينار هم انديشي "روش‌هاي پيشرفته توانبخشي آسيب‌هاي نخاعي" سعي در مقايسه خدمات ارايه شده در کشور و ساير کشورها به منظور بيان مشکلات موجود در اين بخش دارد.

اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان با اشاره به اينکه توانبخشي بيماران آسيب نخاعي در کشور مورد توجه قرار ندارد، اظهار کرد: متاسفانه ارتزهاي 60 سال پيش هم اکنون براي بيماران آسيب نخاعي بدون در نظر داشتن نيازهاي واقعي اين بيماران تجويز مي‌شود.

کريمي با اشاره به پتانسيل‌هاي موجود در اين زمينه در کشور خاطرنشان کرد: روش‌هاي کاربردي و نوين درماني و توانخشي بيماران آسيب نخاعي را با کمترين هزينه مي‌توان انجام داد اما عدم آگاهي کافي از اين توانمندي‌ها موجب ناديده گرفتن درمان‌هاي موثر مي‌شود.

وي با اشاره به لزوم همکاري يک تيم پزشکي براي کمک رساندن به بيماران آسيب نخاعي اذعان کرد: توان بخشي آسيب ديدگان نخاعي تک محوري نيست و بهترين خدمات از کنار هم قرار گرفتن تمام فعالان مرتبط با اين رشته حاصل مي‌شود درحالي که پزشک محوري در جامعه يکي از موانع تحقق ارايه درست اين خدمات است.

اين متخصص ارتوپد با بيان اينکه پزشکان مغز و اعصاب به تنهايي نمي‌توانند به بيماران آسيب نخاعي کمک کنند، ادامه داد: بيماران آسيب نخاعي پس از انجام جراحي‌هاي مورد نياز خانه نشين شده در حالي که يک تيم توانبخشي در کمک به اين بيماران بسيار با اهميت است.

کريمي با اشاره به اينکه ارجاع آسيب‌ديدگان نخاعي به مراکر توانبخشي در استان انجام نمي‌شود، اضافه کرد: متاسفانه ارجاع بيماران به مراکز توان بخشي براي راهنمايي و توانبخشي آنها به منظور عدم وابستگي و کم کردن مشکلات به دليل پزشک محوري و اطلاعات بسيار کم پزشکان در اين زمينه انجام نمي‌شود.

وي با اشاره به اينکه مرکز تخصصي توانبخشي براي بيماران آسيب نخاعي در کشور وجود ندارد و توانبخشي اين بخش از بيماران توسط کلينيک‌هاي فيزيوتراپي و بدون متخصصص اين بيماري انجام مي‌شود، تصريح کرد: نبود متخصص آسيب‌هاي نخاعي يکي از مشکلات بزرگ اين حوزه است و موجب شده بسياري از بيماران به دليل عدم اطلاع پرسنل پس از حادثه و در بيمارستان دچار ضايعه نخاعي شوند.

استاديار دانشکده توانبخشي با اشاره به عدم تربيت متخصصان توانبخشي بيماران آسيب نخاعي در مراکز آموزشي کشور اظهار کرد: لازم است در مقاطعي از دوران تحصيل دانشجويان دروسي را با نگرش قطع نخاع در دانشگاه‌هاي پزشکي ارايه تا توانبخشي بيماران ضايعه نخاعي ساماندهي شود.

کريمي بيان کرد: سمينار هم انديشي "روش‌هاي پيشرفته توانبخشي آسيب‌هاي نخاعي" با هدف تبادل نظر ميان تيم‌هاي فعال در اين حوزه و تشکيل يک مجموعه تحقيقاتي برگزار مي‌شود.

وي ادامه داد: استفاده از رباتيك در توانبخشي افراد ضايعه نخاعي و تمرين‌هاي درماني مختلف براي کاهش عوارض آسيب‌هاي نخاعي از جمله محورهاي مورد بحث در اين هم انديشي است.

اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان با اشاره به حضور برخي کارشناسان سازمان بهزيستي و اساتيد دانشگاهي در اين سمينار گفت: اطلاعات و پيشرفت‌هاي توانبخشي آسيب نخاعي در اين سمينار ارايه و کمک مي‌کند تا فعالان اين حوزه با پيشرفت‌هاي اين بخش آشنا شده و تصميم گيري بهتري داشته باشند.

به گزارش ايسنا، سمينار هم انديشي "روش‌هاي پيشرفته توانبخشي آسيب‌هاي نخاعي" هشتم آذر ماه سال جاري توسط هسته تحقيقاتي توانبخشي آسيب‌هاي نخاعي و با همکاري دانشگاه علوم پزشکي اصفهان، دانشکده‌هاي علوم تربيتي و تربيت بدني دانشگاه اصفهان، دانشکده مکانيک دانشگاه صنعتي اصفهان و انجمن حمايت از بيماران آسيب نخاعي استان اصفهان به مدت يک روز در دانشگاه علوم پزشکي اصفهان برگزار مي‌ش