جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 9 از 9 مجموع

موضوع: استخر - قارچ پا

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض استخر - قارچ پا

  استخرهااحتمال انتقال عفونت‌هاي قارچي را افزايش مي‌دهند


  به گفته عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران به دنبال استفاده از استخرهاي عمومي احتمال انتقال بيماري‌هاي عفوني از جمله عفونت‌هاي قارچي افزايش مي‌يابد.  دكتر "كامكار بليغي" متخصص پوست و مو در گفت‌وگو با خبرنگار علمي ايرنا گفت در فصل تابستان و شروع گرماي هوا متعاقب استفاده از استخرهاو مكان‌هاي عمومي احتمال انتقال بيماري‌هاي پوستي افزايش مي‌يابد.  به گفته وي عفونت‌هاي قارچي و عفونت‌هاي ويروسي پوست از جمله شايعترين بيماري‌هاي پوستي هستند كه از اين طريق انتقال مي‌يابند.  اين متخصص پوست و مو با بيان اينكه در بسياري از موارد با رعايت بهداشت فردي مي‌توان از بروز اين بيماريها پيشگيري كرد افزود رعايت نكاتي ساده همچون زدن پاها در حوضچه‌هاي مواد ضدقارچي، استحمام روزانه و استفاده از وسايل شخصي همچون دمپايي و حوله نقش مهمي در جلوگيري از انتقال و شيوع بيماري‌هاي پوستي ناشي از استخرها دارد.  عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت در فصل گرما انتقال برخي باكتري‌هاي پوستي نيز افزايش مي‌يابد زيرا بعضي از باكتري‌هاو قارچ‌هاي پوستي همچون زخم‌هاي تاولي در فصل گرما محيط مناسب تري براي رشد و نمو دارند.  دكتر بليغي گفت بيماري‌هاي قارچي پوست براي رشد و نمو نياز به رطوبت بيشتري دارند به همين خاطر اين قارچهاي پوستي بيشتر در كشاله ران و يا كف پا مشاهده مي‌شوند.  عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران يادآور شد يكي ديگر از مشكلاتي كه در فصل تابستان بيشتر شيوع پيدا مي‌كند عرق سوز شدن بدن است كه با رعايت بهداشت فردي مي‌توان از شدت يافتن آن جلوگيري كرد.  وي گفت بيماري‌هاي قارچي بدن از جمله قارچ تنه از مشكلات شايع در فصل گرما است كه در بيشتر موارد مشاهده مي‌شود و از جمله علل شايع مراجعه افراد به مطب‌هاي متخصصين پوست و مو است.  دكتر بليغي گفت با رعايت نكات و اصول بهداشتي ساده و به خصوص رعايت بهداشت فردي مي‌توان تا حد زيادي از اين بيماريها و مشكلات پوستي جلوگيري كرد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك متخصص قارچ شناسي:
  کچلي پا و بدن يکي از شايع ترين بيماري‌هاي قارچي در استخرهاست

  کچلي پا و ناخن و تنياورسيکالو از شايع ترين بيماري‌هاي قارچي در استخرها است. همچنين استخرهايي که در شهرهايي با آب و هواي گرم و مرطوب قرار دارند، بيشتر در معرض عفونت‌هاي قارچي هستند.

  دکتر « سيد امير يزدان پرست » استاديار و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران و متخصص قارچ شناسي در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، گفت: کچلي‌هاي پا مانند ترايکو فايتون روبروم و فوت اتلتيک و کچلي‌هاي ناخن و بيماري تنيا ورسيکالو که علايمي با لکه‌هاي قهوه‌اي روي سطح پوست بدن دارند، از شايع ترين بيماري‌هاي قارچي در استخرها به شمار مي‌روند.

  وي همچنين افزود: با توجه به تحقيقات به عمل آمده، دوش و ديواره حمام، صندلي‌هاي کناره‌هاي استخر و زمين لبه استخر که توسط شناگران براي استراحت استفاده مي‌شود محتمل ترين مناطق وجود قارچ و يا اسپور است.

  دکتر يزدان پرست افزود: همچنين وجود باغچه داراي کود گياهي در کنار استخرهاي روباز خطر بيشتري براي انتقال اين قارچ ها به وجود مي آورد.

  وي در خصوص راه‌هاي پيشگيري از بروز بيماري قارچي تصريح کرد: عدم استفاده از وسايل شخصي يکديگر مانند مايو و حوله، استفاده از دمپايي به هنگام حمام گرفتن در استخرها ، ضدعفوني کردن ديواره حمام‌ها و دوش‌ها و صندلي‌هاي اطراف استخر، استفاده از حوضچه کلر هنگام ورود به استخر از نکات لازم در جهت پيشگيري از انتقال قارچ‌هاي موجود در اين مناطق است.

  عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران در ادامه افزود: از مواد ضد عفوني کننده که مانع از انتقال عفونت‌هاي قارچي مي شود؛ فرمالدهيدودتول رقيق و مناسب است اما استفاده از وايتکس که عده اي از صاحبان استخرها به علت ارزان بودن از آن استفاده مي کنند برخلاف موازين بهداشتي بوده و نامناسب است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  استفاده از گرمابه‌ها واستخرهاي عمومي خطر ابتلا به عفونت‌هاي قارچي را تشديد مي‌کند

  قارچ پا شديدترين عفونت قارچي است. اين عفونت در کساني که از حمام‌هاي عمومي يا استخرهاي شنا استفاده مي‌کنند، شيوع بيشتري دارد.
  سرابي کارشناس ارشد پرستاري، در گفت وگو با ایسنا، گفت: عفونت قارچي پا ممکن است به صورت حاد يا مزمن در کف پاها يا بين انگشتان پا ظاهر شود و در بعضي موارد، ناخن‌هاي پا را نيز مبتلا مي‌سازد.

  وي با اشاره به اين که گاهي اين عفونت، ترکيبي از قارچ‌ها، ميکروب و مخمر است، گفت: قرار دادن پاها در محلول سالين بارو يا پرمنگنات پتاسيم باعث از بين رفتن پوسته‌ها و بافت‌هاي مرده و کاهش التهاب مي‌شودك. همچنين مصرف داروهاي موضعي ضد قارچ مثل کلوتريمازول و ميکونازول در کاهش عفونت‌ها موثر هستند.

  سرابي ادامه داد: به علت احتمال برگشت مجدد بيماري، بايد درمان موضعي تا چندهفته بعد از بهبودي ادامه داشته باشد.

  وي گفت: رعايت بهداشت فردي و خشک نگهداشتن پاها به دليل اين که رطوبت باعث تقويت رشد قارچ‌ها مي‌شود، مي‌تواند در پيشگيري از بروز اين بيماري موثر باشد،

  اين كارشناس به بيماران توصيه كرد: تا در هنگام شب تکه‌هاي کوچکي از پنبه را بين انگشتان پاي خود قرار دهند تا پنبه موجود، رطوبت آن ناحيه را به خود جذب کند. همچنين توصيه مي‌شود افراد مبتلا از کفش‌هاي لاستيکي و پلاستيکي استفاده نکرده و حتي المقدور کفش‌هاي سوراخ دار بپوشند تا هواي بيشتري به پاهاي آنها برسد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عوامل قارچی
  عوامل قارچی از پوست افراد مبتلا در آب استخر جدا می شوند و روی پوست تمامی شناگران می نشینند. بعضی افراد به طور سرشتی دفاع کاملی در برابر عوامل قارچی دارند، لذا هیچ گاه دچار ضایعات قارچی نمی شوند، ولی افراد مستعد خصوصا آنها که به دلیل ابتلا به بعضی بیماری های ضعیف کننده سیستم ایمنی مانند لوپوس، بیماری قند، کم خونی ، مصرف داروهای کورتونی و غیره به آسانی به این عوامل قارچی مبتلا شده اند، پوست شان بیمار می شود.
  شایع ترین قارچ پوستی که از آب استخر آلوده ایجاد می شود، قارچ" تینا ورسیکولر" است که به صورت ضایعات سفید، قهوه ای تیره، قهوه ای روشن و غیره دیده می شود، این ضایعات باعث خارش خفیف تا شدید می شود و در موقع عرق کردن، ضایعات تشدید می شود. بعد از حمام گرفتن، رنگ ضایعات کمی روشن تر می شود و به تدریج مجددا تیره می شود. عامل این بیماری قارچ"مالاسز" یا"فورفورا" می باشد که تمایل به مزمن شدن دارد.
  این ضایعات با درمان های طبی، به طور موقت بهبود می یابند، ولی با قطع درمان، ضایعات عود می کنند. خصوصا در فصول گرم بهار و تابستان که پوست تعریق بیشتری دارد، ضایعات پوستی شدت می یابند.
  قارچ شایع دیگر که از آب آلوده ی استخرها می تواند به پوست انسان سرایت کند، قارچ"کاندیدا آلبیانس مونلیا" است که نواحی چین دار پوست مانند لای انگشتان پا، کشاله ران و زیر بغل را گرفتار می کند. این قارچ، مخمری است به رنگ سفید که در عمق چین های پوست از بسیار کم تا متوسط دیده شده و باعث خارش پوستی می شود که با درمان های طبی به سرعت بهبود می یابند، ولی چنان چه بعد از استخر یا حمام، چین های پوستی خود را به دقت با حوله تمیز و خشک نکنند، رطوبت باقی مانده در چین ها، پوست را مستعد ابتلا به قارچ کاندیدا می کند.(خصوصا در افرادی که زمینه بیماری قند، کم خونی، مصرف داروهای کورتونی، استرس های مداوم روحی، کار جسمی سنگین، مداوم و غیره دارند.) این قارچ پوستی به آسانی از آب آلوده استخر در چین های پوستی جایگزین شده و باعث بیماری قارچی پوست می شود.
  و بالاخره قارچ های کچلی پوست و مو از عللی است که انتقال آن از راه آب استخر شیوع کمتری دارد. این بیماری به صورت ضایعات حلقوی با زمینه قرمز و پوسته مختصری روی آن است که اغلب با خارش همراه است و چنانچه به موقع درمان مناسب طبی ضد قارچ صورت نگیرد می تواند باعث از بین رفتن دائمی موهای انسان شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  قارچ تینه آ پدیس یا قارچ کف پا: این قارچ پوستی روی کف پا و کناره های پاشنه و پنجه پا رشد می کند و به علت اینکه معمولا شنا گران با پاهای برهنه در محوطه استخر راه می روند به آسانی قابل انتقال به دیگران می باشد علائم می تواند شامل لکه های قرمز یا قهوه ای همراه با پوسته پوسته شدن و گاهی ایجاد تاول باشد.
  برای رفع این مشکل از درمانهای رایج موضعی ضد قارچ می توان بهره گرفت.
  اگر ph آب استخر شدیدا قلیایی یا شدیدا اسیدی باشد می تواند سبب گلو درد، تحریک و سوزش پوست و چشمها شود. Ph آب استخر باید در حدود ۴/۷ نگه داشته شود. گاهی ممکن است شنا در استخر سبب سبز شدن موهای روشن شود. در این صورت میزان مس موجود در آب استخر زیاد است و این ممکن است به علت اسیدی بودن آب استخر باشد که مس موجود در لوله های آب را حل کرده و سبب تغییر رنگ موهای روشن و رنگ کرده میشود و در آخر کلرامین ها، ترکیباتی هستند که در محیط استخرهای شنا وجود دارند و می توانند سبب موارد زیر شوند:
  - سوزش و قرمزی چشم
  - احساس سوزش از بینی به گلو و ریه
  - پوست خشک و خارش دار و موهای خشک
  - دشواری در تنفس بخصوص در بچه های کوچک
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بيماري‌هاي قارچي چند روز پس از تماس پوست با آب آلوده استخر، بر حسب نوع قارچ آلوده كننده، به صورت‌هاي مختلف، ‌علائمي روي پوست ايجاد مي‌كند. قارچ «تيناور ليكولر» شايع‌ترين بيماري‌هاي پوستي قارچي است و بروز لكه‌هايي سياه رنگ، خاكستري، قهوه‌اي، زرد و صورتي از جمله علايم اين بيماري است. اين لك‌ها با تعريق بدن رشد كرده، با استحمام شدت رنگ آن‌ها كاهش مي‌يابد و در مواردي نيز با خارش پوست همراه است.

  اين بيماري با حمام روزانه، تعويض لباس و خشك كردن بدن به طور كامل بهبود مي‌يابد؛ اما در مواردي كه به اين صورت بهبودي حاصل نمي‌شود، فرد مبتلا بايد تحت درمان داروهاي موضعي و خوراكي قرار گيرد.

  علاوه بر عفونت‌زایی استخرها كه ‌موجبات بیماری‌های پوستی را فراهم می‌كند، رطوبت كه خاصیت اصلی آب است باعث نمایان شدن قارچ‌های پوستی افراد می‌شود. در حقیقت، در پاره‌ای از موارد قارچ در بدن افراد وجود ‌دارد و آب‌تنی موجب پدیدار شدن بیماری آنها می‌شود.

  گاهی نیز بعضی بیماری‌های مسری از افراد دیگر منتقل می‌شود كه زگیل و قارچ‌های پوستی ‌از آن جمله‌اند. ولی سایر بیماری‌های پوستی جنبه واگیر ندارند و برای دیگر ‌افراد خطرساز نیستند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  قارچ کف پا
  این قارچ پوستی روی کف پا و کناره‌های پاشنه و پنجه پا رشد می‌کند و به علت این‌که معمولاً شناگران با پاهای برهنه در محوطه استخر راه می‌روند، به آسانی قابل انتقال به دیگران است. علایم بیماری می‌تواند شامل لکه‌های قرمز یا قهوه‌ای همراه با پوسته‌پوسته شدن و گاهی بروز تاول باشد. برای رفع این مشکل، از درمان‌های رایج موضعی ضد قارچ می‌توان بهره گرفت. اگر ph آب استخر شدیداً قلیایی یا شدیداً اسیدی باشد، می‌تواند سبب گلودرد، تحریک و سوزش پوست و چشم‌ها شود. Ph آب استخر باید در حدود ۴/۷ نگه داشته شود. گاهی ممکن است شنا در استخر سبب سبز شدن موهای روشن شود. در این صورت، میزان مس موجود در آب استخر زیاد است و این ممکن است به علت اسیدی بودن آب استخر باشد که مس موجود در لوله‌های آب را حل کرده و سبب تغییر رنگ موهای روشن و رنگ‌کرده می‌شود
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  در محوطه استخرها پابرهنه راه نروید
  راه رفتن با پای برهنه در محوطه استخرها از راه‌ های انتقال قارچ می باشد.

  به گفته یك متخصص پوست و مو، قارچ‌ ها كه در شرایط محیطی مناسب مثل تاریكی،‌ گرما و رطوبت به سرعت رشد كرده و تكثیر می‌ شوند، با نزدیك شدن به فصل تابستان و گرما باعث ایجاد بیماری‌ های زیادی می ‌شوند كه از میان آن ها قارچ لای انگشتان پا، شایع ‌ترین عفونت قارچی است.

  دكتر بهروز باریك بین، متخصص پوست و مو در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشكی ایران گفت: قارچ لای انگشتان پا اغلب در مردان جوان و به خصوص ورزشكاران شایع است كه با علایمی چون سوزش، خارش و درد همراه بوده و گاهی منجر به عفونت‌ های شدید و گسترده حتی تا بالای ساق می ‌شود.

  قارچ لای انگشتان پا شایع ‌ترین بیماری قارچی است.

  وی در ادامه ضمن اشاره به این كه این بیماری شایع ‌ترین بیماری قارچی محسوب می ‌شود، افزود: با رعایت بهداشت مناسب، خشك كردن لای انگشتان پا بعد از استحمام، استفاده از كفش ‌های مناسب و دمپایی می ‌توان تا حد زیادی از ابتلا به این بیماری پیشگیری كرد.

  دكتر باریك بین همچنین تاكید كرد: افراد از راه رفتن با پای برهنه در محوطه استخرها خودداری كنند؛ چرا كه در صورت تماس پای بیمار مبتلا با زمین، قارچ ‌ها پخش شده و باعث انتقال به افراد سالم می‌ شود.  از سوی دیگر در صورت بروز این بیماری در فرد حتما به متخصص پوست مراجعه شده و دو تا سه روز از استحمام و استعمال كرم و داروهای شیمیایی و گیاهی خودداری شود تا با انجام آزمایشات و كشت ‌های مخصوص، به درمان هر چه سریع تر آن كمك شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  زگيل وامراض قارچي،شايع‌ترين بيماريهاي‌ قابل سرايت دراستخرها
  يك متخصص پوست با بيان اين كه شايع‌ترين بيماري‌هاي پوستي در هنگام استفاده از استخرها در فصل تابستان، بيماري‌هاي عفوني است، تاكيد كرد: اين بيماري‌ها معمولا بر اثر استفاده از وسايل مشترك ايجاد مي‌شود.
  دكتر شيده يزدانيان در گفت‌وگو با ايسنا، گفت:‌ از جمله شايع‌ترين بيماريهاي عفوني كه بر اثر استفاده از استخر ايجاد مي‌شود، بيماري‌هاي قارچي و زگيل‌ها هستند.

  وي در ادامه به علائم اين بيماري‌ها اشاره و اظهار كرد: علائم بيماري‌هاي قارچي بستگي به محل ايجاد شدن آن دارد، اما عموما به واسطه استفاده از دمپايي‌هاي مشترك در كف پاها و لاي انگشتها ايجاد مي‌شود. قرمزي، پوسته دادن، ترشح و ليچ افتادگي بين انگشتها از جمله علائمي است كه مي‌توان بدان اشاره كرد.

  وي افزود: زگيل‌ها ضايعاتي هستند كه در كف پاها ايجاد ‌شده معمولا دردناك و با خونريزي همراه هستند و به دليل مسري بودن،‌ در صورتي كه به موقع مداوا و درمان نشوند، به قسمت‌هاي ديگر نيز سرايت پيدا مي‌كنند.

  دكتر يزدانيان مهمترين راه جلوگيري از اين بيماري‌ها را پيشگيري عنوان كرد و افزود: استفاده از حوله، دمپايي و لباس مخصوص فرد، دوش گرفتن قبل و بعد از استفاده از استخر، استفاده از حوضچه‌هاي حاوي مواد ضد عفوني كننده و استفاده از لوسيون‌هاي مخصوص بدن مي‌تواند به پيشگيري بيماري‌ها كمك بسزايي كند.

  وي با بيان اين كه ميزان استفاده از كلر در استخرها بايستي در حد متعادل باشد، گفت: بيماري ديگر شايع در اين زمينه، خشكي، زبري و خارش پوست يا آلرژي است كه در واقع در ارتباط با كلر مي‌باشد.

  يزدانيان در پايان تصريح كرد: با توجه به مسري بودن بيماري‌هاي پوستي ناشي از استفاده از استخر، افراد حتما مي‌بايست مسائل بهداشتي را رعايت كرده و در صورت ابتلا به بيماري ها به پزشك متخصص مراجعه كنند تا اينكه ساير افراد مبتلا نشوند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت