نتايج يك مطالعه جديد تاييد كرد دانه گياه كتان در كاهش گرگرفتگي در زنان يائسه تاثيري ندارد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، هر چند زنان در اين دوره از زندگي خود به دنبال يك راه كار طبيعي براي درمان گرگرفتگي هستند اما مطالعه جديد نتايج نااميدكننده‌اي داشته و نشان داده است اين گياه در كاهش گرگرفتگي كه مشكل مشترك زنان يائسه است تاثيري ندارد.

قرص‌هاي هورموني مي‌توانند گرگرفتگي را كاهش دهند اما در عين حال خطر ابتلا به سرطان سينه را افزايش مي‌دهند و به ويژه براي زناني كه سابقه ابتلا به اين سرطان را داشته‌اند، خطرناك هستند و توصيه نمي شوند. دانه گياه كتان تاثيرات هورموني ضعيفي دارد و به همين خاطر پزشكان اميدوار بوده‌اند كه ممكن است در اين زمينه مفيد باشند.

دكتر ساندهيا پروتي، از متخصصان مركز پزشكي مايوكلينيك مدتي پيش تصميم گرفت اين تاثير دانه كتان را در يك مطالعه دقيق تر مورد آزمايش قرار دهد. وي 178 زن را كه حداقل 28 نوبت در هفته دچار گرفتگي مي‌شوند گزينش كرد در حالي كه حدود نيمي از آنها سابقه ابتلا به سرطان سينه را داشتند. به اين زنان ميان وعده‌هايي داده شد كه برخي از آنها حاوي دانه كتان بودند و برخي نبودند. پس از 6 هفته معلوم شد كه يك سوم از زنان شركت كننده در هر دو گروه يعني با رژيم غذايي حاوي دانه كتان يا فاقد اين گياه، 50 درصد كاهش گرگرفتگي را تجربه كردند. اما از سوي ديگر مصرف كنندگان دانه كتان عوارضي مثل اسهال، نفخ و تهوع را نيز پيدا كردند.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس اين پزشكان تاكيد كردند: نتايج اين مطالعه تاييد مي‌كند كه حتي محصولات طبيعي هم مي‌توانند عوارض جانبي داشته باشند بنابراين مطالعه و بررسي دقيق اين گونه تركيبات در آزمايشات دقيق‌تر و موشكافانه‌تر بسيار حائز اهميت است وبايد اطلاعات دقيق صحيح در اين باره در اختيار بيماران گذاشته شود.