انجام اقدامات درمانی موثر برای افرادی که در خواب سکته می کنند غیر ممکن است

پژوهشگران علوم پزشکی می گویند طبق مستندات پزشکی، درمان سکته مغزی باید در ساعات اولیه، بعد از اینکه علایم اولیه سکته شروع شد، انجام شود. اما افرادی که با علایم سکته از خواب بر می‌خیزند اغلب نمی‌توانند درمان شوند زیرا مشخص نیست چه موقعی این علایم شروع شده است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، نتایج یک مطالعه آماری نشان داده که از هر هفت مورد سکته مغزی تقریبا یک مورد یا حدود ۱۴ درصد از کل سکته‌های مغزی در خواب اتفاق می‌افتد و در نتیجه اقدامات درمانی به موقع را غیرممکن می‌سازد.

سکته مغزی یک فوریت پزشکی است که در صورت عدم تشخیص و درمان فوری می‌‌تواند باعث آسیب دائمی عصبی، ایجاد عوارض و مرگ شود.

سکته مغزی یک آسیب حاد مربوط به سیستم عصبی است که در آن ، جریان تامین کننده مواد مغذی و اکسیژن قسمتی از مغز قطع می شود. در نتیجه ، عملکرد عصبی ناحیه آسیب دیده مختل می شود.

لازم به ذکر است قطع جریان خون معمولا در شریان ها اتفاق می افتد ، اما می تواند وریدها را نیز درگیر کند. سکته مغزی یک مساله اورژانسی پزشکی است که می تواند به آسیب موقتی عصبی و حتی مرگ منجر شود ، در صورتی که سریع و به موقع تشخیص و درمان نشود.

سکته مغزی ( stroke ) هنگامی رخ می‌دهد که یک لخته خونی باعث انسداد شریان‌ خون‌رسان به مغز می‌شود (سکته مغزی ایسکمیک) یا یک رگ خونی مغز پاره و خونرسانی به بخشی از مغز متوقف می‌شود (سکته مغزی هموراژیک). در عرض چند دقیقه پس از این حادثه سلول‌های مغز شروع به مردن می‌کنند.

دکتر جیسون ماکی، متخصص دانشگاه سینسیناتی و عضو آکادمی نورولوژی آمریکا دراین ‌باره گفت: از آنجا که درمان موثر سکته مغزی ایسکمیک فقط ظرف چند ساعت پس از بروز اولین علائم، امکان‌پذیر است لذا برای کسانی که هنگام خواب علائم آنها آغاز شده امکان درمان وجود ندارد چون پزشکان نمی‌توانند مشخص کنند که علائم چه موقع آغاز شده‌اند.

محققان در بخش اورژانس بیمارستانی در آمریکا به بررسی تمام حالت‌های سکته مغزی در افراد ۱۸ سال و بزرگ‌تر پرداختند.

این متخصصان تمام موارد سکته ایسکمیک را در افراد ۱۸ سال به بالا در بخشهای اورژانس بیمارستانها مورد آزمایش قرار داده و به نتایج فوق دست یافته‌اند.
طبق این تحقیق، بیشتر این سکته‌های مغزی، به علت لخته شدن خون در مغز ایجاد شده بودند.

از یک هزار و ۸۵۵ مورد سکته مغزی در این تحقیق، ۲۷۳ یا ۱۴ درصد مربوط به سکته‌هایی بوده است که در خواب اتفاق افتاده بود.

با توجه به جمعیت ایالت متحده آمریکا، محققان تخمین زده‌‎اند که تقریبا ۵۸ هزار نفر در آمریکا در سال دچار سکته در خواب می‌شوند.

سکته مغزی سومین علت مرگ و ناتوانی در ایالات متحده و کشورهای صنعتی اروپایی است

این مطالعه در مجله نورولوژی منتشر شده است.

پزشکان می گویند در برخی از افراد علائم و عوارض حاصل از سکته مغزی به طور کامل بهبود پیدا می‌کند، اما در بیش از دوسوم بازماندگان مقداری ناتوانی باقی خواهد ماند.

عوامل خطرساز برای سکته مغزی شامل سن بالا، فشار خون بالا ، سابقه قبلی سکته مغزی، دیابت، کلسترول بالا، سیگار کشیدن، فیبریلاسیون دهلیزی (یک نوع اختلال ریتم قلب)، میگرنی که با اورا (علائم حسی قبل از شروع میگرن) همراه است و گرایش به لخته‌شدن خون می‌شود.