جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 10 از 10 مجموع

موضوع: بیماری سل چیست؟

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض بیماری سل چیست؟

  سل يک مشکل عمده سلامتي جامعه در سرتاسر دنيا بخصوص در کشورهاي در حال توسعه مي باشد . از نقطه نظر جديد بودن مشکل ، سازمان بهداشت جهاني اين بيماري را يک اورژانس در کره زمين اعلام کرد . از ۷/۱ ميليارد افراد آلوده به باسيل سل ، ۳/۱ ميليارد نفر در کشورهاي در حال توسعه زندگي مي کنند . در حال حاضر ساليانه ۸ ميليون مورد جديد از بيماري سل يافت مي شود و ساليانه ۲ ميليون نفر به علت سل مي ميرند . اين عدد ۲۶ درصد مرگ هاي قابل پيشگيري بالغين در سراسر دنيا را شامل مي شود .

  در منطقه آسياي جنوب شرقي ، تقريباً ساليانه ۳ ميليون مورد بيماري و ۷۰۰ هزار مرگ رخ مي دهد . ۹۵ درصد اين مرگ و مير در پنج کشور بنگلادش ، هند ، اندونزي ، ميانمار و تايلند به وقوع مي پيوندد . اين ناتواني و مرگ و مير عمدتاً در سنين ۱۵ تا ۶۰ سالگي يعني سنين توليدي از لحاظ اقتصادي رخ داده که مستقيماً بر اقتصاد ملت ها تأثير مي گذارد . اين وضعيت احتمالاً با گسترش سريع اپيدمي hiv-aids و پيدايش نمونه هاي سل مقاوم به چند دارو پيچيده تر خواهد شد .

  از اين گذشته سل بزرگترين علت منفرد عفوني مرگ زنان در ناحيه آسياي جنوب شرقي مي باشد .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بیماری سل چیست؟
  سل یک بیماری واگیردار میباشد که توسط ورود میکروب کوچکی بنام باسیل سل به داخل ریه ها ایجـاد میـشود
  زمانی که فرد مسلول سرفه، عطسه و یا صحبت میکند این میکروب بـصورت ذرات ریـز وارد هـوا شـده و اگـر فـرد
  سالمی بمدت طولانی در یک محیط سربسته با این فرد قرار گیرد با تنفس این هوا میکـروب سـل را وارد ریـه هـای
  خود می کند . میکروب سل توسط حشرات، خون، ظروف غذا و لیوان آب یا اشیاء دیگر منتقل نمیشود . ممکـن اسـت
  میکروب سل به بدن شما وارد شده باشد و شما از آن مطلع نباشید .

  سل يا توبرکولوز (tb) بيماري عفوني ناشي از ميکروبي به نام ميکوباکتريوم توبرکولوز است که عمدتاً ريه ها را درگير مي کند، ولي گاهي به ساير قسمت هاي بدن نيز حمله و آنها را نيز درگير مي کند که به آن سل خارج ريوي مي گويند. سل به راحتي قابل تشخيص و درمان است، ولي در صورت عدم تشخيص و درمان به موقع مي تواند نتايج مصيبت باري به وجود بياورد.

  اين بيماري مشابه سرماخوردگي از راه هوا منتقل مي شود. فقط افرادي که مبتلا به سل ريوي هستند، قابليت انتقال بيماري به ديگران را دارند. اين افراد از طريق سرفه، عطسه، صحبت، بزاق، خنديدن يا آواز خواندن، ميکروب بيماري را (که تحت عنوان باسيل شناخته مي شود) در هوا پخش مي کنند. زماني که فرد سالم، هواي حاوي ميکروب را استنشاق مي کند، آلوده مي شود، ولي بيمار نمي شود.

  خوشبختانه اين بيماري تنها به واسطه تماس طولاني مدت و نزديک فرد سالم با فرد بيمار منتقل مي شود. مهم ترين عامل خطر انتقال بيماري، خانه هاي کوچک و پرجمعيت و همه مکان هاي پرازدحام است.

  فهم تفاوت ميان آلوده شدن با باسيل سل و بيماري ناشي از آن بسيار مهم است. فرد آلوده (به باسيل سل)، ميکروب بيماري را در بدن دارد، اما سيستم دفاعي بدنش از وي در مقابل گسترش بيماري محافظت مي کند. اين فرد قابليت انتقال بيماري به ديگران را ندارد. در مقابل فرد مبتلا به بيماري سل (فعال)، رنجور، نزار و داراي علائم است و اگر درمان مناسب صورت نگيرد، بيماري را به ديگران انتقال مي دهد و در عرض چند ماه تا چند سال مي ميرد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سل‌ عبارت‌ است‌ از يك‌ عفونت‌ باكتريايي‌ مسري‌ حاد يا مزمن‌ كه‌ به‌طور اوليه‌ ريه‌ها را درگير مي‌كند ولي‌ ممكن‌ است‌ به‌ ساير اعضا گسترش‌ يابد. سل‌ دوران‌ كودكي‌ معمولاً محدود به‌ قسمت‌ مياني‌ ريه‌ها است‌ ولي‌ ممكن‌ است‌ گسترش‌ يافته‌، مننژيت‌ ايجاد كند. سل‌ در بزرگسالان‌ معمولاً كليه‌ و ريه‌ها را درگير مي‌كند. سل‌ زماني‌ تحت‌ كنترل‌ بود ولي‌ عمدتاً به‌ خاطر ايدز، فقر و سوءمصرف‌ الكل‌ و ساير داروها مجدداً ظهور كرده‌ است‌.

  با وجود شناخت داروهای مؤثر بر علیه سل، این بیماری هنوز یکی از بزرگترین معضلات بهداشتی جهان است. از هر سه نفر جمعیت جهان یک نفر به باسیل سل آلوده بوده و در هر ثانیه یک نفر به باسیل سل آلوده می شود.
  بیش از ۸۰% از موارد سل در ۲۲ کشور جهان زندگی می کنند که افغانستان و پاکستان در همسایگی ایران جزء این کشورها هستند. در سال ۲۰۰۴، بیش از ۹/۸ میلیون مورد جدید سل در سراسر جهان گزارش شده است که ۷/۱ میلیون آنها فوت کرده اند.
  در سال ۲۰۰۴ در ایران میزان بروز گزارش شده سل ریوی خلط مثبت ۱/۷ در یکصد هزار نفر جمعیت و نسبت بیماریابی ۵۸% بوده است. این در حالی است که طبق برآوردهای who میزان بروز مورد انتظار در ایران ۱۲ در یکصد هزار نفر است.
  بیماریابی پایین سل اغلب بدلیل تشخیص ندادن موارد بیماری است که چرخه انتقال بیماری را در جامعه حفظ می کند.
  هر بیماری به سل ریوی خلط مثبت درمان نشده در طول عمر خود به طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ نفر را آلوده می کند که از این تعداد نیز ۵- ۱۰% در زمانی از عمر خود به سل فعال مبتلا می شوند. بنابراین تشخیص زودرس بیماری نقش عمده ای در کنترل سل در جامعه دارد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بيماري سل يکي از بيماري‏هاي عفوني واگير است که در بين بيماري‏هاي ميکروبي در تمام دنيا، شايعترين عامل کشنده بالغين (حتي بيشتر از ايدز و مالاريا )است.
  تا کنون يک سوم جمعيت جهان آلوده به ميکروب سل شده‏اند و سالانه ده ميليون نفر مورد جديد سل بروز مي‏کند. بر اين اساس، در حال حاضر بيش از 20 ميليون نفر به سل مبتلا هستند. در هر ثانيه يک نفر به باسيل سل آلوده مي‏شود و در هر 4 ثانيه، يک نفر به بيماري سل مبتلا مي‏گردد در هر 10 ثانيه، يک نفر در اثر ابتلا به سل مي‏ميرد. تمام اين موارد در شرايطي رخ مي‏دهد که تمام مرگ‏هاي ناشي از سل قابل پيشگيري است.
  در حالي که عامل بيماري، داروهاي موثر و قوي ضد سل و اپيدميولوژي بيماري معلوم شده است، سازمان بهداشت آن را يک فوريت جهاني اعلام نموده است، به ويژه آن که با پيدايش بيماري ايدز خطر تبديل سل به يک مرض غير قابل درمان مطرح است.
  عامل بيماري سل که نوعي ميکروب است با سرفه، عطسه و حرف زدن فرد مبتلا به سل ريوي در هوا پخش شده و از راه تنفس به ريه افراد سالم منتقل مي‏شود.
  اگرچه تمام اعضاي بدن مي‏توانند مبتلا به سل شوند، اما شايعترين شکل بيماري سل ريه است. سل خارجي ريوي بر حسب محل ابتلا علائم خاص و راه تشخيص متفاوتي دارد.
  در صورتي که با ازمايش مشخص شود فردي مبتلا به سل است، بلافاصله توسط مراکز بهداشت پيگيري و به طور اورژانسي تحت درمان قرار مي‏گيرد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سل یك عفونت باكتریایی است كه معمولا ریه‌ها را درگیر می‌كند كه در این صورت به آن "سل ریوی" گفته می‌شود. ممكن است سایر نقاط بدن نیز توسط باكتری سل درگیر شوند.از جمله گره‌های لنفاوی،‌ كلیه‌ها، مغز، استخوانها، مفاصل و سایر نقاط بدن كه در این صورت به آن "سل خارج ریوی" گفته می‌شود. هر ساله تعدادی از افراد به این بیماری دچار می‌شوند.

  سل یک بیماری عمدتاً ریوی است که توسط مایکو باکتریوم توبرکلوزیس یا باسیل کُخ (bk) ایجاد میشود

  ميکروبی که باعث بيماری سل می شود، مايکوباکتريوم توبرکلوزيس نام دارد؛ سل اکثرموارد ريه ها را گرفتار می سازد ولی می تواند ساير اعضای ديگر بدن را هم مبتلا کند. ميکروب ممکن است بصورت نهفته و يا بصورت فعال باشد.

  نهفته يعنی ميکروب در بدن فرد وجود دارد ولی باعث بيماری نشده است. اگر شما دارای سل نهفته باشيد، علايم سل را نخواهيد داشت و نمی توانيد بيماری را به فرد ديگری منتقل نماييد ولی درصورتيکه آلوده به hiv باشيد، ويروس، سيستم ايمنی شما را به حدی تضعيف می کند که بدن نمی تواند در مقابل ميکروب مقاومت نمايد بنابر اين ميکروب سل شروع به تکثيرورشد کرده و موجب سل فعال می شود (که بيماری سل نيز ناميده می شود).

  درفرد آلوده به hiv؛ ابتلا ريه ها و يا هر عضو ديگری به سلِ فعال ، يکی از نشانه های ورود به مرحله بيماری ايدز است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سل عفونت مزمنی است که به وسیله باکتری " میکو باکتریوم توبرکلوزیس" و گاهی به وسیله سایر مایکوباکتریوم ها ایجاد می شود. این بیماری اغلب ریه را درگیر می کند ، اما تقریبا هیچ کدام از دستگاههای بدن از شر بیماری " سل " در امان نیستند و سایر اعضای بدن هم ممکن است با این بیماری درگیر شوند.

  بیماری سل به وسیله قطره های ریز موجود در هوا از فردی به فرد دیگر منتقل می شود و اغلب افرادی را که در ارتباط نزدیک با فرد بیمار باشند ، درگیر می کند . بنابراین همه اعضای خانواده فرد بیمار ، در معرض ابتلا به این بیماری هستند. مگر اینکه او به بیمارستان منتقل شود و با آنها زندگی نکند و یا تحت درمان صحیح قرار بگیرد.

  فردی که دچار عفونت فعال سلی است ، اگر سرفه یا عطسه کند و جلوی دهان و بینی خود را نگیرد ، قطره هایی که حاوی مایکو باکتریوم یا میکرب سل هستند ، در هوا پخش می شوند و اگر فرد دیگری که نزدیک فرد مبتلا است ، این قطره ها را استنشاق کند ، باعث ابتلای او خواهد شد. بنابراین افراد مبتلا هنگام عطسه و سرفه باید همیشه برای پوشاندن دهان و بینی خود از دستمال استفاده نمایند و پس از آن ، دستهای خود را با دقت بشویند.

  البته این به آن معنا نیست که فرد مبتلا به سل باید قرنطینه شود . در تماس کوتاه و گذرا امکان انتقال بسیار کم است ، اگر چه غیر ممکن نیست.

  بسیاری از مردم میکروب سل در بدنشان وجود دارد . اما مبتلا به بیماری سل فعال نیستند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بیماری سل چیست؟

  ▪ میکروبی که باعث بیماری سل می شود، مایکوباکتریوم توبرکلوزیس نام دارد؛ سل اکثرموارد ریه ها را گرفتار می سازد ولی می تواند سایر اعضای دیگر بدن را هم مبتلا کند. میکروب ممکن است بصورت نهفته و یا بصورت فعال باشد.

  نهفته یعنی میکروب در بدن فرد وجود دارد ولی باعث بیماری نشده است. اگر شما دارای سل نهفته باشید، علایم سل را نخواهید داشت و نمی توانید بیماری را به فرد دیگری منتقل نمایید ولی درصورتیکه آلوده به HIV باشید، ویروس، سیستم ایمنی شما را به حدی تضعیف می کند که بدن نمی تواند در مقابل میکروب مقاومت نماید بنابر این میکروب سل شروع به تکثیرورشد کرده و موجب سل فعال می شود (که بیماری سل نیز نامیده می شود).

  درفرد آلوده به HIV؛ ابتلا ریه ها و یا هر عضو دیگری به سلِ فعال ، یکی از نشانه های ورود به مرحله بیماری ایدز است

  عامل اكثر موارد بیماری سل، مایكوباكتریوم توبركولوزیس (Mycobacterium Tuberculosis) می باشد كه معمولاً از طریق سرفه بیماران آلوده به سل در هوا منتشر شده و به سایر افراد انتقال می یابد. گرچه بسیاری از افراد در دوره ای از زندگی خود به این میكروب آلوده می شوند اما فقط درصد كمی از آنها، بیماری سل را بروز می دهند.

  وقتی كه باكتری سل از طریق تنفس وارد ریه ها می شود، یك عفونت خفیف اولیه در ریه ها ایجاد می گردد. این عفونت اولیه بستگی به قدرت سیستم ایمنی هر فردی متفاوت می باشد. در بسیاری از افراد سالم، این عفونت پیشرفتی نمی كند. با اینحال، بعضی از باكتریهای سل در ریه ها بصورت نهفته باقی می مانند و این بیماری ممكن است چندین سال بعد، در

  صورتیكه سطح ایمنی فرد پایین بیاید، دوباره فعال شود.

  در بعضی موارد، باكتری ممكن است وارد جریان خون شده و از این طریق به سایر قسمتهای بدن گسترش یابد. به ندرت، این عفونت بجای اینكه از ریه ها شروع شود از قسمت دیگری از بدن آغاز می گردد. برای مثال، در افرادی كه از شیر غیر پاستوریزه ای كه از یك گاو مبتلا به ل گرفته شده است مصرف نمایند، ممكن است سل از دستگاه گوارش شروع گردد.

  بیمارانی كه دچار كاهش سطح ایمنی هستند احتمال زیادی دارد كه به بیماری سل مبتلا شوند. این افراد شامل بیماران مبتلا به ایدز، كسانی كه دچار مرض قند (دیابت) هستند افرادی كه تحت شیمی درمانی قرار دارند، می باشد. معمولاً افراد سالخورده و كودكان به این بیماری حساس تر هستند. در حین مراحل اولیه عفونت به سل، بسیاری از افراد، هیچگونه علائمی ندارند. با اینحال بعضی از افراد ممكن است دارای سرفه بوده و احساس ناخوشی نمایند.

  در صورت پیشرفت این بیماری، معمولاً بعد از ۲ تا ۶ هفته، علایم دیگری ظاهر می شود كه عبارتند از:

  - سرفه پایدار كه ممكن است همراه با خلط سبز رنگ و یا زرد باشد و گاهی اوقات رگه هایی از خون در خلط وجود دارد.

  - ایجاد درد قفسه سینه در هنگام تنفس عمیق

  - تنگی نفس

  - تب

  - كاهش اشتها و كاهش وزن

  - عرق ریزش شبانه

  - احساس خستگی
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  توبركولوزیس (tb) كه به نام بیماری سل نیز معروف می باشد، یك عفونت باكتریایی با رشد آهسته می باشد كه معمولاً از ریه ها شروع شده اما می تواند به قسمتهای مختلفی از بدن گسترش یابد.

  امروزه می توان بیماری سل را با استفاده از داروهای بسیار مؤثری كه كشف شده اند به خوبی درمان نمود، اما در صورتی كه این بیماری را بدون درمان بگذاریم، ممكن است باعث ناخوشی بیمار در طولانی مدت شده و حتی می تواند مرگبار باشد.

  بیماری سل بیشتر از هر عفونت باكتریایی دیگری باعث مرگ در جهان می شود. در كشورهای عقب مانده جهان، این بیماری هنوز شایع می باشد. در كشورهای پیشرفته، تعداد موارد بیماری در طی قرن بیستم بطور قابل ملاحظه ای كاهش یافته است كه این امر به خاطر بهبود وضع سلامت افراد، رژیم غذایی و محل سكونت آنها می باشد. با اینحال از سال ۱۹۸۵ در جهان تعداد مبتلایان به سل شروع به افزایش نموده است. در اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی، در هرسال حدود ۶۰۰۰ مورد بیماری در بریتانیا گزارش شده است. این افزایش بیماری سل تا حدودی با افزایش مسافرتهای افراد به نقاط مختلف جهان و گسترش انواع مقاوم به درمان آنتی بیوتیكی ارتباط دارد. عامل دیگر افزایش بیماری سل، بروز بیماری ایدز در جهان می باشد، كه اینگونه بیماران به علت اینكه سطح ایمنی بدنشان پایین آمده است مستعد ابتلا به بیماری سل نیز می باشند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سل یک بیماری عفونی است که اغلب ریه ها را مورد حمله قرار می دهد اما می تواند هر قسمتی از بدن را درگیر نماید.

  سل از طریق هوا از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. در فرد مبتلا به سل ریوی یا گلو، سرفه، خنده، عطسه، خواندن یا صحبت کردن منجر به پراکندگی میکروب در هوا می گردد. اگر فردی هوای آلوده را استنشاق نماید احتمال ابتلا به سل در وی وجود دارد. این نکته مهم است که تفاوت عفونت سل و بیماری سل را درک نماییم. فردی که آلوده به سل است ، باکتری سل در بدن او وجود دارد ولی سیستم دفاعی بدن از وی در برابر باکتری حفاظت می نماید و او بیمار نمی شود.

  فردی که به بیماری سل مبتلا است ، بیمار است و می تواند بیماری را به دیگر افراد منتقل نماید. فرد بیمار لازم است در کوتاه ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه نماید.

  آلوده شدن به عفونت سل به آسانی صورت نمی گیرد. اغلب لازم است فرد در تماس نزدیک با شخص مبتلا به بیماری سل برای یک مدت طولانی قرار گیرد. سل، اغلب بین اعضای خانواده ، دوستان نزدیک و افرادی که با هم زندگی یا کار می کنند انتشار می یابد. سل اغلب براحتی در فضای کوچک و در یک مدت زمان طولانی انتشار می یابد. هر چند انتقال بیماری در یک هواپیما، اگر چه به صورت نادر گزارش شده است.

  در هر صورت اگر فردی آلوده به باکتری سل باشد به این معنی نیست که حتماً در آینده مبتلا به بیماری سل می شود. بسیاری از افرادی که آلوده هستند به بیماری سل مبتلا نمی شوند زیرا سیستم دفاعی بدن، آنها را محافظت می نماید. بسیاری از بیماری های فعال سل، نشانه فعال شدن عفونت های قدیمی در افرادی با نقص سیستم ایمنی می باشد.

  متخصصین معتقدند حدود ۱۰ میلیون آمریکایی آلوده به باکتری سل می باشند. فقط حدود ۱۰ درصد از این افراد طی دوران زندگی مبتلا به بیماری سل می گردند و ۹۰ درصد دیگر هرگز به بیماری مبتلا نمی شوند.

  سل یک مشکل جهانی پیشرفته محسوب می شود به خصوص در آفریقا که انتشار بیماری از طریق ایدز تسهیل می شود. تخمین زده می شود که از هم اکنون تا سال ۲۰۲۰ میلادی اگر کنترل قطعی نگردد، حدود یک میلیارد نفر دچار عفونت گردند، بیش از ۱۵۰ میلیون نفر به بیماری مبتلا شوند و ۳۶ میلیون نفر در سراسر جهان فوت نمایند.

  در هر سال بیش از ۸/۸ میلیون بیماری تازه و نزدیک به ۲ میلیون مرگ به بیماری سل نسبت داده می شود، ۱۰۰ هزار مورد از ۲ میلیون مرگ در بین اطفال رخ می دهد

  سِل یک بیماری عفونی قابل انتقال می باشد.که توسّط باکتری به نام میکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می شود. نام دیگرمیکوباکتریوم توبرکلوزیس باسیل کخ است زیرا در سال ۱۸۸۲ (میلادی) پرفسور رابرت کخ دانشمند آلمانی آن را یافت. نوعی از این بیماری که به سل گاوی موسوم است ،میان انسان و چهارپایان مشترک است.

  سازمان جهانی بهداشت سل را یک فوریت جهانی اعلام نموده است زیرا با پیدایش و انتشار باسیلهای مقاوم به دارو،مجدداً خطر تبدیل بیماری سل به یک بیماری غیر قابل علاج مطرح است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چگونه میکروب سل در بدن ایجاد بیماری میکند؟
  میکروب سل از طریق تنفس وارد ریه ها شده و ممکن است تعدادی از آنها به قسمت های دیگر بـدن نظیـر کلیـه،
  استخوان، مغز بروند . سلول های دفاعی بدن در این حالت با میکروب سل وارد نبرد شده ولی معمولاً موفق به کـشتن
  تمام آنها نمی شوند . این سلول ها اطراف میکروب های زنده مانده یک دیوار دفاعی ایجاد کرده و آنها را به حالت خفته
  در می آورند .
  در این مرحله فرد دچار عفونت سل شده و در اکثر موارد احـساس بیمـاری و حتـی آلـوده شـدن نمیکنـد .
  میکروب سل در بدن میلیونها نفر در دنیا وجود دارد و آنها احساس بیماری نمی کنند . برخی از این افـراد آلـوده بـه
  دلیل شانس بیشتر ابتلا به بیماری باید با نظر پزشک تحت درمان پیشگیری قرار گیرند .
  در کمتر از %10 موارد این میکروبهای خفته ممکن است از این حالت بیدار شده و دیوار دفاعی اطراف خود را
  شکسته و تکثیر گردند اکثرا این واقعه در چند سال اول بعد از ورود میکروب به بدن رخ می دهد این حالت معمولا
  زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن در مبارزه با عفونتها و یا وجود همزمان بیماریهای دیگر نظیر آلودگی
  با ویروس عامل بیماری ایدز، بیماری قند ( دیابت ) ، بیماری مزمن کلیوی و سرطان بسیار ضعیف و بی دفاع گردد،
  زمانی که این واقعه رخ دهد فرد دچار بیماری سل شده است .


  چگونه سل ایجاد می‌شود؟
  وقتی فرد سالمی هوای آلوده به باكتری را تنفس می‌كند باكتری وارد ریه‌ها می‌شود، در ریه می‌ماند و تكثیر می‌شود. ممكن است باكتری وارد جریان خون شود و به سایر قسمتهای بدن مانند كلیه‌ها، ستون مهره‌ها و مغز برود و تخریب ایجاد كند.


  سل چگونه منتقل می‌شود؟
  هنگامی كه فرد مبتلا به سل ریوی یا سل حنجره‌ی درمان نشده، سرفه یا عطسه می‌کند، بیماری از طریق تنفس هوای آلوده به ترشحات ریز تنفسی كه با چشم قابل دیدن نیستند، منتقل می‌شود. اما در صورتی كه ریه‌ها و حنجره درگیر نباشند سل خارج ریوی معمولا مسری نیست. مواجهه‌ی طولانی مدت با فرد درمان نشده، برای ابتلا به سل ضروری است. افراد مبتلا می‌توانند كسانی را كه هر روز با آنها ارتباط دارند آلوده كنند. احتمال ابتلای اعضای خانواده، دوستان و همكاران زیاد است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت