جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع
Like Tree1Likes
 • 1 Post By دکتر سید حمید سجاد

موضوع: حفظ سلامت مفصل زانو - علل درد زانو( مقالات)

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,982
  Blog Entries
  3

  پیشفرض حفظ سلامت مفصل زانو - علل درد زانو( مقالات)

  آرتریت روماتوئید زانو:
  زانوها جزء شایعترین مفاصلی هستند که در آرتریت رو ماتوئید درگیر میشوند.این بیماری اغلب منجر به ناتوانی دائمی شدید میگردد. اغلب هر دو زانو بطور همزمان و همراه با سایر مفاصل درگیر میشود. زانو های درگیر دردناک هستند, گاهی متورم و در لمس گرمتر از سایر نقاط پوست هستند. پای پرانتزی یا خم شدن دائمی ممکن است رخ بدهد. حرکات زانو مختل است
  و اعمال فشار منجر به احساس درد میشود. التهاب ایجاد شده, پس از گذشت ماه ها و یا سالها فروکش میکند ولی زانوی بیمار بندرت به وضعیت طبیعی خود برمیگردد.سطوح مفصلی معمولا آسیب میبینند و زودتر از مفاصل طبیعی فرسوده میشوند. بنابر این در مراحل انتهائی بیماری احتمال اضافه شدن آرتروز به آرتریت روماتوئید وجود دارد.

  نرمي غضروف زانو(کندرو مالاسی استخوان کشکک)
  در این بیماری , غضروف مفصلی ( مخصوصا قسمت داخلی آن) به دلایلی که مشخص نیست خشن و رشته رشته میشود. تصور میگردد که سایش ایجاد شده بین ناحیه آسیب دیده وقسمت داخلی زائده انتهای پائینی استخوان ران , مسول بروز درد است. این بیماری با آرتروز تفاوت دارد ولی ممکن است آرتروز سالهای بعد اضافه گردد.بیمار اغلب دختر 15-18 سالهای است که درد آزار دهنده ای در عمق زانو و پشت استخوان کشکک خود احساس میکند . درد بیمار با بالارفتن از پله ها یا پایین آمدن از پله ها تشدید میگردد. اغلب تجمع مایعی در درون مفصل وجود دارد و ممکن است پس از جابجا کردن استخوان کشکک به یک طرف در لمس عمقی آن حساسیت موضعی یافت گردد. همچنین ممکن است نقطه ای از حساسیت موضعی شدید بر روی قسمت قدامی زایده استخوان ران وجود داشته باشد. حرکات مفصل ممکن است همراه با کریپیتاسیون(صدا) باشند که از روی استخوان کشکک به دست فرد معاینه کننده منتقل میشود.( مخصوصا وقتی که بیمار از حالت ایستاده زانوهای خود را خم میکند و مینشیند)

  سل زانو:
  در کشور های غربی بسیار نادر است اما در کشور های درحال توسعه کم و بیش دیده میشود. زانوی درگیر دردناک است.. بطور منتشر در تمام محیط زانو تورم دیده میشود. حرکات زانو محدود است, عضلات ران تحلیل میروند و گاهی اوقات آبسه یا سینوسی آشکار میشود.

  آرتروز زانو:
  زانو بیش از هر مفصل دیگری در اثر آرتروز درگیر میشود.آرتروز زانو مخصوصا در زنان چاق مسن شایع است. بیمار بطور شایع زنان مسن و سنگین وزنی هستند که ممکن است هر دو زانوی آنها درگیر شده باشند. در گروه دیگر که عمدتا مرد هستند سابقه ای از به هم خوردگی مکانیکی قبلی( در اثر آسیب های ناشی ار ورزش) وجود دارد.درد آزار دهنده, و به آهستگی افزایش یابنده ای در مفصل درگیر وجود دارد که پس از فعالیتهای غیر معمول تشدید میشود. همچنین در هنگام حرکت دادن به مفصل میتوان صدای سائیدگی آن را لمس یا سمع کرد. علائم بیمار اغلب با کشش یا پیچ خوردگی تشدید می یابند. معمولا شواهدی از وجود یکی
  از عوارض زمینه ساز ذکر شده وجود دارد.

  درد مفصلی هموفیلی ها:
  ارتریت هموفیلیک زانو مفصل را بیش ار هر مفصل دیگری درگیر میکند. آرتریت هموفیلیک زانو نادر است زیرا خود هموفیلی نیز بسیار بندرت دیده میشود. یافته های بدست آمده بر اساس مر حله بیماری و مدت زمان استقرار آن متغیر است. پس از هر بارحمله جدید خونریزی , زانوی درگیر متورم می شود. تورم مفصل تا حدودی ناشی از تجمع خون و تا حدودی در اثر ضخیم شدگی سینویال است که به علت تراوش خون از عروق به فضای بینا بینی ایجاد میشود. پوست پوشاننده مفصل درگیر, بطور غیر طبیعی گرم است. حرکات مفصل محدود هستند و فشار اوردن به مفصل درگیر منجر به درد می شود.

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,982
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  پیشگیری از درد های زانو و مفاصل
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=485

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نشستن بر روي زمين به جاي مبل مفاصل زانو را دچار مشكل مي‌كند
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=485
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,982
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  کاهش وزن بهترين راه پيشگيري از آسيب‌هاي مفصل زانو است
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=485
  چهار زانو نشستن باعث تشديد درد مفاصل مي‌شود
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=485
  زانودرد با دردهاي ديگر همراه است
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=485
  تاثیر ماساژدرمانی در بهبود درد مفاصل
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=485
  با زانو درد چه مي‌كنيد؟
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=485
  استفاده از كفش‌هاي پشت باز باعث زانو درد مي‌شود
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=485
  بد نشستن مهمترين علت ايجاد زانو درد است
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=485
  cilek likes this.

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بررسي علل و روش درمان درد زانو
  وقتي كشكك زانو حركت مي‌كند
  جام جم آنلاين: بسياري از مردم در سنين مختلف از درد زانو رنج مي‌برند، اين در حالي است كه پزشكان معتقدند كم‌تحركي و دوري از ورزش علل اصلي درد زانوان است.

  دكتر محمود معتمدي، ارتوپد و فوق تخصص زانو و استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران در اين باره مي‌گويد: بيماري نرمي غضروف زانو اغلب در نوجوانان و جوانان بين 10 تا 25 سال شايع است و اگر محور ران در امتداد محور ساق نباشد، در نتيجه استخوان كشكك در جاي خود قرار نگرفته و دچار كجي مي‌شود كه مي‌تواند به داخل، خارج و حتي عقب منحرف شود.

  وي اظهار مي‌كند: در چنين حالتي، به دليل اين كه استخوان كشكك در جاي خود قرار ندارد، بيمار دچار نرمي غضروف استخوان كشكك خواهد شد.

  دكتر معتمدي دسته ديگري را كه دچار نرمي استخوان كشكك مي‌شوند را افراد بسيار فعال ذكر كرده و مي‌گويد: اين دسته از افراد كه به اصطلاح مي‌خواهند يك شبه قهرمان شوند، با فشار زياد روي زانوي خود، ناخواسته استخوان كشكك خود را نرم مي‌كنند.

  وي مي‌افزايد: افرادي كه اصلا ورزش نمي‌‌كنند نيز مستعد اين عارضه هستند، اين امر بيشتر در خانم‌ها مشهود است چرا كه آنها به‌طور كلي هيچ‌گونه حركتي به اندام بخصوص پاهاي خود نمي‌دهند و در نتيجه عضلات ناحيه ران (عضله چهارسر)‌ آنها لاغر مي‌شود. وقتي اين عضله (چهارسر)‌ به هر علتي لاغر شود، استخوان كشكك نيز نرم مي‌شود.

  علائم بيماري

  علائم باليني افرادي كه دچار نرمي غضروف استخوان مي‌شوند «درد» است، بخصوص هنگامي كه در مواقع بالا يا پايين آمدن از كوه و پله‌هاي زياده از حد، آن را احساس مي‌كنند.» اين فوق تخصص زانو با اشاره به اين مطلب خاطرنشان مي‌كند: دومين علامت باليني پس از درد، قفل شدن زانو است كه به صورت موقتي زانو قفل مي‌شود و پس از مدت كوتاهي، از اين حالت خارج مي‌شود.

  اين استاد دانشگاه در ادامه مي‌گويد: «تورم» هم از علائم اين بيماري است كه در ناحيه زانوها به وجود مي‌آيد و باعث پيدايش ترشحاتي در مفصل زانو مي‌شود كه معمولا راديوگرافي ساده مي‌تواند در تشخيص آن، بسيار كمك‌كننده باشد.

  دكتر معتمدي عنوان مي‌كند: گاه براي بهتر ديدن مشكل زانو از«mri» و آرتروزكپي استفاده مي‌شود.

  از نظر علايم آسيب‌شناسي، اين بيماري به چهار دسته تقسيم مي‌شود كه معمولا در مرحله اول غضروف استخوان كشكك نرم مي‌شود و در مراحل بعدي به ترتيب غضروف استخوان خط‌خطي و سپس تكه‌اي از غضروف استخوان كشكك از جاي خود جدا مي‌شود و در مرحله آخر، قطعه‌اي از استخوان جدا شده در بستر مي‌افتد.

  اين پزشك متخصص با اشاره به اين مطلب بهترين درمان اين بيماري را تقويت عضله چهارسر عنوان مي‌كند كه چون لاغر شده است بايستي در راستاي قوي كردن آن ورزش‌‌هاي مخصوصي انجام داد. دكتر معتمدي مي‌افزايد: در اين ورزش بيمار را روي تخت خوابانده و در حالتي كه انگشتان پا رو به صورت است، عضلات بالاي زانو را سفت مي‌كنند و در حالت خوابيده 5 ثانيه گرفته و سپس آن را رها مي‌كنند كه اين ورزش بايستي روزي 3 بار و در هر وعده 20مرتبه انجام داد.

  وي مي‌گويد: در حركت دوم با قرار دادن بالش زير زانو، سر انگشتان را به سمت صورت گرفته و عضلات چهارسر را منقبض مي‌كنند. يا با بستن وزنه‌اي 2 كيلويي به مچ پا، سر انگشتان را به سمت صورت برده و عضله چهارسر را به مدت 5 ثانيه منقبض مي‌كنند.

  با انقباض عضلات چهارسر، درد از بين مي‌رود و به مرور نرمي غضروف استخوان نيز رفع مي‌شود. بتدريج مايع داخل مفصل زانو نيز از بين مي‌رود.» اين استاد دانشگاه با اعلام اين موضوع، عنوان مي‌كند: براي حل مشكل نرمي غضروف استخوان زانو، بايستي سبك و روش زندگي‌مان را تغيير داده و از دو زانو و چهار زانو نشستن خودداري كنيم.

  همچنين تا جايي كه ممكن است بايد از توالت فرنگي استفاده كرد و با خواندن نماز روي صندلي، از كوهنوردي، دوچرخه‌سواري و عبور از پله‌هاي زياد خودداري ورزيد تا ديگر نيازي به عمل جراحي ايجاد نشود.

  در هر صورت، اگر مشكل لاغر بودن عضله چهارسر اين گروه حل نشود، بيمار در سال‌هاي آتي دچار آرتروز خواهد شد.

  دكتر معتمدي در پايان توصيه مي‌كند: افرادي كه دچار اين مشكل در سنين جواني هستند، مي‌توانند با منقبض كردن عضله چهارسر زانوان خود، مشكل خود را مرتفع سازند، ولي در كنار اين ورزش، شنا و استخر جهت حل هرچه بهتر بيماري نبايد فراموش شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت