جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 21 مجموع

موضوع: گزارش تحقیقات درمانی سکته های مغزی

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض گزارش تحقیقات درمانی سکته های مغزی

  درمان نوين براي سكته مغزي
  رويترز: برخي از افرادي كه دچار سكته مغزي مي‌شوند. پس از آن به اسپاسم عضلات دست و مچ‌ها نيز دچار مي‌شوند.
  يك پژوهش تازه حاكي از آن است كه با استفاده از امواج ايجادكننده شوك مي‌توان اين مسئله را بهبود بخشيد. در ضمن اثرات اين نوع درمان حداقل تا 12 هفته باقي مي‌مانند. استفاده از امواج توليدكننده شوك در مورد سنگ‌هاي كليه نيز كاربرد دارد. اما درباره اثربخشي آن بر درمان گرفتگي عضلات تاكنون شواهدي بسيار اندك در دست است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ميدان‌هاي مغناطيسي درخدمت توانايي مغزي مبتلايان به سكته مغزي

  بيماران مبتلا به سكته مغزي مي‌توانند با كمك پالس‌هاي مغناطيسي كه به مغز آنها اعمال مي‌شود توانايي‌هاي حركتي و احساسي خود را بازيابند.

  روش تجربي تازه‌اي كه "تحريك ورا بدني مغناطيسي مكرر" (‪repetitive‬ ‪ (transcranial magnetic stimulation (rTMS‬نام گرفته مشتمل است بر قرار دادن سيم‌پيچ‌هاي الكترومغناطيسي بر روي كاسه سر بيماران مبتلا به سكته مغزي و آزاد ساختن پالسهاي مغناطيسي كه از درون مغز بيمار عبور مي‌كند.

  جريان متناوب ميدان مغناطيسي موجب مي‌شود تركيبات يوني درون سلولهاي عصبي به حركت درآيند و فعاليت مغز شخص را تحت تاثير قرار دهند.

  محققان در يك دهه اخير از اين روش در زمينه‌هاي مختلف از تهيه تصوير از فعاليت‌هاي مغز گرفته تا درمان افسردگي در افراد استفاده كرده‌اند، اما تا اين زمان سازوكار دقيق نحوه تاثيرگذاري اين فرايند بر مغز افراد مشخص نشده است.

  "هيوبرت دينز" از دانشگاه رور واقع در وخوم در آلمان به اتفاق همكارانش به بررسي تاثير شيوه "آر تي ام اس" بر فعاليتهاي بخشهاي كنترل حركت در مغز افراد اقدام كرده است.

  در گذشته محققان نشان داده بودند پالس‌هاي مغناطيسي كه به سمت بخشهاي معيني از مغز روانه شوند مي‌توانند موجب صدور فرمان حركت از مغز به برخي عضلات شوند.

  دنيز و همكارانش از پالسهاي مغناطيسي قوي براي مشخص ساختن آن بخش از مغز كه مسوول حركت دادن انگشت اشاره در افراد است استفاده كردند. در اين آزمايش از ‪ ۳۳‬داوطلب سالم كمك گرفته شد.

  اين محققان ابتدا به اين نكته توجه كردند كه زماني كه انگشت اشاره داوطلبان به طور غيرارادي به حركت در مي‌آيد كدام بخش از مغز آنها فعال مي‌شود.

  در گام بعدي اين بخش از مغز داوطلبان تحت تاثير پالس‌هاي مغناطيسي با تواتر پنج هرتز قرار داده شد.

  اين فركانس براي تحريك سلولهاي مغزي مناسب است. مدت زمان تابش ميدان هشت دقيقه بود و برخي از داوطلبان خاطر نشان كردند كه احساس سوزش و جزجز در مغز خود داشته‌اند.

  پس از اين مرحله تحريك، پژوهشگران ميزان حساسيت انگشت اشاره داوطلبان را با قرار دادن سوزني بر روي آن آزمايش كردند. قبل از اعمال تحريك حداقل فاصله ميان دو سوزن كه داوطلب قادر به تشخيص احساس سوزش در انگشت خود بود ‪ ۱/۵‬ميلي متر بود، اما پس از اعمال تحريك مغناطيسي اين فاصله به ‪ ۱/۳‬ميلي متر كاهش پيدا كرد.

  به گفته دنيز اين ميزان تغيير نشانه يك بهبود بسيار چشمگير است و عملا معادل ميزان حساسيتي است كه در انگشتان نوازندگان و يا افراد نابينايي كه از الفباي بريل استفاده مي‌كنند پس از انجام تمرينات و ممارست بسيار حاصل مي‌شود.

  در همين حال تصاويري كه با دستگاه اسكنر از مغز اين داوطلبان تهيه شد نشان داد مناطقي كه امواج ميدان به آنها برخورد كرده بسيار فعالتر شده‌اند.

  با اين حال محققان هنوز نمي‌دانند تابش ميدان چگونه ميزان حساسيت مغز را افزايش مي‌دهد.

  به اعتقاد متخصصان حتي باوجود نبود درك نظري عميق از سازوكار نحوه تاثير ميدان بر مغز مي‌توان اين نكته را پذيرفت كه اين شيوه تحريك نقش قابل ملاحظه‌اي در بهبودي فعاليت مغزي كساني دارد كه در اثر سكته مغزي تا اندازه‌اي توانايي‌هاي مغزي خود را از دست داده‌اند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  اهمیت سرد نگه داشتن بدن به هنگام سکته مغزی

  جام جم آنلاین: حفظ دمای بدن در حد نرمال یا پایین تر از آن به هنگام سکته مغزی حائز اهمیت است. به گزارش هلث دی ، تحقیقات نشان می دهد در 24 ساعت اول دچار شدن به سکته مغزی دمای بدن شانس زنده ماندن بیمار را پیش بینی می کند.
  به گفته سر پرست این تحقیق حرارت برای مغز سمی است بطوریکه مغز و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار می دهد ، بر وسعت سکته می افزاید ، تولید رادیکال های آزاد را در مغز افزایش می دهد که این هم موجب افزایش ایسکمی و صدمه به مغز می شود.
  این گروه تحقیقاتی دریافته است که دمای بدن بیمار طی اولین روز پس از سکته مغزی می تواند پیش بینی کننده مهمی برای زنده ماندن فرد درمدت 30 روز بعد باشد.
  بنابراین می توان از افزایش دمای بدن نه تنها در بیمارانی با سکته های مغزی شدید بلکه در بیماران مبتلا به سکته متوسط نیز جلوگیری کرد.
  سرپرست این تحقیق معتقد است برای تایید اثر دما بر بیماران سکته مغزی مطالعات بیشتری لازم است. همچنین بهترین روش برای کنترل دمای بدن بدنبال سکته نیز باید مشخص شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  محققان ورم مغز پس از سكته را در موشها درمان كردند

  پژوهشگران استراليايي كه در درمان ورم مغز پس از سكته در موشها به موفقيت دست يافته‌اند اميدوارند بتوانند همين شيوه را نيز در مورد انسان بكار گيرند.

  به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس از آدلايد، رني ترنر و همكارانش از دانشگاه آدلايد مي‌گويند ورم يك عارضه شايع سكته است و زماني بروز مي‌كند كه آب در بافت مغز جمع شده و آن را تحت فشار قرار مي‌دهد كه به مرگ بافت مغزي مي‌انجامد.

  به گفته اين محققان نظير چنين فرايندي در پوست بروز مي‌كند كه التهاب نروژنيك ناميده مي‌شود.

  عامل بروز التهاب نروژنيك، سلولهاي عصبي است كه بعد از آسيب تركيبي به نام ماده پي آزاد مي‌كند. اين محققان دريافتند ورم پوست پس از تزريق داروهاي بازدارنده ماده پي كاهش يافت.

  اين محققان هنگام بررسي مغز موشهاي آزمايشگاهي كه دچار سكته شده بودند ماده پي را در بافت مغزي يافتند. هنگامي كه تركيبات بازدارنده ماده پي به اين موشها داده شد ورم مغز برطرف شد. اين موشها در مقايسه با موشهايي كه تحت اين نوع درمان قرار نگرفتند آسيب كمتر و عمر طولاني‌تري داشتند.

  در حال حاضر اين محققان در جستجوي تركيباتي هستند كه مانع از فعاليت ماده پي در انسان شود.

  اين شيوه اولين شيوه جديد باليني در كاهش ورم مغزي پس از ‪ ۵۰‬سال محسوب مي‌شود. اين شيوه شانس زنده ماندن قربانيان سكته را افزايش مي‌دهد و خطر ناتواني‌هاي دراز مدت را كاهش مي‌دهد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  اسپانيا يك قرص جديد ضد سكته قلبي را آزمايش مي‌كند

  اسپانيا در هند و چين قرص ضد سكته قلبي را كه جانشين سه قرص خواهد بود، به آزمايش مي‌گذارد.

  روزنامه "ال‌پاييس" روز دوشنبه گزارش داد: افرادي كه دچار سكته قلبي شده‌اند، از سال ‪ ۲۰۱۰‬ميلادي مي‌توانند قرصي را كه سه داروي مختلف را در يك دوز جمع كرده است، مورد استفاده قرار دهند.

  اين دارو براي اولين بار در هند، چين و اسپانيا براي آزمايش به فروش گذاشته مي‌شود.

  "والنتين فوستر" كه رييس فدراسيون جهاني قلب است، در كنگره بين‌المللي بيماريهاي قلب و عروق كه از دو روز پيش در شهر "بارسلونا" در حال برگزاري است، اظهارداشت: هزينه داروي جديد يك پنجم هزينه داروهاي كنوني است و به اين خاطر مي‌تواند در دسترس كشورهاي عقب مانده نيز قرار گيرد.

  فوستر گفت: در كشورهاي عقب مانده ‪ ۸۰‬درصد شمار مرگ ومير با بيماريهاي قلبي در ارتباط است و بهاي ارزان اين دارو مي‌تواند شمار اين موارد را كاهش دهد.

  در كنگره بارسلونا اعلام شد كه سالانه ‪ ۸۰‬هزار نفر در اسپانيا دچار سكته قلبي مي‌شوند كه اين شمار را با قدم زدن روزانه و ورزش سبك متداول مي‌توان ‪ ۲۰‬درصد كاهش داد.

  متخصصان قلب و عروق اعلام كردند كه نيم ساعت ورزش در يك روز و تداوم آن در طول هفته نقش موثري در جلوگيري از بيماريهاي قلبي دارد.

  كارشناسان در كنگره جهاني بارسلونا به همه افراد توصيه كردند براي سلامتي قلب خود برنامه ورزشي روزانه داشته باشند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  استفاده از سلول های جنینی برای درمان سکته مغزی


  جام جم آنلاين : یک شرکت انگلیسی درخواست مجوز برای پیوند سلول های تمایز نیافته از بافت جنینی انسان به مغز بیماران سکته مغزی کرده است.
  شرکت ReNeuronاعلام کرده مدارک آزمایشگاهی قانع کننده ای دارد که نشان می دهد این سلول ها بالقوه توانایی تولید مجدد سلول های آسیب دیده مغز در اثر سکته مغزی را دارند.
  بر همین اساس از سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا (FDA) خواسته با استفاده از این سلول ها در 12 بیمار سکته مغزی موافقت کند.
  محققان این شرکت موفق شده اند سلولهای بنیادی را از ناحیه در حال تکامل مغز یک جنین 12 هفته ای سقط شده استخراج کنند.
  این سلول ها تمایز به صورت سلولهای مغزی را آغاز کرده و توانایی تولید سریع بافت مغزی را دارند.
  به گفته سرپرست این تحقیق زمانی که سلول های بنیادی جنینی به مغز موش های آزمایشگاهی تحت سکته مغزی القا شده قرار گرفته بودند ، تزریق شدند ، وضعیت حرکتی آنها بهبود یافت.
  آزمایشات نشان داده اند جریان خون و فعالیت مغز نیز در نواحی آسیب دیده دوباره به حالت اول باز گشت. از آنجا که بررسی های انجام شده در مدل های حیوانی با موفقیت همراه بوده ، این محققان در تلاشند آزمایشات را در انسان آغاز کنند.
  هنوز هم گروهی کاملا مخالف انجام اینگونه آزمایشات در انسان هستند و برخی آن را یک طرح بیمار می نامند چرا که معتقدند مستلزم از بین بردن کودک متولد نشده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  استفاده از يك وسيله استثنايي براي احياي توان حركت در بيماران فلج پا ناشي از سكته مغزي


  دانشمندان در نيويورك از يك ابزار منحصر به فرد تحريك الكتريكي براي احياي توان حركت در بيماراني كه در اثر سكته مغزي از ناحيه پاها فلج شده‌اند، استفاده مي‌كنند.  به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در حال حاضر اين سيستم توان بخشي عصبي موسوم به "nessl300" فقط در مركز پزشكي ويل در دانشگاه كورنل موجود است.  اين وسيله به پاي بيمار متصل مي‌شود و داراي حسگرهايي است كه تشخيص مي‌دهند پاي بيمار در هوا يا روي زمين است. سپس الكترودها تحريكات الكتريكي بدون درد را به اعصاب بيمار منتقل مي‌كنند تا ماهيچه‌هاي پشت ساق پا فعال شده و طرز راه رفتن فرد دوباره اصلاح شود.  پزشكان اين مركز پزشكي همچنين نشان داده‌اند كه اين وسيله هماهنگي در راه رفتن، سرعت و جريان خود را بهبود بخشيده و تلاش‌هاي زياد براي راه رفتن را مي‌كاهد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دانشمندان موفق به درمان سكته قلبي با اشعه ليزر شدند

  پژوهشگران ژاپني با ليزر و بازكردن رگهاي بسته، توانستند سكته قلبي را درمان و يا از بروز آن پيشگيري كنند.

  به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، محققان دانشگاه كئيو در اين روش با پرتوافكني ليزر از گرفتگي يا باريك شدن رگهاي خون جلوگيري كردند.

  در اين روش اشعه ليزر معمولي را با نوك يك لوله باريك وصل كردند تا عمل پرتوافكني در داخل رگ انجام شود.

  در اين عمل در داخل رگ به مدت يك هزارم ثانيه حباب بخار بوجود مي‌آيد.

  پژواك ناشي از شكستن اين حباب،گرفتگي يا باريك شدن رگ را درمان و از عود آن جلوگيري مي‌كند در روشهاي عفوني براي بازكردن رگها از بالون يا سيم‌هاي فلزي استفاده مي‌شود، اما تا 30 درصد احتمال گرفتگي يا باريك شدن دوباره رگ وجود دارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  پژوهشگران ژاپني به روش نويني براي درمان لختگي خون در مغز دست يافتند


  پژوهشگران وابسته به‌دانشگاه‌هاي پزشكي ايواته، توكيو و چند دانشگاه ديگر ژاپن به روش نويني براي درمان لختگي خون در مغز كه عامل سكته مغزي است، دست يافتند.

  روزنامه نيهون كيزاي روز پنجشنبه گزارش داد: كارآيي اين روش درماني كه در آن از "كاتتر" استفاده مي‌شود دو برابر روش‌هاي كنوني درماني است كه در آن از دارو براي درمان اين بيماري استفاده مي‌شود.

  دراين روش درماني، به‌وسيله كاتتر، ماده حل‌كننده خون لخته شده را به محل خون‌مرده‌گي در سرخرگ مغز هدايت كرده و به وسيله آن زمينه جريان يافتن روان خون در مغز فراهم مي‌شود.

  پزشكان ژاپني براي اطمينان يافتن از اين روش درماني، دست به يك آزمايش گسترده سه ساله برروي بيماراني زدند كه به‌علت گرفتگي سرخرگ مغز سكته كرده بودند.

  پزشكان در جريان اين آزمايش ‪ ۱۱۴‬بيمار كه سكته مغزي كرده بودند را به دو دسته جدا كرده و براي هر كدام از آنها يك روش درماني را آزمايش كردند.

  پزشكان در دسته اول كاتتر را از ناحيه مفصل ران به محل لختگي خون در مغز هدايت كرده و سپس ماده حل‌كننده "اوروكينازه" را به خون مرده‌گي تزريق كردند.

  پزشكان در مورد دسته دوم بيماران، روش درماني كنوني بيمارستان‌ها را بكار گرفته كه در آن از دارو براي روان كردن جريان خون مغز بيمار استفاده مي شود.

  پزشكان ژاپني در دو مورد، در جريان شش ساعت نخست پس از سكته مغزي و پيش از آنكه مغز آسيب ببيند، درمان را آغاز كردند.

  نتيجه اين دو آزمايش نشان داد،كارآيي درماني كه درآن كاتتر بكار گرفته شده حدود دو برابر روش درمان دارويي مي‌باشد.

  ‪ ۴۲‬درصد از بيماراني كه در دسته اول بودند پس از درمان بدون آن كه هيچ گونه عوارض بيماري در آنها باقي بماند به جامعه بازگشتند، اما اين موضوع در دسته دوم فقط ‪ ۲۳‬درصد بوده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك نوع آنتي بيوتيك در درمان سكته مغزي موثر شناخته شد

  يك مطالعه جديد نشان مي‌دهد يك نوع آنتي‌بيوتيك كه براي درمان جوش‌هاي زياد و عفونت‌هاي شديد ادراري استفاده مي‌شود، سلاح نيرومندي در برابر سكته مغزي حاد ايسكمي است.

  به گزارش پايگاه اينترنتي هلث دي، محققان مي‌گويند، اين كشف فرصت درمان سكته مغزي را از چند ساعت به ‪ ۲۴‬ساعت افزايش مي‌دهد.

  اين درحالي است كه در حال حاضر بيشتر درمان‌ها فقط تا چند ساعت پس از بروز سكته مغزي موثر هستند.

  اين داروي مورد بررسي "مينوسيكلين" است، يك مشتق تتراسيكلين است كه سال‌ها از آن براي مبارزه با عفونت‌هاي باكتريايي استفاده شده است.

  در ده سال گذشته اين دارو در درمان چند بيماري عصبي از جمله پاركينسون، هانتينگتون و لوگريگ در حيوانات موثر بوده است.

  اين محققان ‪ ۱۵۲‬بيمار مبتلا به سكته مغزي حاد ايسكمي را به دو گروه تقسيم كردند.

  به يكي از اين دو گروه براي مدت پنج روز، روزي ‪ ۲۰۰‬ميلي‌گرم مينوسايكلين دادند و به گروه ديگر دارونما داده شد.

  درمان در فاصله زماني ‪ ۶‬تا ‪ ۲۴‬ساعت پس از سكته مغزي آغاز شد.

  بهبود بيماران يك هفته، يك ماه و سه ماه پس از سكته مغزي در گروهي كه آنتي بيوتيك مصرف مي‌كردند نسبت به گروه دارونما چشمگير بود.

  اين يافته‌ها در شماره دوم اكتبر مجله "نرولوژي" منتشر شده است.

  محور اين مطالعه بر روي سكته مغزي ايسكمي قرار داشت. در اين نوع سكته مغزي لخته‌هاي خون جريان خون را به بخش‌هايي از مغز مسدود مي‌كنند.

  به نظر مي‌رسد كه مينوسايكلين به عنوان يك محافظكننده عصبي عمل مي‌كند -- به عنوان مولفه‌اي كه از مغز در برابر فقدان اكسيژن و گلوكز ناشي از سكته مغزي حفاظت مي‌كند، بنابراين امكان نجات بافت بيشتري از مغز را فراهم مي‌سازد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت