میگری‌هیل (MigriHeal) داروی جدید برای درمان سردردهای میگرنی
• دانش موجود در منابع طب سنتی و اسلامی، سابقه‌ای بیش از هزار سال دارد. برای نمونه، کتاب “قانون” ابن‌سینا و کتاب “الحاوی” زکریا رازی از منابع کهن و بسیار معروف طب سنتی ما است. در کشورهای غربی در کمتر از پنجاه سال اخیرکتاب‌های عدیده با عنوان “طب گیاهی” (Herbal Medicine) تدوین شده‌است و تحقیقات قابل توجهی در این زمینه صورت گرفته‌است. غربیان از نظر طب گیاهی به کشورهای باستانی مانند ایران و چین به طور ویژه می‌نگرند، زیرا طب سنتی این کشورها هنوز مطالب زیادی برای یافتن و فراگرفتن برای کشورهای پیشرفته صنعتی دارد. داروی “میگری‌هیل” با استفاده از منابع غنی طب ایرانی و اسلامی بنا بر مطالعه اثرهای درمانی مجموعه‌ای از گیاهان دارویی شکل گرفت.
• “میگری‌هیل” یک داروی ویژه برای درمان میگرن است. این دارو در طول بيش از ۱۴ سال با همکاری یک تیم تحقیقاتی تحت هدایت علمی، پژوهشی و تحقیقاتی دکتر محمد انصاری، استاد دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران توسعه یافت"میگری‌هیل" دارای یک فرمولاسیون برگرفته از طب سنتی و دانش روزآمد پزشکی و داروسازی است. تحقیقات و مطالعات در مورد داروی “میگری‌هیل” شامل دوبخش بود:
• بخش اول: شامل طرح‌هاي کارآزمایی بالینی (Clinical trial) بود که با همکاری استادان متخصص مغز و اعصاب برروی مجموعه‌اي از بیماران میگرنی داوطلب در چند مرکز پژوهشی دانشگاهی انجام شد. در این پژوهش‌ها اثربخشی “میگری‌هیل” بر بیماران میگرنی داوطلب به اثبات رسید. بر اثر اين مطالعات معلوم شد، “میگری‌هیل” بر بیش از نود (۹0) درصد بیماران میگرنی اثر درماني قطعی دارد. این یافته‌ها از اين رو با اهمیت هستند كه همواره عنوان شده‌است که میگرن درمان پذير نيست.
• در کارآزمایی‌هاي بالینی، ۱۱۰ بیمار میگرنی داوطلب به مدت 4 ماه پس از دوره درمان، تحت نظر قرار گرفتند. در خور توجه این بود که بیش از ۹0 درصد بیماران به تدریج به زندگی بدون سردرد میگرنی دست یافتند. پس از دوره مصرف “میگری‌هیل”، به تدریج از مدت هر سردرد به طور چشمگیر کاسته شد و فاصله زمانی بين حملات بسیار طولانی شد و نیز شدت حملات بسیار کاهش مي‌يافت. در حقیقت بیماران درمان شده، خود را میگرنی تلقی نمی‌کنند. (نمودار1، 2 و 3 را ملاحظه بفرماييد.)
• بخش دوم: پژوهش‌های ما در اين باره بود که “مکانیسم اثرگذاری میگری‌هیل چیست؟”. برای پاسخ به این سوال نیاز داشتیم که بدانیم از لحاظ مولکولی در یک بیمار میگرنی چه اتفاقی می‌افتد؟
• غده صنوبری (Pineal) در مغز یک ماده حیاتی به نام ملاتونین را سنتز مي‌كند. ملاتونین علاوه براینکه تنظیم کننده دوره خواب و بیداری است، “جمع‌کنند'' (Scavenger) راديكال‌هاي آزاد (Free Radicals) از جمله نيتريك اكسايد (NO) در موقع خواب شبانه است. طبق تحقیقات ما و برخی پژوهشگران در سایر کشورها، ملاتونین در مقايسه با افراد سالم، در بیماران میگرنی همواره کمتر از مقدار نرمال است.
• همچنین یک نظریه در بین دانشمندان متخصص مغز و اعصاب مطرح است که یکی از علت‌های بروز سردرد میگرنی مي‌تواند، افزایش تولید “نیتریک اکساید” در سلول‌هاي اندوتيلوم عروق بزرگ مغز باشد. مقادیر طبیعی نیتریک اکساید برای انسان لازم و ضروري است. در صورت افزايش بيش از حد نیتریک اکساید در عروق مغز، اين پديده موجب بروز حملات ميگرني مي‌گردد.
• تلفیق مباحث مربوط به نیتریک اکساید و ملاتونین، درمورد بیماری میگرن دستاوردهای چشمگیری را در بر دارد. بنابراین، اگر ملاتونین کافی در بدن وجود داشته باشد، این ماده می‌تواند نیتریک اکساید اضافي را جمع‌آوری کند و از ادرار دفع نماید. در نتیجه سردرد میگرنی درمان شود. بديهي است تجويز ملاتونين به صورت دارو، درمان كننده قطعي ميگرن نخواهد بود. زيرا پس از متابوليزه شدن داروي مصرفي، مشكل همچنان باقي‌خواهد بود. زيرا هرگز ملاتونين مصرفي به صورت مداوم در سطح عروق مغز اثرگذار نخواهد بود.
• تحقیقات ما كه اثر ميگري‌هيل را در كشت سلول‌هاي اندوتليوما بررسي نمود، نشان داد كه مقدار نيتريك اكسايد توليد شده در اين سلول‌ها به طور معني‌داري كاهش يافت. به عبارت دیگر، همان کاری را که ملاتونین در بدن به طور طبیعی انجام می‌دهد، با مصرف میگری‌هیل در بدن اتفاق می‌افتد. (نمودار4 را ملاحظه بفرماييد).
• موضوع بسیار مهم این است که اثرهای درمانی “میگری‌هیل” به طور پایدار و پس از دوره مصرف دارو در بدن باقی می‌ماند، یعنی دیگر به مصرف مداوم “میگری‌هیل” نیاز نیست، بلکه معمولا پس از دوره درمان با ” میگری‌هیل“، بیماران از مصرف دارو بی‌نیاز می‌شوند.
• لازم به یادآوری است “میگری‌هیل” بر طبق تحقیقاتي كه انجام‌ داديم، حتی در دوزهای بسیار بالا هيچگونه اثرات جانبي نامطلوب ندارد و تاكنون هيچ اثر متقابلي با ديگر داروها از طرف بيماران گزارش نشده‌است. پایه گیاهی “میگری‌هیل” در این ويژگي دارو بسیار موثر بوده است.
• خوشبختانه اکنون “میگری‌هیل” به عنوان يك داروی رسمی در فهرست داروهای طبیعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ثبت رسیده‌است (IRC:1228143083) و با مجوز رسمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي توانستیم براي شرکت “میم‌دارو” آنرا به توليد برسانيم.

araamesh.com