جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 6 از 6 مجموع

موضوع: سکته مغزي چيست ؟

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض سکته مغزي چيست ؟

  سکته مغزي چيست ؟

  http://www.irib.ir/health/html/stroke.htm
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سكته‌ مغزي‌


  سكته‌ مغزي‌ عبارت‌ است‌ از كاهش‌ ناگهاني‌ خونرساني‌ به‌ بخشي‌ از مغز كه‌ طوري‌ به‌ آن‌ ناحيه‌ آسيب‌ مي‌زند كه‌ نمي‌تواند به‌ طور طبيعي‌ داراي‌ كاركرد باشد. غالباً بزرگسالان‌ بالاي‌ 60 سال‌ مبتلا مي‌شوند.
  علايم‌ شايع‌
  بسته‌ به‌ محل‌ آسيب‌ مغزي‌ علايم‌ زير ممكن‌ است‌ وجود داشته‌ باشند:
  سنگيني‌ ناگهاني‌ در اندام‌ يا كرختي‌ و ناتواني‌ در كنترل‌ عضلات‌
  عدم‌ توانايي‌ حركت‌ دادن‌ بخشي‌ از بدن‌
  كاهش‌ هوشياري‌ / منگي‌
  عدم‌ توانايي‌ تكلم‌
  سردرد
  اختلالات‌ بينايي‌
  گيجي‌
  بي‌اختياري‌ مدفوع‌ يا ادرار
  علل‌
  معمولاً تصلب‌ شرايين‌ (آترواسكلروز) يا فشار خون‌ بالا. اين‌ موارد ممكن‌ است‌ منجر به‌ موارد زير گردد:
  ترومبوز كه‌ در آن‌ جريان‌ خون‌ در اثر تنگي‌ يا بسته‌ شدن‌ يك‌ شريان‌ مسدود مي‌گردد.
  آمبولي‌ كه‌ در آن‌ بخش‌ كوچكي‌ از رسوب‌ چربي‌ يا يك‌ لخته‌ خوني‌ كوچك‌ از يك‌ رگ‌ مبتلا يا قلب‌ به‌ مغز مي‌رود.
  خونريزي‌ مغزي‌ كه‌ در آن‌ يك‌ رگ‌ خوني‌ مغز پاره‌ شده‌، به‌ بافت‌ مغزي‌ اطراف‌ خود خونريزي‌ مي‌كند.
  پارگي‌ آنوريسم‌ يك‌ شريان‌ كوچك‌ مغز
  عوامل تشديد كننده بيماري
  سيگار كشيدن‌
  چاقي‌
  رژيم‌ غذايي‌ پرچربي‌ يا پر نمك‌
  سن‌ بيش‌ از 60 سال‌
  فشار خون‌ بالا
  ديابت‌ شيرين‌
  بيماري‌ شريان‌ كرونر
  سابقه‌ حملات‌ گذراي‌ ايسكميك‌
  سابقه‌ خانوادگي‌ سكته‌ مغزي‌
  سوء مصرف‌ الكل‌
  فيبريلاسيون‌ دهليزي‌ (نوعي‌ ضربان‌ قلب‌ نامنظم‌)
  پيشگيري‌
  به‌ طور منظم‌ ورزش‌ كنيد.
  از رژيم‌ غذايي‌ كم‌چربي‌ استفاده‌ كنيد.
  سيگار نكشيد.
  كنترل‌ طبي‌ هرگونه‌ اختلال‌ مزمن‌ (مثل‌ ديابت‌ شيرين‌)
  فشار خون‌ خود را مرتب‌ كنترل‌ كنيد. اگر بالا باشد، به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ كنيد.
  در مورد مصرف‌ روزانه‌ آسپيرين‌، از توصيه‌هاي‌ پزشكي‌ بهره‌مند شويد. مطالعات‌ حاكي‌ از آن‌ هستند كه‌ اين‌ امر ممكن‌ است‌ چنان‌ بر لخته‌ شدن‌ تأثير كند كه‌ احتمال‌ ترومبوز يا آمبولي‌ مغزي‌ را كاهش‌ دهد (در سكته‌ خونريزي‌ دهنده‌ مؤثر نيست‌ و ممكن‌ است‌ خطرناك‌ باشد).
  اگر دچار انسداد شريان‌ كاروتيد باشيد، جراحي‌ مي‌تواند احتمال‌ سكته‌ مغزي‌ در آينده‌ را كاهش‌ دهد.
  عواقب‌ مورد انتظار
  سكته‌ مغزي‌ در 23 موارد باعث‌ مرگ‌، آسيب‌ پايدار يا ناتواني‌ مي‌شود. در بقيه‌ موارد، امكان‌ بهبود كامل‌ بدون‌ ناتواني‌ درازمدت‌ وجود دارد.
  يك‌ سكته‌ مغزي‌ خفيف‌ ممكن‌ است‌ نشانه‌اي‌ زودهنگام‌ از حملات‌ شديدتر باشد. ناتواني‌ نسبي‌ در افرادي‌ كه‌ از سكته‌ مغزي‌ نجات‌ مي‌يابند، ممكن‌ است‌ ماه‌ها طول‌ بكشد.
  عوارض‌ احتمالي‌
  پنوموني‌ (ذات‌الريه‌)
  افسردگي‌
  زخم‌ فشاري‌ حاصل‌ از استراحت‌ طولاني‌ در بستر
  فلج‌ يا ناتواني‌ پايدار
  درمان‌
  اصول‌ كلي‌
  بيمارستان‌ها برنامه‌هاي‌ مداخله‌اي‌ زودهنگام‌ دارند. اگر دچار علايم‌ سكته‌ مغزي‌ شويد، فوراً به‌ نزديك‌ترين‌ بيمارستان‌ محل‌ زندگي‌ خود برويد.
  آزمون‌هاي‌ تشخيصي‌ مي‌توانند شامل‌ بررسي‌هاي‌ آزمايشگاهي‌ مايع‌ نخاع‌ و خون‌، نوار قلب‌، اكوكارديوگرافي‌، سونوگرافي‌، آنژيوگرافي‌، سي‌تي‌اسكن‌ و راديوگرافي‌ سر باشند.
  ممكن‌ است‌ بستري‌ شدن‌ در بيمارستان‌ براي‌ مراقبت‌ حاد (با پايش‌ دقيق‌ كاركرد قلب‌ و ريه‌، غلظت‌ الكتروليت‌ها و مايعات‌) لازم‌ باشد.
  جراحي‌ (گاهي‌ اوقات‌) براي‌ برداشتن‌ لخته‌ يك‌ شريان‌ مغز ممكن‌ است‌ لازم‌ باشد.
  در بعضي‌ انواع‌ سكته‌ مغزي‌ از داروهاي‌ حل‌كننده‌ لخته‌ خون‌ استفاده‌ مي‌شود.
  ممكن‌ است‌ (گاهي‌) مراقبت‌ پرستاري‌ در خانه‌ لازم‌ باشد.
  ممكن‌ است‌ فيزيوتراپي‌، كاردرماني‌ و گفتاردرماني‌ لازم‌ باشد.
  داروها
  داروهاي‌ ضد انعقادي‌ براي‌ كاهش‌ احتمال‌ تشكيل‌ لخته‌
  داروهاي‌ ضد پرفشاري‌ خون‌ در صورت‌ ابتلا به‌ فشار خون‌ بالا
  فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري
  اگر كنترل‌ عضلاني‌ شما از دست‌ رفته‌ باشد، درمان‌ به‌ شما كمك‌ خواهد كرد تا ياد بگيريد براي‌ به‌ دست‌ آوردن‌ مجدد مهارت‌هاي‌ پايه‌ مثل‌ خوردن‌، لباس‌ پوشيدن‌ و توالت‌ رفتن‌ از اندام‌هاي‌ آسيب‌ ديده‌ خود استفاده‌ كنيد.
  پس‌ از يك‌ سكته‌ مغزي‌، تعبيه‌ سطوح‌ شيب‌دار به‌ جاي‌ پله‌ در ورودي‌هاي‌ منزل‌ و نيز دستگيره‌ در كنار وان‌ حمام‌ و دستشويي‌ها را مدنظر قرار دهيد.
  رژيم‌ غذايي‌
  در ابتدا ممكن‌ است‌ تغذيه‌ با استفاده‌ از لوله‌ معده‌ ضرورت‌ يابد و سپس‌ بتوانيد از غذاهاي‌ صاف‌ شده‌، و يا معمولي‌ استفاده‌ كنيد. غذايي‌ را بخوريد كه‌ كم‌ نمك‌ و كم‌چربي‌ باشد.
  درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟
  اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌تان‌ علايم‌ سكته‌ مغزي‌ را داشته‌ باشيد يا آنها را در فردي‌ ديگر مشاهده‌ كنيد. اين‌، يك‌ اورژانس‌ است‌!
  اگر در طول‌ درمان‌ موارد زير رخ‌ مي‌دهند: ـ تب‌ ـ زخم‌هاي‌ فشاري‌ ـ بدتر شدن‌ علايم‌
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سكته مغزي عوامل خطرساز راه هاي پيشگيري و غلبه بر مشكلات كوچك ناشي از آن  دكتر سيدجعفر شهيدي پژوهشگر و محقق فرهنگ اسلامي كه كتاب‌هاي درسي نام او را از ياد نمي‌برند، چندي پيش به دليل سكته مغزي در بيمارستان بستري شد كه خوشبختانه به سلامت از بيمارستان مرخص شد.
  دكترگلرخ ثريا
  سكته مغزي، عارضه‌اي مغزي است كه چندي پيش به سراغ 2 تن از سالمندان سرشناس‌ كشورمان رفته است. علي‌اكبر صنعتي و سيد جعفر شهيدي. علي‌اكبر صنعتي نقاش و مجمسه‌ساز برجسته كشورمان از 2 سال پيش به علت سكته مغزي قدرت تكلم خود را از دست داده بود و نيمه چپ بدنش فلج شده بود. استاد صنعتي سرانجام چندي پيش بر اثر اين عارضه در جوار رحمت‌الهي آرام گرفت. دكتر سيد جعفر شهيدي پژوهشگر و محقق فرهنگ اسلامي كه كتاب‌هاي درسي نام او را از ياد نمي‌برند، نيز چندي پيش به دليل همين مشكل در بيمارستان بستري شد كه خوشبختانه به سلامت از بيمارستان مرخص شد. اين هفته و به اين بهانه، مي‌خواهيم با شما از سكته مغزي بگوييم.

  س مثل: سكته
  سكته مغزي هنگامي رخ مي‌دهد كه يك بخش از مغز براي مدتي منبع خوني خود را از دست داده و منجر به آسيب يا مرگ سلول‌هاي مغزي شود. قطع جريان خون به طرف مغز به‌دلايل مختلف مانند انسداد عروق خوني با لخته، آمبولي و يا پارگي رگ‌هاي خوني مغز رخ مي‌دهد و بر همين اساس سكته‌هاي مغزي به 2 نوع اصلي ايسكميك و هموراژيك تقسيم مي‌شوند. در نوع اول كه رايج‌ترين نوع سكته مغزي است، يكي از رگ‌‌هاي خوني مغز به وسيله يك لخته مسدود شده و خون به مغز نمي‌رسد. ولي در نوع دوم يكي از رگ‌هاي خوني در مغز يا اطراف مغز پاره شده و باعث خونريزي مي‌شود. جالب است بدانيد سلول‌هاي مغزي نسبت به عدم وجود خون بسيار حساسند و از آنجايي كه ذخيره بسيار اندكي دارند، در مدت كوتاهي كه جريان خون كافي در پيرامونشان وجود نداشته باشد، مي‌ميرند و برخلاف ساير سلول‌هاي بدن قادر نيستند سلول‌هاي جديدي توليد كرده و جايگزين سلول‌هاي از دست رفته كنند. بنابراين اگر شما بخشي از سلول‌هاي مغز خود را از دست دهيد، آنها را براي هميشه از دست داده‌ايد.

  بدشانس‌ها وخوش‌شانس‌ها
  شايد تصور كنيد كساني كه سن بالاتري دارند دچار سكته مغزي مي‌شوند، ولي هر فردي در هر سني و حتي كودكان مي‌توانند سكته مغزي را تجربه كنند، اگرچه معمولا 90درصد سكته‌هاي مغزي در سن بالاي 55 سال رخ مي‌دهند؛ در اين ميان كساني هستند كه شانس بيشتري براي سكته دارند كه بسياري از اين عوامل كه شانس ابتلا به سكته را افزايش مي‌دهند، قابل كنترل و در دستان شما هستند، فقط كافي است آنها را بشناسيد و از زندگي خود حذف كنيد.
  سيگار يكي از عوامل خطرساز سكته مغزي است. مطالعات نشان مي‌دهند كساني كه سيگار مي‌كشند 2 برابر بيش از ديگران در خطر سكته مغزي قرار دارند. اگر شما عادت داريد صبح تا شب پشت ميز كارتان بنشينيد و حركت و فعاليتي نداشته باشيد، باز هم 2 برابر بيش از افرادي كه به‌طور متوسط و متعادل حركت و فعاليت دارند، خطر ابتلا به سكته مغزي را خواهيد داشت.
  غذاهاي چرب و شور يكي ديگر از دستان پنهان سكته مغزي هستند كه با افزايش فشارخون، تشكيل پلاك‌هاي آترواسكلروز در ديواره عروق، سكته مغزي را نزديك‌‌تر مي‌كنند.
  اگر شما سيگار، تنبلي و غذاهاي چرب و شور را براي پيشگيري از سكته كنار گذاشته‌ايد، حال نوبت به كنترل بيماري‌هايي مي‌رسد كه باعث سكته مغزي مي‌شوند. فشارخون بالا و كنترل نشده، بيماري‌هاي قلبي - عروقي و ديابت، 3 عامل هستند كه بايد با كمك پزشكتان آنها را كنترل كنيد. اما چند عامل ديگر نيز سكته مغزي را تسهيل مي‌كنند كه در كنترل و تحت اراده ما نيستند مانند: سن، جنس (مردها بيش از زنان دچار سكته مي‌شوند) ، ژنتيك و وراثت؛ به اين شكل كه اگر يكي از بستگان درجه اول شما در سنين پايين 50 سالگي دچار سكته مغزي شده باشد، شما شانس بيشتري نسبت به ديگران براي سكته خواهيد داشت و بايد از خودتان مراقبت بيشتري كنيد.

  برگه آزمايش و نسخه شما
  اگر شما دچار سكته شده‌ايد آزمايش‌هاي پزشكي خاصي وجود دارد كه نوع سكته مغزي را مشخص كرده و به پزشك شما كمك مي‌كند كه راه‌هاي درماني مناسبي را در پيش گيرد. بنابراين پس از سكته آزمايش‌هاي زير را حتما انجام دهيد:
  -1 اندازه‌گيري فشارخون
  -2 آزمايش خون
  -3 راديوگرافي
  -4 نوار قلبي براي بررسي آريتمي قلبي (بي‌نظمي در تپش قلب)
  -5اكوكارديوگرافي براي مطالعه ساختمان قلب و توانايي عملكرد آن
  -6 تصويربرداري از مغز مانند ام.آر.آي و سي‌تي‌اسكن براي مطالعه نوع سكته مغزي و مشاهده وسعت ضايعه و آسيب سلول‌هاي مغزي
  پس از سكته ممكن است پزشك شما داروهاي متفاوتي را براي شما تجويز كند، اين داروها شايد اسامي متفاوت و گوناگوني داشته باشند ولي همه آنها چند عمل اصلي را در بدن انجام مي‌دهند. گروهي از اين داروها، داروهاي ضد انعقاد هستند كه مانع تشكيل دوباره لخته مي‌شوند، برخي فشارخون شما را كنترل كرده و بعضي كلسترول خون را كاهش مي‌دهند. البته اگر شما دچار سكته مغزي خفيف به علت انسداد شريان اصلي كه خون را ازطريق گردن به مغز مي‌رساند (كاروتيد) شده‌ايد، با يك عمل جراحي مي‌توان اين انسداد را برطرف كرد.
  سكته را شكست دهيد
  سكته مغزي بر روي بدن شما اثرات كوتاه‌مدت و بلندمدتي خواهد داشت و همچنين علائم و نشانه‌هايي وجود دارد كه شما مي‌توانيد با توجه به اين عوامل و نشانه‌ها احتمال سكته مغزي در آينده را پيش‌بيني كنيد:
  آسيب‌هاي فيزيكي سكته مغزي وابسته به نوع سكته، وسعت آسيب سلول‌هاي مغزي، بخشي از مغز كه آسيب‌ديده است و توانايي سلول‌هاي مغزي براي جبران فعاليت سلول‌هاي آسيب‌ديده، متفاوت است.
  مشكلات فيزيكي سكته معمولا شامل فلج نيمي از بدن و مشكل در راه رفتن، حركت‌كردن و برقراري هماهنگي در حركت بدن است. اشكال در بلع موجب دشواري در غذاخوردن شده و در صورت ادامه آن، يبوست و عفونت ريه به علت پريدن غذا درناي را به دنبال خواهد داشت. اختلال تكلم و مشكل در خواندن و صحبت‌ كردن معمولا به‌دنبال آسيب سلول‌هاي نيمكره چپ مغز رخ مي‌دهد. مشكل در استفاده از وسائلي كه روزانه با آنها سر و كار داريم مثل كتري و قوري، ناتواني در گفتن ساعت و زمان و ناتواني در تفسير آنچه چشم مي‌بيند از اثرات ديگر سكته مغزي است. علاوه بر اين، مشكلات فيزيكي، تعدادي از مشكلات ذهني و روانشناسي مانند اختلال استدلال، يادگيري، تمركز حواس، حافظه و نيز افسردگي و خستگي پس از سكته مغزي قابل انتظار است.
  از ميان افرادي كه دچار سكته مغزي مي‌شوند، نيمي از افراديكي از اين مشكلات و ناتواني‌هاي ناشي ازآن را تجربه مي‌كنند. گفته مي‌شود مغز به‌طور قابل ملاحظه‌اي انطباق‌پذير است و در طول ماه‌ها و سال‌هاي بعد از سكته مغزي تعدادي از سلول‌ها، عملكرد طبيعي خود را باز مي‌يابند. همچنين سلول‌هاي مناطق ديگر مغز فعاليت بيشتري مي‌كنند تا كار سلول‌هاي از دست رفته مغز را انجام دهند. اينكه مغز چه مدت بعد از سكته، روند بهبودي خود را آغاز كند، بسيار متفاوت است اما معمولا اكثر بيماران در هفته‌هاي نخست پس از سكته، دوره سريعي از بهبودي را طي كرده و در طول يك‌سال پس از آن به آرامي بهبود مي‌يابند.
  شما ممكن است پس از سكته دوره بهبودي را در منزل طي كنيد ولي خيلي بهتر است از امكانات توان‌ بخشي مراكز درماني استفاده كنيد. اين خدمات توان‌بخشي شامل: روان‌ درماني، گفتار درماني ، فيزيوتراپي و ... است كه به شما كمك خواهد كرد روند بهبود فيزيكي و جسمي خود را تسريع كنيد؛ زودترو سريع‌تر به حرفه و شغل خود بازگرديد، براي فعاليت‌هاي روزانه و كارهاي شخصي مستقل بوده و به ديگران وابسته نباشيد و همچنين روحيه شاد و پر انرژي‌تري داشته باشيد.

  دست سكته به چه كساني نمي رسد؟
  دوست داريد هيچگاه سكته را تجربه نكنيد؟ تنها راه آن يك زندگي سالم است. زندگي سالم به اين معنا نيست كه از فردا رژيم‌هاي غذايي دشوار و سخت بگيريد و يا در سنين بالا كه حركت و ورزش به دليل مشكلات مفصلي و عضلاني چندان هم آسان نيست، قهرمان ورزشي شويد. زندگي سالم به معناي انتخاب‌هاي مناسب از ميان مواد غذايي سالم و بي‌خطر و يك برنامه ورزشي و حركتي مداوم و متناسب با سطوح توانايي جسماني شماست. همچنين بايد عادت‌هاي نادرست زندگيتان مانند سيگار كشيدن، استرس و عصبانيت را كنار بگذاريد.

  3توصيه غذايي
  -1 در طول روز حداقل 5 عدد ميوه و سبزي بخوريد. ميوه و سبزيجات به دليل داشتن مواد آنتي‌اكسيدان مانع از تشكيل پلاك‌هاي آترواسكلروز و تنگي عروق و تشكيل لخته خوني و سكته مي‌شوند.
  -2 ماست و شير و پنير كم‌چرب مصرف كنيد و غذاهاي داراي چربي‌هاي اشباع مانند روغن حيواني و گوشت قرمز را كنار بگذاريد. به جاي آنها از گوشت سفيد مانند گوشت مرغ و ماهي كه داراي امگا‌3 است و از ديواره عروق محافظت مي‌كند، استفاده كنيد.
  -3 غذاها را به جاي سرخ‌كردن، بپزيد يا آب‌پز كنيد و همچنين غذاهاي كنسرو‌شده و آماده را كه چربي و نمك زيادي دارند كنار بگذاريد.

  زندگي سالم
  زندگي سالم به دور از استرس، اضطراب، نگراني، عصبانيت و تمرين‌كردن آرامش و مديتيشن به پيشگيري از سكته مغزي كمك مي‌كند. با ترك سيگار و كم‌كردن وزن اضافه، شما 2 تن از سربازان قدرتمند سكته مغزي را از پاي در خواهيد آورد.‌
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آنچه باید درباره سکته مغزی بدانیم


  هرساله نزدیک به ۵۰۰ هزار آمریکایی به سکته مغزی دچار می شوند و تقریبا ۱۵۰ هزار آنان جان می دهند. همین امر سکته مغزی را به سومین عامل مرگ و میر بعد از حمله قلبی و سرطان تبدیل کرده است. حدود ۸۰ درصد تمام سکته های مغزی موقعی رخ می دهند که لخته ای، جریان خون را به مغز مسدود کند. بسیاری از این لخته ها در شریانی تشکیل می شوند که قبلا بر اثر تصلب شرایین باریک شده باشد خواه در خود مغز یا متداول تر از آن در شریان کاروتیدی واقع در گردن.
  ۲۰ درصد باقیمانده عبارتند از سکته مغزی خون ریزی دهنده که طی آن خون ریزی در مغز صورت می گیرد، همچون خونی که از رگ پاره شده یا زخم شدید سر جاری می شود. سکته های مغزی خون ریز، که احتمالا کشنده تر از سکته های ناشی از لخته می باشند در افرادی که دارای پرفشاری خون می باشند، شایع ترست.
  ● نشانه های هشداردهنده سکته مغزی عبارتند از؛
  ▪ ضعف ناگهانی یا بی حس شدن صورت، بازوان، پاها و یا یک طرف بدن.
  ▪ ضعف ناگهانی دید و یا از دست دادن بینایی، به ویژه در یک چشم.
  ▪ سردرد شدید ناگهانی بدون دلیل.
  ▪ ازدست دادن قدرت تکلم و یا اشکال در حرف زدن و یا فهمیدن.
  ▪ سرگیجه بدون علت، ازدست دادن تعادل و یا زمین خوردن به طور ناگهانی به ویژه بدون هر نوع علایم قبلی.
  در سال ۱۹۹۹، از ۱۶۷ هزار و ۳۶۶ بیمار سکته مغزی آمریکا، ۸۰ هزار و ۵۸۹ نفر پیش از ورود به بخش فوریت های پزشکی درگذشتند.مرکز مهار و پیشگیری امراض (سی دی سی) در اطلاعیه ای اعلام داشته که نیمی از افراد مبتلا به سکته مغزی، در راه بیمارستان جان می سپارند.
  نظرسنجی ها نشان می دهد که مردم آمریکا عموما از این ۵ علامت هشدارگونه متداول سکته مغزی بی اطلاع هستند.
  درمان فوری، حیاتی است، ولو اگر نشانه ها ناپدید شوند. مثل مورد سکته، حمله زودگذر مغزی ناشی از کم خونی بافت های مغزی (تی آی ای)، یک سرآغاز معمولی برای سکته مغزی کامل شمرده می شود. ممکن است درمان فوری، نجات بخش باشد و احتمالا آسیب دایمی را که شامل حرکت، گفتار، بینایی و نقش روانی لطمه دیده است، به حداقل برساند.
  ● سنجش های پیشگیرانه
  در خلال ۳۰ سال اخیر، عمدتا به برکت درک بهتر علل اصلی، به ویژه عوامل عمده خطرزا نظیر پرفشاری خون، بیماری قلبی، سختی جدار سرخ رگ ها (تصلب شراین) و مرض قند، بروز سکته مغزی به نصف رسیده است. شماری از عادات ناسالم سبک زندگی نیز خطر سکته مغزی را می افزایند که عبارتند از؛ سیگارکشی، زیاده روی در میگساری، چاقی و شیوه زندگی کم تحرک.
  ● کاهش خطرات
  راه مبتلانشدن به سکته مغزی، رعایت برنامه غذایی کم نمک با چربی اشباع (سیر) شده، سرشار از الیاف گیاهی و اسیدهای چرب امگا ـ ۳ موجود در ماهیان چرب است.
  برای دسر هم می توانید به سراغ انواع بی خطرتر بروید مثلا بستنی میوه ای آلبالو، دسری لذیذ، کم نمک و بی چربی است.
  گل کلم ایتالیایی همراه ماهی آزاد دارای طعم گوارا، ویتامین «ث» و اسیدهای چرب امگا ـ ۳ است و چربی اشباع شده اش جزیی می باشد.برنامه غذایی، نقش مهمی را در کاهش یا زدودن عوامل خطرآفرین پیش گفته به عهده دارد.
  درواقع، بسیاری از همان توصیه های غذایی که درمورد مبتلایان به بیماری قلبی، پرفشاری خون و مقادیر فزاینده کلسترول خون صادق است، درباره افراد در معرض خطر یا کسانی که سکته مغزی کرده اند نیز صدق می کند. رعایت یک برنامه غذایی کم چربی، به ویژه چربی های حیوانی اشباع شده و روغن های نخل گرمسیری و نارگیل نقطه آغاز چربی است.
  تقریبا ۶۰ درصد کالری باید از کربوهیدارت ها، با تاکید بر مواد غذایی نشاسته ای همچون پاستا ]ماکارونی، اسپاگتی و غیره[، غلات و حبوبات توام با روزانه پنج تانه وعده میوه و سبزی به دست آید. مواد غذایی یادشده سرشار از الیاف گیاهی حل شدنی اند که به مهار مقدار کلسترول کمک می کنند و خطر پیدایش تصلب شرایین را می کاهند. گفتنی است که این مرض، سرخ رگ ها را باریک کرده و زمینه را برای تشکیل لخته های خون که جریان خون را به مغز مسدودی سازد، فراهم می کند.
  ● سریع ترین زمان تشخیص سکته مغزی
  سکته مغزی در زمره امراضی است که تشخیص فوری و آغاز مداوای به موقع آن خیلی موثر است. در همایشی که اخیرا در این باره در آمریکا برپا شد، پژوهندگان اظهار داشتند که با پرداختن به سه اقدام ساده می توان دریافت که فردی دچار سکته مغزی شده یا نه و آیا باید وی را بلافاصله به بخش فوریت های پزشکی انتقال داد؟
  شمار زیادی از بیمارانی که به سکته مغزی مبتلا می گردند، چنانچه در همان ساعات اولیه تشخیص داده و تحت درمان ضدلخته واقع شوند، به معالجه بسیار خوب جواب داده و بهبود می یابند. ولی نکته مهم این است که مساعدترین موقع جهت تجویز این داروهای حل کننده لخته، ۲ ساعت اول بعد از سکته است و با سپری شدن این فرصت مغتنم، پزشک باید مزایای مصرف این دارو را در مقابل معایب آن بسنجد و بسته به نوع سکته و تصمیم پزشک می توان از چنین داروهایی سود ببرد.
  ۳ عمل آسانی که انجام شان خیلی ساده است و می تواند به افراد یاری کند، از این قرارند؛
  ۱) از بیمار بخواهیم هردو دستش را بالا برد.
  ۲) از او بخواهیم تبسم کند.
  ۳) جمله ساده بگوییم و وی بعد از ما بازگو نماید.
  چنانچه بیمار قادر نباشد یکی از اعمال یادشده را صحیح انجام دهد، باید فوری وی را به بخش فوریت های پزشکی رساند. طی بررسی که برای تحقیق پیرامون توانایی اشخاص در انجام این ۳ آزمون صورت گرفت، ملاحظه شد تقریبا در ۹۵ درصد موارد، سستی عضله های دست توسط شرکت کنندگان در تحقیق به نحو صحیحی تشخیص داده شده است. مشاهده ضعف عضله های صورت در ۷۱ درصد موارد و تشخیص اختلالات تکلم در ۸۸ موارد درست بوده است.
  البته پیوسته باید به یاد داشته باشیم که گرچه تشخیص و درمان سکته مغزی به کارشناسی و مهارت خاصی نیاز ندارد، اما باید توسط پزشک صورت گیرد و انجام آزمایش های مزبور احتمالا در پاره ای موارد، یاری رسان است و اطرافیان بیمار را در تصمیم گیری برای رساندن هرچه زودتر او به بخش فوریت های پزشکی مدد می کند. از همین رو، اگر یکی از اعضای خانواده به طور ناگهانی به اختلال تکلم گرفتار شود، حرف های بی ربط و نامفهوم بر زبان آورد و یا یک طرف بدنش بی حس و یا فلج شد و یا هر نوع کجی در صورتش پدید آمد، باید بدون فوت وقت وی را به بخش فوریت های پزشکی منتقل ساخت.
  ● مواد غذایی زیر را بیشتر بخورید؛
  ▪ میوه ها و سبزی های تازه به خاطر ویتامین «ث» و ضداکسیدکننده های دیگر.
  ▪ مغزها، دانه ها، سبزی های سبز پربرگ، جوانه گندم و غلات غنی شده و دارای ویتامین «ای» و سایر میوه های پتاسیم دار.
  ▪ ماهی های چرب برخوردار از اسیدهای چرب امگا -م.
  ▪ سبوس جو دوسر، حبوبات و میوه های پکتین دار و سایر الیاف گیاهی حل شدنی.
  ● مواد غذایی زیر را کمتر بخورید؛
  ▪ فرآورده های حیوانی و شیری که سرشار از چربی ها اشباع (سیر) شده و کلسترول اند.
  ▪ نمک، که امکان دارد بر میزان فشار خون بیفزاید.
  ▪ باده گساری
  ● از این موارد بپرهیزید؛
  ▪ سیگارکشیدن.
  ▪ اضافه وزن زیاده از حد.  روزنامه کارگزاران
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  زلزله ای در مغز


  مراقبت از بیماران سكته مغزی در روزهای نخست به منظور كاهش عوارض متعاقب این عارضه، از اهمیت ویژه و بسیاری برخوردار است. از این رو سعی ما بر این بوده كه با آشنانمودن شما با برخی نكات كلیدی در برخورد با این بیماران، روند بهبود بیماری را در جهت كسب سلامتی و استقلال كامل، تسریع كنیم . قبل از هر چیز باید بدانید عوارض پس از سكته مغزی در شكل معمول خود شامل دو مرحله است: ۱- فلج شل ۲- فلج اسپاستیك(سفت).
  در صورت انجام مراقبت های صحیح در مرحله نخست، بیمار مستقیما به سوی بهبودی رفته و مرحله فلج سفت را تجربه نخواهد كرد . در مرحله فلج سفت كه معمولا عده كثیری از بیماران به دلیل عدم آگاهی خود و بستگان و عدم برخورداری از درمان صحیح و اصولی با آن مواجهند، روند درمان جهت بهبود، كندتر و با صرف وقت، انرژی و هزینه بیشتری خواهد بود و گاه، اصلا بهبودی كامل حاصل نمی شود .
  ● وضعیت دادن بیمار در تخت: در حالت طاق باز، یك بالش در زیر لگن سمت ناسالم قرار داده می شود تا از عقب رفتن لگن جلوگیری كند . این بالش باید به حد كافی بلند باشد كه كناره خارجی ران را نیز حمایت كند و مانع چرخش ران به سمت بیرون شود؛ یعنی ران باید در وضعیت مستقیم قرار گیرد . همچنین اگر مچ پا حالت افتاده دارد، باید تخته ای در مقابل پا قرار گیرد(شست پا رو به سمت سقف باشد ) تا از این وضعیت جلوگیری شود .
  ●حركت دادن بیمار: نحوه غلت زدن بیمار باید از قسمت بالای بدن شروع شود، بیمار دست ها را در هم قلاب كند و در حالت افقی و اگر مقدور باشد، در بالای سر نگه دارد . آرنج ها باید كاملا باز باشند. غلت زدن به سمت سالم با اندام های فوقانی و تنه شروع می شود و تنها در هنگام چرخش ناحیه لگن ، بیمار به كمك نیاز دارد . هنگامی كه بیمار روی طرف سالم دراز كشیده، باید اندام فوقانی مبتلای او را به جلو آورده و آن را روی یك بالش در حالی كه آرنج كاملا صاف است حمایت نمود .
  غلت زدن به سمت ناسالم، راحت تر از حالت قبل است و ممكن است بیمار به كمكی احتیاج نداشته باشد . وقتی بیمار روی طرف سالم قرار گرفت، باید شانه او را جلو آورد (به صورتی كه شانه، زیاد كشیده نشده و باعث دررفتگی نشود) و اندام فوقانی سمت بیمار را در حالتی كه كف دست به سمت بالا باشد و آرنج كاملا صاف باشد، قرار داد . در هر حالت اندام تحتانی ناسالم باید در وضعیت صاف یا همراه با كمی خمیدگی نگه داشته شود .
  ● غلت زدن و نشستن بر لبه تخت :
  الف ) به سمت سالم
  ابتدا بیمار هر دو دست را مثل حالت قبل در هم قلاب می كند و شروع به چرخیدن می كند و بعد بر روی ساعد دست سالم تكیه داده و سپس پای سالم را به لبه تخت آورده تا به حالت نیمه نشسته در آید . سپس با كمك پرستار یا فیزیوتراپیست، پای ناسالم روی لبه تخت آورده می شود و با دست دیگر سر بیمار را بلند كرده تا به حالت نشسته در بیاید . دست ها باید قلاب شده باقی بماند .
  ب ) به سمت ناسالم
  این كار نسبت به حالت قبل، مشكل تر است و تمرین بیشتری مورد نیاز است. بیمار دست ها را در هم قلاب كرده و مانند روش قبل می چرخد تا به پهلو شود. درمانگر یا مراقب بیمار، پای ناسالم را به لبه تخت آورده و بیمار، خودش پای سالم را به لبه تخت می آورد . سپس همراه یا درمانگر ، سر بیمار را از سمت ناسالم گرفته و به طرف بالا و جلو حركت می دهد و او را به حالت نشسته در می آورد . در راه رسیدن به توانایی، این گونه حركات مقدماتی لازم است كه توسط درمانگران فیزیوتراپیست ، انجام می پذیرد . در نهایت سایر نكاتی كه گروه درمانگر یا همراهان بیمار باید مورد توجه قرار دهند، به شرح ذیل است :
  ● تا جایی كه ممكن است بیمار را در حالت نشسته و با دست های قلاب كرده در بالای سر نگاه دارید .
  ● بیمار باید تا جایی كه ممكن است، به سمت ناسالم نگاه كند .
  ● ملاقات كنندگان باید در سمت ناسالم او باشند .
  ● بهتر است همواره در جلوی بیمار یك میز وجود داشته باشد و بیمار دست هایش را به صورت كشیده نگه داشته و كف دست ها را در حالت باز روی میز بگذارد و هنگامی كه بیمار می خواهد كاری را با دست سالم خود انجام دهد، دست ناسالم روی میز به صورت كشیده قرار گیرد .
  ● اگر بیمار برای راه رفتن كمك خواست، باید همواره فقط به سمت ناسالم وی كمك كرد .  روزنامه همشهری
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سکته مغزی در ایران
  سکته مغزی از شایع‌ترین بیماری‌ها در افراد بزرگسال است. در بیشتر نقاط دنیا سکته مغز سومین عامل مرگ و میر پس از سرطان و بیماری‌های قلبی است. با افزایش سن از ۵۰ سالگی احتمال بروز آن افزایش می‌یابد. سکته‌های مغزی به دو گروه ایسکمیک و خون‌ریزی مغزی دسته‌بندی می‌شوند. عامل سکته‌های ایسکمیک انسداد عروق خونرسان به نواحی مختلف مغز و عامل خون‌ریزی‌های مغزی معمولا پارگی یک رگ کوچک است. سکته‌های ایسکمیک شیوع بالاتری از خون‌ریزی‌ها دارند...
  علاوه بر خطر مرگ به علت سکته مغزی، بروز عوراض ناتوان‌کننده از قبیل اختلالات تعادلی، فلج اندام‌ها، اختلالات گفتاری و ذهنی به دنبال این بیماری، آن را در رده مهم‌ترین بیماری‌ها قرار می‌دهد. سکته‌های ایسکمیک معمولا عوارض درازمدت شدیدتری نسبت به خون‌ریزی‌ها ایجاد می‌نمایند در حالی که خون‌ریزی‌ها مرگ و میر بیشتری در دو هفته اول وقوع خود دارند.
  در کشورهای پیشرفته آمار بیماران مبتلا به سکته مغزی و عوارض و مرگ و میر آن، به برنامه‌ریزی صحیح در راستای مدیریت این بیماری کمک قابل ملاحظه کرده است. در ایران متاسفانه آمار دقیقی از مبتلایان به سکته مغزی و آمار شیوع و بروز آن وجود ندارد ولی خوشبختانه مطالعات خوب و پراکنده در نقاط مختلف ایران انجام شده است که در این مقاله سعی شده است با جمع‌آوری این نتایج برآوردی از وضعیت سکته مغزی در ایران ارایه شود. بر اساس مطالعات انجام شده در استان‌های خراسان، مازندران، آذربایجان و اصفهان بروز سکته مغزی در محدوده ۳۳ تا ۴۳ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر ارزیابی شده است.
  عوامل متعددی در بروز سکته مغزی موثرند که از مهم‌ترین آنها دیابت – بیماری‌های قلبی و فشار خون بالا را می‌توان نام برد. سیگار، افزایش ldl خون بیماری‌های کلاژن و اسکولار مانند لوپوس و سندرم آنتی‌فسفولیپید از علل دیگر زمینه ساز سکته مغزی هستند. بر اساس مطالعات انجام شده در ایران فشار خون بالا از شایع‌ترین علت بروز سکته مغزی در هر دو نوع ایسکمیک و خون‌ریزی مغزی بوده است. دیابت، بیماری قلبی سیگار و ldl بالا از عوامل موثر شایع دیگر در بروز سکته مغزی در ایران ارزیابی شده است. بر اساس بررسی‌های انجام شده در ایران سکته مغزی به دلیل آمبولی از قلب حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد موارد است که تقریبا مشابه با سایر نقاط دنیا است ولی در گروه بیماری‌های قلبی به آمبولی، به نظر می‌رسد در ایران بیشترین عامل، بیماری روماتیسمی قلب منجر به تنگی دریچه میترال است که آمار آن به طور قابل ملاحظه بیش از کشورهای پیشرفته است. متاسفانه بیماری‌های روماتیسمی قلبی و عوارض حاصله از آن در کشورهای جهان سوم یا در حال توسعه عامل درصد بالایی از سکته‌های مغزی با منشا مشکلات قلبی است.
  در ایران مطالعات نشان دهنده نسبت ۲ به ۱ در مورد سکته‌های ایسکمیک نسبت به خون‌ریزی مغزی است که مشابه سایر نقاط دنیا است. شایع‌ترین عامل موثر در بروز خون‌ریزی‌های مغزی، فشار خون بالا و کنترل نشده بوده است. بر اساس یک مطالعه در تهران روی ۱۲۲ بیمار مبتلا به خون‌ریزی مغزی، ۶۷ درصد بیماران سابقه فشار خون بالا داشته‌اند.
  آمار مرگ و میر در ماه اول پس از سکته مغزی در مطالعات ایران حدود ۳۰ درصد است که قابل ملاحظه می‌باشد. در مطالعات ما از ناتوانی‌های بعد از سکته مغزی آماری ارائه نشده است ولی بر اساس مطالعات انجام شده در مناطق مختلف دنیا، ناتوانی به دنبال سکته مغزی آماری بیش از مرگ و میر دارد. بر اساس یک بررسی درتهران در ۷/۴۶ درصد مواردخونریزی مغزی در یک ماه به مرگ منجر شده بود. حدود ۳/۱ مرگ‌ها در ۲ روز اول و سایر موارد اغلب در ۲ هفته اول بود.
  نکته مهم دیگری که در ارتباط با سکته مغزی باید در نظر داشته باشیم تکرار سکته است که متاسفانه مرگ و میر و عوارض بیشتری را نسبت به سکته اول به دنبال دارد. در مطالعه‌ای که در تبریز روی ۳۰۰ بیمار انجام شد و بیماران به مدت ۵ سال پیگیری شدند، در ۳۲ درصد موارد سکته مغزی دوباره اتفاق افتاده است. بر اساس این مطالعه متوسط زمان بروز سکته بعدی ۴/۳ + ۳/۵ ماه بوده است. ۲۱ درصد بیماران با شرح حال بیماری ایسکمیک قلبی، سکته مغزی دوم داشتند. سکته مغزی دوم در ۹۵ درصد موارد ایسکمیک بود و در ۵ درصد موارد خون‌ریزی مغزی بود. فشار خون بالا، بیماری ایسکمیک قلبی، کلسترول بالا و سیگار عوامل خطر در سکته اول و دوم مغزی بودند.
  بر اساس مطالب بیان شده و با توجه به اینکه بیشترین عوامل موثر در وقوع هر دو نوع سکته مغزی قابلیت مداخله درمانی دارند، شناساندن این عوامل با آموزش‌های اجتمایی، تشخیص و درمان به موقع عوامل خطر به خصوص کنترل فشار خون و پیشگیری از پیدایش بیماری‌های روماتیسمی قلبی اقدامات ضروری هستند که با مدیریت صحیح می‌توان به کاهش موارد سکته‌های مغزی و عوارض حاصله شخصی و اجتماعی آن کمک نمود.  دکتر منصوره تقاء
  دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران


  هفته نامه سپید
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت