يك کارشناس ارشد تغذيه:
مصرف روغن بذرکتان در درمان و پيشگيري از اختلالات بيش فعالي در کودکان موثر است


در مطالعات اخير دانشمندان ثابت شده است؛ اسيدهاي چرب امگا 3 در درمان و پيشگيري از بيش فعالي در کودکان موثر است و روغن بذرکتان در بين ساير انواع روغن‌هاي گياهي از غني ترين منابع اين اسيدهاي چرب به شمار مي آيد.

ميترا زراتي کارشناس ارشد تغذيه و استاد دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، با بيان اين مطلب گفت: اختلال توجه يا بيش فعالي يکي از مشکلات رفتاري کودکان است که متاسفانه در سال هاي اخير بر تعداد آن به طور چشمگيري افزوده شده و به دليل شدت رفتارهايي همچون بي توجهي، حواس پرتي و پرتحرکي در کودک مبتلا، کارکرد اجتماعي و تحصيلي آنها به مخاطره مي‌افتد.

زراتي با اشاره به اين که آمارها حاکي از آن است که پسران چهار برابر بيش از دختران به اختلالات توجه همراه با بيش فعالي مبتلا مي شوند؛ افزود: حساسيت‌هاي غذايي، وراثت و استعمال سيگار در دوران بارداري توسط مادر از عوامل موثر در ابتلاي کودک به بيش فعالي است که از نظر پزشکي، درمان دارويي، روانشناسي و تغذيه‌اي بهترين درمان‌هاي اين بيماري محسوب مي‌شود.

وي در ادامه به يافته‌هاي جديد دانشمندان که در زمينه ارتباط بيش فعالي با تغذيه کودک به دست آمده اشاره کرده و گفت: در مطالعات اخير ثابت شده است که نوع چربي مصرفي از جمله فاکتورهاي مهمي است که در درمان و يا حتي پيشگيري از اين بيماري در بين کودکان نقش دارد و در بين اسيدهاي چرب، اسيد چرب امگا 3 نقش بارزتري دارد.

زراتي ادامه داد: تحقيقات به عمل آمده نشان داده است که روغن بذرکتان در بين ساير انواع روغن‌هاي گياهي از غني ترين منابع اسيدهاي چرب امگا 3 محسوب مي شود.