جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 7 از 7 مجموع

موضوع: عوارض مهلک بیماریهای لثه(مقالات و گزارشات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض عوارض مهلک بیماریهای لثه(مقالات و گزارشات)

  عفونت لثه با افزایش خطر بیماری قلبی همراه است

  افراد با بالاترین سطح ویتامین C ، کمتر در معرض خطر بروز بیماری لثه قرار می گیرند.
  دکتر محمود برزگر جراح و متخصص بیماریهای لثه در گفتگو با مهر، از بیماری مزمن لثه به عنوان بیماری التهابی دهان و دندان نام برد و افزود: این بیماری در نتیجه پاسخ ایمنی التهابی غیرطبیعی به تشکیل پلاک باکتریایی در بافت اطراف دندان به وجود می آید.وی با اعلام اینکه بیماری لثه با افزایش خطر بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و از دست دادن دندان همراه است، تصریح کرد: طبق گزارش محققان، سطوح بالای آنتی اکسیدانهای خون به پیشگیری از بروز این بیماری کمک می کند.این جراح و متخصص بیماریهای لثه ادامه داد: آنتی اکسیدانها مانند ویتامین C ، مولکولهای ناپایدار که باعث تخریب سلولها می شود را خنثی می کند و در برابر بیماریهای مرتبط با پیری و التهاب، اثر محافظت کننده دارد.برزگر افزود: محققان دریافته اند که سطوح بالاتر ویتامین C، بیلی روبین و کل آنتی اکسیدانها با کاهش خطر بیماریهای دهان و دندان مخصوصا موارد شدید آن مرتبط است.
  به گفته وی، افراد با بالاترین سطح ویتامین C که 39 درصد است، کمتر در معرض خطر بروز این بیماری قرار گرفته اند.
  این جراح و متخصص بیماریهای لثه اظهار داشت: همچنین افرادی که بیشترین سطح ویتامین C را دارند و هرگز دخانیات استعمال نمی کنند، در مقایسه با افرادی که پایین ترین سطح ویتامین C را دارند، 50 درصد کمتر به بیماریهای دهان و دندان مبتلا شدند.


  بيماري لثه با كم شدن تحمل نسبت به قند خون ارتباط دارد

  به گفته محققان دانماركي، بيماري لثه موجب دگرگوني وضعيت‌هاي سوخت و سازي مي‌شود كه مي‌تواند در موش‌ها به كم شدن تحمل نسبت به قند خون منجر شود. به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از يونايتدپرس ، اين مطالعه كه در مجله “پريودونتولوژي ‪ “Periodontology‬منتشر شده نشان مي‌دهد بيماري لثه مي‌تواند كم شدن تحمل نسبت به قند خون را كه مي‌تواند منجر به ديابت شود تشديد كند.دكتر “كارلا پونتس اندرسن” از دانشگاه كپنهاگ در بيانيه‌اي اعلام كرد، كم شدن تحمل نسبت به قند خون وضعيتي است كه در آن سطح قند خون بالاتر از سطح نرمال مي‌رود اما آنقدر بالا نيست كه به عنوان بيماري ديابت تشخيص داده شود.
  طبق اعلام انجمن ديابت آمريكا، تقريبا ‪ ۵۴‬ميليون آمريكايي دچار شرايط قبل از ديابت هستند و بخش بزرگي از آنان ظرف ده سال آينده به ديابت نوع دو مبتلا خواهند شد. دكتر “پريستون دي. ميلر” رييس آكادمي آمريكايي علم بيماري‌هاي لثه گفت، اين يافته‌ها بر اهميت داشتن دندان‌هاي سالم و مراقبت از لثه تاكيد مي‌كند.
  وي افزود، مراقبت از لثه مي‌تواند راهي براي پيشگيري از پيشرفت ديابت باشد.

  بيماري لثه خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را افزايش مي‌دهد

  بر اساس مطالعه‌اي كه “انجمن تحقيقات سرطان آمريكا در نشست تحقيقات پيشگيري از سرطان” در بوستون ارائه داد: بيماري لثه خطر ابتلا به سرطان كشنده لوزالمعده را افزايش مي‌دهد بي‌آنكه به سيگاري بودن فرد ارتباطي داشته باشد. به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رويترز، دو مطالعه كه پيش از اين انجام شده بود به ارتباطات مثبت ميان از دست دادن دندان و يا التهاب لثه‌هاي اطراف دندان و سرطان لوزالمعده پي بردند. براي بررسي بيشتر، دكتر “دومينيك اس. ميشو” از دانشكده بهداشت عمومي هاروارد در بوستون و همكارانش، ‪ ۱۶‬سال بانك اطلاعات سلامتي حدود ‪ ۵۲‬هزار پزشك مذكر را تجزيه و تحليل كردند.
  اين مطالعه كه در سال ‪ ۱۹۸۶‬آغاز شد، به بررسي عواملي در شيوه زندگي كل‌ه با سرطان و ساير بيماري‌هاي مزمن مرتبط هستند، مي‌پردازد. در دوران پيگيري، در مجموع ‪ ۲۱۶‬مرد به سرطان مبتلا شدند.
  در اين مطالعه پس از حذف عوامل سيگار كشيدن، ديابت، چاقي، فعاليت فيزيكي، رژيم غذايي و ساير عوامل بالقوه خطرساز، ديده شد كه خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در مرداني كه سابقه بيماري لثه داشتند ‪ ۶۳‬درصد بيشتر از مرداني بود كه بيماري پريودنتال نداشتند. ميشو گفت در اين مطالعه ديده شد در سيگاري‌هايي كه مبتلا به بيماري لثه بودند، خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده به هيچوجه دوبرابر نشد. دكتر “اسكات ليپمن” از “مركز سرطان ام.دي.اندرسون دانشگاه تگزاس” در هوستون گفت: اين نخستين مطالعه‌اي است كه به وضوح خطر شديد ابتلا به سرطان لوزالمعده را با بيماري لثه ارتباط مي‌دهد. گروه ميشو همچنين به اين نتيجه رسيد كه خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در مردان مبتلا به بيماري لثه كه به تازگي دندان خود را از دست بودند در مقايسه با آنها كه بيماري لثه نداشتند و دندان خود را از دست نداده بودند ‪ ۲/۷‬برابر بيشتر بود. سرطان لوزالمعده كه چهارمين دليل برجسته مرگ و مير ناشي از سرطان در آمريكاست، يكي از مرگبارترين سرطان‌ها است كه اين امر تا حدود زيادي ناشي از آن است كه اين سرطان اغلب پيش از رشد يافتن در خارج از لوزالمعده تشخيص داده نمي‌شود. تنها حدود پنج درصد از بيماران مبتلا به سرطان لوزالمعده در پنج سال اول پس از تشخيص اين سرطان زنده مي‌مانند.
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 21-Jul-2009 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض بيماري لثه منشاء بسياري از بيماريهاست

  اغلب افراد هنگامي كه سخن از بهداشت نامناسب دهان و دندان پيش مي‌آيد، مشكلاتي مانند پوسيدگي دندانها، ناراحتي لثه و بوي بد دهان در ذهن آنها خطور مي‌كند.

  به گزارش پايگاه اينترنتي هلث دي نيوز، اما كارشناسان مي‌گويند دهان پر از باكتري مي‌تواند به بروز انواع بيماريها در سراسر بدن مانند بيماري قلبي، ديابت، عفونت خوني و حتي تولد نوزادان كم وزن بينجامد و علت بسياري از آنها بيماري لثه است.

  جين كونور بهداشتكار دهان و دندان در كمبريج مي‌گويد مبتلايان به بيماريهاي لثه عفونت مزمن نيز مبتلا هستند و بدين گونه سلامت تمام بدن اندكي به خطر مي‌افتد.

  تحقيقات روزافزون نشان مي‌دهد بيماري لثه كه گاهي بيماري پريودونتال ناميده مي‌شود مي‌تواند دسته گسترده‌اي از بيماريها را تشديد كند.

  براساس اعلام موسسه ملي تحقيقات دنداني و جمجمه صورت ،از هر پنج آمريكايي چهار تن به بيماري لثه مبتلا است.

  بيماري لثه از طريق جريان خون در بروز بيماريها نقش دارد. باكتريهاي دهان وارد گردش خون مي‌شوند و به ساير قسمتهاي بدن مي‌روند و التهاب گسترده‌اي ايجاد مي‌كنند.

  عفونتهاي دهاني با تحريك دستگاه ايمني بدن باعث ايجاد التهاب در ديگر قسمتهاي بدن مي‌شوند.

  مطالعات اخير نشانگر افزايش خطر ابتلا به بيماري قلبي و سكته در مبتلايان به عفونتهاي لثه است. هرچه عفونت شديدتر باشد خطر نيز بيشتر مي‌شود.

  بيماري لثه مقدار زيادي باكتري توليد مي‌كند. اگر كسي مشكل دريچه قلب داشته باشد باكتري مي‌تواند قلب را گرفتار كند.

  همچنين به نظر مي‌رسد بين ديابت و عفونتهاي لثه ارتباطي وجود داشته باشد. بيماران ديابتي بيشتر به بيماريهاي لثه مبتلا مي‌شوند.

  ديان بومكامپ بهداشتكار دهان و دندان و معاونت انجمن بهداشتكاران دهان و دندان آمريكا مي‌گويد عفونت خوني ناشي از بيماري لثه حتي مي‌تواند به پس زدن ايمپلنت مصنوعي كمك كند و مفصل تعويضي را ازكار بيندازد.

  ساير محققان دريافته‌اند زناني كه بيماري لثه دارند احتمال زايمان زودرس در آنها دو برابر ساير زنان است. مشكلاتي مانند پايين بودن وزن نوزاد هنگام تولد و نقايص مادرزادي نيز مي‌تواند بروز كند.

  بيماري لثه در دوران بارداري احتمال بروز مشكلاتي را در دوران بارداري و زايمان افزايش مي‌دهد.

  بيماري لثه از شكل شايع و جزيي ژنژويت تا اشكال جديدي‌تر پريودونتيت را دربرمي‌گيرد. اين بيماري مهمترين علت از دست دادن دندانها در بزرگسالان است.

  مسواك زدن بطور مرتب و كامل و استفاده از نخ دندان اولين اقدام دفاعي در مقابله با بيماري لثه است. تغذيه مناسب عاري از تنقلات و نوشيدني‌هاي قندي راه ديگر مقابله با اين بيماري است.

  اسيد موجود در برخي نوشيدني‌هاي گازدار مي‌تواند به دندان و لثه آسيب برساند.

  مصرف روزانه پنج وعده سبز و ميوه‌هاي پر الياف به سلامت دهان و دندان كمك مي‌كند و تامين مواد معدني سطح دندانها در مراحل اوليه پوسيدگي دندان موثر است.

  والدين به ويژه كساني كه بيماري لثه دارند نبايد با كودكان از يك ظرف غذا بخورند يا آب بنوشند. حتي عمل ساده فوت كردن به غذا براي خنك كردن آن مي‌توان باكتريهاي دهان را از والدين به كودك منتقل كند.

  مصرف آب حاوي فلورايد و استفاده از خميردندان حاوي فلورايد نيز حائز اهميت است. مصرف آب بطري افراد را از يكي از بهترين منابع براي پيشگيري از پوسيدگي دندان محروم مي‌كند.

  عدم مصرف دخانيات و مشروبات الكلي نيز نقش مهمي دارد. سيگاريها هفت برابر غيرسيگاريها به بيماري لثه مبتلا مي‌شوند.

  و بالاخره مراجعه مرتب به دندان پزشك مي‌تواند به تشخيص و
  درمان زودهنگام بيماريهاي دهان و دندان كمك كند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بيماري لثه ممكن است به سكته ختم شود

  يک دندانپزشک گفت: «بيماري‌هاي دهان و دندان و به ويژه بيماري‌‌هاي لثه باعث افزايش چربي‌هاي زيانبار بدن و ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي مي‌شود.»دكتر متقي‌نيا اظهار داشت: «از دست دادن دندان‌ها در بروز بيماري‌هاي گوارش موثر بوده و ثابت شده است که عفونت‌هاي سينوس نيز در بسياري از موارد به علت بيماري‌هاي دهان و دندان ايجاد مي‌شود

  بيماري لثه با انواع سرطان ارتباط دارد

  سلامتيران: تازه‌ترين تحقيقات دانشمندان نشان مي‌دهد که بيماري‌هاي لثه با خطر ابتلا به سرطان همراه است.

  به گزارش رويترز از شيکاگو، طبق تحقيقاتي که از سوي دانشمندان کالج سلطني لندن انجام شده است، مرداني که تاريخچه ابتلا به بيماري لثه دارند، 14 درصد بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارند. به گفته اين دانشمندان، با در نظر گرفتن عواملي چون سيگار کشيدن و ساير عوامل خطر بيماري‌هاي دهان و دندان به‌طور قابل‌توجهي با افزايش خطر سرطان‌هاي ريه، کليه، لوزالمعده و خون همراه است. حتي در کساني که سيگار هم نمي‌کشند، خطر سرطان بالا است. بيماري‌هاي دهان و دندان نوعي عفونت بافت‌هاي دهاني و نگه‌دارنده دندان‌ها است. اين در حالي است که تحقيقات گذشته نيز نشان داده است که بيماري‌هاي دهان و لثه حتي با افزايش خطر بيماري‌هاي قلبي عروقي و ديابت نيز همراه است. افرادي که به بيماري‌هاي لثه مبتلا هستند، دچار نوعي التهاب در خون شده و اين التهاب با پيدايش سرطان همراه است. به گفته محققان، اين نتايج حاصل 17 سال مطالعه روي 50 هزار مردي است که به بيماري‌هاي دهان و لثه مبتلا بودند.


  بيماري‌هاي لثه ابتلا به امراض قلبي عروقي را افزايش مي‌دهد

  يك متخصص بيماري‌هاي دهان گفت: بيماري‌هاي لثه تا 12 درصد ريسك بيماريهاي قلبي عروقي و همچنين بروز حمله‌هاي قلبي را افزايش مي‌دهد. دكتر رضا ملا در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)منطقه يزد، درباره بيماريهاي لثه (پريو) گفت: ‌بيماريهاي لثه بر اثر تجمع باكتري‌ها روي دندان ايجاد مي‌شود.
  وي با بيان اين كه بيماري‌هاي لثه ارثي نيست، افزود: در اين بيماري ارگانيسم و باكتري روي دندان و داخل دهان تجمع پيدا مي‌كند و تنها استعداد فرد نمي‌تواند سبب بيماري شود. اين دندانپزشك توصيه كرد: در صورت تجمع درازمدت باكتري‌ها و عدم اقدام به درمان آن، تبديل به جرم يا پلاك شده كه اين جرم اثر بيماري‌زايي را تشديد مي‌كند. دكتر ملا با اشاره به اينكه ‌تجمع پلاك اثراتي بر بافت لثه و نيز اثرات سيستماتيك بر جاي خواهد گذاشت تصريح كرد: اين بيماري عوارض قلبي عروقي را در فرد ايجاد مي‌كند. وي ايجاد بيماري قلبي عروقي را از عمده‌ترين تاثيرات بيماري‌هاي پريودونتال (لثه) در فرد دانست و افزود: مطالعه‌ها نشان داده است كه بيماري پريودونتال مي‌تواند 12 درصد ريسك بيماري‌هاي قلبي عروقي را در بيماران افزايش دهد. وي اضافه كرد:‌ هنگامي كه اثرات بيماري پريو بر مشكلات قلبي و عروقي بررسي مي‌شود چند مكانيسم مختلف براي آن پيشنهاد مي شود كه از جمله اين مكانيسم‌ها ورود باكتري از بافت به سيستم گردش خون است كه ممكن است روي مشكلات قلبي و عروقي اثر بگذارد؛ چرا كه افزايش پلاكت‌ها شانس بروز حمله قلبي را افزايش مي‌دهد. اين دندانپزشك در ادامه افزود: ‌هجوم باكتري‌ها بر سلول جدار عروق، حجم عروق را افزايش داده و باعث انسداد عروق محيطي و قلبي مي‌شود و اين انسداد نسبي باز مترادف با حمله‌ قلبي خواهد بود. وي تصريح كرد:‌ افرادي كه دچار پريودونتال و نيز داراي ريسك فاكتورهاي بيماري‌هاي قلبي عروقي مثل چاقي، استعمال دخانيات و غيره هستند اين مسئله بيشتر اهميت پيدا مي‌كند. عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد خاطرنشان كرد: درمان پريودونتال شامل جرم گيري يا عمل جراحي لثه است كه باعث مي‌شود شانس بروز مشكلات قلبي عروقي در فرد كاهش يابد.
  اين متخصص بيماري‌هاي دهان، ضمن اشاره به اين كه شانس ابتلا به بيماري پريودونتال در ديابتي‌ها افزايش مي‌يابد، توصيه كرد: در صورتي كه اين بيماران بهداشت دهان را رعايت نكنند با شدت و وسعت بيشتر به اين بيماري مبتلا مي‌شوند. اين متخصص بيماري‌هاي لثه در پايان با اشاره به اينكه وجود پلاك روي دندان‌ها در ديابتي‌ها منجر به بروز بيماري لثه مي‌شود، متذكر شد: در صورت كنترل بيماري، اين علائم در اين بيماران كاهش مي‌يابد و بالعكس بيماري لثه نيز مي تواند كنترل ديابت را براي بيمار مشكل كند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بيماري لثه يک عامل مستقل افزایش دهنده خطرابتلا به ديابت نوع دو می باشد

  بيماري لثه خطر ابتلا به ديابت را افزايش مي دهد .
  به گفته محققان “دانشگاه کلمبيا” در نيويورک، بيماري لثه مي تواند يک عامل مستقل نشان دهنده ابتلا به ديابت نوع دو باشد. به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از يونايتدپرس، “ريان دمر” از “دانشکده بهداشت عمومي ميلمن دانشگاه کلمبيا” گفت از مدت ها پيش اعتقاد بر اين بود که ديابت يک عامل خطر ساز براي ابتلا به عفونت هاي لثه است.اين اولين مطالعه اي است که عکس اين موضوع را بررسي مي کند يعني اين که آيا عفونت هاي لثه مي توانند در ابتلا به ديابت نقش داشته باشند يا خير.محققان در اين مطالعه بيش از ۹ هزار نفر را که ديابت نداشتند مورد بررسي قرار دادند، ۸۱۷ نفر از اين افراد بهديابت مبتلا شدند.محققان سپس خطر ابتلا به ديابت را در ۲۰ سال آينده در ميان افرادي که به درجات مختلفي از بيماري هاي لثه مبتلا بودند، مقايسه کردند.
  اين مطالعه که در مجله “مراقبت از ديابت” منتشر شده است نشان داد در افرادي که به درجاتي از بيماري لثه مبتلا بودند، احتمال ابتلا به ديابت در اين ۲۰ سال، تقريبا دو برابر بود.اين يافته ها حتي پس از لحاظ کردن عوامل مرتبط با ابتلا به ديابت مانند سن، کشيدن سيگار چاقي، رژيم غذايي و فشار خون بالا همچنان صحت داشت.
  دمر در بيانيه اي اعلام کرد، اين اطلاعات باعث نگاه تازه اي به ارتباط ميان ديابت و بيماري لثه مي شود و نشان مي دهد که بيماري لثه مي تواند پيش درآمد ديابت باشد

  براي پيشگيري از ديابت مراقب لثه‌ها باشيد

  مهر: تحقيقات نشان‌داده داشتن لثه‌هاي سالم به جلوگيري از بيماري‌هاي قلبي و عروقي و ديابت كمك مي‌كند. بيماري‌هاي لثه مي‌تواند بيماري ديابت را كه ناشي از كم‌شدن تحمل نسبت به قند خون است، تشديد كند.
  نتايج به‌دست آمده از تحقيقات دانشمندان نشان مي‌دهد لثه بيمار موجب دگرگوني وضعيت‌هاي سوخت‌وسازي بدن انسان مي‌شود كه مي‌تواند به كم‌شدن تحمل بدن نسبت به قند خون منجر شود.محققان معتقدند که كم شدن تحمل بدن نسبت به قند خون وضعيتي است كه در آن سطح قند خون از سطح نرمال بالاتر مي‌رود اما آن‌قدر بالا نيست كه به عنوان بيماري ديابت تشخيص داده شود.طبق اعلام انجمن ديابت آمريكا تقريبا 54 ميليون نفردر اين كشور دچار شرايط قبل از ديابت هستند و بخش بزرگي از آنان ظرف 10 سال آينده به ديابت نوع دوم مبتلا خواهند شد.اين يافته‌ها بر اهميت داشتن دندان‌هاي سالم و مراقبت از لثه تاكيد مي‌كند و مي‌تواند راهي براي پيشگيري از پيشرفت ديابت باشد.با توجه به ارتباط ميان بيماري‌هاي قلبي و عروقي و ديابت با داشتن لثه‌هاي سالم مي‌توان از اين بيماري‌ها نيز جلوگيري كرد.

  ارتباط بیماری های لثه و عملكرد ذهنی افراد

  پژوهشگران از ارتباط بیماری های لثه با عملكرد ذهنی افراد خبر دادند.
  به نوشته پایگاه اینترنتی فاكس نیوز ، پژوهشگران موسسه روانپزشكی لندن دریافتند كسانی كه بیماری ژنژیویت یا التهاب لثه دارند عملكرد ذهنی كمتری نسبت به افراد سالم دارند.براساس یافته جدید، پژوهشگران در تلاشند به رابطه بیماری های دهان و دندان و عملكرد شناختی مغز پی ببرند. افراد پیر با دندان های پوسیده و لثه های بیمار بیشتر از جوانان احتمال ابتلا به زوال عقل و كم شدن حافظه دارند.به گزارش شبکه خبر، این پژوهشگران برای اثبات این رابطه بیش از 5 هزار فرد بین 20 تا 59 سال و همچنین 1500 فرد 70 سال و بالاتر را از نظر عملكرد ذهنی به طور جداگانه بررسی كرده و دریافتند كسانی كه بیشتر دچار التهاب و خونریزی لثه و افتادگی دندان بودند ، عملكرد ذهنی ضعیف تری داشتند.پزشكان پیش از این به رابطه بهداشت دهان و دندان و بروز بیماری های قلبی و فشار خون بالا پی برده بودند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بيماري هاي لثه 4 برابر خطر سكته را افزايش مي دهد

  مبتلايان به بيماري هاي لثه نسبت به افراد سالم بيش از چهار برابر در معرض حطر ابتلا به سكته هاي قلبي و مغزي قرار دارند. گودرزي جراح و متخصص بيماري هاي لثه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود:بيماري هاي لثه مي تواند به عنوان يك عامل خطرساز براي سكته هاي قلي و مغزي، زايمان زودرس، تولد نوزادان كم وزن، پوكي استخوان،سرطان روده بزرگ، بيماري هاي تنفسي و سردردهاي مزمن وخستگي شود.
  وي با اشاره به اينكه 90 درصد افراد بالاي 50 سال به بيماري هاي لثه مبتلا مي شوند ،گفت: حداقل صدمه ناشي از اين بيماري هاي تحليل لثه است كه باعث از دست رفتن دندان ها و تهيه كننده سلامت ارگان هاي مختلف بدن به شمار مي رود.اين جراح ادامه داد: حفره دهان بالقوه حاوي بيش از 400 گونه ميكروبي است كه درصورت رعايت نكردن بهداشت، با تكثير ميكروب ها ازيك سو و از سوي ديگربه علت فعال شدن سلول هاي دفاعي كه در چنين موافقي نقش مخرب دارند سلامت بافت هاي نگهدارنده دندان به شدت تهديد مي شود.

  لثه و بيماري‌هاي قلبي

  ايرنا: به گفته ‌متخصصان بيماريهاي لثه از عوامل بروز بيماريهاي قلبي است و بايد به آن توجه بيشتري نشان داد. شواهد زيادي وجود دارد كه مسواك زدن، نخ كشيدن و معاينات دندان، تاثير زيادي در‌ ‌سلامت قلب و عروق دارد و افرادي كه بيماري مزمن لثه دارند بيشتر در معرض خطرافزايش بيماري ارترواسكلروز يا سختي عروق و بيماري‌هاي قلبي قرار مي گيرند. دكتر زهرا گلستان نژاد متخصص دندان‌پزشكي مي‌گويد:< بيماري مزمن پريودنتالي (عفونت لثه) كه بوسيله تعدادي‌ ‌از باكتريها ايجاد مي‌شود. يك‌سري پروسه‌هاي التهابي را آغاز مي‌كند، كه باعث ساخته‌ ‌شدن پلاك سختي از كلسترول در جدار عروق مي‌شوند و وجود اين عفونت‌ها بر سيستم دفاعي‌ ‌بدن لطمه وارد مي‌كند.


  درمان بيماري لثه در سلامت رگ‌هاي خوني موثر است

  طبق يك مطالعه، درمان بيماري لثه مي‌تواند سلامت رگ‌هاي خوني را بهبود بخشد. به گزارش پايگاه اينترنتي بي.بي.سي.نيوز، بيماري لثه يا پريودونتيس يك عفونت باكتريايي است كه ‪ ۴۰‬درصد بزرگسالان سراسر جهان را مبتلا مي‌كند و مي‌تواند به از دست دادن دندان‌ها منجر شود. دانشمندان آمريكايي و انگليسي در "مجله پزشكي نيو انگلند" نوشتند كه اين يافته مي‌تواند به پيشگيري از بروز حملات قلبي و سكته مغزي كمك كند.
  انجمن قلب انگليس اعلام كرد، اين تحقيق نشان مي‌دهد كه مراقبت خوب از دندان‌ها مي‌تواند بيش از آنچه قبلا تصور مي‌شد، در سلامتي انسانها موثر باشد اما چگونگي ارتباط اين دو موضوع هنوز مشخص نشده است.
  از آنجا كه برخي باكتري‌ها مي‌توانند وارد جريان خون شوند يك احتمال اين است كه اين باكتري مستقيما روي نحوه اتساع رگ‌هاي خوني اثر مي‌گذارد و آن را به هم مي‌زند. تئوري ديگر اين است كه بيماري لثه شايد موجب بروز يك واكنش التهابي ملايم در سراسر بدن مي‌شود. كارشناسان "دانشگاه كالج لندن" (يو.سي.ال) و دانشگاه "كنتيكات" ‪۱۲۰‬ بيمار ميان سال را كه به بيماري شديد لثه مبتلا بودند اما مشكلات قلبي نداشتند، بررسي كردند. اين بيماران يا آموخته بودند كه چگونه در خانه شخصا به درمان بيماري لثه خود بپردازند و يا تحت درمان شديدي مانند جرم‌گيري و يا كشيدن دندانهايي كه قابل نگاه داشتن نبودند، قرار گرفتند. در اين مطالعه ديده شد كه درمان شديد به التهاب كوتاه مدت رگ‌هاي خوني و شريان‌ها منجر شد. اما پس از شش ماه، در بيماري لثه و عملكرد رگهاي خوني افرادي كه تحت درمان شديدتر قرار گرفته بودند، بهبود قابل توجهي مشاهده شد.
  پروفسور "جان دان فيلد" از "موسسه سلامت كودكان يو.سي.ال" كه در اين مطالعه فعاليت داشت، گفت: "اين اولين باري است كه يك ارتباط مستقيم ميان درمان بيماري لثه‌اي و بهبود عملكرد گردش جريان خون ديده شده است." پروفسور "پيتر وايسبرگ" مدير پزشكي انجمن قلب انگليس گفت، اين مطالعه مهم مدرك مستقيمي ارائه مي‌دهد كه ثابت مي‌كند بهبود بهداشت دندان‌ها با بهبود عملكرد رگ‌هاي خوني مرتبط است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض عوارض مهلك بيماري‌هاي لثه‌اي

  تهيه شده توسط : كميته علمي ششمين همايش انجمن پريودنتولوري ايران

  امروزه عفونت حفره دهان و بيماري‌هاي لثه‌اي را نه تنها به عنوان عامل از دست رفتن دندان‌ها و كاهش كيفيت زندگي، بلكه نقش آن را در وضعيت سيستميك بيماران نيز لحاظ مي‌كنند.
  فرضيه كانون عفونت در سال 1891 بر اين پايه ارايه شد كه عفونت‌هاي حفره دهان نقش زيادي در بروز و پيشرفت انواع بيماري سيستميكي دارند كه تا آن موقع ناشناخته بود. بر پايه اين فرضيه بسياري از دندان‌هاي بيماران كشيده شدند و تعداد افراد بي‌دندان به شكل غيرضروري افزايش يافت.

  سال‌ها بعد در 1952 ميلادي خط بطلان بر اين فرضيه كشيده شد و اجراي آن متوقف گرديد، اما امروزه شكل علمي و بازسازي شده اين فرضيه مطرح شده است كه بر پايه اطلاعات علمي حاصل از تحقيقات مستند است.

  آثار بيماري‌هاي لثه‌اي

  احتمال‌ آن كه عفونت‌هاي موضعي همچون بيماري‌هاي لثه‌اي روي وضعيت عمومي بيمار اثر گذراند هميشه مورد توجه بوده است. اين مسأله براي بسياري از دندانپزشكان بسيار مهم است، چرا كه بسياري از بيماران‌شان مجبور به رعايت بيشتر بهداشت دهان و مراجعه‌هاي منظم‌تر خواهند شد.

  اين موضوع براي برنامه‌هاي بهداشت عمومي كشور نيز حائز اهميت است، چرا كه در آن صورت درمان و كنترل بيماري‌هاي التهابي لثه براي كاهش شيوع بسياري از بيماري‌هاي كشنده و مزمن مطرح خواهد شد. رابطه بين بيماري‌هاي لثه‌اي و مشكلاتي همچون آترو اسكلروزيس، سكته قلبي، سكته مغزي، پنوموني، ديابت مليتوس و وقوع مشكلات مختلف در حاملگي مورد توجه فراوان قرار گرفته است.

  اما آيا واقعاً با درمان مشكلات لثه‌اي مي‌توان از خطر بيماري‌هاي سيستميك كاست؟ هدف از اين مقاله بررسي مطالعات صورت گرفته و ارايه جمع‌بندي جهت افزايش دانش عمومي است.

  زايمان‌هاي غيرطبيعي

  تولد نوزادان نارس و كم وزن علت مهم مرگ و مير در نوزادان است. اين نوع تولدها باعث افزايش خطر مرگ نوزادان در سال اول و ايجاد مشكلات فراوان در دوران كودكي و بزرگسالي مي‌شود.

  اكثر مرگ و مير نوزادان در كودكاني رخ مي‌دهد كه قبل از هفته 32 بارداري متولد مي‌شوند. شيوع اين پديده در جوامع انساني مختلف، متنوع و از 15 - 6% كل تولدها را شامل مي‌گردد كه در سال‌هاي اخير در حال فزوني است. عواملي كه در اين ناهنجاري دخالت دارند شامل ضعف فرهنگي و اقتصادي، نژاد، زايمان‌هاي متعدد، سن مادر، وجود سابقه تولد نوزادان نارس و كم‌وزن، مصرف الكل و داروها و عفونت‌هاي مادرزادي است.

  آلودگي واژن با عفونت‌هاي باكتريايي حاصل از رشد زياده از حد باكتري‌هاي هوازي و بي‌هوازي باعث كوتاه شدن مدت بارداري مي‌گردد. امكان دارد كه وجود هر نوع عفونت در هر نقطه‌اي از بدن ما در عامل اين مشكل باشد كه بيماري لثه‌اي يك نوع از اين عفونت‌ها است.

  اولين گزارش در مورد امكان وجود يك رابطه معنادار بين بيماري‌هاي لثه‌اي و تولد نوزادان نارس در سال 1996 منتشر شد. در اين مطالعه وضعيت لثه‌اي مادر با زايمان زودهنگام و كودكان نارس با 31 مادر با زايمان‌هاي طبيعي مقايسه شد. نوزادان نارس به مواردي گفته مي‌شود كه كودك متولد شده داراي وزني كم‌تر از 2500 گرم باشد يا به شكل اجباري دوران بارداري در قبل از هفته 36 قطع شود.

  نتايج اين مطالعه نشان داد كه خطر وقوع زايمان‌هاي غيرطبيعي در مادران داراي بيماري‌هاي شديد لثه‌اي 5/7 برابر مادران سالم است. از آن زمان تاكنون مطالعات متعددي بر وجود اين رابطه معنادار تاكيد كرده‌اند هر چند يك مورد نيز وجود دارد كه چنين مسأله‌اي را تاييد نكرده است.

  وجود نتايج گوناگون از مطالعات مختلف نياز به انجام تحقيقات گسترده‌تر را مطرح مي‌سازد. در سال‌هاي اخير تحقيقاتي درباره اثر درمان‌هاي لثه‌اي روي وقوع زايمان‌هاي نارس انجام شده است، در يك مطالعه، خانم باردار را قبل از هفته 28 بارداري تحت درمان‌هاي لثه‌اي قرار دادند و آنها را با 200 مادر كه 200 درمان لثه را پس از پايان بارداري انجام داده بودند مقايسه كردند.

  درمان شامل برداشت پلاك دنداني، جرم‌گيري و كاربرد دهان شويه به شكل يك بار در هر روز بود. نتايج حاكي از آن بود كه درمان قبل از هفته 28 بارداري باعث كاهش معناداري در بروز زايمان‌هاي زودرس در مادران مبتلا به بيماري لثه‌اي مي‌شود.

  تولد نوزاد نارس با وزن پايين و 63/1 درصد از 163 مادر درمان شده رخ داد، در حالي كه اين درصد براي مادر گروه شاهد تا 11/10 گزارش شد.

  ديابت

  ديابت يك ناهنجاري متابوليكي است كه در آن روند استفاده از قند (گلوكز) دچار اشكال مي‌شود. ديابت در دو شكل كلي نوع يك و دو رخ مي‌دهد. در ديابت نوع يك كاهش يا فقدان توليد انسولين توسط سلول‌هاي بتا در پانكراس عامل بيماري است.

  عملكرد انسولين تنظيم متابوليسم گلوكز از طريق اثر روي سلول‌هاي عضلاني و كبد است. كاهش توليد انسولين اغلب بخاطر تخريب سلول‌هاي بتا بر اثر بيماري‌هاي ويروسي يا خودايمني است.

  بيماران با ديابت نوع يك نيازمند تزريق روزانه انسولين براي تنظيم گلوكز خون هستند. در ديابت نوع دو پاسخ سلول هدف به انسولين دچار مشكل مي‌شود اگر چه توليد آن طبيعي يا حتي بيشتر از لزوم است.

  اين ناهنجاري به خاطر تغيير ساختاري يا كاهش تعداد گيرنده‌هاي انسوليني رخ مي‌دهد. اين مشكل در 90 -85 درصد كل بيماران ديابتيك وجود دارد.

  بيماران مبتلا به ديابت هر سال در حال افزايش هستند كه با افزايش نسبت افراد چاق در جوامع مدرن توجيه مي‌گردد.

  عوارض ديابت شامل بروز بيماري‌هاي قلبي، بيماري‌هاي عروقي مغز و عروق محيطي مي‌شود. مشكلاتي نيز در سطح عروق ريز رخ مي‌دهد كه باعث ايجاد ناهنجاري در ساختار چشم، كليه و سيستم عصبي خواهد شد.

  ديابت روي متابوليسم سلول‌هاي بافت همبندي (فيبر و بلاست‌ها) و اصلي‌ترين ماده زمينه‌اي آن (كلاژن) نيز اثر مي‌گذارد و رشد سلول‌ها و تشكيل كلاژن را با اشكال مواجه مي‌سازد. افزايش گلوكز هيپركليسمي (باعث روند ترميم بافت مي‌شود كه در نتايج درمان‌هاي لثه‌اي نيز اثرگذار خواهد بود.)

  سال‌ها ست كه اثبات شده افراد ديابتيك نسبت به افراد سالم دچار بيماري‌هاي لثه‌اي شديدتري مي‌شوند. در اين افراد بافت لثه از دندان جدا شده و پاكت‌هاي پريودنتال، تحليل استخوان، آبسه و تأخير در ترميم بافت رخ مي‌دهد.

  مطالعات اخير رابطه‌اي را بين بيماري‌هاي لثه‌اي و آستانه‌ تحمل گلوكز نشان داده‌اند. در بيماراني كه پلاكت‌هاي پريودنتال در آنها بيش از 2 ميلي‌متر باشد مشكل تحمل گلوكز و بروز ديابت به شكل مشهودي از افرادي كه پلاك‌هاي پريودنتال كم عمق و در حد كمتر از 3/1 ميلي‌متر دارند بيشتر است. مكانيسم بروز بيماري لثه‌اي شديدتر در افراد ديابتيك مشابه مكانيسم ساير مشكلات مزمن اين بيماري است.

  در سال‌هاي اخير اين رابطه را به شكل يك ارتباط دو طرفه مطرح كرده‌اند؛ يعني بيماران با مشكلات پريودنتال شديدتر كنترل گلوكز ضعيف‌تري نسبت به ديابتيك‌هايي با لثه سالم خواهند داشت.

  عفونت‌هاي مزمني همچون بيماري‌هاي لثه‌اي احتمالاً باعث تحريك واسطه‌هاي پيش‌التهابي و ساخته شدن محصولات نهايي بيشتر حاصل از اكسيداسيون گلوكز اضافي مي‌شوند. از اين‌رو احتمالاً درمان بيماري‌هاي لثه‌اي باعث كنترل راحت‌تر سطح گلوكز خون خواهد شد. يك مطالعه روي 113 بيمار مبتلا به بيماري لثه‌اي و ديابت نوع دو نشان داده است كه درمان بيماري لثه‌اي با جرم‌گيري و تجويز آنتي‌بيوتيك داكسي سايكلين باعث كاهش عوارض بيماران مي‌شود.

  مطالعات متعددي وجود دارد كه نشان مي‌دهد بيماري‌هاي پريودنتال مي‌تواند باعث اثرات سيستميكي همچون آترواسكلروزيس، بيماري‌هاي ريوي مانند پنوموني و ناهنجاري‌هاي انسدادي مزمن شود.

  در هر حال وارد كردن معاينات و درمان‌هاي لثه‌اي در برنامه‌هاي پيشگيرانه و بهداشتي عمومي لازم به نظر مي‌رسد و افراد جامعه نه تنها براي حفظ دندان‌هاي طبيعي خود بلكه جهت بهبود سلامت كلي بايد مراقبت‌هاي بهداشت دهان و دندان را جدي بگيرند. انجام مطالعات گسترده‌تر، آينده‌نگر و مداخله‌گر براي تعيين ميزان اين رابطه ضروري است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بيماري‌هاي لثه آنتي‌بيوتيك را بي‌خاصيت مي‌كنند

  يونايتدپرس اينترنشنال: بيماري‌هاي لثه مي‌تواند تاثير آنتي‌بيوتيك‌هايي كه براي پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي تجويز مي‌شود را كاهش دهد.در يك تحقيق 3 ماهه در هلسينكي فنلاند، براي اولين بار در مورد اثر بيماري‌هاي لثه بر كارايي آنتي‌بيوتيك‌ بررسي شده و اثبات شد در اشخاصي كه به دليل بيماري‌هاي گوناگون قلبي بايد پروفيلاكسي آنتي‌بيوتيكي شوند، بيماري‌هاي لثه،‌از تاثير آنتي‌بيوتيك‌هاي تجويز شده مي‌كاهد.

  ابتلا به عفونتهاي مزمن لثه خطر ناباروري را در مردان افزايش مي‌دهد

  نتايج يك پژوهش جديد نشان مي‌دهد؛ عفونتهاي لثه در مردان مي‌تواند باعث ناباروري شده و به توان جنسي آنها آسيب وارد كند. به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين پژوهش مشترك حاكي است؛ احتمال ناباروري در مرداني كه به عفونتهاي مزمن لثه مبتلا هستند بسيار بيشتر از مرداني است كه لثه‌هاي سالم دارند.
  در اين تحقيقات 56 مرد در گروه سني بين 23 تا 52 سال مورد آزمايش قرار گرفته و اسپرم‌هاي آنها به لحاظ قدرت باروري سازي در آزمايشگاه مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت. اين مطالعات ابتدايي كه سه سال طول كشيد نشان داد كه حدود 13 درصد از اين مردان لثه‌هاي سالم داشتند در حالي كه باقي آنها هر كدام به نوعي از عفونتهاي لثه‌اي مبتلا بودند كه در پنج درصد از آنها اين عفونتها بسيار شديد بود. به لحاظ قدرت باروري نيز 34 درصد آنها تعداد اسپرم‌ طبيعي داشتند، 52 درصد كمتر از حد طبيعي اسپرم توليد مي‌كردند و در 14 درصد از آنها اصلا اسپرمي توليد نمي‌شد. مهمترين نتيجه‌اي كه از اين بررسي‌ها حاصل شد اين بود كه 62 درصد از بيماران كه تعداد اسپرم‌هاي آنها كمتر از حد طبيعي بود دچار بيماري لثه بودند. اين پژوهشگران نتيجه گرفتند كه تماس مداوم با عفونتهاي لثه در بين مردان، خطر ناباروري را در آنها افزايش مي‌دهد و درعين حال درمان اين عفونتها مي‌تواند به بهبود تعداد و كيفيت اسپرم‌ها كمك كند. پيش از اين نيز مطالعات نشان داده بود كه عفونتهاي لثه در بروز بيماريهاي قلبي، سكته مغزي، زايمان زود هنگام، تولد نوزادان كم وزن و نيز مواجهه با مشكلات خطرناك در مبتلايان به بيماريهاي تنفسي، پوكي استخوان و ديابت نقش دارند.
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 23-Jul-2009 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت