1. اگر فرزند شما به مرحله خاصي از درس خواندن نزديک است، چيدمان اتاق او مي‌تواند کيفيت مطالعه‌اش را بالا ببرد:


2. براي خواندن درس هم چراغ مطالعه لازم است و هم چراغ سقفي. کاهش نور، خواب‌آلودگي و حواس‌پرتي ايجاد مي‌کند.


3. اگر بخشي از لباس‌ها يا وسايل شخصي باقي افراد، در کمد لباس فرزند درس‌خوان شما است، لطفا همه را به جاي ديگري منتقل کنيد تا با رفت و آمد مداوم تمرکز او را به هم نزنيد.


4. اجازه بدهيد يادداشت‌ها را با ماژيک روي ديوار بنويسد يا نوشته‌هاي مهم را بچسباند. به مرور زمان اين کار تبديل به تفريح لذت‌بخشي براي او مي‌شود که درس خواندن را آسان مي‌کند ولي هزينه نقاشي دوباره خانه را روي دست‌تان مي‌گذارد.


5. کامپيوتر را جلوي پنجره قرار ندهيد که انعکاس نور آن چشم را بيازارد و لامپ‌هاي مهتابي و سفيد را با لامپ معمولي عوض کنيد حتي از فلورسنت‌هاي ملايم و دلپذير مانند صورتي استفاده کنيد .


6. چند ليوان با تصاوير شاد و درخشان اطراف اتاق بگذاريد و در آنها خودکارهاي رنگي فانتزي قرار بدهيد تا رغبت فرزندتان را نسبت به يادداشت برداشتن بيشتر کنيد.


7. اگر جاي کافي داريد، اتاق مطالعه او را از اتاق خوابش جدا کنيد. در تخت‌خواب درس خواندن درصد زيادي از يادگيري را کاهش مي‌‌دهد. اگر هم فضا نداريد، کنار ميز او و حدفاصل ميز و تخت‌خواب پارتيشن چوبي يا پارچه‌اي با نقوش ساده طبيعي و رنگ‌هاي خوشايند‌ آبي و صورتي قرار دهيد.


8. به درس خواندن او مانند يک مراسم آييني احترام بگذاريد. روي ميز گل تازه و يک چاي‌ساز يا فلاسک با قدري بيسکوييت و آجيل از نوع مورد علاقه‌اش بگذاريد. تمام اينها تشويق عملي او براي ادامه درس است.


9. به هم ريختگي‌هاي او را جمع‌آوري نکنيد. ورقه‌هاي پراکنده و جزوه‌هاي روي زمين پخش شده و کتاب‌ها را به حال خود رها کنيد تا به مرور زمان و ترتيب اهميت خودش به سراغ آنان برود. تميز و مرتب کردن يک باره اتاق او به وسيله شما هر گونه برنامه‌ريزي و تمرکز ذهني او را به هم مي‌ريزد.