جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: علل گوش درد( اخبار و گزارشات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض علل گوش درد( اخبار و گزارشات)

  ضایعات گوش خارجی:
  فورنکل -اوتیت خارجی( اگزماتوئید یا گوش شناگران) - impacation سرومن یا جسم خارجی -ترومای گوش- زونا- اتومیکوز-
  تومور های پوستی( خوش خیم و بدخیم)- گرانولوم گوش- اوتیت خارجی بدخیم( دیابت)- فلج بل- میرنژیت تاولی( گرفتار کننده کانال)- اگزوستوز کانال( همراه انسداد)- کلستئاتوم و کراتوز کانال خارجی- پسوریازیس- لوپوس- لوسمی- میکوز فونگوئید- بعد از جراحی- بعد از تشعشع

  ضایعات گوش میانی:
  اوتیت میانی حاد- اوتیت میانی همراه با افیوژن( سروز)- تشدید حاد اوتیت میانی مزمن( با یا بدون سوراخ شدن پرده)- کلستئاتوم-
  پولیپ( بیرون زده از پرده صماخ)- ماستوئیدیت حاد- تومور گلوموس ژوگولار یا سایر تومور ها- previous ventilation tube impacation- اسپاسم عضلات گوش میانی

  اختلالات خارج گوش:
  سینوزیت( منجر به بسته شدن شیپور استاش)- آرتریت مفصل گیجگاهی فکی- التهاب لوزه ها- دندانهای پوسیده- سرطان زبان- بیماریهای غده بنا گوشی( پاروتیت)
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  گوش دردهاي کودکان

  ساختمان گوش از سه قسمت ساخته شده : گوش خارجي ، گوش مياني و گوش داخلي . از اين سه قسمت ، آنچه بيشتر به درد و عفونت مبتلا مي شود گوش مياني است و در اين مقاله هر جا از گوش صبحت شود ، منظور گوش مياني و منظور از گوش درد هم ، عفونت گوش مياني يا Otitis Media است. بيش از ۸۰٪ کودکان در دو سال اول زندگي ، به ويژه در کشورهاي در حال توسعه ، که بيشتر ، آنها را کشورهاي عقب مانده مي نامند به عفونت گوش مياني مبتلا مي شوند و در يک سوم آنها گوش درد دست کم ، دو يا سه بار تکرار مي شود که از بين آنها ۱۰٪ منجر به تجمع مايع غليظ چسب مانندي در گوش مي شود که به آن افيوژن ( Effusion ) مي گويند . گوش درد ، در حقيقت يک نوع عفونت مجاري تنفسي است زيرا گوش با بيني و حلق در ارتباط است و ويروس ها و ميکروب هايي که توليد عفونت گوش مي کنند از اين راه وارد گوش مي شوند .

  عواملي که بچه ها را بيشتر براي عفونت گوش آماده مي کند عبارتند از :

  سن زير سه سال

  عدم استفاده از شيرمادر و خوردن شير با بطري در سنيني که مي توانند به وسيله مادر تغذيه شوند .

  اقامت در مهدکودک

  بازبودن سق دهان يا لب شکري هايي که عضلات کام نرم آنان در زير مخاط باز باشد .

  داشتن نقص ايمني مادرزادي

  داشتن لوزه سوم آدنوئيد . لوزه سوم لازم نيست حتماً خيلي بزرگ باشد گاه لوزه هاي کوچک ، سرشار از ميکروب است

  استنشاق دود سيگار پدر و مادر يا اطرافيان

  اما علت ابتلا بيشتر کودکان بدين قرار است :

  درکودکان ، مجرايي که بيني را به گوش متصل مي سازد و به نام شيپور اوستاش ناميده مي شود افقي و کوتاه است بنابراين داخل شدن ميکروب به داخل گوش راحت تر است ، در حالي که در افراد بزرگسال ، طول بيشتري دارد و تقريباً عمودي است .

  يک نوع ماده مؤثر براي ايمن سازي بدن که گاماگلوبولين نام دارد در سطح خوني کودکان به نسبت بزرگسالان کمتر است و از يک کودک به کودک ديگر نيز متفاوت است .

  در بدن ، براي هر ميکروب ، يک ضد ميکروب که آنتي بادي نام دارد تشکيل مي شود . شايع ترين ميکروب مولد گوش درد بچه ها ، پنوموکوک است که آنتي بادي آن نزد اطفال کمتر از بزرگسالان است .

  استخوان پشت گوش که استخوان ماستوئيد نام دارد در بچه ها کوچک است و اين استخوان در تهويه گوش و مبارزه با ميکروب ها نقش مهمي دارد و از مخاط و عروق خوني غني است .

  اطفالي که گروه خوني ABO دارند بيشتر از ديگر کودکان به گوش درد مبتلا مي شوند همچنين پسرها بيشتر از دخترها دچار اين بيماري مي شوند ( نژآد سفيد بيشتر از نژاد سياه از نظر گوش درد استعداد دارد ) .

  وضع بد اقتصادي خانواده در پيدايش عفونت گوش بي تأثير نيست .

  گوش درد در بهار و زمستان بيشتر است .

  عفونت هاي گوش را به سه دسته تقسيم مي کنند که عارضه اغلب آنها اختلالات شنوايي و گفتاري است .

  نوع حاد ، که اغلب چند روز طول مي کشند ، پس از مدتي تکرار مي شود . اختلالات شنوايي در اينها زودگذر و در حدود ۱۵ تا ۳۰ روز است . عارضه در يکي از دو گوش و يک طرفه بوده و عارضه گفتاري به جاي نمي ماند .

  نوع دوم که گاه مزمن شده و در گوش مياني مايعي به نام سروزيته ترشح مي شود . عفونت ، اغلب دوطرفه است و اگر طولاني شود سنگيني گوش و اشکالات گفتاري پديدار مي شود .

  نوع سوم يا مزمن ، که آن هم دوطرفه است و در گوش مايع چسبناکي به نام چسب يا GLUE پيدا مي شود يا در بعضي مواقع پرده گوش پاره و سوراخي در آن پديدار مي شود که اغلب باقي مي ماند اين دسته از بيماران ، اگر درمان نشوند اختلال شنوايي و گفتاري در آنها طولاني خواهد بود مثلاً کودک صداي راديو و تلويزيون را بيش از اندازه بلند مي کند و به سئوالات جواب نمي دهد ، که تصور مي رود حواسش پرت است و يا به چيز ديگري فکر ميکند . کلمات را ناجور و نامفهوم ادا مي کند . يادگيري وي براي کلمات و در سنيني بالاتر براي درس ها ، والدين را راضي نمي سازد .

  هر سه نوع گوش درد در سه سال اول زندگي که سالهاي زبان بازکردن و فراگيري است شايع تر است . درد به جز در نوع حاد ، در آن دو دسته ديگر چندان آزاردهنده نيست و به همين دليل ، پدر و مادر متوجه نمي شوند و او را به پزشک نمي رسانند .

  در هر يک از انواع فوق ، گوش تحت تأثير دو عامل قرار دارد ، عفونت و عيب ايمني بدن .

  شايد بد نباشد گوش را به ساندويچي تشبيه کنيم که يک طرف آن عفونت و طرف دوم آن ، عيب ايمني است . عفونت معمولاً ناشي از ميکروب است که از طريق بيني و حلق به گوش راه مي يابد . در ۵۰٪ موارد ميکروب و ويروس با هم هستند . اگر ترشح داخل گوش را کشيده و آزمايش کنيم ، نوع ميکروب مشخص مي شود و اگر ميکروبي نباشد ، عارضه ويروسي است . در نوع ميکروبي ، آنتي بيوتيک به خوبي اثر مي کند و حتماً بايد سه هفته آن را ادامه داد . در نوع مخلوط و ويروسي ، تقويت بنيه ايمني هم در نظر گرفته مي شود که يک راه آن استفاده از واکسن است .

  آبريزش بيني يا وجود خلط با ترشح در ته گلوي کودک ، زنگ خطري براي پيدايش گوش درد است . بچه هاي لوزه سومي بيشتر اين حالت را دارند . همچنين آن دسته از کودکان که به حساسيت يا آلرژي مبتلا هستند . بيشتر دچار اين حالت مي شوند . بعضي اطفال ، مستعد آلرژي و داراي نقص ايمني هستند و ممکن است ظرف يک سال تا بيست مورد عود عفونت گوش داشته باشند .  درمان

  استفاده از آنتي بيوتيک ها در انواع عفونت هاي ميکروبي ، به ويژه در موادر حاد و تخليه گوش مياني ، از طريق باز کردن پرده صماخ در موارد طولاني تر مفيد است .

  گاه ضروري به نظر مي رسد که پس از بازکردن پرده گوش ( که هيچ گونه ضرري ندارد ، از وسايلي استفاده کرد که مانع جوش خوردن سريع آن شود . اين وسايل ، لوله هاي استريل ريزي هستند که به قرقره شباهت داشته و به آنها لوله تهويه Ventilation tube يا گرومت مي گويند و پزشک ، آنها را در محل سوراخ پرده گوش کار مي گذارد . لوله ها ترشح گوش را خارج و هوا را وارد مي کند . گرومت ها پس از ۴ تا ۸ ماه ، وقتي که گوش مياني به خوبي تهويه شد ، خود به خود از گوش بيرون مي افتند و پارگي پرده ، چند روز بعد جوش ميخورد . از بين بردن کانون هاي عفونت حلق و بيني و مجاري فوقاني تنفس ، به ويژه لوزه سوم ، مفيد است .

  همان طور که گفته شد بعضي لوزه سوم هاي کوچک هم پر از ميکروب هستند و بايد عمل جراحي بر روي آنها صورت گيرد .

  اگر متخصص گوش و حلق و بيني براي برداشن لوزه سوم نظر دهد ، نبايد به دليل کوچک بودن ، به تشخيص وي شک نمود . از بين بردن زمينه آلرژي و درمان هاي مربوطه ( اگر حساسيت در کار باشد ) لازم است . تقويت بنيه ايمني کودک از راه واکسيناسيون ، مفيد است . ديده شده در کودکاني که از نظر عفونت هاي ويروسي مثل آنفلوانزا و عفونت هاي ميکروبي ، واکسينه شده اند گوش درد ، کمتر بوده است . واکسن ضدپنوموکوک که در داروخانه هاي ايراني هم موجود است ، براي جلوگيري از گوش دردها مؤثر است . همچنين واکسن هاي ضدآنفلوانزا از شش ماهگي تا سنين دبستاني قابل استفاده هستند و در شروع فصل سرما ، تزريق مي شوند . مقدار تزريق در کمتر از دو ساله ها ، نصف آمپول و پس از آن ، يک آمپول کامل است .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  گوش درد را جدی بگیرید
  "بيماري هايي نظير بي خوابي , كم خوابي , سردرد , عصبانيت , سر گيجه , كم هوشي , بي هوشي , خروج مايع از گوش و......ممكن است ريشه در گوش انسان داشته باشد كه عوامل متعددي مانند سرما آن را تشديد مي كند .

  لذا پزشكان تاكيد مي كنند كه از هر دارويي براي درمان وتسكين گوش درد بدون تجويز پزشك استفاده نگردد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت