جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 8 از 8 مجموع
Like Tree1Likes
 • 1 Post By دکتر نادر

موضوع: گل و گیاه در خانه

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض گل و گیاه در خانه

  گياهان تزئيني استرس را کاهش مي دهند
  نتايج تحقيقـات دانشـمندان بار ديگر با تأکيد بر اثـرات مفـيد اسـتفاده از گل ها در محـل زندگي و کار در تحقيقـات خود نشـان دادند که گـياهان تزئينـي با تسـويه هـوا اسـترس را کاهـش مي دهـند. محـققان دانشـگاه جورجـيا با انجـام تحقيقـات علمي ارزش گياهاني که در خانه و محل کار نگهداري مي شـوند را نشـان دادند. نتـايج اين تحقيقـات نشـان داد که گـياهان پيـرامون نه تنـها مي تواننـد از سلامـت افراد محافظت کنند، بلکه مي توانند اثرات مفـيدي روي عمـلکردهاي کاري داشـته باشـند. همـچنين گـياهـان تزئيني به دلـيل نقـش خـود در تصفيه هوا تا حد چشمگيري استرس افراد را کاهش مي دهند. اين دانشمندان در اين خصوص اظهار داشتند: برخي گياهان بخصوص توانائي حذف کامل ترکيبات آلي معلق در هوا (VOC) را دارند. VOC به مواد حاضر در محيط زندگي گفته مي شود. اين مواد مسئول بروز آلرژي، اختلالات مزمن تنفسي و ساير بيماري هايي هستند که بر اساس اطلاعات سازمان بهداشت جهاني سالانه سبب مرگ بيش از 6/1 ميليون نفر در دنيا مي شوند.

  از ذرّات VOC آلودگي هاي خانگي ايجاد مي شوند که در برخي موارد سطح اين آلودگي ها حتي مي تواند 12 برابر بيشتر از آلودگي هاي خارجي باشد. اين محققان با بررسي 28 گياه تزئيني رايج، برخي از گياهاني که از توانائي بسيار بالائي براي تصفيه هوا از آلاينده هاي معلق برخوردارند را شناسائي کردند. از جمله اين گياهان مي توان به پيچک انگليسي، شمعداني و سرخس اشاره کرد.

  Georgiauniversity.com منبع
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 10-Mar-2010 انجام شده است
  mondana likes this.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  فرزانه فولادبند - فوايد نگهداري از گل و گياهان آپارتماني، يکي‌دوتا نيست
  خانه را سبز کنيد

  شما چه‌قدر به نگهداري از گل‏ها و گياهان علاقه داريد؟ اصلا در خانه يا آپارتمان‏تان از گل و گياه نگهداري مي‏کنيد؟ اين روزها خيلي‏ها نداشتن حياط و بالکن و کوچک بودن فضاي آپارتمان را بهانه مي‏کنند و مي‏گويند نگهداري از گل‏ها و گياهان در فضاي کوچک آپارتمان‏هاي امروزي کار آساني نيست و به دردسرش نمي‏ارزد اما اگر بدانيد نگهداري از گل و گياهان آپارتماني چه‌قدر فايده دارد، براي اينکه پاي گل و گياه را به خانه‏تان باز کنيد، هيچ بهانه‏اي نمي‏آوريد...

  گياهان دي‏اکسيدکربن را به اکسيژن تبديل مي‏کنند. هوا را تصفيه مي‏کنند و قادرند آلاينده‏هاي مضر را از بين ببرند. با وجود گياهان هوا تميزتر شده و رطوبت هوا به‌طور طبيعي حفظ مي‏شود. گياهان از نظر رواني هم فوايدي دارند. وجود گل و گياه موجب شادي و کاهش استرس و افزايش کارايي مي‏شود. وجود رنگ سبز گياه در يک اتاق زيبايي و انرژي بيشتري در فضا ايجاد مي‏کند. بررسي‏ها نشان داده است علايمي مانند سردرد، استرس، خواب‏آلودگي و سرماخوردگي در صورت وجود گل و گياه در خانه کاهش پيدا مي‏کند.


  گياهان هواي خانه را تميز مي‌کنند

  هواي تميز در خانه در سلامت افراد خانه تاثير زيادي دارد. وجود گياه در خانه موجب تصفيه هوا مي‏شود. گياهاني مانند پيچک، فيکوس، شيپوري، زنبق، سرخس، گل داوودي و نخل مرداب در از بين بردن آلاينده‏هاي شيميايي موجود در هواي خانه مانند رنگ، محلول‏هاي شوينده و دود سيگار موثرترند. در واقع اين گياهان آپارتماني فيلترهاي طبيعي تصفيه هوا هستند.

  بررسي‏ها نشان داده است که گل و گياهان آپارتماني مي‏توانند کيفيت هوا را بهتر ‏کنند. در واقع گياهان آپارتماني قادرند 87 درصد سموم هوا را طي 24 ساعت از بين ببرند. براي تميز نگه داشتن هواي خانه‏اي با مساحت 167 مترمربع تعداد 15 تا 18 گياه آپارتماني با اندازه‏اي حدود 15 تا 20 سانتي‏متر توصيه مي‏شود. گياهان مي‏توانند انواع مختلف سموم از جمله آمونياک، فرمالدييد، منوکسيدکربن، بنزن، زايلن و تري‌کلرواتيلن را از بين ببرند. توصيه مي‏شود براي تصفيه آلاينده‏هاي مختلف انواع گياهان را در خانه نگهداري کنيد.

  گياهان شادي مي‏آورند

  وجود گل‏ها و گياهان موجب شادي و آرامش و کاهش استرس در افراد مي‏شود. برونو کورتيس، متخصص قلب دانشگاه شيکاگو مي‏گويد: «گياهان موجب مي‏شوند افراد احساس آرامش بيشتري کنند و مثبت انديش‏تر شوند.» بررسي‏ها نشان داده است بيماران بستري در بيمارستان که تخت‏شان روبه‌روي پنجره‏اي با نماي باغ است، خيلي سريع‏تر از بيماراني که تخت‏شان رو به ديوار هستند بهبود پيدا مي‏کنند.

  گياهان موجب افزايش کارايي مي‏شوند

  بررسي‏ها نشان داده است در محيط‏هاي کاري که از گياه استفاده شده سلامت جسم و روان کارکنان ارتقا پيدا کرده است. طبق مطالعه‏اي که نتايج آن در مجله هنر و توان‌بخشي آمريکا به چاپ رسيده‏است خلاقيت و کارايي کارمندان شرکت‏ها و موسساتي که در دفاتر کاري‏شان گياه قرار مي‏دهند، بيشتر است.


  گياهان خستگي و سرماخوردگي را

  از بين مي‏برند

  طبق نتايج تحقيقات پژوهشگران دانشکده کشاورزي دانشگاه نورتو، گل‏ها و گياهان آپارتماني مي‏توانند با افزايش رطوبت و کاهش گرد و غبار مشکلاتي مانند خستگي، سرفه، گلودرد و ساير علايم و مشکلات مرتبط با سرماخوردگي را تا 30 درصد کاهش دهند. فرمالدييد در محصولات چوبي، دود سيگار، گاز طبيعي و نفت وجود دارد. تماس با آن موجب تحريک بيني، چشم و گلو مي‏شود. بنزن در جوهر، روغن و برخي انواع رنگ وجود دارد و تماس طولاني مدت با آن موجب سردرد، خواب آلودگي و در برخي افراد کاهش اشتها مي‏شود. رنگ و جلادهنده‏ها هم منبع اصلي تريکلرواتيلن در خانه هستند. اين مواد در تميزکننده‏ها، عطرها و مبلمان و وسايل خانه هم وجود دارند. با استفاده از گل و گياهان آپارتماني مي‏توان علايم ناشي از تماس با اين آلاينده‏هاي شيميايي را که شبيه علايم سرماخوردگي هستند کاهش داد.


  نکات ايمني و بهداشتي

  با قرار دادن يک يا دو گياه مي‏توان هواي يک اتاق را تازه نگه‏داشت و براي مساحت 9 مترمربع حداقل يک گياه آپارتماني لازم است اما هنگام نگهداري از گل و گياهان آپارتماني لازم است نکات ايمني و بهداشتي هم مورد توجه قرار گيرد. مثلا برخي گياهان سمي‏اند و بايد در هنگام انتخاب گياه به اين نکته توجه داشت. به ويژه اگر در خانه کودکي داريد توجه به اين نکته ضروري است. همچنين قرار دادن گلدان‏ها جايي دور از دسترس کودکان و عدم استفاده از سنگ‏ها و وسايل تزئيني جذاب در خاک گلدان‏ها از ديگر مواردي است که براي پيشگيري از حوادثي مانند خفگي و مسموميت در کودکان بايد به آنها توجه داشت. گاهي اوقات خاک گلدان‏ها و آب و آلودگي‏هاي موجود در زيرگلداني موجب رشد قارچ‏ها و کپک‏ها و لارو حشرات و انتشار آلودگي در خانه مي‏شود که لازم است با رعايت بهداشت و تعويض به موقع خاک گلدان‏ها از چنين مشکلي پيشگيري کرد.

  نظر کارشناس - دکتر محمد فرح‏بخش/ متخصص بيماري‏هاي عفوني و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي

  نگهداري از گل و گياه در خانه و آپارتمان‏هاي امروزي براي افرادي که زمينه آلرژي دارند و همچنين افرادي که سابقه بيماري‏هاي تنفسي و پوستي دارند به دليل مشکلاتي که ممکن است ايجاد کند توصيه نمي‏شود اما به‌طور کلي نگهداري از گل‏ها و گياهان در خانه براي افراد سالم مشکل خاصي ايجاد نمي‏کند. توصيه مي‏شود که افراد در صورت تمايل به نگهداري از گل و گياه در خانه و آپارتمان نکات کلي ايمني و بهداشتي را رعايت کنند. هنگام آبياري گلدان‏ها نظافت را رعايت کنند و مراقب آلوده شدن سطوح باشند. گلدان‏ها را جايي دور از دسترس کودکان قرار دهند. کودکان عادت دارند همه چيز را به دهان ببرند و در صورت در دسترس بودن گلدان‏ها ممکن است با گياه و يا کود مسموم شوند. همچنين به خطر سقوط نيز بايد توجه داشته باشند و گلدان‏ها را در داخل يا بيرون ساختمان طوري قرار دهند که احتمال سقوط و افتادن وجود نداشته باشد. با در نظر گرفتن اين نکات نگهداري از گل و گياه در خانه مشکل خاصي ايجاد نمي‏کند. در پايان لازم مي‏دانم اين نکته را يادآوري کنم که وجود گل و گياه در بيمارستان‏ها به خاطر اينکه احتمال انتقال عفونت را افزايش مي‏دهد به هيچ وجه توصيه نمي‏شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض 4 نکته درباره گل‌آرايي در خانه

  مهرنوش پاک‌اندام
  گلها، تزيين زنده و زيباي خانه هستند و هر کسي مي‌تواند با دانستن نيازهاي ابتدايي اين گياهان و با توجه به چند نکته ساده، از آنها نگهداري کند و از اين کار لذت ببرد. با 4 نکته زير شروع کنيد:


  شاخه‌هاي منفرد كه داراي غنچه هستند در يك ظرف باريك و بلند از جلوه خاصي برخوردار خواهند شد. مي‌توانيد از بطرهاي خالي موجود در خانه مانند شيشه‌هاي شربت‌هاي حاضري كه داراي گردن بلند و درازي هستند براي اينكار استفاده كنيد. اگر چند شاخه گل داراي غنچه داريد چند شيشه را در يك سيني فلزي زيبا و قديمي خود كنار هم بچينيد و فضاي آنها را با برگ‌هاي خشك و يا برگ‌هاي درختان گل‌هاي ريز و شمع بپوشانيد.


  اگر مي‌خواهيد از فضاي موجود بيشترين استفاده را بكنيد و مثلاً روي پيشخوان آشپزخانه فضاي كمتري را اشغال كنيد مي‌توانيد گل‌ها را به صورت چند طبقه بياراييد. براي اين كار بايد از يك جا ليواني و يا سبد مخصوص كارد و چنگال استفاده و گل‌ها را پس از قرار دادن در ظرف‌هاي خالي نشکن زيبا در دو طبقه از چهارچوب مورد نظر آويزان كنيد. براي اينكه منظره ايجاد شده چشم نوازتر باشد مي‌توانيد از دو طبقه از دو نوع گياه استفاده كنيد به طوريكه در طبقه بالا بوته‌هاي داراي برگ‌ها و گل‌هاي ريز قرار بگيرد و در قسمت پايين گياهي را كه داراي شاخه‌هاي آويزان است قرار دهيد.


  جعبه‌هاي مخصوص گل براي قرار دادن در پشت نرده‌هاي پنجره‌ها هم از بهترين انتخاب‌ها مي‌توانند باشند. حسن اين جعبه‌ها در آن است که هم قابل حمل و نقل هستند و هم مي توانيد اين باغچه كوچك را در هواي سرد به داخل خانه و پشت شيشه منتقل كنيد و به طور دلخواه مكان آن را تغيير دهيد. توجه داشته باشيد كه گياهان در اين جعبه‌ها بايد به طور فشرده كاشته شوند تا زيباتر به نظر بيايند. بهتر است اول گياهان را در جعبه‌هاي خالي بكاريد و سپس آنها را در داخل بستري از پوشال و سنگ‌ريزه در داخل جعبه گل بچينيد. اين كار موجب مي شود كه پس از بين رفتن گل‌ها زحمت تعويض خاك به گردنتان نيفتد.


  گياهان آپارتماني نيز براي اين کار بسيار مناسب هستند: بگونيا، ديفن باخيا، فيلودندرون، كوردي لين، دراسنا، كاكتوس، پتوس، اسپاتي فيلوم، سينگونيوم در اتاق نشيمن، بنفشه آفريقايي و پاپيتال، نخل مرداب، آگلونما دراتاق غذا خوري، مارانتا، پيروميا، فيتونيا و ژينورا در آشپزخانه و برگ عبايي، سجافي، پاپيتال، آرالياي ژاپني و سانسوريا در پلكان بيشترين زيبايي را دارند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض چگونه در آپارتمان خودمان سبزي بکاريم؟

  پرسشي از مهندس حسين بهادري، طراح و مجري پروژه‌هاي کوچک و بزرگ فضاي سبز - پريسا اصولي
  آپارتمان‌نشيني، خيلي از علاقه‌مندان به سبزي‌كاري را از اين لذت محروم کرده ولي گروهي ديگر از آپارتمان‌نشين‌ها هستند که تحت هر شرايطي مي‌توانند انواع سبزي‌ها را در آپارتمان خود پرورش دهند...  خوشبختانه بذر بيشتر سبزيجات در هر شرايطي پرورش مي‌يابد و براي اين منظور مي‌شود از جعبه‌هاي چوبي، سطل‌هاي پلاستيكي، گلدان‌هاي بزرگ و كوچك، انواع ظروف مايع ظرف‌شويي و حتي بطري‌هاي نوشابه خانواده استفاده کرد. مهم، عمق گلدان و آبياري به موقع و تنظيم برنامه كوددهي آنها است. اگر مي‌خواهيد از فوت و فن سبزي‌کاري در خانه آگاه شويد، گفتگوي ما را با مهندس حسين بهادري، طراح و مجري پروژه‌هاي کوچک و بزرگ فضاي سبز بخوانيد.  سلامت : آقاي مهندس! آيا کاشت سبزي در آپارتمان‌ها هم شدني است؟  بله؛ بذر هر نوع سبزي (تره، شاهي، شنبليله، ريحان، جعفري، گوجه‌فرنگي، فلفل رنگي، حتي کدو و بادمجان) را در هر زمان و هر فصلي مي‌توان در آپارتمان (چه در بسترهاي خاکي و چه غيرخاکي) کاشت و از خوردن آن لذت برد؛ مثلا پرليت يک بستر غيرخاکي است که براي کاشت سبزيجات مي‌توان از آن استفاده کرد اما رشد سالم آنها به کود مخصوصي نياز دارد که در بازار چندان در دسترس نيست. بنابراين سبزي‌کاري در خاک، آن هم در فضاي آپارتماني، سهل و لذت‌بخش است.  سلامت : روش کار چگونه است؟  براي کاشت سبزي در خانه روش‌هاي مختلفي وجود دارد. قدم اول انتخاب بذر مناسب و استاندارد است؛‌ بذر اصلاح‌شده‌اي که روي پايه مادري رسيده باشد. ابتدا بذرها را روز قبل از کاشت در آب ولرم مي‌ريزيم و بين 8 ساعت تا سه روز مجازيم آنها را در آب نگه داريم تا متورم شوند. سپس خاک مناسبي را انتخاب و الک مي‌کنيم و به ارتفاع حداقل 15 سانتي‌متر در يک گلدان که زهکش داشته باشد مي‌ريزيم. بذرها را از آب خارج و به روي يک پارچه يا روزنامه قديمي منتقل مي‌کنيم تا نم آنها گرفته شود. سطح خاک را مي‌کوبيم و صاف مي‌کنيم و بذرها را به صورت فاصله‌دار روي سطح خاک مي‌پاشيم و روي بذرها را با کمي خاک مي‌پوشانيم اما دقت کنيد که اگر سايز بذر دو ميلي‌متر باشد، حداکثر دو ميلي‌متر بايد روي آن با خاک پوشانده شود. در مرحله بعد، سطح مقطع گلدان را با يک برگ روزنامه مي‌پوشانيم تا بذرها دقيقا زير روزنامه قرار بگيرند و با يک آبپاش کوچک و روزانه دو تا چهار بار روي روزنامه آب مي‌ريزيم تا سطح آن کاملا خيس شود و گلدان را دو تا پنج روز در گرم‌ترين جاي ممکن قرار دهيد.  سلامت : بايد گلدان را در معرض نور خورشيد قرار دهيم؟  خير. حتي مي‌توان گلدان آماده شده را دور از نور و در جاي تاريک نگه داشت تا سبزي‌ها دو تا سه ميلي‌متر رشد کنند و روزنامه آرام‌آرام بالا بيايد. در اين مرحله، روزنامه را برمي‌داريم و مستقيما به گياه آب مي‌دهيم و در اين مرحله گلدان را در معرض نور قرار مي‌دهيم. هر چه نور بيشتري به سبزي‌ها برسد بهتر است اما اگر چنين فضايي در آپارتمان نداشتيم، مي‌توانيم از لامپ‌هاي فلورسنت استفاده کنيم.


  بعد از گذشت حدود دو هفته به گياه کود مي‌دهيم و ترجيحا از کود طبيعي استفاده مي‌کنيم اما اگر اين کود در دسترس نبود، سراغ کودهاي شيميايي استاندارد مي‌رويم. البته دوز مورد نياز روي بسته اين کودها نوشته شده است و جاي نگراني نيست. اگر تمام اين مراحل به درستي انجام شود بعد از گذشت حدود دو هفته سبزي‌ها آماده خوردن مي‌شوند اما توصيه من اين است که تا يکي دو بار اين سبزي‌ها (به ويژه تره) را نخوريد و با قيچي آنها را بچينيد تا پايه آنها قوي‌تر شود.  سلامت : و براي جلوگيري از آفت زدن سبزي‌ها چه کنيم؟  براي جلوگيري از آفت زدن گياهان هر از چند گاهي بايد مقداري آب را با الکل مخلوط کنيم و به جاي سم، روي سبزي‌ها بپاشيم. حتي اگر اين سبزي‌هاي ما مورد حمله شته‌ها هم قرار گرفته باشند با اين کار، آنها از بين مي‌روند. از طرف ديگر، چون طي مراحل رشد از هيچ سمي هم استفاده نمي‌کنيم، سبزيجات کاملا ارگانيک (طبيعي) هستند. البته راه‌هاي زيادي براي پيشگيري از آفت‌زدگي گياهان وجود دارد؛ مثلا مي‌توانيم يک گلدان گياه جعفري يا هميشه‌بهار را کنار گلدان سبزيجات خود بگذاريم. با اين روش تا 60 درصد از بيمار شدن گياه و حمله شته‌ها کاسته مي‌شود. حتي پژوهش‌هاي علمي نشان مي‌دهد که موزيک هم مي‌تواند تاثير به سزايي بر سلامت گياهان و جلوگيري از برخي آفت‌هاي آنها داشته باشد.  سلامت : شما کاشت چه نوع سبزي‌هايي را در فصل بهار توصيه مي‌کنيد؟  همه سبزي‌ها را مي‌توان در اين فصل کاشت و بسيار خوب هم رشد مي‌کنند اما گاهي نحوه نگهداري و تغذيه خاک آنها با هم متفاوت است. مثلا گوجه‌فرنگي براي رسيدن (در مقايسه با گياهان ديگر) به مواد غذايي بيشتري نياز دارد و اگر ما دو هفته يک بار به خيار کود مي‌دهيم، بايد هفته‌اي دو بار به گوجه‌فرنگي کود بدهيم و هنگامي که گوجه‌ها نشاء شدند و چهار تا پنج سانتي‌متر رشد کردند بايد به گلدان بزرگي منتقل شوند زيرا ريشه آنها قوي مي‌شود و هر چه گلدان بزرگ‌تر باشد، بيشتر هم ميوه مي‌دهد. در مورد فلفل‌ هم دقيقا همين‌طور است.  سلامت : استفاده از کود، موجب آلودگي سبزي نمي‌شود؟  ببينيد، در واقع کود، تغذيه گياه است اما لازم نيست که حتما از کودهاي شيميايي استفاده کنيم. بعد از الک کردن خاک، مقداري زغال در خاک بريزيد تا وجود کربن مانع از بيمار شدن گياه شود. حتي تفاله خشک‌شده چاي، پودر استخوان و خاکستر چوب هم جزو کودهاي ارگانيک محسوب مي‌شود.  سلامت : هنگام شروع سبزي‌کاري در آپارتمان به چه ابزاري نياز داريم؟  بذر، خاک استاندارد، گلدان مناسب، دستکش، آبپاش کوچک، بيلچه و الک تنها ابزارهاي کاشت سبزي در آپارتمان هستند. نکته مهم اين است که در انتخاب بذر مناسب و خاک استاندارد از راهنمايي فروشندگان محصولات کشاورزي استفاده کنيد تا با مرور زمان قدرت تشخيص آنها را به دست آوريد و در واقع خودتان باغبان خبره‌اي شويد.  سلامت : حرف آخر؟  سبزي‌کاري در آپارتمان بسيار کم‌هزينه است اما نکته قابل توجه اين است که با اين روش هم لذت مي‌بريد و هم سبزي کاملا سالم، بهداشتي و ارگانيک مي‌خوريد. هنگام خريد بذر سبزيجات هم به خاطر داشته باشيد که نعناع و پونه، بذر ندارند و بايد آنها را از سبزي‌فروشي بخريد و بعد از ريشه‌دار کردن در خاک بکاريد.


  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  وجود گل و گیاه در محل سکونت به سلامتی خانواده کمک می‌کند
  ثابت شده که گل و گیاه با تقویت انرژی حیاتی و سالم کننده، می تواند بر وضعیت جسمی و روحی افراد تأثیر مثبت داشته باشد.
  به گزارش سلامت نیوز به نقل از دیلی میل، انرژی حیاتی در همه جا وجود دارد اما در طبیعت و جایی که گل و گیاه و حتی ماهی‌ها وجود دارند، بیشتر است و می توان از آن به منظور سالم سازی بهره مند شد.

  به عقیده کارشناسان به دلیل اینکه گیاهان از عوامل هماهنگی در طبیعت هستند، به هماهنگ ساختن نیروهای فکری و جسمی بدن افراد نیز کمک کرده و به آنها تعادل می بخشند.

  به همین دلیل بهتر است افرادی که در شهرها و به دور از طبیعت زندگی می کنند هر روز برای مدتی پنجره ها را باز بگذارند تا هوای آزاد در محیط داخل جریان یابد و گیاهان بتوانند با استفاده از این هوا به سالم سازی محیط کمک کنند.

  البته نور موجود در محیط نیز در این میان موثر است و لامپهای فلورسنت تاثیر منفی بر عملکرد هماهنگ و طبیعی گیاهان داشته و دامنه فرکانس این نورها برای سلامت مفید نیست.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض پاي گل را به خانه باز کنيد

  گل‌هاي فصل بهار که اغلب به شکل گلداني عرضه مي‌شوند، عبارت‌اند از بنفشه، زنبق، لاله، نرگس، اطلسي، شب‌بو، سنيرر، سنبل، ميمون، سيکلمن، پامچال و ختمي. انتخاب نوع گل به سليقه خودتان بستگي دارد اما خوب است درباره هر يک از آنها اطلاعاتي داشته باشيد تا بهتر بتوانيد در اين باره تصميم‌گيري کنيد.  فراموش نکنيد که همه گياهان گلدار به نور فراوان نياز دارند. بنابراين هيچ‌يک از آنها براي خانه‌هاي کم‌نور مناسب نيستند. بعضي از آنها با تمام‌شدن دوره گل‌دهي براي هميشه با شما خداحافظي مي‌کنند و به قول معروف، همين پنج روز و شش باشند. براي مثال ميمون، اطلسي، سنيرر، شب‌بو و بنفشه عمر زيادي ندارند اما سيکلمن، سنبل، نرگس، زنبق و لاله که داراي پياز هستند، پس از گل‌دهي اين امکان را به وجود مي‌آورند که باز هم سال ديگر از پيازهايي که دارند استفاده کنيم. بنابراين اگر با آشنايي کامل نسبت به قابليت‌هاي گل‌ها، آنها را تهيه کنيم، بهتر مي‌توانيم آنها را مورد استفاده قرار دهيم.


  پيش از انتخاب گل به اين نکته توجه کنيد که واقعا چه هدفي درباره خريد گلدان‌هاي گل داريد! اگر مقصود‌تان هديه به دوستان و آشنايان باشد، بهتر است انواع سرگل را انتخاب کنيد. اما در صورتي که بخواهيد گل را در خانه نگهداري کنيد، بهتر است آنهايي را خريداري کنيد که هنوز داراي غنچه هستند و گل‌هايشان کاملا باز نشده است. بدون شک غنچه‌هاي نرگس در آينده‌اي نه چندان دور، يعني پس از دو يا سه روز باز خواهند شد. در حالي که وقتي همه گل‌هاي نرگس شکفته باشد، به زودي عمر گل‌هايش به پايان مي‌رسد.
  انتقال گل به گلدان‌هاي زينتي


  وقتي گياهان گل‌دار را به خانه آورديد، آنها را به محل پرنور منتقل کنيد و با خاک اطراف ريشه، آنها را درون گلدان مناسب يا باغچه بکاريد. روز اول مقدار کمي آب روي گل‌ها‌يشان بپاشيد و آنها را آبياري کنيد. در ضمن، برگ‌هاي زرد و گل‌هاي پژمرده را با قيچي قطع کرده و گل‌هاي سالم را نگهداري کنيد.
  گل‌آرايي


  چند پيشنهاد براي گلدان گل‌هاي ريشه‌دار:


  1) با توجه به سليقه خود گلدان بزرگ‌تري با ابعاد، جنس و فرم مناسب فضاي خانه تهيه کرده و مجموعه‌اي از اين گل‌ها را به داخل آن انتقال دهيد.


  2) اغلب گل‌هاي بهاري در گلدان‌هاي سفالي به صورت مجزا عرضه مي‌شوند. اگر از اين ترکيب سفال و گل لذت مي‌بريد، تعدادي از آن گلدان‌ها را در کنار هم و در داخل يک سيني مناسب چيده و روي ميز در گوشه‌اي از فضاي خانه بگذاريد.


  3) به‌طور معمول، انتقال‌دادن گل‌ها به گلدان‌هاي ديگر سبب آسيب‌ديدگي گل‌ها مي‌شود. براي اين منظور، دو راهکار وجود دارد: يا مي‌توانيد گلداني بزرگ‌تر تهيه کرده و گل‌ها را با همان گلدان‌هاي کوچک گلي يا سفالي در کنار هم قرار دهيد و يا در داخل گلدان بزرگتر چيده و روي آن خاک ريخته و در نهايت گلدان‌ها را با خزه پر کنيد.

  معرفي چند گل بهاري
  1) پامچال: نام اين گل، گل نوروز است. در هواي خنک رشد بهتري دارد و در گرماي تابستان از بين مي‌رود. نياز به خاک قوي و مرطوب دارد و به زهکشي خاک نيز بسيار حساس است. شما مي‌توانيد اين گل زيبا را جعبه‌اي بين چهار تا پنج هزار تومان خريداري کنيد.
  2) بنفشه: بنفشه از جمله گياهان معروف است که در فصل بهار به حداکثر گل‌دهي مي‌رسد. اين گل مقاوم به سرما است و به همين دليل، بيشتر مورد پسند همگان واقع مي‌شود. بنفشه جعبه‌اي با قيمت هزار تا 1500 تومان به فروش مي‌رسد.
  3) نرگس: نرگس از جمله گياهان پيازي بسيار محبوب است. انواعي از آن که گل‌هاي ريزتري دارند، بسيار معطرند. در مناطق معتدله مي‌توان پياز نرگس را در ماه‌هاي مهر و آبان در فضاي بيرون کاشت و در مناطق سردتر بايد اين کار را اواخر تابستان انجام داد. برگ‌هاي نرگس نسبت به برف و سرما مقاومند و پس از رفتن سرماي زمستان هم‌زمان با شروع سال نو گل‌هاي زيباي آن مي‌شکفند.
  4) مينا: گل مينا به رنگ‌هاي سفيد، سرخ و قرمزرنگ وجود دارد و نياز به محل‌هاي آفتابي و تا حدودي سايه‌دار دارد. مي‌توانيد آن را در فواصل کوتاه در چمن بکاريد. قيمت جعبه‌اي اين گل زيبا نيز بين 1300 تا 1600 تومان است.
  5) ميمون: گل ميمون به صورت خوشه‌اي از گل‌هاي رنگي روي اين گياه تيره ظاهر مي‌شود و زيبايي خاصي دارد. گل ميمون نياز به محل‌هاي آفتاب‌گير دارد. البته حاشيه‌هاي نيمه سايه نيز براي آن مناسب است. قيمت جعبه‌اي گل ميمون نيز بين 1100 تا 1500 تومان است.
  6) هميشه بهار: اين گياه گل‌هاي درشت به رنگ زرد يا نارنجي دارد و اغلب در اواخر تابستان و بهار به گل مي‌نشيند و به راحتي نيز از طريق بذر تکثير مي‌شود.
  گلدان‌هاي پشت پنجره


  تفاوتي نمي‌کند که شما در شهر زندگي مي‌کنيد يا در روستا، گلدان‌هاي تزييني پشت پنجره براي چشمان شما جذاب و نشاط‌آور خواهند بود. آرايه فضاي بيروني منزل را تکميل مي‌کنند و چشم‌انداز بسيار دلنشيني براي درون خانه با هزينه‌اي مناسب به ارمغان خواهند آورد.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  در اتاق خواب خود گل بگذاريد تا خواب هاي خوب ببينيد
  دانشمندان دانشگاه منهايم طي تحقيقاتي گسترده اعلام کرده اند که اگر مي خواهيد روياهاي خوب ببينيد، حتما در اتاق خواب خود از گل هاي خوشبو استفاده کنيد.
  به گزارش سلامت نیوز به نقل از بي بي سي، دانشمندان آلماني براي بررسي اين تحقيق در اتاق خواب 15 زن تخم مرغ گنديده قرار دادند و دريافتند که همگي آنها دچار کابوس در خواب شدند.

  در اين تحقيق بلافاصله پس از اين که خواب افراد سنگين شد، به مدت 10 ثانيه آن ها را در مجاورت بوهاي خوب قرار دادند و بعد از يک دقيقه آن ها را بيدار کردند. بيشتر اين افراد پس از بيدار شدن اعتراف کردند که در خواب آن ها خبري از بوهاي خوب و حس بوييدن اجسام خوشبو نبود، ولي خواب هاي ايشان از کيفيت عاطفي مطلوبي برخوردار بود.

  در اين تحقيقات همچنين مشخص شد که عواملي چون صدا، فشار و لرزش بر روي کيفيت خواب تاثير گذار هستند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  گياهان آپارتمانی در سلامت افراد ساکن خانه نقش دارند
  نقش گياهان آپارتماني در سلامت افراد ساکن خانه

  وقتي گلي مي‌خريد، گياهي مي‌کاريد يا حتي وقتي در پارک مي‌نشينيد و به فضاي سبز خيره مي‌شويد احساس شادي و آرامش و طراوت مي‌کنيد، مثبت‌انديش مي‌شويد و غم و اندوه از دلتان دور مي‌شود.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل ازسلامتیران ، نتايج پژوهش محققان رفتارشناسي دانشگاه روگرز نشان داده است افراد با نگاه کردن به گل و گياه و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر آنها مي‌توانند حالت روحي نامتعادل خود را تغيير داده و به حالت طبيعي بازگردند
  . در واقع گل عاملي براي تعديل رفتار در طول شبانه‌روز بوده و هر بار نگاه کردن به گل و گياه عاملي براي ايجاد يک اتصال عصبي مثبت در مغز است.
  مروري بر يافته‌هاي جديد
  - دريافت يک شاخه گل يا گلداني کوچک به سرعت روحيه افراد را تغيير داده و آنها را شاد و هيجان زده مي‌کند.
  - افرادي که در منزل يا محيط‌کارشان گل و گياه دارند، دو تا ۴ برابر ديگران آرام، مهربان، شاد و باگذشت بوده و اين حس را با رفتار مثبت خود به ديگران نيز منتقل مي‌کنند.
  - گل‌ها با رنگ‌ ملايم- صورتي، سفيد، بنفش و…- حس شخص را به سوي احساسات آرام سوق‌داده و گل‌ها با رنگ گرم و تند- قرمز، زرد، نارنجي و…- حس او را به سوي هيجان و سرزندگي پيش مي‌برند.
  - گل و گياه نه تنها بر احساسات شخصي افراد که روي رفتارهاي بر وي و اجتماعي فرد نيز تاثير مي‌گذارد.
  - بررسي بيش از ۱۰ هزار نفر در طول يک سال نشان داده است هر فرد ۵ ثانيه پس از دريافت يک گل به عنوان هديه، لبخند مي‌زند. اين لبخند بدون اراده بوده و به دليل تاثير زيبايي گل بر مغز است.
  به اين ۶ دليل گلدان بخريد
  زيبايي گياهان نه تنها چشم و روح را نوازش مي‌دهد بلکه فوايد فيزيکي بسياري دارد”.
  ۱- در صورتي که در خانه فرد سيگاري داريد حتما گلداني در خانه بگذاريد، گياهان هواي خانه را تصفيه کرده و به شما کمک مي‌کنند بهتر نفس بکشيد. از ميان گياهان، گياه پيچک، سانسوئيريا از جمله بهترين‌ها براي تصفيه فضاي، آلوده منزل، از بين بردن منواکسيدکربن و فورماليدها است. در ضمن اين گياهان سبب بروز آلرژي نيز نمي‌شوند.
  ۲- اگر ديوارهايتان را عايق کرده‌ايد بهتر است يک يا چند گلدان زير آن قرار دهيد تا هواي آلوده به فومالدهيد که از عايق‌هاي قديمي متصاعد مي‌شود را گرفته و هوا را تصفيه کنند. براي اين منظور گياه سينگونيوم يا آلئوبار بادنسيس بسيار مناسب است.
  ۳- در صورتي که در منزل شومينه داريد و با گاز يا چوب، آتش روشن مي‌کنند، قرار دادن چند گلدان در محيط احتمال بروز مسموميت يا خفگي با منواکسيدکربن را کاهش مي‌دهد. البته قرار دادن گياه هرگز جايگزين چک کردن‌ها و کنترل‌هاي مرتب شما نبايد باشد. براي اين منظور گياه پوتوس مناسب است. اين گياه قادر است بيش از ۹۰ درصد گازهاي سمي را در کمتر از ۲۴ ساعت جذب کرده و هوا را تصفيه کند.
  ۴- در صورتي که به تازگي کف منزل را موکت کرده‌ايد بهتر است چند گياه پهن گياه مانند گربراس در منزل بگذاريد. اين گياهان سموم ناشي از چسب موکت را جذب کرده و هوا را تصفيه مي‌کنند. اگر از جريان الکتريسته موکت خود ناراضي هستيد مي‌توانيد از گياهان بهره ببريد که آب زيادي درون خون ذخيره مي‌کنند براي مثال گياه فوژر براي اين منظور مفيد است. اما اگر از وجود کنه‌ها رنج مي‌بريد هيچ گياهي نمي‌تواند به شما کمک کند و تنها تهويه مرتب درمان درد شماست.
  ۵- خز و برخي پارچه‌هاي رومبلي گازي از خانواده بنزن از خود متصاعد مي‌کنند که سمي است اگر نمي‌خواهيد اين گازها را تنفس کنيد بهتر از گياه اسپاتيفيلوم بگيريد تا در عرض نصف روز هواي خانه کاملا تصفيه شود.
  ۶- اگر از مواد شوينده آمونياک را در خانه استفاده مي‌کنيد احتمال مبتلا شدن‌تان به ناراحتي‌هاي ريه بسيار زياد است. گياه «ازاله» نيازي به نور مستقيم ندارد و مي‌توانيد آن را در آشپزخانه، حمام و دست‌شويي قرار دهيد.
  هم‌اکنون اگر به اين نتيجه رسيده‌ايد که داشتن گل و گياه در منزل لازم و ضروري است مي‌توانيد به توصيه کارشناسان و دکوراتورها عمل کرده و براي هر اتاق گياهي مناسب آن را تهيه کنيد.
  در ورودي و راهروها
  ورودي خانه و راهروها به‌‌طور‌معمول محل پررفت و آمدي هستند به همين دليل توصيه مي‌شود از گذاشتن گياهان با برگ‌هاي سست و ضعيف در اين اماکن خودداري کنيد. برخي از گياهان نيز در برابر تغييرات دما يا جريان هوا ضعيف هستند و به راحتي از بين مي‌روند. پس پيش از خريد گلدان به فروشنده ذکر کنيد که آن را براي ورودي خانه مي‌خواهيد يا گياهي قوي را به شما معرفي کند.
  سالن پذيرايي و غذاخوري
  گياهان قدبلند، با برگ‌هاي پهن که به صورت گروهي در يک‌جا قرار بگيريد بسيار براي سالن مناسب‌اند. در کنار گلدان‌ها بزرگ، گلدان‌هاي کوچک و ظريف را نيز قرار دهيد تا نماي زيبايي به خانه شما دهند. گياهان معطر گلدار نيز که نيازي به نور مستقيم ندارند براي سالن بسيار مناسب‌اند.
  آشپزخانه
  در آشپزخانه بايد گياهاني قرار دهيد که با تغييرات دمايي سازگار باشند. براي اين منظور مي‌توانيد گياهان تزئيني را در گلدان‌هاي کوچک و در نزديکي پنجره يا نورگير بگذاريد. گياهاني نظير رزماري، پونه يا سبزي‌ها از جمله بهترين گياهان براي فضاي آشپزخانه‌اند.
  حمام
  فضاي حمام به‌‌طور‌معمول گرم و مرطوب است. اگر فضاي حمام شما نورگير خوبي دارد و روشن است مي‌توانيد از گياهان استوايي استفاده کنيد. اما اگر فضاي حمام‌تان چندان گرم و مرطوب نيست از گياهان ديگري که به آن علاقه داريد نيز مي‌توانيد استفاده کنيد.
  اتاق خواب
  مراقب باشيد. عطر برخي گياهان به شدت خواب‌آورند. برخي نيز ايجاد آلرژي مي‌کنند. پس از قرار دادن اين‌گونه گياهان در اتاق خواب خودداري کنيد. به طور کل کارشناسان توصيه نمي‌کنند در اتاق خواب کودکان گلداني بگذاريد. اجازه بدهيد در محيط بيرون از اتاق‌شان جايي که شما آنها را تحت کنترل خود داريد در ارتباط با گياهان قرار بگيريد.
  يافته‌هاي اخير ناسا
  چندي پيش سازمان جهاني بهداشت اعلام کرد سالانه يک ميليون و پانصد هزار نفر از آلودگي خانه جان مي‌بازند. بنزن، آمونياک، فورمالدهيد، مونواکسيدکربن ناشي از جوهر خودکار، شوفاژها، چسب، رنگ، شامپوهاي موکت، لاک ناخن و… منبع اين آلودگي هستند.

  آلودگي‌هاي داخل خانه مي‌توانند سبب سرفه، سردردهاي ميگرني، التهاب ربه، اگزما يا حتي خستگي‌‌هاي جسمي شوند. محققان سازمان ناسا تاکنون بررسي‌هاي فراواني در رابطه با خاصيت آلودگي‌زايي گياهان انجام داده‌اند.
  آغاز اين تحقيقات به سال ۱۹۷۰ بازمي‌گردد. و پروفسور بيل ولورتون آمريکايي اولين کسي بود که سعي کرد عقيده خود را به اثباتا برساند. نظريه بيل ولورتون بسيار جالب بود و اکنون اين موضوع کاملا به اثبات رسيده که گياهان مي‌توانند بين ۲۰ تا ۱۰۰ درصد آلودگي هوا را به خود جذب کرده و هوا را کاملا تصفيه کنند.

  محققان ناسا در ادامه تحقيقات خود دريافتند تمامي اجزايي يک گياه از جمله برگ‌ها، ساقه، ريشه و حتي ميکروارگانيسم‌هاي داخل خاک نيز به فرآيند تصفيه‌سازي هوا کمک مي‌کنند و اين بدان معني است که تنها برگ‌هاي سبز تصفيه‌کننده هوا نيستند، تحقيقات در اين زمينه همچنان ادامه دارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت