رييس بخش شيمي درماني مركز پزشكي خاص:
90 درصد داروهاي سرطاني تحت پوشش بيمه هستند
هزينه داروي هر بيمار سرطاني ماهانه حدود700هزارتومان است


رييس بخش شيمي درماني مركز پزشكي بنياد امور بيماري‌هاي خاص با بيان اين كه هزينه داروهاي بيماران سرطاني در هر ماه حدود 700 هزار تومان است،‌ هزينه قابل پرداخت براي بيماران تحت پوشش بيمه را نزديك به 200 هزار تومان خواند و گفت: متاسفانه بسياري از بيماران سرطاني از امكان استفاده از خدمات بيمه اطلاع ندارند.

دكتر رضا ملايري در گفت‌وگو با خبرنگار « بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، افزود: ناآگاهي مردم در مورد سرطان از يك سو، موجب نداشتن آشنايي با خدمات درماني مي‌شود و از سوي ديگر، بي انگيزگي بيماران را در پي‌گيري درمان بيماري خود باعث مي‌شود. از اين رو بايد اطلاع رساني در مورد سرطان به طور جدي‌تر در جامعه انجام شود.


90 درصد داروهاي سرطاني تحت پوشش بيمه هستند

وي همچنين با اشاره به اين كه 90 درصد از داروهاي شيمي درماني تحت پوشش بيمه قرار دارند، اظهار كرد: بسياري از داروهاي گران قيمت نيز مشمول پوشش بيمه هستند، بنابراين بيماران در خريد داروهاي خود با مشكل جدي مواجه نمي‌باشند.


فرانشيز داروي سرطان تا 30 درصد مبلغ دارو

رييس بخش شيمي درماني مركز پزشكي خاص گفت: البته ميزان فرانشيزي كه بايد از سوي بيماران پرداخت شود، بسيار زياد به نظر مي‌رسد،‌ به طوري كه بيماران تحت پوشش بيمه خدمات درماني، بايد 30 درصد مبلغ دارو را خود پرداخت كنند. در حالي كه بيماراني كه از بيمه تامين اجتماعي و نيروهاي مسلح بهره مي‌برند نيز بايد به ترتيب 15 و 10 درصد از هزينه دارو را خود برعهده گيرند و پرداخت اين مقدار براي بسياري از بيماران دشوار است.


به كارگيري روش شيمي درماني در 70 درصد از سرطان‌ها

ملايري با اعلام اين كه درمان سرطان خون و حدود 70 درصد از ساير موارد سرطاني از طريق شيمي درماني صورت مي‌گيرد، گفت‌: متاسفانه بسياري از بيماران در استفاده از شيمي درماني دچار ترس نابه‌جا هستند و به اين دليل درمان خود را دير شروع كرده و يا در پي‌گيري آن كوتاهي مي‌كنند كه اين موجب كاهش ميزان بهبودي آنها مي‌شود.

ملايري افزود: در حال حاضر، داروهاي شيمي درماني به ميزان كافي در دسترس بيماران قرار دارد و آنها از اين نظر با مشكلي مواجه نيستند.

وي خاطرنشان كرد: با وجود داروهاي جديد شيمي درماني،‌ احتمال ريزش موي بيماران سرطاني بسيار كاهش يافته است. بنابراين بيماران نبايد از اين روش درماني ترسي داشته باشند.

اين فوق تخصص سرطان شناسي با ابراز نارضايتي از نبود آمار دقيق بيماران سرطاني در كشور به ايسنا گفت: سرطان در ايران از شيوع بالايي برخوردار است، اما امروزه اين بيماري ديگر لاعلاج محسوب نمي‌شود، چرا كه شخص مي‌تواند تا مدت‌ها با آن به زندگي ادامه دهد.

ملايري گفت: در حال حاضر، اميد به زندگي بيماران مبتلا به سرطان بين دو تا 10 سال برآورد مي‌شود و اغلب بيماران تا سه سال مي‌توانند به زندگي ادامه دهند.