جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: سنگ شکن برون اندامی(eswl)(اخبار)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض سنگ شکن برون اندامی(eswl)(اخبار)

  استفاده از امواج ضربه‌اي موفقترين روش درمان سنگهاي دستگاه ادراري است


  بررسيهاي محققان در اهواز نشان داد: هدف قراردادن سنگهاي دستگاه ادراري با استفاده از امواج ضربه‌اي خارج بدني، موفقترين روش موجود در خوزستان است.

  در اين پژوهش كه پنج سال به طول انجاميد، بيش از هشت هزار و ‪ ۹۳۱‬بيمار تحت درمان سنگ شكني در بيمارستان اروند اهواز مورد بررسي قرار گرفتند.

  نتايج به دست آمده نشان داد در ‪ ۸۵‬درصد بيماران مورد مطالعه، دو هفته پس از درمان، سنگها كاملا خرد شده و دفع گرديدند و پس از يك ماه اين درصد موفقيت به ‪ ۹۳‬درصد رسيد.

  بقيه بيماران پس از دو ماه پيگيري به دليل باقي ماندن تكه‌هاي سنگ نياز به سنگ شكني مجدد داشتند كه با تكرار سنگ شكني، ‪ ۸۲‬درصد اين تعداد نيز موفق به دفع كامل خرده‌هاي سنگ شدند.

  عوارض مهم اين روش درماني نيز كمتر از دو درصد بود كه درمان مقتضي در مورد بيماران انجام شد.

  نتايج اين بررسي نشان داد، درصد موفقيت اين روش درماني در خوزستان در حد شاخص بين‌المللي است كه اين تاثير يك همكاري موفق بين بيوفيزيك و طب باليني را به خوبي نشان مي‌دهد.

  اين پژوهش كه در هفتمين كنگره فيزيك پزشكي ايران در اهواز ارايه شد، توسط استاديار ارولوژي دانشگاه علوم پزشكي اهواز اجرا گرديده است.

  سنگ‌شكني خارج بدني به وسيله امواج‌ضربه‌اي، روش درماني موفق و كم عارضه‌اي است كه در مقايسه با جراحي باز بسيار سريعتر و با تحمل بهتر از سوي بيمار همراه است.

  اين روش با توليد امواج ضربه‌اي و اعمال انرژي بر سنگهاي دستگاه ادراري موجب خرد شدن و در نهايت دفع آنها از طريق دستگاه اداري مي‌شود.

  از اين روش همچنين به عنون نمونه درخشان پيوند موفق فيزيك و پزشكي نام برده شده كه با ابداع آن در حدود ‪ ۲۰‬سال پيش، بسياري از مشكلات و مصائب بيماران دچار سنگ اداري در سطح جهان كاهش يافته است.

  طبق بررسي انجام شده با جهاني شدن كاربرد اين روش، در زمان حاضر كمتر از يك درصد سنگهاي دستگاه ادراري كانديد جراحيهاي باز هستند.

  در استان خوزستان نخستين دستگاه سنگ شكن خارج بدني در حدود ‪ ۱۳‬سال پيش در بيمارستان سينا وابسته به دانشگاه علوم پزشكي اهواز نصب شد و اكنون چندين دستگاه سنگ شكن در بيمارستانهاي مختلف شهرستان اهواز فعاليت دارند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  خارج كردن سنگ كليه از طريق جراحي و سنگ شكني هر دو موثر هستند و هيچكدام بر ديگري برتري ندارند.
  بررسي محققان اسكاتلندي نشان داده است كه خارج كردن سنگ كليه از طريق جراحي و سنگ شكني هر دو موثر هستند و هيچكدام بر ديگري برتري ندارند.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از يونايتدپرس ، “غلام نبي” از “دانشگاه آبردين” كه رياست محققان را بر عهده داشت در بيانيه‌اي اعلام كرد،” مهمترين نكته‌اي كه در اين مطالعه به آن دست يافتيم آنست كه شيوه رايج درمان سنگ‌هاي ادراري بر اساس شواهدي استوار است كه كه كيفيت ضعيفي دارند و عمدتا حاصل آزمايش‌هايي كوچك با ناهمگوني‌هاي فراوان هستند.

  در اين بررسي كه در نشريه جديد “آزمايشگاه كوچرين” منتشر شده است شش آزمايش بر روي ‪ ۸۳۳‬بزرگسال مورد مطالعه قرار گرفته است.

  در اين بررسي دو روش درماني يورتروسكوپي و سنگ شكني كه اندكي تهاجمي هستند با هم مقايسه شدند.

  در يورتروسكوپي جراح با فورسپس سنگ كليه را خارج مي‌كند و در روش سنگ شكني امواج صوتي هر سنگ كليه را به قطعات كوچك تبديل مي‌كند.

  در كل محققان نتيجه گرفتند، بطور كلي در ميان افرادي كه از طريق يورتروسكوپي درمان شدند، ميزان رهايي كامل از سنگ كليه بيشتر بود اما اين بيماران، با عوارض بيشترو مدت زمان طولاني‌تر در بيمارستان روبرو شدند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  شيوه سنگ شكني در درمان كليه خطر ابتلا به ديابت را افزايش مي‌دهد

  تحقيقات دراز مدت نشان مي‌دهد شيوه سنگ شكني (‪ (SWL‬در درمان سنگ كليه خطر ابتلا به ديابت و فشار خون بالا را افزايش مي‌دهد.

  ‪ SWL‬يك فناوري غير تهاجمي است كه از امواج صوت براي خرد كردن سنگ‌ها در درون دستگاه ادراري استفاده مي‌شود.

  رويترز هلث از نيويورك به نقل از دكتر "امي كرامبك" از كلينيك "مايو" در "راچستر" در "مينه سوتا" و نويسنده اصلي اين مطالعه اين كشف را كاملا جديد خواند و افزود با اين حال نمي‌توان با اطمينان ‪ ۱۰۰‬درصد گفت درمان سنگ كليه با اين شيوه موجب ابتلا به ديابت و فشار خون بالا مي‌شود، اما اين ارتباط بسيار قوي است.

  اين يافته‌ها حاصل بررسي بر روي ‪ ۵۷۸‬بيمار مبتلا به سنگ كليه است كه در سال ‪ ۱۹۸۵‬شيوه سنگ شكني براي آنها انجام شد و در سال ‪ ،۲۰۰۴‬يك پرسشنامه براي آنها ارسال شد.

  تقريبا ‪ ۵۹‬درصد اين افراد به اين پرسشنامه پاسخ دادند.

  گروه شاهد متشكل از ‪ ۲۸۸‬بيمار نظير گروه اول بود كه سنگ كليه آنها بدون عمل جراحي درمان شده بود.

  درمان سنگ كليه با سنگ شكني احتمال بروز ازدياد فشار خون را در مقايسه با گروه شاهد ‪ ۴۷‬درصد افزايش داد.

  همچنين اين گزارش نشان داد سنگ شكني دوجانبه ‪ SWL‬بيشترين خطر ابتلا به فشار خون بالا را به همراه دارد.

  درمان با‪ SWL‬با ابتلا به ديابت نيز ارتباط دارد.

  تقريبا ‪ ۱۷‬درصد بيماراني كه سنگ شكني براي آنها انجام شد در بررسي‌هاي بعدي به ديابت مبتلا شدند. درمان سنگ كليه با اين شيوه خطر ابتلا به ديابت را بيش از سه برابر افزايش مي‌دهد.

  خطر ابتلا به ديابت با تعداد شوك‌هاي داده شده و همچنين شدت درمان ارتباط مستقيم دارد.

  با اين حال دكتر "جوزف دبليو سگورا" از كلينيك مايو و نويسنده ارشد اين مطالعه تاكيد كرد يافته‌هاي جديد به اين معناي كنار گذاردن سنگ شكني نيست.

  وي با اشاره به اينكه ساير درمان‌هايي كه براي برطرف كردن سنگ كليه بكار مي‌رود نيز خطرهايي به دنبال دارد، افزود: با وجود اين خطرها هنوز سنگ شكني مي‌تواند باعث نجات بيماران شود و كنار گذاشتن آن اشتباه خواهد بود.

  مشروح اين مطالعه را مي‌توانيد در شماره مه ‪ ،۲۰۰۶‬مجله "‪of Urology‬ ‪ "Journal‬بخوانيد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  درمان سنگ های کلیوی کودکان با استفاده از سنگ شکنی برون اندامی (ESWL)
  از آن جایی که کودکان مبتلا به سنگ های ادراری، نسبت به بالغین، بیش تر در معرض خطر عود سنگ قرار دارند و از طرفی در دو سوم موارد، نیاز به نوعی مداخله درمانی توسط پزشک وجود دارد، استفاده از روش های درمانی کم تهاجم، در این گروه ضروری به نظر می رسد.

  ● سابقه و هدف:
  از آن جایی که کودکان مبتلا به سنگ های ادراری، نسبت به بالغین، بیش تر در معرض خطر عود سنگ قرار دارند و از طرفی در دو سوم موارد، نیاز به نوعی مداخله درمانی توسط پزشک وجود دارد، استفاده از روش های درمانی کم تهاجم، در این گروه ضروری به نظر می رسد. هدف از این مطالعه، بررسی اثربخشی و عوارض سنگ شکنی برون اندامی (ESWL) Extra corporeal shock wave lithotripsy در کودکان می باشد.
  ● مواد و روش ها:
  ۳۰ کودک مبتلا به سنگ های کلیوی که طی فروردین سال ۷۸ لغایت مهر ۸۳ به درمانگاه تخصصی بیمارستان امام خمینی ساری مراجعه کردند، مورد بررسی قرار گرفتند. بیماران مبتلا به سنگ حالب و سنگ مثانه از مطالعه حذف شدند. روش تصویربرداری جهت تشخیص سنگ در ۲۳ مورد، سونوگرافی، در ۴ بیمار، (Kidney Ureter Bladder) KUB در ۳ بیمار پیلوگرافی داخل وریدی (IVP) بود. جهت تشخیص اختلالات خون ریزی دهنده، در همه بیماران از شرح حال و آزمون های انعقادی استفاده شد. ۲۵ بیمار، سنگ با قطر کم تر از ۲ سانتی متر و ۵ بیمار، با قطر بیش تر از ۲ سانتی متر داشتند. بیماران توسط ۱۲۰۰ تا ۲۲۰۰ شوک (متوسط ۱۵۰۰ شوک) و با شدت ۱۶-۱۸ kv تحت درمان قرار گرفتند.
  جهت ارزیابی پس از درمان، ۲ هفته، ۴ هفته و ۳ ماه پس از درمان، سونوگرافی انجام شد. همه بیماران برای ۴ ماه و در صورت عدم دفع سنگ تا ۶ ماه پی گیری شدند. برای بیماران مبتلا به سنگ در قطر بزرگ تر از ۲ سانتی متر، قبل از درمان، استنت Double J گذاشته شد.
  ● یافته ها:
  اندازه سنگ ها بین ۹ تا ۲۶ میلی متر (متوسط (۱۳ mm بود. ۲۵ بیمار (۸۳.۳ درصد) پس از اولین مرحله ESWL به طور کامل درمان شدند. ۴ بیمار (۱۳.۳ درصد) به دو بار و یک بیمار (۳.۳ درصد) به ۳ بار سنگ شکنی نیاز داشتند. ۲ بیمار (۶.۶ درصد) مبتلا به عارضه تجمع قطعات سنگ در حالب(steinstrasse) شدند که در یک مورد با درمان نگهدارنده بهبود یافت و در مورد دیگر به علت پاسخ مناسب و به درمان نگهدارنده، سنگ شکنی از راه حالب (Transureterolithotripsy TUL) انجام شد.
  ● استنتاج:
  سنگ شکنی برون اندامی (ESWL)روش بسیار مناسبی در درمان سنگ های کلیوی در اطفال می باشد. هرچه اندازه سنگ، کوچک تر باشد برای ESWL مناسب تر می باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت