چند درمان خانگي موثر براي تسكين سوختگي

اگرچه براي درمان سوختگي‌هاي جدي و وسيع مراجعه هرچه سريعتر به مراكز درماني ضروري است اما در مورد سوختگي‌هاي خفيف‌تر مثل آفتاب سوختگي مي‌توان از برخي روش‌هاي خانگي موثر براي كاهش درد استفاده كرد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين روش‌هاي خانگي اقداماتي ساده با استفاده از موادي هستند كه در بيشتر آشپزخانه‌هاي ما يافت مي‌شوند اما هميشه به ياد داشته باشيد كه اين روشها هرگز جايگزين درمانهاي تجويزي از سوي متخصصان نمي‌شوند و بنابراين در صورت نياز حتما بايد به موقع به پزشك مراجعه كرد.

سايت اينترنتي «وان ووند» در اين مقاله فهرست اين درمانهاي خانگي را منتشركرده كه به قرار زير است:

1-‌ استفاده از برگ‌هاي گياه بارهنگ؛ برگ‌هاي اين گياه خاصيت ضدالتهابي و ضدميكروبي دارند و روشي بسيار متداول براي تسكين سوختگي‌ها هستند. براي استفاده از اين برگ‌ها آنها را به اندازه مناسب خرد كرده و روي محل سوختگي قرار دهند. مواد اصلي كه در برگ بارهنگ موجب تسكين سوختگي مي‌شوند شامل «تانينس»، «موسيلاژ» و «ايريدوئيد گليكوزيدها » هستند.

2-‌ آب سرد؛ اولين اقدام موثر و مهم براي درمان سوختگي‌هاي درجه اول و دوم خنك كردن ناحيه سوختگي زير شير آب سرد است. محل سوختگي را 10 تا 15 دقيقه زير آب سرد نگه داريد تا درد آن كاهش پيدا كند. اگر امكان اين كار را نداريد، محل سوختگي را مستقيما داخل آب سرد وارد كنيد يا از كمپرس آب سرد استفاده كنيد. اما هرگز يخ را مستقيما روي محل سوختگي نگذاريد. آب سرد باعث مي‌شود گرما از پوست منتقل شده و تورم در محل جراحت كاهش پيدا كند.

3- سركه؛ محل سوختگي را به سركه رقيق آغشته كنيد. اين مايع بعنوان يك ماده ضدعفوني كننده عمل مي‌كند و مانع از بروز هرگونه عفونت در محل سوختگي مي‌شود اما حتما پيش از مصرف مقداري سركه را با همان مقدار اب رقيق كنيد. سپس با استفاده از دستمال تميز محل سوختگي را با همين محلول بپوشانيد. اگر پس از مدتي دوباره درد بيشتري احساس شد، دستمال آغشته به محلول سركه را با يك دستمال تازه ديگر تعويض كنيد.

4- عسل؛ اگر به سركه دسترسي نداشتيد مقداري عسل روي محل سوختگي بگذاريد. اين روش به ترميم و شفاي بافت سوخته كمك كرده و درد را كاهش مي‌دهد. در صورت تمايل مي‌توانيد از يك دستمال يا بانداژ آغشته به عسل براي پوشاندن محل سوختگي استفاده كنيد.

5- چاي كيسه‌اي؛ اين روش در دسترس‌ترين گزينه براي تسكين سوختگي است كه در هر آشپزخانه كوچكي يافت مي‌شود. چاي كيسه‌اي حرارت را از محل سوختگي دور مي‌كند. چاي سبز و سياه هر دو خاصيت ضد اكسيديته و خنك‌كنندگي دارند. براي اين منظور كافي است چاي كيسه‌اي را داخل كاسه آب سرد خيس كرده و آن را مستقيما روي محل سوختگي قرار دهيد. اين اقدام هر درد را تسكين مي‌دهد و هم از بروز عفونت جلوگيري مي‌كند. روش ديگر جوشاندن 3 تا 4 عدد چاي كيسه‌اي در 4 فنجان آب جوش و سپس افزودن دو فنجان برگ نعناي تازه به اين محلول است. پس از آن محلول را كاملا خنك كنيد و سپس يك پنبه آغشته به اين محلول را روي سوختگي بماليد.

6- روغن اسطوخودوس؛ اين روغن براي بهبود سوختگي‌هاي خفيف موثر است. روغن اسطوخودوس هم درد ناشي از سوختگي را كاهش مي‌دهد و از لايه‌هاي زيرين پوست آسيب ديده در برابر عفونت جلوگيري مي‌كند.