خانه‌تان را ضد آسم کنید!

۲۲ توصیه خانگی برای رفع حساسیت«بهتر است کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری‏های قلبی و تنفسی در خانه بمانند.» این توصیه کارشناسان بهداشت در روزهای آلوده است. در چنین روزهایی توصیه می‏شود افراد از تردد بی‏مورد در شهر بپرهیزند و در خانه بمانند، اما توجه به تمیزی هوای خانه که فرد ساعات زیادی از روز را آنجا می‌گذراند، نباید فراموش شود. اگر یکی از اعضای خانوده شما مبتلا به آسم است و شما می‌خواهید بهترین محیط ممکن را در خانه برای سلامت او فراهم کنید، ابتدا باید عواملی را که در او ایجاد حساسیت می‌کند، شناسایی کرده، سپس اقداماتی برای کنترل و محدود کردن آنها در خانه انجام دهید...

ایجاد هوای تمیز و تهویه مطبوع در خانه یکی از مهم‌ترین اقدامات در کنترل بیماری آسم است. وجود مواد محرک و ذرات آلاینده در هوا مانند دود سیگار، عطرها، ذرات اسپری و محصولات شوینده و پاک‌کننده و دود ناشی از پخت‌و‌پز در فضای داخلی خانه می‌توانند علایم آسم را تشدید کنند. حتی استفاده از شمع‏های عطری یا وجود یک روزنامه تازه چاپ شده نیز در برخی افراد مبتلا به آسم می‌تواند ایجاد حساسیت کند. برای ایجاد هوای تمیز در خانه بهتر است، اقدامات زیر را انجام دهید:

۱) اجازه ندهید کسی در خانه سیگار بکشد. اگر یکی از افراد خانه سیگاری است، بهتر است به او کمک کنید تا سیگار را ترک کند و در غیر این صورت از او بخواهید بیرون از خانه سیگار بکشد.

۲) از شومینه و بخاری‌هایی که سوخت آنها چوب است، در خانه استفاده نکنید.

۳ از محصولات پاک‌کننده و شوینده بدون عطر استفاده کنید. از شمع‌های عطری و اسپری‌های خوشبوکننده هوا در خانه استفاده نکنید.

۴) مطمئن شوید تمام وسایل گازسوز خانه تهویه مناسبی دارند و گازهای ناشی از سوخت آنها به بیرون منتقل می‏شود. دودکش بخاری گازی را به‌طور کامل بررسی کنید و برای اجاق گاز نیز از هود استفاده کنید.

۵) از نگهداری گل‌ها و گیاهان آپارتمانی در خانه خودداری کنید.

۶) روزهایی که آلودگی هوا بالاست، حتی‌الامکان پنجره‌ها را باز نکنید. می‌توانید پنجره‌ها را در ساعات اولیه صبح (قبل از ساعت ۵) که میزان آلودگی کمتر است، باز کنید.

۷) یک دستگاه تصفیه هوا با فیلتر مناسب تهیه کنید.

۸) یکی از شایع‌ترین علل ایجادکننده علایم آسم، گرد و غبار حاوی قارچ‌ها و هاگ آنهاست که انواع مختلفی دارند. برخی از آنها در محل‌های مرطوبی مانند حمام، زیرزمین و آشپزخانه وجود دارند و برخی نیز روی پوست بدن انسان زندگی کرده، از سلول‌های مرده پوست تغذیه می‌کنند. این نوع قارچ‌ها در اتاق خواب، ملحفه‌ها و بالش‌ها، پرده‌ها، فرش‌ها و مبلمان خانه وجود دارند و بیشترین محل تجمع آنها، اتاق خواب است. پس حداقل هفته‌ای یک‌بار خانه را جارو برقی کشیده و گردگیری کنید و هنگام گردگیری برای جلوگیری از انتشار گرد و غبار در هوای خانه از دستمال مرطوب استفاده کنید. هنگام گردگیری، قاب عکس‌ها، مجسمه‌ها و گیاهانی را هم که ممکن است قارچ‌ها را به خودشان جذب کنند تمیز کنید.

۹) برای گردگیری و تمیز کردن سطوح از محلول یک قسمت سفیدکننده کلره و ده قسمت آب استفاده کنید. دیوارها و سطوح را قبل از اینکه کاملاً تمیز شوند، رنگ نزنید.

۱۰) از بالش‌های پر استفاده نکنید و از رختخواب‌هایی که از مواد مصنوعی ساخته شده، استفاده کنید.

۱۱) روی رختخواب‌ها و مبلمانی که فرد مبتلا به آسم از آنها استفاده می‌کند، از ملحفه استفاده کنید و ملحفه‌ها را هر هفته با آب داغ (بالای ۵۵ درجه سانتی‌گراد) شسته و به خوبی خشک کنید.

۱۲) بهتر است در اتاقی که فرد بیشتر اوقات خود را می‌گذراند، از فرش استفاده نکنید.

۱۳) اگر از گلیم یا فرش‌های محلی استفاده می‌کنید، از انواع سبک و قابل شستشوی آن استفاده کرده، به‌طور منظم آنها را با آب گرم بشویید.

۱۴) پنجره‌ها و پرده‌ها را به‌طور منظم شسته و تمیز کنید.

۱۵) از کمدها و دکورهایی که سطوح افقی زیادی دارند و گرد و خاک روی سطوح افقی آنها می‌نشیند، استفاده نکنید.

۱۶) از مبل‏ها و صندلی‌های پارچه‌ای در خانه استفاده نکنید.

۱۷) کاشی‌ها و پرده حمام را به‌طور منظم تمیز کنید.

۱۸) کتاب‌ها را در اتاق خواب قرار ندهید.

۱۹) برای کنترل قارچ‌ها و کاهش رطوبت ، از دستگاه‌های بخور، به‌خصوص در اتاق فردی که آسم دارد، استفاده نکنید.

۲۰) لوله‌های آبی که نشتی دارند و شیرهایی را که چکه می‌کنند، تعمیر کنید. کف آشپزخانه و حمام را همیشه خشک نگه دارید.

۲۱) حمام، آشپزخانه و زیر زمین باید تهویه مناسب داشته باشند. برای این کار می‌توانید از فن استفاده کنید.

۲۲) اگر محل مرطوب و تاریکی در خانه شما وجود دارد، به‌طور مرتب آن را تمیز کرده، از یک لامپ صد وات که همیشه روشن است، برای از بین بردن رطوبت استفاده کنید.فرزانه فولادبند
روزنامه سلامت