جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع

موضوع: عواقب سوء تغذیه کودک در آینده (گزارشات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض عواقب سوء تغذیه کودک در آینده (گزارشات)

  مجله ‪Child Development‬ : سوء‌تغذيه شديد و ديگر اشكال محروميت در اوان كودكي آثار ماندگاري در رشد و نمو فكري كودكان در سالهاي بعد مي‌گذارد.
  كودكاني كه بيش از شش ماه پس از تولد چنين محروميتهايي را تجربه كرده‌اند حتي اگر دستكم هفت سال از چنين محيطي خارج شده باشند، بازهم بهره هوشي آنها در سن ‪ ۱۱‬سالگي كمتر از حد طبيعي خواهد بود.

  دكتر سليا ام. بكت از دانشكده كينگز كالج در لندن مي‌گويد محروميتهاي سالهاي اول عمر حتي پس از آنكه كودك به يك خانواده بامحبت و دلسوز سپرده شود آثار درازمدتي در توانايي‌هاي كودكان مي‌گذارد.

  اين يافته‌ها حاصل ارزيابي ‪ ۱۳۱‬كودك رومانيايي است كه در اواخر دهه ‪ ۱۹۸۰‬در فقر شديدي در پرورشگاه نگهداري مي‌شدند و پس از آن به
  خانواده‌هايي در انگليس و كانادا سپرده شدند.

  اين كودكان در سنين زير شش ماه، شش تا ‪ ۲۴‬ماه، ‪ ۲۴‬تا ‪ ۴۳‬ماه به فرزندخواندگي پذيرفته شدند و با ‪ ۵۰‬كودك متولد انگليس كه قبل از شش ماهگي به فرزندخواندگي پذيرفته شدند مقايسه گرديدند.

  تحقيقات قبلي بر روي كودكان رومانيايي كه در سنين خيلي كم وارد پرورشگاهها شده‌اند نشان داده است كودكاني كه قبل از شش ماهگي به فرزندخواندگي پذيرفته شدند از نظر رشد ادراكي شبيه كودكان انگليسي بودند.

  اما كودكاني كه بعد از شش ماهگي به فرزندخواندگي پذيرفته شدند بهره هوشي پايين تري داشتند. با اين حال بيشتر كودكاني كه در سنين بالاتر به خانواده ديگري سپرده شدند در سنين ‪ ۴‬تا ‪ ۶‬سالگي رشد فكري سريعي يافتند.

  آنها دريافتند از بين كودكاني كه در شش سالگي پايين‌ترين بهره هوشي را داشتند و در سنين بالاتر به خانواده‌اي سپرده شدند در سن ‪ ۶‬تا ‪ ۱۱‬سالگي رشد فكري سريعي يافتند.

  بكت گفت كودكاني كه بيشترين آسيب را ديدند رشد فكري آنها با گذشت زمان ادامه داشت.

  با اين همه اين كودكان همانند كودكاني كه در سن بالاتري به
  فرزندخواندگي پذيرفته شدند در ‪ ۱۱‬سالگي بهره هوشي پايين تري داشتند.

  فرصت جبران رشد فكري در فاصله ‪ ۶‬تا ‪ ۱۱‬سالگي هر چند محدود وجود دارد.

  آثار زيانبار محروميت‌ها فقط در كودكاني مشاهده شد كه بعد از شش ماهگي هم در پرورشگاه نگهداري مي‌شدند. اما اقامت كوتاه در اين موسسه‌ها تاثير مشهودي در رشد فكري كودكان نداشت.

  به ويژه كودكاني كه بعد از شش ماهگي به فرزندخواندگي پذيرفته شدند بهره هوشي آنها ‪ ۱۵‬نمره پايين تر از كودكاني بود كه زودتر پرورشگاه را ترك كردند. بهره هوشي كودكاني كه ديرتر پرورشگاه را ترك كردند تا ‪۴۲‬ ماهگي مشابه هم بود.

  بيش از شش ماه تحمل محروميت شديد در رشد و نمو فكري كودكان اختلال ايجاد مي‌كند. اما محروميت بيش از دو سال تاثير بيشتري ندارد.

  تفاوت در توانايي‌هاي ذهني كودكان در سن ‪ ۱۱‬سالگي يا تغيير توانايي‌هاي ادراكي كودكان در فاصله ‪ ۶‬تا ‪ ۱۱‬سالگي با تفاوت در خانواده‌هايي كه آنها را به فرزندي قبول كردند مرتبط نيست.

  خانواده‌ها در رشد ادراكي كودكان نقش دارند و رشد سريعي در كودكان طي دو سال پس از ورود به خانواده مشاهده شده است.

  محققان گفتند خانواده‌هايي كه اينگونه كودكان را به فرزندي مي‌پذيرند بايد در مورد آثار محروميتهاي اوليه يا پيامدهاي ماندگار آن آگاه باشند به ويژه اگر كودك بيشتر از شش ماه در پرورشگاه زندگي كرده باشد. نكته مهم ديگر اين است كه فوايد زندگي در محيط پربار براي اين كودكان ادامه دارد.

  همچنين آموزگاران نيز بايد از آثار درازمدت محروميتهاي اوليه عمر و اهميت نيازهاي آموزشي كودكان آگاه باشند.

  مشروح اين مطالعه در شماره ماه مه و ژوئن مجله ‪Child Development‬ منتشر شده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  فقدان ويتامين‌ها در تغذيه كودكان باعث بروز سوءرفتار مي‌شود


  والديني كه تمايل دارند فرزندان آنها رفتارهاي مناسبي داشته باشند بايد نسبت به وجود ميزان كافي انواع ويتامينها در ژريم غذايي آنها اطمينان حاصل كنند.

  به گزارش سرويس بين‌الملل ايسنا به نقل از منابع اينترنتي، محققان دانشگاه كاليفرنيا مشكلات رفتاري - مانند اختلالات رفتاري، خرابكاري و امتناع از كار كردن را در 2 گروه مختلف كودكان مدرسه‌اي از 6 تا 12 ساله مورد مقايسه قرار دادند.

  يك گروه از كودكان با رژيم غذايي مناسب و حاوي مواد مغذي مورد نياز براي بدن تغذيه شده و به گروهي ديگر يك فرمول غذايي بدلي ارايه شد.

  نتايج اين بررسي‌ها نشان داد كه پس از 4 ماه كودكاني از فرمول بدي تغذيه مي‌كردند بايد بيشتر به لحاظ انضباطي كنترل مي‌شدند.

  نتايج اين مطالعات در مجله بين‌المللي طب جايگزين و تكميلي منتشر شده است. به اين ترتيب كاهش غلظت ويتامين‌ها و مواد معدني در خون باعث بروز نقص در فعاليت مغز و سوء رفتار در نوجواني مي‌شود.

  به گفته محققان از آنجا كه خشونت‌ها و تخلفات دوران بزرگسالي اغلب در كودكي پايه‌ريزي مي‌شود اين يافته مي‌تواند نتايج مثبت و كارآمدي در پي داشته باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  به گفته پزشكان انگليسي؛
  فقر تغذيه‌اي منجر به بروز بزهكاري و ارتكاب به جرم مي‌شود

  برخي از محققان انگليسي معتقدند كه رژيم غذايي نادرست و فاقد مواد مغذي لازم براي تامين سلامت بدن، منجر به بزهكاري و ارتكاب به جرم مي‌شود.

  به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، به نقل از منابع اينترنتي، اين محققان رفتارهاي 231 زنداني در يك زندان با حداكثر تدابير امنيتي در انگليس را بررسي كردند.

  نيمي از اين تعداد زنداني روزانه كپسول‌هاي حاوي ويتامين‌، مواد معدني و اسيد‌هاي چرب لازم براي بدن را مصرف مي‌كردند در حالي كه قرصها و كپسول‌هاي تقلبي و ساختگي در اختيار نيم ديگر قرار مي‌گرفت.

  همچنين، رفتارهاي ضداجتماعي در ميان اين زنداني‌ها قبل و در طول اين دوره آزمايشي به ثبت رسيد.

  نتايج بررسي‌ها نشان داد گروهي كه از اين مكمل‌ها استفاده مي‌كردند، 25 درصد كمتر از گروه مقابل نياز به كنترل و ساماندهي از سوي ماموران زندان داشتند.

  در گروهي كه از اين ويتامينها و مواد معدني استفاده مي‌كردند اقدامات سوء‌رفتاري مثل اقدام به درگير شدن،‌ توهين به محافظان و ماموران و گروگانگيري 37 درصد كاهش پيدا كرده بود، در حاليكه در گروه مقابل كه يك رژيم دارويي و غذايي ساختگي و تقلبي داشتند، هيچ تغييري و بهبود در رفتار آنها مشاهده نشد.

  نتايج اين بررسي‌ها در مجله انگليسي سايكياتري منتشر شده است.

  به اين ترتيب محققان به اين نتيجه رسيدند كه تغذيه نقش بسيار مهمي در جلوگيري از رفتارهاي ضداجتماعي دارد اما هنوز دقيقا مشخص نشده است كه بيشترين تاثير مثبت مربوط به كداميك از مواد غذايي است.

  با اين وجود محققان احتمال مي‌دهند كه اسيد‌هاي چرب نقش مؤثرتري در اين زمينه داشته باشند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سوء تغذيه دوران كودكي مي‌تواند منجر به رفتارهاي ضد اجتماعي و تهاجمي در نوجواني ‌شود

  محققان دانشگاه كاليفرنياي جنوبي اعلام كردند كه كودكان مبتلا به سوء تغذيه در سالهاي اوليه عمر بيش از سايرين در معرض ابتلا به رفتارهاي تهاجمي و ضداجتماعي هم در دوران كودكي و هم در سالهاي نوجواني قرار دارند.

  به گزارش سرويس بين‌الملل ايسنا، به نقل از منابع اينترنتي، در اين پژوهشهاي 14 ساله بيش از 1000 كودك مورد بررسي و آزمايش قرار گرفتند.

  محققان دريافته‌اند كه كودكان مبتلا به سوء تغذيه در مقايسه با كودكاني كه تغذيه مناسب داشته‌اند، در سن 8 سالگي، 41 درصد،‌ در سن 11 سالگي 10 درصد و در سن 17 سالگي 51 درصد بيشتر دچار فتارهاي تهاجمي، جرم‌ها و سوء رفتارهاي اجتماعي مي‌شوند.

  به گفته اين محققان، تغذيه نامطلوب كه نشانه‌ اصلي آن كمبود روي، آهن، ويتامين b و پروتئين در بدن است منجر به كاهش ضريب هوشي شده و در نتيجه بروز رفتارهاي ضد اجتماعي را در سالهاي بعد زندگي كودكان در پي دارد.

  تمام مواد مغزي با رشد مغز در ارتباط هستند. نتايج اين مطالعات در چاپ نوامبر مجله آمريكايي روان‌تنشي منتشر شده است.

  اين اولين يافته‌ها مبني بر تاثير سوء تغذيه در دوران كودكي بر سوء رفتارهاي دوران نوجواني و در سن 17 سالگي است. اين كشف مي‌تواند گام مؤثري به سوي دستيابي به روش‌هاي مؤثر پيشگيرانه براي متخلف و مجرم شدن بزرگسالان باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  فقر فرهنگي و نا‌آگاهي به اندازه فقر مادي عامل بروز سوء تغذيه است

  سوء تغذيه در چند ماه اول زندگي باعث اختلال در تكامل مغزي و ضريب هوشي كودك مي‌شود
  يك متخصص تغذيه و رشد كودكان اعلام كرد:‌ انرژي مصرفي در كودكان بالاي يك سال بايد از پروتئين تامين شود.  دكتر محمد كريمي در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران به تشريح تفاوت‌هاي غذايي كودكان و بالغين پرداخت و گفت: احتياج كودك به انرژي به ازاي هر واحد وزن بدن بيش از بالغين است و رژيم غذايي كودكان بايد بيشتر از مواد سازنده، مواد معدني و غذاهاي قابل هضم و جذب باشد.  وي با بيان اين كه هدف اصلي از تغذيه ايجاد رشد مناسب و جلوگيري از كمبودهاي تغذيه است، يادآور شد: در كودكان بالاي يك سال حداقل ‌١٠ درصد انرژي مصرفي بدن بايد از پروتئينها تامين شود و حداقل يك دوم تا يك چهارم آن از پروتئينهاي حيواني باشد اما تحقيقات نشان مي‌دهد با مخلوط مناسبي از پروتئينهاي گياهي كودكان مشكل رشد نخواهند داشت.  اين متخصص تغذيه با اشاره به اين كه در دوران جهش رشدي (‌٦ ماه اول زندگي و آغاز دوران بلوغ) نياز بدن به كالري، ويتامين و مواد معدني افزايش مي‌يابد، اظهارداشت: سوء تغذيه در چند ماه اول و حتي تا ‌١٨ ماهگي باعث اختلال در تكامل مغزي و ضريب هوشي مي‌شود، بنابراين مادران بايد تا پايان دو سالگي به فرزندان خود شير بدهند.  دكتر كريمي غذاي روزانه كودك در قبال هر كيلو وزن بدن ‌٢ تا ‌٣ گرم پروتئين و ‌١٠٠ تا ‌١٥٠ كالري انرژي دانست و گفت: شير يكي از بهترين منابع تامين پروتئين است و هر ‌٥٠٠ سي‌سي شير محتوي ‌٥/١٧ گرم پروتئين بالا يعني برابر با نياز روزانه يك كودك ‌١٢ كيلويي است.  اين متخصص با اشاره به فرا رسيدن فصل گرما و با توجه به فعاليت بدني كودكان و نياز آنان به آب فراوان توصيه كرد: كودكان بايد مايعات بيشتري مصرف كنند تا نمك از دست رفته جبران شود.  دكتر كريمي در خصوص مصرف غذاهاي بيرون از خانه گفت: كودكان بايد حتي‌الامكان از غذاهايي كه براي تهيه نياز به دستكاري دارند مثل سالاد فصل و شيريني‌هاي خامه‌اي خودداري كنند و از غذاهايي كه بخوبي پخته شده و گرم استفاده نمايند.  دكتر كريمي يادآور شد: هنگام مصرف، تمام قسمت‌هاي غذا بايد به حرارت بالاي ‌٧٠ درجه رسانده شود.  دكتر كريمي مصرف ميوه‌جات را براي تامين ويتامين مورد نياز كودكان ضروري دانست و يادآور شد: ميوه بايد به صورت تازه مصرف شود نه به صورت كمپوت شده و مصرف آن نيز بايد تا حدي باشد كه جلوي اشتهاي كودك را نگيرد چرا كه در غير اين صورت كودك لاغر مي‌شود.  وي فقر فرهنگي و نا‌آگاهي را به اندازه فقر مادي به عنوان عوامل بروز سوء تغذيه دانست و در استفاده كودكان از تنقلات گفت: تنقلات سنتي مانند انجير، كشمش، گردو، خرما و پسته ما بين غذاها خصوصا عصرانه تا حدي كه مانع از غذاي اصلي نشود مفيدست ولي تنقلاتي مثل چيپس و پفك با توجه به اين كه براي طولاني شدت مدت نگهداري به آن مواد شيميايي مثل مونوسديم گلوتامات اضافه مي‌شود و اين ماده و مواد مشابه آن از علل رايج آسم و آلرژي، پرتحركي و كم توجهي كودكان و كاهش وزن است، به هيچ وجه توصيه نمي‌شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت