جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: جرم گوش(مقالات)

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض جرم گوش(مقالات)

  جرم گوش چيست ؟

  جرمي كه رنگ آن زرد كهربايي است و در گوش يافت مي شود توسط غدد خاصي در مجاورت گوش خارجي توليد مي گردد .

  اين جرم آب ، گرد و غبار و آلودگي را از پرده صماخ دور نگه مي دارد . جرم گوش معمولا كمي انباشته مي شود و سپس خشك مي گردد و از گوش بيرون مي افتد و با خود گرد و غبار و مواد زائد محبوس شده را حمل مي كند .

  گاهي جرم گوش آن قدر انباشته مي شود كه مجراي گوش را مسدود مي كند و باعث اختلال شنوايي و احتمالا وز وز گوش مي شود .

  برخلاف انتظار شما اين عارضه مي تواند در اثر فرو كردن اجسام به داخل گوش براي پاك كردن جرم آن پديد آيد . شما نبايد وسايلي كه نوك آن پنبه دارد ، سنجاق يا دستمال تابيده شده را در گوش خود فرو كنيد . اين اجسام درست مانند يك سنبه جرم گوش را به قسمتهاي عميقتر وارد مي كنند . پزشك مي تواند گوش شما را پاك كند . با اين حال شما ممكن است مايل باشيد از داروهاي نرم كننده جرم گوش بدون نسخه مثل دبروكس ( Debrox) كه محتوي پراكسيد كارباميد است استفاده كنيد در حال حاضر اين فراورده بي خطرترين و موثرترين دارو براي نرم كردن جرم گوش است .

  اين قطره دو بار در روز و به مدت دو تا سه روز در گوش چكانده مي شود . بعد از چند دقيقه گوش خود را به آرامي با آب گرم و با استفاده از دوش يا سرنگ با مخزن لاستيكي محتوي قطره فوق بشوييد . از فراورده هايي كه در گوش كف مي كنند استفاده نكنيد زيرا توليد فشار كرده و پرده صماخ را سوراخ مي كنند .

  اگر مي دانيد كه پرده صماخ گوشتان سوراخ است از هيچ دارويي استفاده نكنيد زيرا ممكن است باعث عفونت گوش مياني شود . اگر از سوراخ بودن پرده صماخ گوشتان مطمئن نيستيد با پزشك مشورت كنيد . هيچ فراورده اي در كودكان زير 12 سال بدون توصيه پزشك نبايد مصرف شود .

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  رهنمودهایی برای تخلیه بی خطر موم گوش

  بسیاری از افراد عادت به تخلیه موم گوش خود دارند، این در حالی است که که این ماده نیز به نوبه خود به سلامت بدن کمک می کند و تخلیه غیراصولی آن درد، خارش،شنیدن صدای زنگ در گوش و حتی کاهش شنوایی را در پی دارد.

  موم گوش بوسیله مخلوطی از ترشحات غددی که در سراسر مجرای گوش قرار دارد، به اضافه مقداری سلول پوستی ورقه شده و تعدادی مو شکل می گیرد. خود این ماده به عنوان عاملی موثر جهت شستشوی گوش عمل می کند و به‌علاوه محافظ بخش های حساس مجرای گوش است و به نوعی مجرا را روان و چرب می کند.

  به طور نرمال مقدار بیش از اندازه این ماده به طور خودکار و بدون دخالت فرد ، به کمک حرکات آرواره ای به سمت جلو حرکت کرده و از مجرا خارج می شود و این زمانی است که می توان این خرده های بیرون زده را به طور کامل تخلیه کرد. اما به شدت توصیه می شود که خود فرد به جستجوی این مواد زاید اقدام نکند و فقط آن مقداری که به طور خود به خود بیرون زده را پاک کند.

  البته باید گفت که اگر چه این ماده برای سلامت گوش خوب است ولی مقدار زیاد آن می تواند دردسر ساز باشد. تقریبا 12 میلیون نفر از مردم امریکا جهت مداوای مشکلات مربوط به موم گوش مورد درمان قرار می گیرند. سالانه نزدیک به 8 میلیون نفر از این افراد جهت تخلیه موم گوش توسط مراقبین بهداشت مراجعه می کنند. توسعه رهنمودهای بالینی برای پزشکان به منظور تشخیص آسیب های ناشی از این عضو و همچنین موم گوش لازم است. مجموعه ای از این رهنمودها توسط متخصصان گوش، خانواده پزشکان، طب داخلی، پرستاران، جراحان و پزشکان اطفال و پیری بیان شده است، که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

  پزشکان باید تنها جهت مداوای علائم ناشی از موم گوش و به منظور آزمایش این ماده اقدام به تخلیه کنند. از جمله علائم ناشی از مقدار بیش از اندازه موم گوش عبارتند از : درد، خارش،شنیدن صدای زنگ در گوش وکاهش شنوایی.

  اما چگونه می توان مقدار اضافی این ماده را تخلیه کرد؟ تنها راه ممکن شستشوی گوش با آب است تا به این ترتیب موم اضافی تخلیه شود.

  همچنین توصیه می شود که پزشکان از بیمار خود راجع به سابقه یا پیشینه موم گوش خود سوال کنند.

  افرادی که از وسایل کمکی برای شنیدن استفاده می کنند باید به طور مرتب برای معاینه گوش و افزایش تدریجی موم گوش مراجعه کنند. این امر به حفظ عملکرد صحیح وسیله کمکی برای شنوایی کمک می کند.

  شدیدا توصیه می شود که فرد شخصا به کمک گوش پاک کن یا هر وسیله دیگر اقدام به زدودن موم اضافی نکند.

  افرادی که مستعد گرفتگی ناشی از موم گوش هستند باید هر 6 تا 12 ماه یکبار برای شستشو مراجعه کنند.

  عوارض ناشی از گرفتگی موم گوش می تواند دردناک و پیشرونده باشد و باعث عفونت و از دست دادن شنوایی شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بسته‌ شدن‌ مجراي‌ گوش‌ توسط‌ موم‌ گوش‌

  Darwax blockage


  شرح بيماري
  بسته‌ شدن‌ مجراي‌ گوش‌ توسط‌ موم‌ گوش‌ عبارت‌ است‌ از توليد بيش‌ از اندازه‌ موم‌ گوش‌ (سرومن‌)، كه‌ باعث‌ بسته‌ شدن‌ مجراي‌ خارجي‌ گوش‌ شود. موم‌ گوش‌ توسط‌ غده‌هاي‌ موجود در مجراي‌ گوش‌ توليد مي‌شود و نقش‌ محافظت‌ از مجراي‌ خارجي‌ گوش‌ را بر عهده‌ دارد. مجراي‌ خارج‌ گوش‌ از پرده‌ گوش‌ به‌ محيط‌ بيرون‌ از گوش‌ كشيده‌ شده‌ است‌. ميزان‌ توليد موم‌ در افراد مختلف‌ متفاوت‌ است‌. در بعضي‌ از افراد، موم‌ آنقدر كم‌ توليد مي‌شود كه‌ هيچگاه‌ به‌ طور محسوس‌ در گوش‌ جمع‌ نمي‌شود. اما در بعضي‌ از افراد، توليد موم‌ آنقدر زياد است‌ كه‌ هر چند ماه‌ مجراي‌ گوش‌ را كاملاً مسدود مي‌كند.
  علايم‌ شايع‌
  كاهش‌ شنوايي‌
  گوش‌ درد
  احساس‌ گرفتگي‌ و بسته‌ شدن‌ گوش‌
  وزوز گوش‌
  علل‌
  توليد بيش‌ از اندازه‌ موم‌ توسط‌ غده‌هاي‌ موجود در مجراي‌ خارجي‌ گوش‌
  عوامل تشديد كننده بيماري
  قرار گرفتن‌ در معرض‌ گرد و غبار يا خرابه‌
  سابقه‌ خانوادگي‌ توليد زياد موم‌ گوش‌
  آب‌ رفتن‌ به‌ داخل‌ گوش‌، كه‌ مي‌تواند باعث‌ تورم‌ موم‌ گوش‌ شود.
  استفاده‌ از گوش‌ پاك‌كن‌ براي‌ تميز كردن‌ مجراي‌ خارجي‌ گوش‌
  پيشگيري‌
  از بودن‌ در جاهايي‌ كه‌ گرد و غبار هوا زياد است‌ يا خرابه‌ها خودداري‌ كنيد. بودن‌ در اين‌ نوع‌ مكان‌ها باعث‌ توليد بيش‌ از اندازه‌ موم‌ گوش‌ مي‌شود. اگر مجبور هستيد در مكان‌هاي‌ پر گرد و غبار حضور داشته‌ باشيد، از گوش‌ پنبه‌ استفاده‌ كنيد.
  ريختن‌ ماهانه‌ 2-1 قطره‌ گليسيرين‌ در گوش‌ ممكن‌ است‌ موم‌ را نرم‌ كرده‌، از بروز مجدد انسداد جلوگيري‌ كند.
  عواقب‌ مورد انتظار
  موم‌ گوش‌ را مي‌توان‌ درآورد، اما در بعضي‌ از موارد نياز به‌ صبر وجود دارد.
  عوارض‌ احتمالي‌
  عفونت‌ گوش‌
  آسيب‌ به‌ پرده‌ گوش‌
  درمان‌
  اصول‌ كلي‌
  براي‌ درآوردن‌ موم‌ درمنزل‌:
  قطره‌ گوش‌ مخصوص‌ نرم‌ كردن‌ موم‌ تهيه‌ كنيد.
  طور دراز بكشيد كه‌ گوش‌ بسته‌ شده‌ به‌ سمت‌ سقف‌ باشد.
  بالاي‌ گوش‌ را با ملايمت‌ به‌ بالا و عقب‌ بكشيد.
  قطره‌ را طبق‌ راهنما در گوش‌ بريزيد.
  بگذاريد قطره‌ها 20 دقيقه‌ در گوش‌ باقي‌ بمانند. حتي‌المقدور در حالت‌ درازكش‌ بمانيد. در آخر مقداري‌ پنبه‌ در گوش‌ خود بگذاريد.
  بنشينيد و مقداري‌ به‌ سمت‌ گوش‌ بسته‌ شده‌ خم‌ شويد.
  از سرنگ‌ براي‌ وارد كردن‌ آب‌ گرم‌، با محلول‌ آب‌ گرم‌ و آب‌ اكسيژنه‌ به‌ نسبت‌ يك‌ به‌ يك‌، به‌ درون‌ گوش‌ استفاده‌ كنيد. اين‌ كار بايد با ملايمت‌ انجام‌ شود.
  شستشوي‌ گوش‌ را تا زماني‌ كه‌ احساس‌ كنيد گوش‌ پاك‌ شده‌ است‌ ادامه‌ دهيد. اگر گوش‌ پاك‌ نشد، به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ كنيد تا موم‌ را با گيره‌، فورسپس‌، يا با مكش‌ درآورد.
  تلاش‌ نكنيد موم‌ را با يك‌ تكه‌ چوب‌ يا گوش‌ پاك‌كن‌ درآوريد. با اين‌ كار ممكن‌ است‌ پرده‌ گوش‌ پاره‌ شود يا مجراي‌ گوش‌ عفونت‌ كند. توجه‌ داشته‌ باشيد كه‌ اگر پرده‌ گوش‌ پاره‌ شده‌ است‌، هيچ‌ تلاشي‌ براي‌ درآوردن‌ موم‌ نكنيد و به‌ پزشك‌ مراجعه‌ كنيد.
  داروها
  براي‌ درد خفيف‌ مي‌توان‌ از استامينوفن‌ استفاده‌ كرد.
  فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري
  محدوديتي‌ براي‌ آن‌ وجود ندارد.
  رژيم‌ غذايي‌
  رژيم‌ غذايي‌ خاصي‌ توصيه‌ نمي‌شود.
  درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟
  اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌ تان علايم‌ بسته‌ شدن‌ مجراي‌ گوش‌ توسط‌ موم‌ گوش‌ را داريد به‌ طوري‌ كه‌ علي‌رغم‌ اجراي‌ روش‌ مشروح‌ در قسمت‌ درمان‌، باز نشود.
  اگر بسته‌ شدن‌ گوش‌ در يك‌ كودك‌ زير 14 سال‌ رخ‌ دهد.
  اگر همراه‌ بسته‌ شدن‌ گوش‌ تب‌ و گوش‌ درد وجود داشته‌ باشد. در اين‌ حالت‌، گوش‌ را شستشو ندهيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت