يک متخصص فارماگنوزي:
قرص گياهي «ويتاگنوس» تنطيم کننده اختلالات هورموني در زنان است

پزشكان به علت آگاهي نداشتن از تاثيراين گياه،داروهاي شيميايي تجويز مي‌كنند


يک متخصص فارماگنوزي با بيان اين مطلب که داروهاي هورموني به علت عوارض جانبي متعدد مانند سرطان زايي دربعضي از کشورها در ليست سياه قرار گرفته‌اند، گفت: قرص گياهي «ويتاگنوس» علاوه بر اينکه تنطيم کننده اختلالات هورموني در زنان است حتي مصرف طولاني مدت آن هيچ گونه عارضه جانبي ايجاد نمي‌کند.

دکتر محمدحسين صالحي سورمقي، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران با اشاره به اين که قرص و قطره ويتاگنوس از گياه پنچ انگشت ساخته شده است، اظهار کرد: در سال‌هاي اخير با تحقيقات گسترده در مورد اين گياه که از قديم براي برطرف کردن اختلالات هورموني زنان به کار مي‌رفته است و در دو دهه اخير به نام «گياه زنان» شهرت يافته است در رفع عوارض قبل از قاعدگي، جلوگيري از پيشرفت فيبروم رحمي، جوش و چاقي‌هاي هورموني موثر بوده که در هر نوبت40 قطره همراه با آب و يا دو قرص در روز مصرف مي‌شود.

دکتر صالحي با اشاره به اينکه قرص و قطره ويتاگنوس در حال حاضر در 50 شرکت دنيا اين داروي گياهي را مي‌سازند، گفت: متاسفانه در ايران بيشتر پزشکان و متخصصان از اين داروي گياهي آگاهي لازم را ندارند و داروهاي شيميايي را تجويز مي‌کنند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: اين داروي گياهي برخلاف تصور بسياري از پزشکان و متخصصان به صورت يک فيتواستروژن عمل نمي ‏کند، بلکه توسط ترکيبات غيرهورموني عمل مي‌کند.

اين متخصص فارماگنوزي يادآور شد: دانه اين گياه به صورت جوشانده و يا دم کرده هيچ گونه اثري در درمان بيماري نخواهد داشت.

مصرف سويا باعث كاهش سرطان مي‌شود

دکتر صالحي در ادامه مصرف سويا را در زناني که درد پيش از قاعدگي دارند توصيه کرد و گفت: مصرف مکمل‌هاي سويا، سرطان پستان و تخمدان در زنان و سرطان پروستات در مردان را کاهش مي‌دهد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اينکه بدن انسان قادر به ساخت امگا 3 نيست، اظهار داشت: امروزه اين دانه روغني به صورت کپسول در بازار موجود است و مصرف خوراکي آن به زنان جهت دردهاي پيش از قاعدگي موثر است.

رازيانه؛ سرشار از استروژن گياهي

دکتر صالحي با اشاره به اينکه دانه رازيانه باعث افزايش شير مادر مي‌شود، اذعان کرد: دانه اين گياه به علت داشتن فيتواستروژن (استروژن گياهي) براي زناني که مشکلات هورموني داشته و يا به سن يائسگي رسيدند مي‌تواند به صورت پودر شده و به اندازه 5 گرم در روز و همراه با آب و يا غذا مصرف شود.