حدود یک سوم از جمعیت جهان به ویروس سل آلوده می‌شوند اما بخش کوچکی از این تعداد بیمار می‌شوند

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید برای نخستین بار شمار افراد مبتلا به بیماری سل در جهان کاهش یافته است.

آمار تازه این سازمان نشان می‌دهد که میزان مرگ‌ومیر بر اثر ابتلا به سل در جهان به پایین‌ترین حد خود در یک دهه اخیر رسیده و کشورهای چین، برزیل، کنیا و تانزانیا بیشترین پیشرفت در این زمینه را داشته اند.

با وجود این سازمان بهداشت جهانی هشدار داده که کمبود بودجه، این پیشرفت‌ها را - به ویژه در زمینه مبارزه با گونه مقاوم در برابر داروی این بیماری - در معرض تهدید قرار داده است.

بنا بر گزارش سازمان بهداشت جهانی این آمار نشان‌دهنده رسیدن به مرحله ای حساس در مبارزه با این بیماری است که باکتری آن حدود یک سوم از جمعیت جهان را آلوده کرده، هرچند تنها بخش کوچکی از این تعداد بر اثر ابتلا به آن بیمار شده‌اند.

شمار افرادی که بر اثر ابتلا به این بیماری در سرتاسر جهان جان خود را از دست داده‌اند، در سال ۲۰۰۳ به بیشترین حد خود یعنی ۱/۸ میلیون نفر رسید، اما این رقم در سال ۲۰۱۰ به ۱/۴ میلیون کاهش یافت.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید پیشرفت چین در این میان فوق‌العاده بوده و آمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به سل در این کشور از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ حدود ۸۰ درصد کاهش یافته است.

در کنیا و تانزانیا هم در یک دهه اخیر و بعد از یک دوره افزایش بیماری که به فراگیری ویروس hiv مربوط می‌شد، پیشرفت‌ها قابل توجه بوده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گفته است:"این پیشرفت بزرگی محسوب می شود، اما دلیلی برای آسایش خاطر وجود ندارد."

در این بیانیه آمده است: "هنوز هم در سرتاسر جهان میلیون‌ها نفر سالانه به بیماری سل مبتلا می‌شوند و تعداد زیادی جان خود را از دست می‌دهند. درخواست من حمایت جدی و مستمر از اقدامات لازم برای پیشگیری و درمان بیماری سل به ویژه در مناطق محروم و آسیب‌پذیر است."

به گزارش سازمان جهانی بهداشت کلید پیشرفت در مبارزه با سل، تامین مالی و به ویژه تخصیص بودجه‌های داخلی در کشورهایی مانند برزیل است.

با وجود بهبود در وضعیت آمار ابتلا به سل، این سازمان هشدار داده است که با در نظر گرفتن کاهش بودجه سال ۲۰۱۲ تا میزان حدود یک میلیارد دلار هنوز چالش‌های جدی در پیش رو است.

مشکل اساسی دیگر در مبارزه با سل، گونه مقاوم نسبت به داروی این بیماری است. نوعی آزمایش جدید تشخیص این گونه از بیماری سل را آسان کرده، اما آنچه باعث نگرانی شده درصد مبتلایانی است که بعد از تشخیص، به درمان دسترسی پیدا نمی‌کنند.