جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 7 از 7 مجموع

موضوع: درمان بی خوابی و کم خوابی بوسیله داروهای گیاهی

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض درمان بی خوابی و کم خوابی بوسیله داروهای گیاهی

  درمان بی خوابی و کم خوابی بوسیله داروهای گیاهی

  اقتباس شده از کتاب طب گیاهی دکتر رجحان (استاد دانشگاه تهران)

  توجه: هر دارویی که برای بی خوابی یا کم خوابی مصرف شود نباید بیش از چند شب متوالی ادامه یابد زیرا تدریجا اثر دارو کاسته شده و بیمار مجبور می شود مقدار دارو را زیاد کند و لذا بیمار معتاد خواهد شد

  1- درمان بی خوابی بالغین و اطفال حتی شیر خواران
  نام دارو: گل بنفشه و روغن بنفشه
  اشکال داروئی و مقدار مصرف :1- یک قاشق غذا خوری گل بنفشه را در یک لیوان آب جوش دم کرده شب قبل از خواب یک یا دو استکان با کمی شکر تناول نمایند
  2- و یا ممکن است افراد دبالغ یک قاشق غذا خوری روغن بنفشه را شب قبل از خواب تناول نمایند.
  3- در مورد شیرخواران چنانچه کمی پنبه را با روغن بنفشه آغشته کرده و بر مقعد کودک قرار دهند خواب آور است.
  طرز تهیه روغن بنفشه آن است که در هر 400 گرم روغن کنجد 140 گرم بنفشه ریخته پس از چند روز صاف نموده مجددا 140 گرم دیگر می ریزند و چند مرتبه تکرار می کنند تا روغن کنجد رنگ و بوی بنفشه بگیرد

  2- درمان بی خوابی , آرامبخش
  نام دارو: تاج ریزی
  اشکال داروئی و مقدار مصرف:1- ممکن است تخم(دانه) تاج ریزی را کوبیده از پودر آن یک قاشق غذا خوری با کمی شکر قبل از خواب تناول نمایند
  2- ممکن است دو قاشق غذاخوری از تخم ( دانه) تاجریزی در یک استکان آب پخته شب قبل از خواب با کمی شکر تناول نمایند.

  3- خواب آور حتی برای اشخاص ضعیف و اطفال
  نام دارو: شقایق
  اشکال داروئی و مقدار مصرف:1- یک یا دو قاشق کپسول شقایق را در یک استکان آب جوشانیده شب قبل از خواب بالغین یک یا دو قاشق غذاخوری, کودکان یک یا دو قاشق چایخوری با کمی شکر تناول نمایند.
  2- ممکن است یک قاشق غذاخوری از برگ شقایق را در یک استکان آب جوش دم کرده شبها قبل از خواب , بالغین یک یا دو قاشق غذاخوری و اطفال یک یا دو قاشق چایخوری یا کمی شکر تناول نمایند.

  4- درمان بی خوابی
  نام دارو: زعفران
  اشکال داروئی و مقدار مصرف: شب قبل از خواب نیم قاشق پایخوری زعفران با کمی شکر یا عسل تناول شود


  5- درمان بی خوابی, اضطراب , نگرانی و حتی مالیخولیا
  نام دارو: پاسیفلور
  اشکال داروئی و مقدار مصرف: شب قبل از خواب 50 قطره از عصاره گیاه را تناول نمایند

  6- خواب آور, آرام بخش
  نام دارو: تخم خیار
  اشکال داروئی و مقدار مصرف: یک قاشق غذاخوری پودر تخم خیار را در یک استکان آب معمولی حل کرده شب قبل از خواب تناول نمایند.

  7- خواب آور, آرام بخش
  نام دارو: سیب
  اشکال داروئی و مقدار مصرف:1- شب قبل از خواب یک یا دو عدد سیب تناول نمایند.
  2- در صورت امکان سیب را با مقدار کمی کره می پزند و شب قبل از خواب مقداری( مثلا یک یا دو استکان ) تناول نمایند
  3- و یا بجای شام مقدار بیشتری از فرآورده های سیب پخته با گوشت را تناول نمایند.ضمنا پوره سیب , رب سیب , مربای سیب ,
  نیز چنانچه قبل از خواب شب تناول شود اثر خواب آور دارد.
  هشدار: سیب قرمز یبوست می دهد و سیب زرد لینت مزاج ایجاد می کند.

  8- خواب آور
  نام دارو: خرفه
  اشکال داروئی و مقدار مصرف:1- شب قبل از خواب مقداری خرفه بصورت خام یا پخته تناول نمایند.
  2- شب قبل از خواب نیم تا یک قاشق غذا خوری از پودر تخم خرفه همراه با شکر یا عسل تناول نمایند.

  9- خواب آور
  نام دارو: ریحان
  اشکال داروئی و مقدار مصرف:1- 20 گرم ریحان تازه را در یک لیوان آب جوش دم کرده قبل از خواب شب یک یا دو استکان با کمی شکر تناول نمایند.

  10- خواب آور, رفع حالت مستی ,آرامبخش
  نام دارو: کلم
  اشکال داروئی و مقدار مصرف: شب قبل از خواب مقداری کلم پخته یا سوپ کلم تناول نمایند.

  11- خواب آور
  نام دارو: گشنیز
  اشکال داروئی و مقدار مصرف: گشنیز خام را پس از پاک کردن و شستن به مقدار 30 گرم قبل از خواب نماول نمایند.
  هشدار: چنانچه گشنیز خام را زیاد تر از این مقدار مصرف نمایند ممکن است حالاتی شبیه مستی , بی حسی ,و گنگی ایجاد نماید.

  رفع بی خوابی
  نام دارو: جو دوسر
  اشکال داروئی و مقدار مصرف: 20 گرم جو دوسر همراه با پوسته خارجی آنرا در یک لیوان آب جوشانیده شب قبل از خواب , تمام یا مقداری از آنرا تناول نمایند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك متخصص تغذيه:
  عناب؛ مفيد براي رفع بي‌خوابي است

  جام جم آنلاين: مرتضي صفوي متخصص تغذيه گفت: مصرف جوشانده عناب باعث تقويت دستگاه گوارشي مي‌شود، گرفتگي صدا را برطرف مي‌كند و باعث رفع بي‌خوابي مي‌شود.

  يك متخصص تغذيه در گفتگو با فارس، افزود: عناب 2 يا 3 سانتي‌متر طول دارد و ميوه نارس آن لغزان و سبز رنگ است و طعمي شبيه سيب دارد كه هسته آن سخت و مخروطي شكل است و از نظر طب قديم طبع سرد دارد.

  وي گفت: عناب خشك آرام بخش، ضد بيماري‌هاي تنفسي، بند آورنده خون و مقوي بدن است، تصفيه‌كننده خون است و به هضم غذا كمك مي‌كند.

  اين متخصص تغذيه اضافه كرد: مصرف ريشه عناب براي رفع سوءهاضمه مفيد است، ضد آلرژي است، به دليل داشتن لعاب زياد نرم‌كننده سينه است، ملين و ادرار آور است و براي سرفه‌هاي شديد مي‌تواند مفيد باشد، بي‌خوابي را برطرف مي‌كند، جوشانده پوست درخت عناب، داروي ضد اسهال است و براي بيماران مبتلا به آسم مفيد است.

  صفوي گفت: از ديگر خواص اين ميوه مي‌توان به برطرف كننده خستگي و تب بر بودن آن اشاره كرد. جوشانده عناب، گرفتگي صدا را برطرف مي‌كند، باعث تقويت دستگاه گوارشي مي‌شود و براي سلامت كليه‌ها مفيد است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  متخصص تغذيه:
  مصرف كاهو بي‌خوابي را رفع مي‌كند

  جام جم آنلاين: مرتضي صفوي متخصص تغذيه گفت: كاهو داراي ماده‌اي به نام Lactocarium است كه محرك خواب بوده و توصيه مي‌شود براي رفع بي‌خوابي قبل از خواب حتما از سالاد كاهو استفاده شود.

  اين متخصص تغذيه در گفتگو با فارس ، افزود: به هر نوع اختلالات خواب در طول شب ، واژه بي‌خوابي اطلاق مي‌شود. در بعضي شرايط، بي‌خوابي شبانه موقتي بوده، به دنبال نوعي استرس يا اضطراب پديد مي‌آيد ولي در بعضي مواقع، بي‌خوابي علت مهمتري داشته كه مي‌تواند ناشي از مشكلات فيزيكي يا روحي رواني در فرد باشد.

  وي گفت: علل ديگر بي‌خوابي مشكلاتي از قبيل سوء‌هاضمه، آسم، تنگي نفس يا كاهش قند خون است. مصرف الكل به مقدار زياد و همچنين استفاده از برخي داروها از عوامل ديگر بي‌خوابي است.

  اين متخصص تغذيه افزود: قبل از درمان بي‌خوابي بايد مسائلي از قبيل مشكلات تيروئيد، وجود افسردگي، ديابت، عفونت و سطح هموگلوبين خون بررسي شود، چرا كه وجود هريك از اين عوامل مي‌تواند منجر به ايجاد بي‌خوابي شود.

  صفوي گفت: تغذيه نقش عمده‌اي در درمان و پيشگيري از بي‌خوابي دارد. زمان مصرف انواع مختلف مواد غذايي نيز حائز اهميت است. انواع نان، ماكاروني، سيب زميني و برنج حاوي مقادير بالايي كربوهيدرات است كه در بدن، به آرامي هضم و سوخته مي‌شود. يك عصرانه حاوي مقادير بالايي از كربوهيدرات و مقادير كم پروتئين مي‌تواند فرد را براي داشتن خواب مناسب شبانه آماده كند. وي افزود: موز، انجير، خرما و گوشت بوقلمون حاوي مقادير بالايي اسيد آمينه تريپتوفان هستند. تريپتوفان در بدن به سروتونين تبديل مي‌شود كه تركيب اخير منجر به حالت خواب آلودگي در فرد مي‌شود. شير نيز مقادير مناسبي تريپتوفان دارد. همچنين ماست حاوي سروتونين است. به همين علت مصرف هريك از اين مواد غذايي، ساعاتي قبل از خواب شبانه توصيه مي‌شود.

  اين متخصص تغذيه گفت: گوشت و شير كم‌چرب نيز حاوي مقدار كافي ويتامين 6 B هستند. وجود اين ويتامين براي سنتز سروتونين در مغز ضروري است. انواع ماهي‌هاي چرب مانند ماهي سالمون و ساردين و همچنين تخمه كدو و تخم كتان نيز به دليل داشتن اسيدهاي چرب امگا 3 براي پيشگيري از بي‌خوابي بسيار موثر هستند. تخمه آفتابگردان و كنجد نيز داراي اسيدهاي چرب امگا 6 بوده، كه اين نوع اسيد چرب نقش عمده‌اي در سنتز مواد شيميايي در مغز دارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آلبالو برای بی ‌خوابی مفید است

  پژوهشگران در یك تحقیق جدید دریافته ‌اند كه آلبالو برای درمان بی‌ خوابی مفید است. بنابراین اگر به سختی می ‌خوابید، با خوردن این میوه راحت ‌تر به خواب خواهید رفت.  به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، بر اساس یك پژوهش جدید آلبالو می ‌تواند الگوهای خواب را در بدن تنظیم كند و از این نظر، تاثیر شگفت انگیزی دارد.  محققان دریافته‌اند كه این میوه حاوی مقادیر قابل ملاحظه‌ای ملاتونین است و وجود هورمون ملاتونین نیز برای داشتن یك خواب آرام ضروری است.  بر اساس این گزارش، هورمون ملاتونین در مغز ساخته می ‌شود و روی فاكتور خواب تاثیر گذار است. این یافته، حاصل تحقیقات پژوهشگران مركز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس است.  این پژوهشگران می ‌گویند: خوردن یك مشت آلبالو میزان ترشح ملاتونین را در خون افزایش می ‌دهد و بنابراین الگوهای طبیعی خواب را در بدن بهبود می‌ بخشد كه در عین حال این فرایند به طور بالقوه مزایای دیگری نیز برای حفظ سلامت بدن و روان در پی دارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  حقيقتا نشان مي دهد
  زعفران بي‌خوابي را رفع مي‌كند

  جام جم آنلاين: تحقيقات نشان مي‌دهد كه از زعفران مي‌توان براي رفع بي‌خوابي‌هاي منشاي تحريكات مغزي استفاده كرد.

  زعفران گياهي است چند ساله، به ارتفاع 10 تا 30 سانتيمتر كه داراي پيازي سخت و مدور، گوشت‌دار و پوشيده از غشاهاي نازك و قهوه‌اي رنگ است و طي تحقيقات انجام شده متوجه شدند كه زعفران اين خاصيت را از خود نشان مي‌دهد.

  از وسط پياز زعفران كه در واقع قاعده گياه به حساب مي‌آيد، تعدادي برگ‌هاي دراز و باريك خارج مي‌شود كه سطح فوقاني آنها رنگ سبز تيره ولي سطح تحتاني سبز روشن دارد.

  ظاهر گل‌هاي زعفران لوله‌اي باريك و دراز به رنگ‌هاي بنفش، گلي و ارغواني ديده مي‌شود كه پرورش زعفران در نواحي مختلف خراسان و نقاط مساعد كشور صورت مي‌گيرد.

  گل‌هاي زعفران داراي 3 پرچم و مادگي آنها مركب از خامه دراز منتهي به كلاله سرشاخه به رنگ قرمز نارنجي است كه به عنوان نام زعفران وارد بازار مي‌شود. زعفران باعث سهولت هضم غذا نيز مي‌شود.

  اين گياه به علت اثر بي‌حس كننده آن بر روي اعصاب ريوي، مسكن سرفه در برونشيت‌هاي مزمن است و در درمان حالات تشنجي و درد دندان موثر است و به صورت دم كرده 5 تا 2 گرم در ليتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سنبل‌الطیب گیاهی برای درمان بیخوابی


  یک متخصص تغذیه می گوید : مصرف این گیاه باعث رفع ناراحتی‌های عصبی می‌شود و بی‌خوابی را درمان می‌كند.

  مرتضی صفوی متخصص تغذیه گفت: .سنبل‌الطیب گیاهی است علفی و چندساله كه ساقه آن به‌طور عمودی تا ارتفاع 2 متر بالا می‌رود.این گیاه به صورت وحشی در جنگل‌های كم درخت،در حاشیه جویبارها و گودال‌ها در بیشتر مناطق آسیا و ایران می‌روید.
  وی گفت: سنبل‌الطیب دارای بویی مطبوع است.ریشه سنبل‌الطیب از نظر طب قدیم ایران گرم و خشك است.
  این متخصص تغذیه گفت:از خواص مهم آن می‌توان به ضدتشنج و درد،رفع‌كننده ناراحتی‌های عصبی، ضداسپاسم و آرامبخش،تب‌بر،درمان‌كنند ه بی‌خوابی و میگرن و رفع‌كننده دلهره و تشویش اشاره كرد.
  صفوی اضافه كرد:جوشانده سنبل‌الطیب دردمعده را برطرف می‌كند،سكسكه مداوم را از بین می‌برد، درد سینه را برطرف می‌كند و در معالجه مرض قند موثر است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مصرف چای گیاهی مثل چای بابونه و چای سنبل الطیب كمك می‌كند تا به هنگام خواب آرامش بیشتری داشته باشید

  از روغن اکالیپتوس برای ماساژ استفاده کنید؛ بوی تند این گیاه آرامش بخش است.

  اسانس آرام بخش خواب
  از دیر باز بسیاری از مردم را عقیده بر این است که اسانس اسطوخودوس،مرزنگوش و بهارنارنج آرام بخشند.
  شواهد علمی نیز این این نظر را اثبات می کند.رایحه ی این اسانس ها در تولید سروتونین و ماده ی شیمیایی موجد خواب موثرند.این اسانس ها را با ماساژ یا به شکل چکاندن قطره ای بر روی یک شیئ داغ استشمام کنید و ببینید چه قدر در ایجاد آرامش موثرند.

  برای درمان بی‌خوابی، گیاهانی مانند سنبل الطیب، بابونه و کاهو مصرف نمائید

  چای دم‌کردهٔ گیاهان را بنوشید


  برخی از انواع گياهان و داروهای گياهی نيز به بهبود خواب کمک می کند. بطور مثال گياه سنبل کوهی تاثيری شگفت انگيز برجای می گذارد. پزشکان معتقدند سنبل کوهی سبب آرامش سيستم عصبی و راحتی بافت ماهيچه ها می شود، بنابراين دم کردن سنبل در يک قوری چای توصيه می شود.

  بعضی از روغنها مانند اسطوخودوس ( عطر سنبل ) که از عطاری ها می توان تهیه کرد این روغن را می توان بخار کرد و آن را استشمام کرد این ماده موجب ریلکس و آرامش بدن شده و به خواب رفتن فرد کمک می کند
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت