دلیل این عطسه ها زیر بالش شماست!بهار، فصل آلرژی است. سرفه، عطسه و آبریزش بینی همیشگی شما را کلافه می کند. آلرژی بهاره به دلایل مختلفی به وجود می آید و راه درمان آن با پزشک است. اما شاید ندانید خیلی از عوامل ایجاد کننده این آلرژی در خانه شما مخفی شده اند و شما می توانید برای کم کردن آن، کاری کنید. علت حساسیت، بوی رنگ و غذا نیست. خیلی وقت ها ذرات ریز گرد و غبار باعث ایجاد آلرژی در خانه می شوند. این ذرات می توانند گرده گل، غبار، حشره های ریز و فضولات آنها و هر چیز دیگری باشند. البته لازم نیست نگران باشید. این عوامل آلرژی زا با کمی دقت و توجه، قابل برطرف شدن هستند.

● شما پزشک متخصص خانه هستید

خانم های خانه دار بیشترین وقتی که در خانه صرف می کنند برای تمیزی و زیبایی خانه است. این خانم ها از سلیقه شان استفاده می کنند تا زیبا ترین خانه را برای اعضای خانواده فراهم کنند. این تلاش آنها قابل تحسین است اما باید بدانید وظیفه خانم خانه فقط حفظ نظافت و زیبایی خانه نیست. خانم خانه، مدیر خانه است و علاوه بر فکر کردن به زیبایی و نظافت خانه باید چیزهای دیگری را هم بداند.

یک خانه خوب باید خانه ای سالم باشد. شما باید منزل را به فضایی تبدیل کنید که درست به اندازه یک بیمارستان، تمیز و بدون آلودگی باشد. این لزوما به معنی تمیز بودن نیست. خیلی وقت ها خیلی از آلودگی ها اصلا به چشم نمی آیند اما وجود آنها باعث ایجاد ناراحتی می شود. مثلا همین آلرژی فصلی که در بهار خیلی ها به آن مبتلا می شوند را با کمی دقت می توان در خانه مهار کرد. شما باید کمی از پزشکی و پرستاری سررشته داشته باشید تا بتوانید در مواقع حساس، به کمک خانواده تان بیایید. حتی شاید لازم باشد یک دوره کمک های اولیه را بگذرانید. حتما به شما کمک خواهد کرد.

چیزی که شما باید برای تامین سلامت خانواده بدانید، فقط محدود به مسائل جسمی نمی شود. خانم خانه باید بتواند درست به اندازه مسائل جسمی در مورد مشکلات روحی هم به خانواده کمک کند. خیلی از افرادی که دچار افسردگی هستند در بهار حال شان بدتر می شود. شما می توانید با صرف کمی وقت و حوصله، فضای خانه را برای کمک به آنها شادتر کنید. شما به عنوان مدیر خانه در موقعیت های سخت نباید خودتان را ببازید. باید روحیه خودتان را تقویت کنید و کاری کنید تا همه اعضای خانواده بتوانند به شما تکیه کنند.

در این دو صفحه و دو صفحه بعدی، چند نمونه از مواردی که شما باید برای کمک به سلامت خانواده خود بدانید را آورده ایم. در این دو صفحه به سلامت جسمی و در دو صفحه دوم به آوردن کمی شادی بیشتر در خانه پرداخته شده است.

● برای جلوگیری از آلرژی رعایت کنید

نگذارید خانه بیش از حد گرم شود. هوای گرم بیشتر از هوای سرد آلرژی را تشدید می کند. سعی کنید روزی یک بار حتما پنجره ها را باز کنید تا هوای درون خانه با هوای بیرون عوض شود.

خانه هایی که پر از وسیله، مخصوصا وسایلی مثل کوسن و مبلمان پارچه ای که گرد و غبار را به خود جذب می کنند، هستند، بیشتر باعث آلرژی های فصلی می شوند. گرد و غبار به راحتی در آنها جمع و باعث آلرژی می شود. برای جلوگیری از آن، مخصوصا در فصل بهار، مرتب باید آنها را بازدید و تمیز کنید. فکر نکنید جارو کردن کف خانه کافی است. روی کوسن ها و مبل ها را هم مرتب جارو بکشید و آنها را بتکانید. یادتان باشد اگر آلرژی دارید، هنگام این کار، ماسک بزنید.

مقدار زیادی از این گرد و غبارها و فضولات حشرات ریز، در رختخواب های شما انباشته می شوند. حتما روی تخت، روتختی پهن کنید و موقع خواب آن را بردارید. علاوه بر این اگر زمان خواب آلرژی شما زیاد می شود، ملحفه و روبالش های تان را مرتب بشویید.

پادری خانه را مرتب تمیز کنید. همین که کفش تان را روی پادری می گذارید پر از گرد و خاک و آلودگی می شود و این آلودگی ها به تدریج وارد بقیه قسمت های خانه شما می شوند.

روی پرده ها را هم جارو بکشید یا آنها را بتکانید. پرده ها بیشتر از هر جای دیگر خانه با گرده ها و مواد آلرژی زا در تماس هستند.

جاهایی از خانه که دیده نمی شوند اما امکان گرد و خاک در آنها زیاد است را مرتب تمیز کنید. جاهایی مثل زیر تخت ها، پشت کمد ها، روی پره های پنکه سقفی یا لبه پنجره ها به راحتی پر از گرد و غبار و مواد آلرژی زا می شود.

دریچه کولر را در این فصل حتما ببندید. باز بودن این دریچه ها باعث می شود گرد و خاک به راحتی داخل خانه بیاید. یادتان باشد این دریچه ها هم باید مرتب تمیز شوند.منبع : مجله سیب سبز