مژگان کريمي

تا حالا شده در اتاق پذيرايي منزل يا محل کارتان با وجودي که اول صبح است و شما هم تازه از خواب بيدار شده‌ايد، احساس خستگي کنيد؟ احتمالا نمي‌دانستيد که يکي از مهم‌ترين عوامل بروز خستگي و افت کارايي، دماي محيطي است که در آن زندگي يا کار مي‌کنيم.دماي خيلي گرم يا خيلي سرد سبب بروز ناراحتي‌هاي جسمي و رواني مي‌شود و کارايي را مختل مي‌کند. کار کردن در محيط خيلي گرم سبب خستگي، سردرد و کرختي بدن مي‌شود. محيط سرد نيز باعث کاهش حساسيت و گزگز انگشتان مي‌شود.


دماي هواي اتاق و حتي رطوبت آن در سلامت و احساس شادابي و نشاط ما بسيار تاثيرگذار است.


زندگي يا کار در محيطي با رطوبت زير 30 درصد مي‌تواند سبب خشکي پوست، سوزش چشم‌ و ناراحتي‌هاي تنفسي ‌شود. زندگي يا کار در محيطي با رطوبت بالا نيز مي‌تواند باعث رشد انواع قارچ‌ها در محيط ‌شود و احتمال ابتلايمان را به انواع آلرژي افزايش ‌دهد.


بنابراين تنظيم دما و رطوبت محيط کار و منزل اهميت فوق‌العاده‌اي دارد. جدول روبه‌رو، بهترين دما را براي هر اتاق در محل کار و زندگي نشان مي‌دهد.


* دماي 20 تا 22 درجه سانتي‌گراد و رطوبت نسبي 40 تا 65 درصد براي فصل تابستان توصيه مي‌شود.


• درجه حرارت بافت‌هاي عمقي بدن چه قدر است؟


درجه حرارت بافت‌هاي عمقي بدن که درجه حرارت مرکزي ناميده مي‌شود، در تمام اوقات به طور دقيق در محدوده 37 درجه سانتي‌گراد به علاوه يا منهاي 6/0 درجه سانتي‌گراد (به استثناي مواقعي که تب داريم) ثابت مي‌ماند.


• درجه حرارت پوست چه‌قدر است؟


درجه حرارت پوست برخلاف درجه حرارت مرکزي با درجه حرارت محيط اطراف، بالا و پايين مي‌رود. در توانايي پوست براي دفع گرما به محيط اطراف، درجه حرارت آن اهميت فراواني دارد. هيچ رقم واحدي را نيز نمي‌توان به عنوان درجه حرارت طبيعي پوست در نظر گرفت. دماي متوسط هنگام اندازه‌گيري از راه دهان معمولا 7/36 تا 37 درجه سانتي‌گراد بالاتر از اين رقم در نظر گرفته مي‌شود.


• چرا دماي پوست تغيير مي‌کند؟


دماي بدن در جريان فعاليت عضلاني افزايش مي‌يابد و متناسب با تغييرات دماي محيط اطراف نيز تغيير مي‌کند؛ زيرا مکانيسم‌هاي تنظيم‌کننده دما صددرصد کامل نيستند. هنگامي که بر اثر فعاليت عضلاني، گرماي بيش از حدي توليد مي‌شود، دما مي‌تواند به طور موقت از 3/38 تا 40 درجه سانتي‌گراد بالا رود و برعکس، هنگامي که بدن در معرض سرماي شديد قرار مي‌گيرد، مي‌تواند به مقادير زير 7/36 درجه سانتي‌گراد سقوط کند.


بهترين دماي هر محيط در فصل زمستان20 اتاق غذاخوري


22 حمام


18اتاق خواب


21 اتاق نشيمن


16 اتاق هال، ورودي اتاق‌


16راهرو


18چايخانه و کافي‌شاپ‌


21رختکن


18تالار تئاتر


18کارخانه‌ها


16کارخانه‌ (کارهاي سبک)


13کارخانه‌ (کارهاي سنگين)


15 ورزشگاه‌


18سالن‌ همايش


20 کلاس درس


21 اتاق‌ هتل‌


20آزمايشگاه‌


20سالن جلسات و سخنراني


20کتابخانه‌


18اماکن عمومي و مساجد


20موزه‌


20 اداره‌


24سالن نمايش


18رستوران‌


18مغازه‌


15کتابفروشي‌


27 استخر


18اتاق انتظار


18اتاق‌ بيماران بستري


16انبار کالا

هفته نامه سلامت