جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع

موضوع: انحراف شست پا (hallux valgus)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض انحراف شست پا (hallux valgus)

  زن 52 ساله‌اي به دليل نگراني در مورد تغيير شکل پاهايش مراجعه کرده است. او اظهار مي‌کند که در چند ماه گذشته کفش‌هايش موجب ناراحتي او شده و پيدا کردن کفش مناسب برايش بسيار سخت گرديده است. در معاينه متوجه مي‌شويد که او دچار هالوکس ‌والگوس دوطرفه است.

  چه مواردي را بايد مدنظر قرار داد


  هالوکس والگوس که به نام بونيون هم ناميده مي‌شود، به انحراف خارجي اولين انگشت در مفصل متاتارسوفالنژيال اطلاق مي‌شود (شکل). اين حالت عمدتا با درد قسمت مياني پا همراه است که مخصوصا وقتي بيمار کفش مي‌پوشد بيشتر قابل توجه است.


  هالوکس‌والگوس مي‌تواند علتي خارجي يا داخلي داشته باشد. نوع کفش و پوشش پا عامل اصلي خارجي براي هالوکس‌والگوس است (نظير کفشي که پاشنه‌هاي باريک و بلند دارد).


  دلايل داخلي شامل سابقه خانوادگي (سابقه خانوادگي اين مشکل تا حدود 83 گزارش شده است)، همراه با کف پاي صاف، و کنراکچر تاندون آشيل.


  تشخيص افتراقي شامل هالوکس ريجيديتوس (آرتريت مفاصل)، سيزاموئيديت، شکستگي، نقرس، بيماري‌هاي روماتولوژيک، دردهاي نورولوژيک (معمولا ديابت) و عفونت است.

  چه بايد کرد؟


  از معاينه بيمار در حال ايستاده بپرهيزيد چرا که ايستادن اين بدشکلي را تشديد مي‌کند.


  قوس پا را به دقت مشاهده کنيد، به دنبال کف پاي صاف باشيد، از بيمار بخواهيد بايستد و به اطراف بچرخد و (در صورتي که درد اجازه مي‌دهد) روي نوک انگشت بايستد.


  هالوکس‌والگوس را از هالوکس ريجيدوس افتراق دهيد چرا که اين مشکلات به نحو متفاوتي درمان مي‌شود. در هالوکس ريجيدوس بيمار درد دارد و سفتي عمدتا در اولين مفصل متاتارسوفالنژيال بوده و بدون دورسي فلکش است.


  به شدت (درجه انحراف به خارج بند پروگزيمال از متاتارس اول توجه کنيد: طبيعي: کمتراز 15 درجه؛ خفيف: کمتر از 20 درجه؛ متوسط:40ـ 20 درجه؛ شديد: بيش از 40 درجه).


  ساير اشکال مهم شامل درگيري انگشت دوم (که ممکن است در معرض خطر دررفتگي باشد)، کيفيت پوست (کالوس نشان دهنده فشار بيش از حد روي يک نقطه است، ترک خوردگي پوست پيش‌بيني‌کننده زخم‌هاي قبلي پا است)، و ضربان‌ها و حساسيت‌ها است. سفتي مفصل متاتارسوفالنژيال مطرح کننده آرتريت است. به هالوکس ريجيدوس توجه کنيد، چرا که درمان آن متفاوت است.


  درمان محافظه‌کارانه و با اهميت شامل تعديل نوع کفش، استفاده از کفش پهن با يک کفي نرم و پاشنه کوتاه است. وسايل بدون نياز به نسخه شامل پدهاي مخصوص پنيه‌پا ممکن است علايم بيمار را بهبود بخشد. اگر اين درمان‌ها مفيد نبود، بيمار بايد براي ساخت اسپيلينت متناسب با نياز او به متخصص ارتوپدي ارجاع داده شود. اين امر خصوصا در بيماران با دفرميتي که از انجام عمل جراحي اکراه دارند. برخي مطالعات نشان داده‌اند که ارتوزها اساسا درد پاي مرتبط با هالوکس‌والگوس را بهبود مي‌بخشيد. هالوکس‌والگوس معمولا به آهستگي پيشرفت مي‌کند، بنابراين در صورت شکست درمان نگهدارنده ابتدايي، خطر کم بيمار را تهديد مي‌کند همچنانکه مشخص شده است پيامد‌ نهايي آن هم خطري ندارد.


  اگر علي‌رغم درمان نگهدارنده شکايات بيمار کماکان باقي بماند يا اگر دفرميتي پيشرفت کرد، انجام جراحي بايد مدنظر قرار گيرد (جدول). خطرات جراحي هالوکس‌والگوس شامل هالوکس‌واروس (اصلاح بيش‌از حد)، عود و بدترشدن عملکرد است.


  هيچ يک از بيماران به سطح فعاليت قبلي خود برنمي‌گردند، و تا يک‌سوم آنها بعد از عمل قادر به پوشيدن کفش مورد علاقه‌شان نخواهند بود.


  جراحي معمولا يک روز به طول مي‌انجامد. بيماران بايد تا دو هفته از عصاي زير بغل استفاده نموده بتوانند و سپس به تدريج تحمل وزنشان را افزايش داده و در حدود 6 هفتگي به وضعيت طبيعي برسند.


  دلايل ارجاع براي مراقبت‌هاي ثانويه
  ارجاع فوري

  سابقه ديابت يا بيماري هاي نورولوژيکي
  ترک‌خوردگي پوست
  ارجاع روتين

  نارسايي درمان نگهدارنده
  درد شديد
  بدترشدن بد شکلي
  درگيري انگشت دوم

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  استفاده از کفش تنگ و نوک باريک احتمال بروز انحراف شست پا را افزايش مي‌‏دهد

  کارشناسان معتقدند؛ استفاده از کفش‌هاي تنگ و نوک باريک احتمال بروز انحراف ‏شست پا (هالوکس والگوس) را افزايش مي‌دهد.‏

  دکتر « پيمان ميرشاه ولد » متخصص ارتوپدي و جراح در گفت وگو با ايسنا گفت: هالوکس ‏والگوس عبارت است از انحراف شست پا به سمت خارج به صورتي که شست پا به ‏انگشت کناري خود فشار آورده و مي‌تواند در زير آن قرار گيرد.

  دکتر ميرشاه ولد با اشاره به اين که اين بيماري به دو دليل از نظر ظاهري و يا به علت آرتروزي که بروز مي‌کند، مي‌تواند براي بيمار مشکل ‏ساز باشد؛ افزود: علل ‏بروز هالوکس والگوس به درستي مشخص نشده است اما مي‌توان عامل ارث و محيط ‏را در بروز آن موثر دانست. همچنين پوشيدن کفش تنگ و نوک باريک مي‌تواند ‏در بروز اين بيماري موثر باشد.

  دکتر ميرشاه ولد ادامه داد: علت بروز آرتروز در اين بيماري، انحراف محور حرکتي ‏شست است که موجب فشار نامتقارن به سمت غضروفي مفصل مي‌باشد.

  وي در خصوص علايم هالوکس والگوس افزود: انحراف ظاهري خود شست به ‏سمت خارج، برجستگي کناري شست به سمت داخل، پهن شدن سرپا و جلوي پا، ‏دردناک بودن مفصل شست پا و انگشت کناري هنگام راه رفتن همچنين قرمزي ‏مفصل شست پا و ناحيه برجستگي آن از علايم اين بيماري به شمار مي رود.

  اين متخصص ارتوپدي درباره درمان اين بيماري افزود: در موارد خفيف مي‌توان از شست‎ ‎بندهاي مخصوص هالوکس والگوس استفاده كرد که استفاده اين وسيله به خصوص ‏در کودکان و نوجوانان بسيار مفيد است. در موارد شديد اصلاح هالوکس والگوس با کمک جراحي صورت مي‌پذيرد براي ‏بررسي شدت هالوکس والگوس لازم است عکس راديوگرافي از پا در وضعيت ‏ايستاده گرفته شود تا زواياي شست پا تعيين شود.

  وي افزود: در مواردي که اين زوايا از شدت بيشتري برخوردار باشد، عمل سنگين‌‏تري در بر خواهد داشت، به همين دليل بعد از جراحي در بعضي موارد گچ گرفته مي‌‏شود و گاهي بدون گچ بانداژ مي‌شود.‏
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  از چه اعمال جراحی برای درمان انحراف شست پا یا هالوکس والگوس استفاده میشوند.

  "دکتر مهرداد منصوری"


  عوارض جراحی انحراف شست پا یا هالوکس والگوس
  چه اقداماتی باید بعد از جراحی هالوکس والگوس انجام شود
  در موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید
  هدف اعمال جراحی که در درمان انحراف شست پا یا هالوکس والگوس بکار برده میشوند از بین بردن درد و تصحیح تغییر شکلی است که در پنجه پا بوجود آمده است. این اعمال جراحی عبارتند از :

  • ترمیم تاندون ها و لیگامان های اطراف شست پا : در این بیماری در بسیاری اوقات بافت های نرم اطراف مفصل شست در یک طرف مفصل شل و در یک طرف دیگر سفت هستند و همین امر موجب انحراف شست پا میشود. با این جراحی سعی میشود بافت های شل، سفت شوند و بافت های سفت و غیر قابل انعطاف شل شوند.

  • آرترودز Arthrodesis : در این روش غضروف مفصل متاتارسوفالانژیال یعنی مفصل بین شست پا و کف پا کاملاً برداشته شده و این مفصل خشک میشود. از این نوع عمل جراحی معمولاً در بیمارانی که سائیدگی شدیدی در این مفصل دارند یا اعمال جراحی قبلی که برای تصحیح انجام شده موفق نبوده است استفاده میشود.

  • بونیونکتومی Bunionectomy : در این نوع جراحی برجستگی استخوانی کنار مفصل شست برداشته میشود. از آن در مواقعی استفاده میشود که شست انحراف زیادی نداشته و مشکل بیمار بیشتر برجسته بودن استخوان است.

  • رزکشن آرتروپلاستی Resection Arthroplasty : در این جراحی استخوان دو طرف مفصل متاتارسوفالانژیال شست برداشته میشود. در افراد مسن یا افراد با سائیدگی شدید مفصل شست یا کسانی که جراحی های قبلی در درمان بیماری موفق نبوده اند استفاده میشود.

  • استئوتومی Osteotomy : در این جراحی استخوان های اطراف مفصل شست شکسته شده و سپس در وضعیت مناسب دوباره در کنار یکدیگر قرار داده میشوند.

  اکثر اعمال جراحی برای انحراف شست پا بصورت سرپایی انجام میشوند به این معنی که بیمار چند ساعت قبل از جراحی در بیمارستان بستری شده و سپس به اطاق عمل میرود. در آنجا معمولاً جراحی بدون استفاده از بیهوشی عمومی انجام میشود. پزشک با تزریق داروهای بیحسی در ناحیه مچ پای شما، پا را بیحس کرده و جراحی را انجام میدهد. در حین جراحی شما هوشیار هستید. جراحی حدود یک ساعت طول میکشد و بعد از آن شما به اطاق ریکاوری رفته و بعد از چند ساعت از بیمارستان مرخص میشوید.

  عوارض جراحی انحراف شست پا یا هالوکس والگوس
  عوارض بعد از جراحی این بیماری در کمتر از ده درصد موارد بوجود میاید. این عوارض عبارتند از عفونت، عود انحراف شست، آسیب به اعصاب پا و بهبود نیافتن درد. اگر بعد از جراحی عارضه ای پیش بیاید نیاز به درمان دارد.

  چه اقداماتی باید بعد از جراحی هالوکس والگوس انجام شود
  موفقیت در درمان این عارضه تا حدود زیادی وابسته به این است که شما تا چه حد دستورات پزشک را رعایت میکنید. پس همکاری بین پزشک و بیمار اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.

  • در حین ترخیص از بیمارستان پای شما با باند پانسمان شده است. ممکن است پای شما را گچ گرفته باشند یا پای شما را در کفش طبی خاصی گذاشته باشند. معمولاً بخیه ها بعد از دو هفته خارج میشوند ولی پای شما باید تا 8-6 هفته حمایت شود. پانسمان های خود را دست نزنید و همیشه آنها را خشک نگه دارید. در حین حمام، پای خود را در کیسه پلاستیکی بگذارید تا خیس نشود.
  • ممکن است پزشک جراح شما از شما بخواهد تا در چند روز اول بعد از جراحی برای راه رفتن از واکر یا عصا استفاده کنید. با بهبودی بیشتر زخم، شما خواهید توانست بیشتر روی پایتان وزن بگذارید با این حال سعی کنید در چند هفته اول بعد از جراحی زیاد راه نروید. معمولاً بعد از گذشت یک هفته از جراحی میتوانید رانندگی کنید.
  • در چند روز اول بعد از جراحی دراز بکشید و با گذاشتن چند بالشت در زیر پایتان آنرا بالا نگه دارید. برای کاهش درد و تورم با صلاحدید پزشک معالج میتوانید از سرمای موضعی استفاده کنید. تا حدود شش ماه بعد از جراحی قدری تورم در ناحیه شست خواهید داشت. بعد از برداشتن کلی پانسمان ها، تا چند ماه سعی کنید از کفش های راحت مثل کفش های ورزشی استفاده کنید.
  • نرمش های خاصی برای افزایش انعطاف پذیری پا و تقویت عضلات پا به شما آموزش داده میشود. آنها را انجام دهید.
  • داروهایی را که پزشک معالج بعد از جراحی برای شما تجویز میکند شامل چند روز استفاده از آنتی بیوتیک برای پیشگیری از ایجاد عفونت در محل جراحی و مصرف داروهای ضد درد است. از آنها استفاده کنید.

  در موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید
  • اگر پانسمان پای شما شل شد، خارج شد یا خیس شد.
  • اگر پانسمان شما خونی یا با ترشحات آلوده شد.
  • اگر داروهایی که بعد از جراحی به شما داده شده است شما را اذیت میکند.
  • در صورت تب، لرز، قرمزی یا گرما در اطراف محل عمل، درد افزایش یابنده یا تورم در ساق یا پای عمل شده سریعاً به پزشک مراجعه کنید.


  به نقل از سایت ایران ارتوپد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آیا شست پای شما برجسته است. از علل مهم برجستگی شست پا انحراف آن یا هالوکس والگوس Hallux valgus است


  "دکتر مهرداد منصوری"


  علت های برجسته شدن شست پا یا هالوکس والگوس چیست
  درمان هالوکس والگوس
  آیا جراحی انحراف شست پا به شما کمک میکند

  انحراف شست پدیده شایعی است و در 90 درصد موارد در زنان اتفاق میفتد. هالوکس والگوس از بیماری های مهم استخوان و مفاصل بوده و وظیفه تشخیص و درمان های جراحی و غیر جراحی بیمار مبتلا، به عهده پزشک ارتوپد است.


  علت های برجسته شدن شست پا یا هالوکس والگوس چیست
  این بیماری ممکن است زمینه خانوادگی داشته باشد. بیمار ممکن است همین مشکل را در پدر یا مادر یا خواهر و برادر خود هم ببیند. پوشیدن کفش نامناسب مثل کفش هایی با پنجه تنگ و باریک و کفش های پاشنه بلند از مهم ترین علل ایجاد کننده این بیماری است. متاسفانه 90 درصد زنان کفش هایی میپوشند که برایشان تنگ است. کفش تنگ همچنین میتواند مشکلات عدیده دیگری مثل انگشت چکشی، میخچه یا هالوکس ریجیدوس را هم ایجاد کند. انحراف شست موجب میشود مفصل متاتارسوفالاتژیال Metatarsophalangeal یعنی مفصلی که شست را به کف پا متصل میکند به طرف داخل برجسته شده و یک برآمدگی در سطح داخلی پنجه پا بوجود آید. به این برجستگی بونیون Bunion میگویند.  گاهی بر اثر فشار کفش بر روی این برجستگی روی آن قرمز و دردناک میشود. هرچه این برجستگی بزرگتر میشود راه رفتن هم برای بیمار مشکل تر میشود. بتدریج انگشت شست به طرف انگشت دوم منحرف شده و حتی ممکن است به زیر آن برود. پوست زیر پنجه پا بتدریج کلفت و دردناک میشود. ممکن است بر اثر فشار شست، انگشت دوم هم منحرف شود و به روی انگشت سوم برود.
  با شدید شدن انحراف شست، راه رفتن دشوار میشود، درد مزمن شده و ممکن است سائیدگی مفصل بوجود آید.
  انحراف شست پا ممکن است در سنین نوجوانی و در حدود سنی 15-10 سال بخصوص در دختران بوجود آید.


  درمان هالوکس والگوس
  اغلب موارد انحراف شست پا بدون نیاز به عمل جراحی قابل درمان هستند. پزشک ارتوپد معمولاً در ابتدا سعی میکند بدون انجام عمل جراحی این عارضه را درمان کند و تنها در صورت عدم موفقیت، ممکن است تصمیم به استفاده از جراحی بگیرد. طبق یک قاعده کلی اگر انحراف شست درد نداشته باشد نیاز به عمل جراحی هم ندارد. حتی در مواردی که این انحراف همراه درد باشد در اکثر اوقات میتوان با پوشیدن کفش مناسب درد را از بین برد.

  در پوشیدن کفش به نکات زیر دقت کنید.

  • هیچوقت معیار شما برای انتخاب اندازه کفش شماره ای که روی آن نوشته شده است نباشد. این اندازه ها بر حسب شکل و سازنده کفش متفاوت است. همیشه کفش را به پا کرده و امتحان کنید.
  • کفشی را انتخاب کنید که تا حد امکان به شکل پایتان باشد.
  • در بسیاری افراد یک پا بزرگتر از پای دیگر است. کفشتان را برحسب پای بزرگترتان انتخاب کنید.
  • کفش را در عصر ها بخرید چون در این موقع از روز پای شما در حداکثر اندازه خود است.
  • وقتی برای امتحان کردن کفش سرپا می ایستید باید حدود یک سانتیمتر در جلوی بلندترین انگشت پایتان در داخل کفش فضای خالی وجود داشته باشد.
  • مطمئن شوید پنجه کفشتان به اندازه پنجه پایتان است. پنجه پهن ترین قسمت پا و کفش است.
  • هیچوقت کفش تنگ نخرید و فکر نکنید کفش بتدریج و با پوشیدن جا باز میکند.
  • پاشنه پا در عین اینکه باید در کفش احساس راحتی کند، باید فیت هم باشد. پشت کفش باید پاشنه پایتان را کاملا دربر گرفته و اجازه سرخوردن و حرکت در کفش را به آن ندهد.
  • با کفش چند قدم راه بروید تا مطمئن شوید اندازه پای شما است.


  1- پاشنه کفش باید یه اندازه پاشنه پای شما باشد
  2- پنجه کفش طوری باشد که جا برای خم و راست شدن انگشتان باشد
  3- در جلوی کفش حدود یک سانتیمتر فضای اضافه باشد

  گاهی اوقات اگر کفشی اندازه شما است و فقط یک قسمت آن تنگ است کفاش میتواند آن قسمت را برای شما کشش داده و گشادتر کند.


  آیا جراحی انحراف شست پا به شما کمک میکند
  قاعده کلی، شروع درمان با روش های غیر جراحی است. اگر این روش ها موثر واقع نشدند عمل جراحی میتواند به شما کمک کند. 90-85 درصد کسانی که برای درمان انحراف شست جراحی شده اند از نتیجه درمان راضی هستند. در حالات زیر معمولاً شما نیاز به عمل جراحی دارید.

  • درد شدید در پنجه پا که مانع از انجام فعالیت های روزمره زندگی میشود. درد یکه نمیگذارد شما خوب راه بروید و کفش بپوشید ( البته منظور کفش های راحت است).
  • تورم و التهاب مفصل شست پا که با استراحت و دارو خوب نمیشود.
  • در مواقعی که شست پا کاملاً به طرف دیگر انگشتان پا منحرف شده است.
  • خشکی و محدودیت حرکت در شست پا
  • وقتی درد با داروی مسکن و پوشیدن کفش مناسب بهبود نمیابد.
  • گاهی انحراف شست پا در سنین نوجوانی در حدود سنی 15-10 سال بخصوص دختران بوجود میاید. در این سنین اصلاً توصیه به عمل جراحی نمیشود چون احتمال عود زیاد است.

  به نقل از
  iranorthoped.ir
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  هالوکس والگوس(بونيون)

  http://drdaghaghzadeh.blogfa.com/cat-42.aspx

  منابع انگلیسی برای علاقه مندان

  http://emedicine.medscape.com/article/1232902-overview

  http://en.wikipedia.org/wiki/Bunion
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت