جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: مبارزه با حشرات خانگی

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض مبارزه با حشرات خانگی

  گفتگو با مژگان بنی‌اردلانی درباره مبارزه با حشرات خانگی

  حشرات بزرگ‌ترین رده جانوری هستند که نزدیک به یک درصدشان از نظر گونه‌ای مشکل‌سازند ولی به‌طورکلی فایده‌شان از ضررشان بیشتر است و ما فقط زمانی با آنها مشکل پیدا می‌کنیم که مستقیما بر سلامت یا اقتصادمان تاثیر سوء بگذارند. برای آگاهی از اصول مبارزه با دو گونه مهم از حشرات خانگی (سوسری‌ها و مورچه‌ها) با مهندس مژگان بنی‌اردلانی، کارشناس ارشد حشره‌شناسی پزشکی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفتگویی کرده‌ایم که پیش روی شماست...
  ▪ خانم مهندس! حشرات از چه راه‌هایی سلامت ما را تهدید می‌کنند؟
  ـ حشرات به روش‌های مختلفی می‌توانند سلامت ما را تهدید کنند که یکی از مهم‌ترین آنها انتقال عوامل بیماری‌زاست؛ یعنی حشرات می‌توانند به عنوان ناقل بیماری عمل کنند. راه دیگر این است که مستقیما ایجاد آلودگی و مشکل می‌‌کنند (مانند بیماری میازیس) و مساله دیگر بهداشت روانی افراد است که خیلی از افراد از به نوعی از حشرات می‌ترسند که این ترس می‌تواند درجات مختلفی داشته باشد. بحث دیگر مساله آلرژی‌زا بودن حشرات است. بسیاری از حشرات مانند سوسری‌ها در خانه و در بعضی افراد ایجاد عطسه، آبریزش بینی، آبریزش چشم و حتی مشکلاتی شبیه به آسم می‌کنند، ضمن اینکه گزش حشرات هم می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.
  ▪ مورچه‌ها هم ناقل بیماری هستند؟
  ـ نه! مورچه‌های خانگی بیماری خاصی را انتقال نمی‌دهند اما مورچه‌هایی داریم که در انتقال بعضی از عوامل بیماری‌زا نقش دارند که البته به‌عنوان میزبان واسط عمل می‌کنند و در منازل یافت نمی‌شوند. اینها مورچه‌هایی هستند که از طریق مصرف مواد غذایی آلوده مانند سبزی‌های آلوده وارد بدن انسان شده و سبب بیماری می‌شوند و البته شستن و ضد عفونی کردن کامل سبزی‌ها به راحتی این آلودگی‌ها را برطرف می‌کند.
  ▪ حشرات در کجاهای خانه بیشتر مخفی می‌شوند؟
  ـ سوسری‌های ریز یا آلمانی بیشتر در داخل آشپزخانه و در درز کابینت‌ها، شکاف‌های بین وسایل موجود در آشپزخانه، پشت یخچال و اجاق گاز، خلل و فرج روی دیوارها و زمین و پریز برق لانه می‌کنند. ممکن است حتی داخل یخچال و نوارهای درزگیر یخچال هم وجود داشته‌باشند. اما سوسری‌های بزرگ یا آمریکایی بیشتر در مجاری فاضلاب، دستشویی و توالت، حمام، سقف‌های کاذب و به‌طورکلی جاهای تاریکی که دمای مناسب و رطوبت کافی داشته باشد مخفی می‌شوند.
  ▪ مورچه‌ها چطور؟
  ـ مورچه‌ها هر جایی می‌توانند باشند، به این دلیل که آنها از محیط داخلی منزل به عنوان پناهگاه استفاده نمی‌کنند بلکه کارگرهایی هستند که به دنبال غذا می‌گردند و هر چه را که پیدا کنند به سمت لانه می‌برند. پس برای کنترل این حشرات باید منشاء آن را پیدا کرد و مساله‌ای که باید به آن توجه کرد این است که همه این حشرات به دنبال غذا می‌گردند، پس تمیز نگه داشتن محیط از خرده‌ریزهای غذا، شیرینی و بیسکوییت بهترین کاری است که می‌توان برای کنترل آنها انجام داد.
  ▪ برای دفع مورچه‌ها چه باید کرد؟
  ـ نکته مهم این است که بدانید مورچه‌ها کلونی یا لانه خود را داخل یا خارج از منزل ایجاد کرده‌اند. اگر لانه‌شان داخل منزل یا نزدیک به ورودی‌ها باشد، به راحتی می‌توانند وارد خانه شوند و ممکن است آنها را به طور سرگردان و در قسمت‌های مختلف خانه ببینید اما اگر کلونی آنها خارج از منزل باشد، این حالت پیش نمی‌آید. برای مبارزه با کلونی‌های داخل منزل باید ابتدا جای آنها را پیدا کرد و روی سوراخ‌هایی که ایجاد کرده‌اند سیمان کشید. اگر به طور دقیق این کار انجام شود، مورچه‌ها داخل کلونی مانده و می‌میرند اما اگر مورچه‌ها یک مسیر خروجی دیگر ایجاد کردند توصیه می‌شود از طعمه مسموم استفاده شود؛ یعنی مقداری مواد غذایی را آغشته به حشره‌کش‌های خاص کنید و آنها را در مسیر مورچه‌ها بگذارید. وقتی مورچه‌ها این مواد را به کلونی خود می‌برند سبب مرگ بقیه مورچه‌های داخل کلونی می‌شوند. راه دیگری که توصیه می‌کنم استفاده از جاروبرقی و دستمال نم‌دار در تمام مسیرهایی است که مورچه‌ها حرکت می‌کنند، چون آنها در حین حرکت از خودشان موادی ترشح کرده و به اصطلاح یک تونل بو ایجاد می‌کنند و تا زمانی که مورچه‌ها در این تونل بو حرکت می‌کنند، مسیر خود را گم نمی‌کنند اما اگر از این تونل خارج شوند، مسیر خود را گم کرده و دیگر نمی‌توانند کلونی را پیدا کنند و این امر به مرگ آنها منجر می‌شود. پس استفاده از دستمال نم‌دار در از بین بردن تونل بوی مورچه‌ها بسیار موثر است.
  ▪ در مورد سوسری‌ها چه‌طور؟
  ـ ببینید؛ همان‌طورکه گفتم همه این حشرات به دنبال غذا و پناهگاه هستند. بنابراین باید بتوانید این دو عامل را حذف کنید و اگر هم با سمپاشی نتیجه نگرفتید، باید این احتمال را در نظر بگیرید که روش شما صحیح نبوده است. باید دقیقا جاهایی را که آلودگی وجود دارد، کنترل کنید. اگر اتاق را سم‌پاشی کنید و آنها در حمام یا توالت باشند، فایده‌ای ندارد. اگر سرویس‌ها را سمپاشی کنید و آنها در جاهای دیگر هم وجود داشته باشند، باز بی‌فایده خواهد بود.
  ▪ سم خاصی برای مبارزه با حشرات خانگی پیشنهاد می‌کنید؟
  ـ بهتر است از مراکز یا دفاتر مبارزه با آفات کمک بگیرید. به هر حال، این مواد، سمی هستند و مخاطراتی که ایجاد می‌کنند خیلی بیشتر از فوایدی است که دارند. سم‌ها عمدتا وسیع‌الطیف هستند و گروه وسیعی از آفات را از بین می‌برند. به‌عنوان مثال اگر سمی برای سوسری‌ها استفاده شود، می‌تواند مورچه‌ها را هم از بین ببرد و برعکس. بنابراین به دوز مصرفی حشره‌کش‌ها بستگی دارد، به همین دلیل بهتر است با یک کارشناس مشورت شود و بر اساس نوع آلودگی، نوع خانه و شدت آلودگی، دوز لازم استفاده شود.
  ▪ نظرتان در مورد استفاده از اسپری‌ها و قرص‌های مبارزه با حشرات چیست؟
  ـ در استفاده از اسپری چون فرد مرگ حشره را می‌بیند، از نظر روانی، برایش آرامش‌بخش است. این روش خوب است ولی روش اساسی نیست. این روش برای مبارزه با حشراتی خوب است که به صورت عبوری یا گذری وارد خانه می‌شوند اما اگر در خانه تخم‌ریزی کرده و در حال رشد و نمو باشند، دیگر فایده ندارد و باید پناهگاه‌ها را پاکسازی کرد و مواد غذایی را از آنها دور کرد.
  ▪ این سم‌ها برای انسان خطری ندارند؟
  ـ به هر حال سم، سم است و استفاده از آن باید در نهایت دقت باشد. اگر به طور مرتب یک اسپری دست بگیریم و به محض اینکه یک حشره می‌بینیم روی آن اسپری کنیم، سمی که در فضا پخش می‌شود، وارد دستگاه تنفسی‌مان می‌شود یا از طریق پوست جذب می‌شود و به هر حال تاثیرات سویی خواهد داشت. بعضی از قرص‌ها هم که تحت عنوان قرص حشره‌کش مصرف می‌شوند به محض اینکه از لفاف خود خارج شوند، در محیط متصاعد می‌شوند، بنابراین خیلی توصیه نمی‌شوند؛ مگر اینکه فردی در طولانی‌مدت در محیط حضور نداشته باشد.
  ▪ بعضی‌ها در چاه فاضلاب نفت می‌ریزند. این کار، صحیح است؟
  ـ اگر نفت روی خود حشره ریخته شود، موجب مرگش می‌شود اما سوسک‌ها معمولا در دیواره و سقف لوله‌های فاضلاب هستند و بوی نفت آنها را فراری می‌دهد ولی مجددا برمی‌گردند، پس فایده چندانی نخواهد داشت.


  مریم منصوری
  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض دفع حشرات

  نویسنده : اصغر ژیان دربندی

  وجود حشره‏ای نظیر: سوسك، پشه یا مگس در محیط داخلی هتل یك مشكل بزرگ برای حیثیت آن شمرده می‏شود كه از دیده کنجكاوان پوشیده نمی‏ماند و دقیق‏نظران و با فرهیختگان، این پدیده را دلیل بركمبود نظارت دقیق مدیریت بر اجرای شرایط بهداشتی می‏شناسد. وجود این حشرات در یك رستوران یا آشپزخانه یا انبار مواد غذایی هتل به هیچ روی قابل توجیه نیست وبرای آن كه چنین موجودات زیان باردراین مكانها یافت نگردد بایستی تابدان پایه نظافت وبهداشت رعایت شودكه هرگز فرصت نشوونما به آن داده نشود.
  معمولاً درجاهای گرم مثل حمامها یا آشپزخانه ها و موتورخانه ها و اطراف لوله های فاضلاب، سوسك كه حشره ای موذی و كثیف است زیاد دیده می شود و ازمواد مختلف حیوانی و آشغال تغذیه می كند و مواد آلوده را كه به سطح بدنش چسبیده است با خودبه این طرف وآن طرف منتقل می كند و باعث آلودگی و خرابی می گردد،بخصوص كه مدفوع سوسك تولید مسمومیت غذایی می نماید. در مورد مبارزه با سوسك بایستی پانزده روز پس از سمپاشی باردیگرو با استفاده از مواد حشره‏كش سمپاشی را تكراركرد. زیرا در این مدت نوزادان سوسك كه پیش ازآن در تخم بوده‏اند بیرون می ‏آیند وبار دیگر محیط را اشغال وآلوده می‏سازند.این نوع سمپاشیها را باید درآغاز تابستان انجام داد و نوع سم را نیز می‏توان از فروشگاههای مخصوص آن تهیه كرد.بهترین روش مبارزه با سوسك، رعایت نظافت است. با گرفتن درزها و سوراخهایی كه در سطح زمین یا دیوار به وجود آمده از تعداد سوسكها كاسته می شود. برای نابود كردن كامل سوسكها، می توان از مخلوط براكس با آرد گندم استفاده كرد . بدین ترتیب كه این مخلوط را در محل هایی كه سوسك وجود دارد می پاشند، چنانچه باز هم كاملاً از بین نرفت، می توان از فلوئور سدیم استفاده كرد. ولی در مورد مصرف این ماده باید دقّت شود، زیرا برای انسان مسمومیت ایجاد می کند.
  در هتلهایی حتی موش نیز كه بسیار خطرناك و انتقال دهنده بیماریهای مسری شناخته شده به چشم خورده است كه وجودآن بزرگترین دلیل برعدم رعایت اصول بهداشت است. برای نابودی و بر اندازی این موجودات باید دست كم سالی یكبار و به طور حتم سمپاشی نمود تا نسل این موجودات از محیط برافتد. تذكر این نكته ضروری است كه چنانچه برای مبارزه با موش خانگی از طعمه استفاده شود باید این مواد را در محلی قرار دهندكه اطفال وفرزندان خردسال مسافرین وواردین به آنها دسترسی نداشته باشند و نیز بایستی موش‏هایی را كه در اثر این طعمه‏ها مسموم و مرده‎‏اند به دقت جمع‎‏آوری و دفع نمود.درهنگام سمپاشی نیزبایددقت شودكه موادسمی به هیچ عنوان برموادغذایی یا ظروف غذا خوری ننشیند، این امر به ویژه موقع سمپاشی آشپزخانه و انبار مواد غذایی باید بسیار مورد توجه توجه باشد.برای تعیین نوع سم، مقدار آن و همچنین شیوه سمپاشی بایدبا متخصصین این امر مشاوره به عمل آید.
  .باید به نكات زیر توجه شود
  جلوگیری از پس ماندن مواد غدایی
  دفع صحیح زباله ها
  مسدود نمودن درزها و شكاف ها
  پاك نمودن محیط از جعبه ها و وسایل چوبی شكسته كارتن ها و شانه های تخم مرغ كاغذ های باطله
  نگه نداشتن نان های خشك
  رعایت نظافت عمومی
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سوسک ها ( هیولا های کثیف )


  مقدمه:

  اين روزها كمتر ساختماني است كه در گوشه وكنار آن آلودگي به سوسكها وجود نداشته باشد. تاكنون بيش از هزار نوع سوسك شناسايي شده‌اند كه فقط تعداد معدودي از آنها تمايل به ورود به اماكن مسكوني داشته و از نظر بهداشتي پراهميت هستند. بهترين روش عاري ساختن محيط از زيانها و مشكلات به وجود آمده به وسيله حشرات، كنترل خود حشرات است كه اين كنترل بايستي با مطالعات كافي در مورد نحوه زندگي حشره، محيط زيست و…. انجام پذيرد تا باعث بروز مشكلات ديگر نشود. سوسريها يا سوسكها:

  سوسكها در تمام دنيا، خصوصاً مناطق گرمسير انتشار داشته و گرما دوست مي‌باشند و در طول روز پشت رادياتورها، لوله‌هاي آب‌گرم، نقاط تاريك مثل مجاري فاضلاب، توده‌هاي زباله، زير قفسه‌ها و كشوها و دستشويي و حمام يافت ميشوند. اين حشره در شب فعال است و روي كف اطاقها و جاهاي مختلف دنبال غذا مي‌گردد. سوسكها همه چيزخوار و پرخوار هستند و به برگرداندن بخشي از غذاي خود كه كمي هضم شده و همچنين دفع مدفوع روي غذا و يا هرچيز ديگر عادت دارند. فرم بدن سوسك به گونه‌اي است كه ميتواند از شكافهاي باريك عبور كند. سوسكهايي كه وارد اماكن انساني شده و از نظر بهداشتي اهميت دارند شامل سوسكهاي آلماني، آمريكايي، استراليايي، شرقي و …. ميباشند.

  سوسكهاي آلماني بيشترين پراكندگي را در دنيا داشته و حدود ۲-۱ سانتي‌متر طول دارند. اين سوسكها به رنگ زرد مايل به قهوه‌اي بوده و قدرت پرواز دارند و سريعتر از گونه‌هاي ديگر تكثير يافته و زياد مي‌شوند. سوسكهاي آمريكايي طول بيشتري داشته و داراي رنگ قهوه‌اي روشن بوده و مي‌توانند پرواز كنند.

  سوسكها تخم‌هاي خود را داخل كپسولهايي مي‌گذارند كه تقريباً شبيه لوبيا قرمز است. بعضي گونه‌ها مثل سوسك آلماني كپسول تخم را تا چند هفته همراه خود حمل مي‌كنند تا تخم براي باز شدن آماده شود. بعضي ديگر تخمها را مستقيماً داخل شكافها مي‌گذارند. در موقع باز شدن تخم، سوسك جوان كاملاً سفيدرنگ و بدون بال است و تعداد نوزادان داخل كپسول در گونه‌هاي مختلف بين ۴۸-۱۴ عدد گزارش شده است كه با چند بار پوست اندازي به يك سوسك بالغ تبديل مي‌شوند. نقش سوسكها در انتقال بيماري‌ها:

  سوسكها معمولاً تمايل به نزديك شدن و گاز گرفتن انسان ندارند. ولي در مورد نوزادان و افراد ناتوان و ضعيف مواردي از گازگرفتگي سوسكها ديده مي‌شود. كه گاهي موجب زخمهاي سطحي و عفوني مي‌شوند. سوسكها ناقل عوامل بيماريزاي مختلف مانند ويروسها، باكتريها، تخم انگلها و غيره مي‌باشند. عوامل بيماريزايي را كه تاكنون توانسته‌اند از بدن سوسكها جدا كنند شامل ويروسهاي فلج اطفال،‌ دو نوع قارچ بيماريزا، عامل بيماري تب زرد، وبا، ديفتري، كزاز، سل، ژيارديا و انواع اسهال خوني و ….. مي‌باشند.

  گاهي نيز مواد مترشحه از بدن سوسك مانند مدفوع، استفراغ و اصولاً خود سوسكها براي بعضي افراد ايجاد حساسيت مي‌نمايند. لازم به يادآوري است كه وجود سوسكها بخصوص وقتي به تعداد زياد باشند براي بسياري از اشخاص واكنشهاي رواني ايجاد مي‌كند. سوسكها بخصوص در محلهايي مثل بيمارستانها كه عوامل بيماريزا به ميزان فراوان و از انواع مختلف وجود دارند بسيار خطرناك مي‌باشند. مبارزه : با توجه به زيانهاي بهداشتي و اقتصادي ناشي از وجود سوسكها در اماكن لازم است كه محيط زيست انساني از وجود اين حشرات پاك شده و پيشگيريهاي لازم جهت جلوگيري از پيدايش و ازدياد آنها به عمل آيد.

  بهسازي محيط بهترين روش مبارزه با سوسكها است كه طي آن لازم است پناهگاههاي سوسكها از بين برده شوند. براي اين منظور بايد در چهارچوب درهاي فرسوده تعويض شوند و كليه شكافهاي ديوارها، كف، سقف، درزهاي بين پله‌ها و …. با سيمان يا مصالح ديگر دقيقاً‌ گرفته شوند. گاهي لازم است بندكشي بين كاشي‌هاي ديوار و كف و حاشيه و اطراف قرنيزها تشديد گردد. حفظ بهداشت، نظافت ساختمانها و جمع‌آوري، حمل و دفع بهداشتي زباله‌ در داخل اماكن و معابر تاثير مستقيم بر كاهش تعداد سوسكها دارد. از ريخت و پاش مواد غذايي و انبار كردن پس مانده‌هاي مواد غذايي و نان خشك در ساختمانها بايد جلوگيري شود. پوشاندن آب انبارها و مخازن آب، دفع صحيح فاضلاب، نصب صحيح و تراز نمودن سيفونها، خشكاندن محيط‌هاي مرطوب، گذاشتن توري در مدخل هواكش فاضلاب‌ها و چاههاي فاضلاب و گذاشتن سرپوش كف‌شويه‌ها از ورود و خروج سوسك و لانه گزيني اين حشره جلوگيري مي‌كند.

  علاوه بر به كارگيري موازين بهسازي، با استفاده از سموم حشره‌كش نيز مي‌توان به مبارزه با سوسكها پرداخت كه اين روش با توجه به ايجاد آلودگي محيط زيست به عنوان آخرين روش براي مبارزه با سوسكها تلقي مي‌گردد. اگرچه وجود سوسكها در اماكن موجب بروز مخاطرات بهداشتي فراوان مي‌گردد اما خطرات ناشي از استفاده از تركيبات سمي براي از بين بردن آنها بخصوص در صورتي كه با رعايت كامل جوانب احتياط نباشد به مراتب بيشتر از وجود سوسكهاست. نوع سم و نحوه سمپاشي بايد توسط افراد ورزيده و متخصص اين امر انتخاب گردد و سمپاشي بايد توسط اين افراد انجام شود. هنگام سمپاشي بايد كليه موازين احتياطي رعايت گردد. لازم است قبل از سمپاشي محلهاي مورد نظر تميز و در صورت امكان شستشو گردند و مواد غذايي، ظروف غذاخوري، وسايل كودكان و وسايل خواب و پرندگان بايد از محل خارج يا روي آنها كاملاً پوشانيده شود. براي مبارزه با سوسكها، يك بار سمپاشي محلهايي كه زود به زود شسته مي‌شود و استفاده از سمومي كه اثر ابقائي آنها كم است كافي نمي‌باشد و ممكن است كپسولهاي تخم موجود در محل كه پنهان مي‌باشند به تدريج باز شوند، بنابراين لازم است سم بيش از ۲-۳ ماه روي سطوح باقي بماند و يا در صورت شستشوي محل، سمپاشي بايد تكرار گردد.

  علت عدم موفقيت در مبارزه:

  از علل عدم موفقيت در مبارزه با سوسكها مي‌توان ورود سوسكها را از ساختمانهاي مجاور از طريق درزها و شكاف و منافذ زير دربها و يا انتقال سوسك يا تخم سوسك توسط اشيا و لوازم خريداري شده از خارج منزل دانست.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت