جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 11 مجموع

موضوع: پیرگوشی / مقاله و خبر

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض پیرگوشی / مقاله و خبر

  پيرگوشي


  سالمندي، تغییرات مختلفی را در كل سيستم شنوايي تعادلي از گوش خارجي تا قشر مغز ایجاد می کند که مهمترین آنها، انواع مختلف بيماري پيرگوشي و اختلالات تعادلي است.

  به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران– واحد علوم پزشكي تهران، دكتر علي افتخاريان، از دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در اين پژوهش آورده است: گوش داخلي تغييرات بارزي در اثر سالمندي پيدا مي‌كند كه ملموس‌ترين اثرات آنها را مي‌توان توسط آزمايشات شنوايي سنجي با تون خالص و آزمايشات گفتاري بررسي نمود.

  با افزايش سن، از دست دادن سلول‌هاي مژكدار گوش داخلي روالی طبيعي است ولی تشخیص پيرگوشي با آنکه شايع‌ترين علت كم شنوايي حسي عصبي در بزرگسالان است، بسيار مشكل بوده و معمولاً با رد ديگر علل كم شنوايي صورت مي‌پذيرد.

  پيرگوشي به 6 دسته تقسيم مي‌شود که نوع حسي آن از ميانسالي آغاز شده و سير تدريجي دارد. این عارضه دژنراسيون سلول‌هاي ساپورتينگ ارگان كورتي را به همراه دارد لذا معمولاً شنوايي گفتاري در آنها زياد مختل نمي‌گردد.

  در پيرگوشي عصبي كه علت آن دژنراسيون سلول‌هاي عصبي راههاي شنوايي و كوكلئا است و معمولاً زمينه ژنتيكي دارد، شنوايي گفتاري بدون تناسب با افت شنوايي تون خالص بشدت مختل مي‌گردد. در نوع متابوليك نيز آتروفي استريا واسكولاريس و ارگان كورتي باعث تغييرات متابوليك شده که نتيجه آن يك اديوگرام با كاهش شنوايي حسي عصبي يكنواخت مي‌باشد.

  در پيرگوشي مكانيكال ضخامت غشاي پايه در كوكلئا افزوده شده، نتيجه آن كاهش شنوايي فركانس‌هاي بالاست كه به آهستگي پيشرفت مي‌نمايد. نوع مختلف شامل دو يا چند حالت فوق همراه يكديگر است و نهايتاً پيرگوشي بينابيني تغييرات كوكلئا در حد ساب ميكروسكوپ است و كاهش شنوايي حسي عصبي يكنواخت يا نزولي با شيب كم است.

  شايان توجه است كه تغييرات شنوايي در سالمندي تنها به اين موارد محدود نمي‌شود و تغييرات ساقه و قشر مغز نيز در اين مسئله دخيل هستند
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  كشف ژن عامل بروز ناشنوايي در سالمندان


  دانشمندان در يك پژوهش جديد ژني را شناسايي كرده‌اند كه عامل بروز ناشنوايي در دوران پيري و سالخوردگي است.

  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، كشف اين ژن كه عامل از دست دادن شنوايي با بالا رفتن سن است، راه را براي انجام تحقيقات بيشتر در جهت كشف دارويي براي پيشگيري از ناشنوا شدن سالمندان هموار خواهد كرد.

  محققان دانشگاه ويسكونزين در آمريكا موفق به شناسايي ژن مزبور شده‌اند. آنها آزمايشات خود را روي موشهاي آزمايشگاهي انجام داده و دريافتند كه ژني موسوم به «باك» مسوول ناشنوايي در سالخوردگان است.

  اين محققان مشاهده كردند: سلولهايي بسيار ظريف و حساس در درون گوش داخلي وجود دارند كه به مغز در هنگام تفسير لرزه‌ها و ارتعاشات به اصوات كمك مي‌كند و اين سلولها همزمان با بالا رفتن سن از بين مي‌روند.

  محققان از روي آزمايشات انجام شده روي موشها دريافتند كه قدرت شنوايي در موشهايي كه فاقد ژن مزبور هستند حتي در صورت بالا رفتن سن و پير شدن همچنان بالا و قوي باقي مي‌ماند.

  اين دانشمندان درعين حال خاطرنشان كردند: توليد دارويي كه بتواند اين ژن را از كار بياندازد حداقل ظرف 15 سال امكان پذير خواهد بود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  داروهاي جديد براي درمان ناشنوايي حسي- عصبي در راهند

  شرکت‌هاي داروسازي در تلاشند داروهاي جديدي را براي درمان ناشنوايي حسي- عصبي به بازار دارويي بفرستند...

  ناشنوايي حسي- عصبي که ناشي از آسيب سلول‌هاي مويي حساس در حلزون گوش دروني است علت يک سوم موارد ناشنوايي در افراد 65 تا 75 سال و نيمي از موارد ناشنوايي در افراد بالاي 75 سال است و در حال حاضر دارويي براي درمان اين نوع ناشنوايي در دسترس نيست. تا به حال تصور بر اين بوده که اين نوع ناشنوايي غيرقابل‌بازگشت است و نبود اطلاعات کافي و مشکل بودن تحقيق در اين زمينه، باعث شده شرکت‌هاي داروسازي کمتر به اين حوزه توجه داشته باشند. اما اکنون شرکت‌هاي دارويي با توجه به بازار گسترده بالقوه براي داروهايي که بتوانند اين نوع ناشنوايي را درمان کند به تحقيق در اين زمينه گرايش پيدا کرده‌اند. شرکت‌ آمريکايي فايزر، بيشترين پيشرفت در اين زمينه را داشته است و در حال امتحان باليني مقدماتي روي دارويي است که با تقويت کارکرد سلول‌هاي مويي به بهبود شنوايي در افراد مبتلا به ناشنوايي حسي- عصبي سالمندان کمک مي‌کند. شرکت سوئيسي روش با همکاري يک شرکت بيوتکنولوژي، قصد دارد داروهايي را بسازد که سلول‌هاي مويي را حفظ و به بازسازي حلزون- حفره مارپيچي گوش داخلي که محل قرارگرفتن سلول‌هاي حساس شنوايي است - کمک کند. شرکت نوارتريس، يک شرکت داروسازي سوئيسي ديگر نيز با همکاري شرکت‌هاي بيوتکنولوژي مي‌خواهد شيوه‌هاي ژن‌درماني براي ترميم سلول‌هاي مويي منتقل‌کننده صدا در گوش دروني ايجاد كند.

  ناشنوايي حسي - عصبي علت‌هاي متفاوتي دارد و پيش‌بيني مي‌شود داروهايي براي موارد ساده‌تر ناشنوايي حسي- عصبي مانند آسيب گوش به علت سروصداي بسيار بلند يا آسيب سلول‌هاي حساس گوش به علت شيمي درماني به بازار بيايند. گروهي از پژوهشگران آمريکايي در حال انجام مراحل نهايي آزمايش باليني دارويي هستند که به حفاظت شنوايي افرادي مانند سربازان که در محيط‌هاي جنگي در معرض سروصداهاي بسيار شديد قرار گرفته‌اند، کمک مي‌کند. يک شرکت داروسازي کانادايي نيز مراحل انتهايي آزمايش روي دارويي را در دست انجام دارد که مانع از آسيب شنوايي کودکان تحت درمان با داروهاي ضدسرطان داراي پلاتين مي‌شود. اما براي در دسترس قرار گرفتن شيوه‌هاي درماني که بر مبناي بازسازي سلول‌هاي حساس شنوايي هستند- مانند وارد کردن سلول‌هاي بنيادي به گوش يا روش‌هاي ‌ژن‌درماني- بايد مدت طولاني‌تري را منتظر ماند. براي مثال پژوهشگران سوئيسي در آزمايش‌هاي ابتدايي شيوه بازسازي سلول‌هاي حساس شنوايي موفقيت‌هايي به دست آورده‌اند، اما مشخص نيست که اين شيوه در انسان‌ها هم موفقيت‌آميز خواهد بود يا نه.

  شرکت‌هاي سازنده سمعک و وسايل کمک‌شنوايي نيز به سرمايه‌گذاري در اين زمينه پرداخته‌اند و ايده ترکيب استفاده از ابزارها و دارودرماني را مطرح کرده‌اند. شرکت سوونوا، بزرگ‌ترين توليدكننده سمعک در جهان با همکاري شرکت‌هاي داروسازي و بيوتکنولوژي در حال تحقيق براي يافتن درماني براي تينيتوس حاد (وزوز گوش) است و همچنين به تحقيق در زمينه ايمپلنت‌هاي گوش دروني و تاثير داروها بر آن پرداخته است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  درمان پیرگوشی-قسمت اول
  سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]


  در این بخشی به برخی از نکان مهم در رابطه با درمان پیرگوشی اشاره می شود:

  رژیم غذایی:
  هنوز هیچ رژیم غذایی خاصی برای افراد مبتلا به پیرگوشی ارایه نشده است. در هر حال، برخی از مطالعات نشان می دهد که کاهش 30 درصد از مواد غذایی انرژی زا(کالریک) و استفاده از مکمل های غذایی آنتی اکسیدان می تواند باعث کاهش رادیکال های آزاد(گونه های اکسیژن واکنشی) گردد و از آسیب به گوش داخلی و تاثیرات کم شنوایی ناشی از سن بکاهد.

  فعالیت بدنی:
  هیچگونه محدودیتی برای انجام فعالیت های مختلف در پیرگوشی وجود ندارد. در هر حال، افراد مبتلا به پیرگوشی باید از قرار گرفتن در معرض اصوات بلند پرهیز کنند.

  درمان دارویی:
  هیچگونه درمان دارویی برای بهبود کم شنوایی ناشی از پیرگوشی وجود ندارد.

  درمان توانبخشی:
  با توجه به اینکه کم شنوایی ناشی از سن(پیرگوشی) اغلب از نوع حسی-عصبی است و آسیب به سلول های حساسه گوش داخلی یا عصب شنوایی وارد می شود(به مقاله پیرگوشی چیست؟ قسمت چهارم مراجعه شود)، راه اصلی درمان، استفاده از سمعک و اقدامات توانبخشی شنوایی است.توانبخشی شنوایی برای افراد مبتلا به پیرگوشی، نیازمند صبر و حوصله بسیار زیاد است. متخصصین گوش، شنوایی شناسی، نورولوژی و روانشناسی در ارایه خدمات به این افراد نقش دارند.

  یکی از مهم ترین اقدامات درمانی در پیرگوشی، انجام منظم آزمایش های شنوایی و پیگیری وضعیت شنوایی فرد در فواصل زمانی منظم می باشد. معاینه گوش و ارزیابی مجدد آستانه های شنوایی از جمله اقدامات درمانی دوره ای محسوب می شود. در صورتیکه فرد مبتلا به پیرگوشی از سمعک استفاده می کند، اهمیت ارزیابی های دوره ای و بررسی علائم و نشانه های اختلالات شنوایی بیشتر است.

  پیش آگهی درمان پیرگوشی:
  متاسفانه، با گذشت زمان میزان پیرگوشی افزایش پیدا می کند. سرعت رشد کم شنوایی، در حد 0/7 تا 1.2 دسی بل در سال گزارش شده است. سرعت رشد کم شنوایی در سنین بالاتر و نیز در فرکانس های بالا بیشتر است. راه اصلی پیشگیری از کاهش حساسیت شنوایی(و نه آستانه شنوایی)، استفاده از سمعک می باشد.

  در این حالت، اگر فرد به موقع از سمعک مناسب استفاده کند، توانایی گوش دادن به اصوات مختلف حفظ می شود و فرد مبتلا می تواند از باقیمانده شنوایی خود حداکثر بهره مندی را در سال های باقیمانده از عمر خود داشته باشد.استفاده از سمعک، باعث جلوگیری از کاهش آستانه شنوایی نمی شود، اما سیستم شنوایی را برای تمرین روزانه و بهره مندی از حداکثر توان خود آماده نگه می دارد. درست شبیه آنکه بخواهیم توان و قدرت یک عضله را که دائما درحال نحیف شدن است، از طریق تحریک و تمرین روزانه حفظ کنیم.

  افراد مبتلا به پیرگوشی باید همواره از قرار گرفتن در معرض اصوات بلند اجتناب کنند، مراقب استفاده از داروهای آسیب رساننده به گوش باشند و از تاثیر منفی بیماری هایی نظیر دیابت بر سیستم شنوایی آگاه باشند.

  samakonline.ir
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  درمان پیرگوشی-قسمت دوم
  سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

  در قسمت قبل درباره انتخاب های درمانی موجود برای پیرگوشی و فواید استفاده از سمعک توضیحات مختصری ارایه شد.
  در این قسمت، به بخش دیگری از این موضوع پرداخته می شود.

  همچنانکه گفته شد، هنوز درمان مستقیمی برای درمان پیرگوشی وجود ندارد.در واقع، تشخیص پیرگوشی و نوع آن(مبحث پیرگوشی چیست؟-قسمت سوم)، یکی از اصلی ترین گام های درمان پیرگوشی محسوب می گردد.به طور کلی، اگر کم شنوایی در فرکانس های بالا بیش از 40 دسی بل باشد، فرد سالمند باید استفاده از سمعک را مد نظر قرار دهد یا حداقل آن را امتحان کند.

  در مواردی که کم شنوایی فرد کمتر از این باشد، نیاز ارتباطی، میزان فعالیت اجتماعی و موقعیت و حرفه فرد سالمند تعیین کننده نیاز به استفاده از سمعک می باشد. در همه این موارد، مشاوره با متخصص شنوایی شناس ضروری است.

  اگر کم شنوایی ناشی از سن، به واسطه آسیب تدریجی به بخش های گوش میانی یا حتی سلول های حساسه گوش داخلی ایجاد شده باشد، پیش آگهی استفاده مفید از سمعک بسیار بالاست. در این حالت امید می رود که با تجویز و تنظیم سمعک مناسب، فرد مبتلا به پیرگوشی بتواند به بسیاری از مهارت های ارتباطی گذشته دست پیدا کند و به فعالیت های اجتماعی خود ادامه دهد.

  اگر کم شنوایی از نوع عصبی یا مرکزی باشد، استفاده از سمعک به حداقل کارائی خود می رسد و فرد علاوه بر استفاده از سمعک، باید تکیه بیشتری بر استراتژی های ارتباطی نیز داشته باشد. درباره این استراتژی ها در قسمت بعد توضیح داده خواهد شد.اگر فرد مبتلا به وزوز هم باشد، ممکن است استفاده از به کاهش شدت وزوز نیز کمک کند.

  ممکن است بسیاری از سالمندان تجربه خوبی از سمعک نداشته باشند یا درباره مشکلات سمعک مطالب متفاوتی از دیگران شنیده باشند.برخی اوقات، جرم گوش فرد سالمند آنقدر زیاد است که بخش قابل توجهی از مجرای گوش را می بندد و از انتقال صدا توسط سمعک جلوگیری می کند.هم چنین ممکن است سمعک اصوات اضافی و محیطی را بیش از اندازه تقویت کند که در اینصورت با مراجعه به کلینیک های شنوایی شناسی می توان سمعک را مجددا تنظیم و استفاده کرد.

  به طور کلی، از آنجائیکه کم شنوایی ناشی از سن طی مدت زمان نسبتا طولانی ایجاد می شود، سازگاری با سمعک و استفاده مفید از ان نیز نیازمند صبر و حوصله و ترغیب فرد سالمند از جانب اطرافیان می باشد.هم چنین، با توجه به آنکه برخی از مشکلات استفاده از سمعک در طی فرایند تجویز سمعک آشکار می شود، توصیه می شود که با مشورت شنوایی شناس، در ابتدا سمعک به طور آزمایشی مورد استفاده قرار گیرد و پس از مشخص شدن نتیجه، تجویز و تنظیم نهایی سمعک برای فرد سالمند انجام شود. در حال حاضر، بسیاری از کلینیک های شنوایی شناسی، امکان ارزیابی و امتحان موقت سمعک برای فرد مبتلا به پیرگوشی را فراهم می کنند.

  لازم به ذکر است که شدت کم شنوایی ناشی از سن معمولا آنقدر زیاد نیست که فرد نتواند از سمعک بهره لازم را ببرد. البته در موارد کم شنوایی عمیق، استفاده از وسیله ای به نام کاشت حلزون نیز قابل توصیه می باشد.

  samakonline.ir
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  «پيرگوشي» و راهكارهاي مقابله با آن


  يك كارشناس شنوايي‌شناسي گفت: پيرگوشي عارضه‌ايي است كه معمولا افراد بالاي 60 سال به آن مبتلا مي‌شوند و در واقع فرايند عادي زندگي هر كهنسال است.

  خديجه زارعي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) - منطقه يزد، اظهار كرد: گوش انسان نيز همانند ديگر اعضاي انسان با پا گذاشتن فرد به سن پيري ضعيف مي‌شود و اصوات اطراف را آن‌ طور كه لازم است، تشخيص نمي‌دهد.

  وي در خصوص پيرگوشي و چگونگي كنار آمدن با اين عارضه و همچنين راهكارهاي مقابله با پيرگوشي زودرس، گفت: عواملي مانند بيماري‌هاي عروقي، ديابت، فشارخون بالا، ضربه به سر و محيط‌هاي پر سر و صدا باعث سرعت بخشي به پيرگوشي مي‌شوند و ممكن است افراد حتي در سن پايين به اين عارضه مبتلا شوند.

  زارعي گفت‌: افرادي كه دچار اين عارضه هستند، احساس مي‌كنند كه اطرافيان حالت نجواگانه با آنها صحبت مي‌كنند و شنيدن صداهاي فركانس زير، سخت‌تر از صداهاي با فركانس بم است و به همين خاطر صداي مردان را بهتر از زنان و كودكان مي‌شنوند و معمولاً كلمات را اشتباه متوجه مي‌شوند.

  اين كارشناس شنوايي‌شناسي در ادامه افزود: بهتر است افرادي كه دچار پيرگوشي هستند، فضاي سخنراني براي شان آرام و ساكت باشد، نزديك به سخنران بنشينند، در محلي كه نور كافي وجود داشته باشد بنشينند، به حركات فرد سخنگو توجه كنند و از اين كه دچار اين عارضه هستند، خجالت نكشند.

  وي اضافه كرد: همچنين افرادي كه با فرد سالمند روبرو هستند از جملات كوتاه استفاده كنند، نزديك به فرد سالمند بنشينند، هنگام صحبت با سالمند با دهان پر صحبت نكنند، كمي بلندتر صحبت كنند و اگرسالمند متوجه نمي‌شود، صبورانه حرف‌هاي خود را تكرار كنند.

  به گفته زارعي، افرادي كه در محيط‌هاي پر سر و صدا مانند كارخانجات مشغول كار هستند، براي جلوگيري از پيرگوشي زودرس حتما بايد از گوشي‌ها و هدفن‌هاي محافظ استفاده كنند و يا در صورت امكان محيط كار خود را تغيير دهند.

  اين كارشناس در پايان نيز خاطرنشان كرد: متاسفانه دارويي براي تجويز به پيرگوشي وجود ندارد و تنها براي توانبخشي سالمندان از انواع سمعك‌هاي پشت گوشي و داخل گوشي استفاده مي‌شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  علائم افت شنوایی در بزرگسالان
  دکتر احمد رضائیان [ متخصص گوش، حلق و بینی ]

  بیشتر کم شنوایی ها به طور تدریجی رخ می دهند و تشخیص علائم آن تا حدودی مشکل است. مثلاً افراد کم کم صدای تلویزیون را بلند کرده و یا از دیگران می خواهند که صحبت خود را تکرار کنند. به تدریج به همراه افت شنوایی بوجود آمده خاطره برخی صداهای آهسته مثل صدای باران و یا پرندگان از یاد می رود .
  با مشاهده یکی از علائم زیر به یک متخصص شنوایی مراجعه کنید.

  • صحبت کردن افراد به نجوای زیر لب تبدیل شده است.
  • وقتی فردی صحبت می کند برای فهمیدن آن باید به خود فشار آورید و صدای افراد را به سختی متوجه می شوید.
  • اگر از یک اتاق دیگر و یا از پشت سر با شما صحبت کنند مشکل دارید.

  • وقتی فردی صحبت می کند باید به صورت و لب های او خیره شوید و یا اصطلاحاً لب خوانی کنید.
  • در جاهای شلوغ مثل یک مهمانی که همهمه وجود دارد صحبت های افراد را درک نمی کنید.
  • صدای رادیو یا تلویزیون را بلند می کنید.

  • صدای تلفن را به خوبی نمی شنوید.
  • وقتی در سینما، تأتر یا جاهای تفریحی شلوغ هستید، مشكل دارید.
  • در محیط بیرون از خانه مثل داخل ماشین درک صحبت دیگران برای شما دشوار است.

  • به خاطر مشکل شنوایی که دارید در فعالیت های اجتماعی شرکت نمی کنید.
  • خانواده یا اطرافیان باید حرفهایشان را برای شما تکرار کنند.

  drrezaeian.ir
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  پیرگوشی
  دکتر احمد رضائیان [ متخصص گوش، حلق و بینی ]

  با افزایش سن سلولهای عصبی گوش داخلی که وظیفه تبدیل صوت به جریانی الکتریکی را بعهده دارند مثل سایر اجزای بدن دچار ضعف و کم کاری میشوند . بدیهی است که با ضعیف شدن این سلولها از میزان شنوایی فرد کاسته خواهد شد. افت شنوایی مبتلایان به پیرگوشی معمولا پیشرونده و دو طرفه است و هر دو گوش تقریبا به یک اندازه دچار افت شنوایی میشوند . با توجه به سیر تدریجی پیرگوشی ممکن است فرد مبتلا تا مدت زیادی متوجه کاهش شنوایی خودش نشود.

  کاهش شنوایی مبتلایان به پیرگوشی در همۀ فرکانسها یکسان نیست بلکه معمولا این افراد اصواتی با فرکانس بالاتر را سختتر میشنوند. به طور مثال این افراد صدای زنگ تلفنی که در نزدیکی آنها قرار گرفته است را مشکل میشنوند حال آنکه ممکن است صدای ماشینی که در خیابان در حال رفت و آمد است را به راحتی بشنوند.

  به طور معمول مبتلایان به پیرگوشی صداها را مبهم تر و آهسته تر میشنوند. این افراد ممکن است صدا را بشنوند اما تفکیف کلمات از یکدیگر برای آنها مشکل باشد مثلا کلمۀ "ننگ" را "زنگ" میشنوند.

  به طور کلی این افراد :
  - صحبت دیگران را به شکل نجوا میشنوند.
  - صداهایی که فرکانس بالاتر دارند را سخت تر میشنوند لذا این افراد صدای زنان را سخت تر از صدای مردان میشنوند.
  - ممکن است در گوششان صدای اضافی یا وزوزی را احساس کنند.

  -

  سن بروز کاهش شنوایی و سرعت پیشرفت ان به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که مهمترین ان استعداد ژنتیکی است .تغذیه و متابولیسم و میزان الودگی صوتی محیط زندگی نیز از عوامل تاثیر گذاربر روی پیر گوشی هستند. عواملی که باعث کاهش خونرسانی به گوش داخلی شوند نیز میتوانند آسیب سلولهای حساسۀ گوش را تسریع کنند لذا بیماریهای قلبی، بالا بودن فشار خون و دیابت نیز میتوانند باعث پیدایش زودرس پیرگوشی شوند.

  تشخیص پیر گوشی بر مبنای شرح حال ،معاینه بالینی و با تایید سنجش شنوائی (نوار گوش ) است. از آنجاکه کاهش شنوایی ممکن است علامتی از بیماریهای دیگری نیز باشد هر فرد مبتلا به کاهش شنوایی باید توسط متخصص گوش حلق و بینی مورد معاینه و بررسی قرار گیرد.

  متاسفانه پیرگوشی درمان قطعی ندارد و بهترین راه پیشگیری از آن است. بعضی از علل آن در کنترل ما نیست اما با رعایت نکاتی میتوانیم از پیدایش زودرس آن جلوگیری کرده و یا آن را به تعویق بیندازیم. قرار گرفتن در معرض صداهای بلند میتواند به سلولهای حساسۀ گوش داخلی آسیب جدی وارد کند. علاوه بر شدت صوت مدتی که در معرض صدای بلند قرار میگیریم نیز مهم است لذا باید مراقب باشیم که حتی الامکان در معرض صدای بلند قرار نگیریم و یا اگر مجبوریم سعی کنیم مدت آن تا آنجا که مقدور است کوتاه باشد.

  افراد مسنی که شنوائیشان به میزان قابل توجهی کاهش یافته است باید از سمعک استفاده کنند. سمعک این امکان را فراهم میکند که این افراد با دیگران و متقابلا دیگران با آنها براحتی ارتباط برقرار کنند.

  drrezaeian.ir
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مطالعات جديد نشان مي دهد

  ارتباط كاهش شنوايي با بيماري كليوي

  جام جم آنلاين: يك مطالعه كه به تازگي انجام شده نشان مي دهد افراد مسن مبتلا به بيماري خفيف كليوي در معرض كاهش شنوايي قرار دارند و به همين خاطر بايد از نظر شنوايي تحت غربالگري قرار گيرند.

  به گزارش ايرنا ، اين مطالعه كه بر روي افراد 50 ساله و بالاتر انجام شد نشان مي دهد، 54 درصد افراد مبتلا به بيماري خفيف كليوي تا حدودي كاهش شنوايي نيز داشتند و 30 درصد دچار كاهش شديد شنوايي شدند.

  طبق اعلام موسسه ملي ناشنوايي و ساير اختلالات ارتباطاتي، 18 درصد افراد 45 تا 64 ساله در آمريكا به كاهش شنوايي مبتلا هستند.

  مطالعات اوليه نشان داده بود كه بيماري كليوي با كاهش شنوايي در برخي انواع سندرم هاي نادر ارتباط دارد.

  اما اين مطالعه جديد كه در مجله آمريكايي Kidney Diseases منتشر شده ، نشان مي دهد كه اين ارتباط مي تواند براي تمام افراد مسن مبتلا به بيماري كليوي وجود داشته باشد.

  در آمريكا 31 ميليون فرد بزرگسال مبتلا به بيماري كليه وجود دارد كه 7.5 ميليون نفر از آنها شكل خفيف اين بيماري را دارند.

  با توجه به يافته هاي جديد محققان معتقدند كه براي اين بيماران مهم است كه از ارتباط ميان بيماري خود و كاهش شنوايي اطلاع داشته باشند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت