جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 2 از 3 ابتداابتدا 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج 11 تا 20 از 25 مجموع

موضوع: نوشیدنی ها

 1. #11
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  افراد سالم، مايعات بيشتري مي‌نوشند

  پژوهشگران مي‌گويند؛ افراد سالم، به ويژه آناني كه ورزش مي‌كنند، مايعات بيشتري مي‌نوشند.
  اين يافته جالب توجه پس از انجام تحقيق تلفني روي 230 هزار نفر به دست آمد.

  دانشمندان با اين كه هنوز مطمئن نيستند نوشيدن مايعات زياد در افراد سالم آيا به خاطر انجام فعاليت‌هاي ورزشي است، خاطرنشان مي‌كنند كه بين اين دو نوعي رابطه وجود دارد.

  مطالعات نشان داده است؛ افرادي كه مايعات زيادي مي‌نوشند در مقايسه با كساني كه مايعات كمتري مصرف مي‌كنند دست كم هفته‌اي 20 دقيقه ورزش مي‌كنند.

  محققان اظهار مي‌كنند: بيشتر افراد سالم لزوما در حين ورزش كردن مايعات نمي‌نوشند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #12
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نوشیدنی ممنوع در فصل تابستان


  یک پزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران توصیه کرد: در فصل تابستان و برای رفع تشنگی،این نوشیدنی را میل نکنید.

  یک پزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران روز دوشنبه به خانواده ها توصیه کرد:در فصل تابستان و برای رفع تشنگی،قهوه نخورید.
  "سعید حسینی" گفت: مصرف قهوه در هوای گرم سبب می شود تا مایعات کمتری جذب بدن شود.وی با بیان اینکه "بعضی از مایعات عملیات دفع آب از بدن را افزایش می دهد"،گفت: مصرف نوشیدنی در قالب قهوه در زمره این دسته از مایعات است و با مصرف قهوه آب بیشتری از بدن دفع می شود.این پزشک تغذیه البته در خصوص سایر نوشیدنی ها مانند نوشابه های گازدار گفت:مصرف نوشابه های گازدار در ایام گرم تابستان برای رفع تشنگی به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا این نوشیدنی ها سرشار از مواد قندی هستند و مصرف آن در فصل گرم سال مضر است.
  حسینی همچنین در خصوص مصرف چای و نوشیدنی های حاوی ماده "کافیین" گفت:مصرف این دسته از نوشیدنی ها در ایام گرم سال به هیچ وجه توصیه نمی شود.
  این متخصص تغذیه با اشاره به اینکه البته همه مایعات در این روزها برای نوشیدن خوب هستند،افزود: تردد در هوای گرم،باعث از دست رفتن نمک بدن و افت فشار می شود،اما مصرف نمک و آب به تنهایی برای جبران این کمبود،کار آسانی نیست.
  وی گفت:دوغ،‌نوشیدنی مناسبی برای رفع این مشکل است،البته میزان شوری دوغ باید اندک باشد.حسینی افزود: مصرف شیر و آبمیوه های طبیعی بدون شکر که در منزل تهیه شده باشد نیز برای رفع تشنگی ناشی از فصل گرما توصیه می شود.

  منبع:isna.ir
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #13
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بهترين و بدترين نوشيدني‌هاي فصل گرما
  رييس اداره بهبود تغذيه وزارت بهداشت خبر داد:
  آب بهترين و نوشابه‌هاي گازدار بدترين نوشيدني‌ براي رفع عطش و تشنگي

  رييس اداره بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، آب را بهترين نوشيدني در فصل گرما برشمرد و افزود: چاي رقيق، دوغ كم نمك، شربت كم شيرين در مراحل بعدي براي رفع عطش در هواي گرم توصيه مي‌شود.

  دكتر پريسا ترابي، در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اينكه سالمندان ديرتر متوجه كم آبي و حس تشنگي مي‌شوند، اظهار كرد: از اين رو افراد سالخورده ملزم به نوشيدن روزانه 8 تا 10 ليوان آب هستند كه به مراتب مناسب‌تر از چاي، دوغ، نوشابه‌هاي گاز دار و شربت است.

  وي، با تاكيد به سالمندان براي به همراه داشتن يك بطري آب سالم در خارج از منزل گفت: بايد توجه داشت كه نوزادان و شيرخواران را هم نبايد در اوج گرما (ساعت 10 تا 16) از منزل خارج كنند و در تغذيه انحصاري شيرخوار تا 6 ماهگي حتي در شرايط آب و هوايي گرم نياز به خوراندن آب و ساير مايعات نيست؛ اما پس از 6 ماهگي در كنار تغذيه كمكي و شير مادر نوشيدن آب و مايعات به شيرخوار توصيه مي‌شود.

  رييس اداره تغذيه بهبود جامعه وزارت بهداشت، آب را ارجح‌تر از آب ميوه‌هاي صنعتي با افزودني‌ها برشمرد و افزود: درعين حال در صورت مواجه با كم آبي و عدم دسترسي به آب سالم آشاميدني نوشيدن هر مايع اعم از چاي رقيق، دوغ كم نمك، شربت كم شيرين توصيه مي‌شود.

  دكتر ترابي، نوشابه‌هاي گازدار را بدترين نوشيدني‌ها به لحاظ ايجاد سوء هاضمه و مشكلات گوارشي دانست و افزود: چنانچه انواع دلسترها و ماء الشعير كه فاقد مواد افزودني و طعم دهنده شيميايي باشند نوشيدني مناسبي در تامين مايعات از دست رفته بدن به شمار مي‌رود.

  وي، شير را هم نوشيدني مناسبي براي رفع عطش و تشنگي عنوان كرد و يادآور شد: شير سويا كه براي افراد مبتلا به عدم تحمل لاكتوز توصيه مي‌شود جايگزين مناسبي براي شير عادي نيست، چون ميزان كلسيم شير سويا به حد شير عادي نيست مگر آن كه كمبود كلسيم شير سويا با كلسيم غني شود.

  رييس اداره بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، در پايان يادآور شد: براي تامين كم آبي بدن از هر مايعي نمي‌توان استفاده كرد چون برخي از مايعات محرك ادرار و تشديد كننده كم آبي بدن هستند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #14
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مصرف نوشابه‌هاي كافئين دار در شب، خواب نوجوانان را مختل مي‌كند


  متخصصان بهداشت عمومي در پنسيلوانيا هشدار دادند: مصرف نوشيدني‌هاي حاوي كافئين باعث بروز كم خوابي و مشكلات خواب در نوجوانان مي‌شود.


  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، پژوهشگران تاكيد مي‌كنند: نوجواناني كه عادت كرده‌اند شب‌ها از اينترنت استفاده كنند، با تلفن همراه خود پيام كوتاه بفرستند و يا از نوشيدني‌هاي حاوي كافئين مصرف نمايند، در طول روز بيشتر دچار خواب آلودگي مي‌شوند و شبها خواب ناكافي و نامناسب دارند.

  در اين تحقيق، متخصصان كالج پرستاري دركسل در فيلادلفيا روي نوجواناني مطالعه كردند كه در ساعات پاياني شب به اشكال مختلفي از فناوري سرگرم مي‌شوند و درعين حال هم از نوشابه‌هاي حاوي كافئين استفاده مي‌كنند.

  دكتر كريستينا كالامارو و دستياران وي در اين پژوهش روي 100 دانش آموز در گروه سني 12 تا 18 سال مطالعه كرده و دريافتند: 66 درصد از آنها در رختخواب تلويزيون تماشا مي‌كنند، 30 درصد با رايانه مشغول مي‌شوند،90 درصد خود را با تلفن همراه سرگرم مي‌كنند و 79 درصد نيز از mp3‌ ديجيتال استفاده مي‌كنند.

  محققان توصيه مي‌كنند كه هرچند مي‌دانيم نوجوانان برنامه زماني متفاوتي با بزرگسالان دارند اما والدين بايد مراقب باشند كه شبها فرزندانشان كمتر با اين قبيل فناوري‌ها مشغول شوند تا بتوانند خواب كافي داشته باشند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #15
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  پيش از تشنگي آب بنوشيد!

  جام جم آنلاين: همه افراد براي سالم ماندن و ادامه حيات به آب نياز دارند. آب بخش مهمي از بدن را شامل مي شود. حدود 70 درصد بدن ما متشكل از آب است.

  آيا قهوه و ليموناد جايگزين آب هستند؟

  قهوه و سودا جايگزين آب نيستند. در واقع اگر زياد قهوه بنوشيد بدنتان را دهيدراته مي كنيد. ممكن است به دليل آن كه قهوه يك نوشيدني مدر است باعث شود بدن آب از دست بدهد.

  آيا تشنه هستيد؟

  تشنگي علامت نياز به آب است. اما در بسياري موارد تشنگي زماني ظاهر مي شود كه بدن به مرحله دهيدراتاسيون رسيده است. پس بهتر است از قبل از آنكه تشنه شويد به بدنتان آب برسانيد.

  عملكرد آب در بدن

  آب در هر واكنشي در بدن دخالت دارد. جزو اصلي هر سلول و همه مايعات بدن شامل خون ، لنف ، بزاق ، مايع مغزي نخاعي ، شيره روده ، شيره معده و پانكراس است.

  پيامدهاي كمبود آب بدن

  دهيدراتاسيون عبارت ازكاهش يا از دست آب و نمك هاي مهم خون مانند پتاسيم (K+) و سديم (Na+) است. اگر بدن به شدت آب از دست بدهد ، صدمات جدي به كليه ، مغز و قلب وارد مي شود.
  دهيدراتاسيون مي تواند زماني كه شخصي دوره هايي از اسهال و استفراغ را پشت سر مي گذارد ، رخ دهد.
  شايعترين علايم دهيدراتاسيون عبارتند از: تشنگي ، لب هاي خشك ، چشمان فرو رفته ، دستان سرد ، پاي سرد ، تنفس سريع ، و يك ضربان ضعيف نبض كه به سرعت روي مي دهد. اگر فردي به شدت آب از دست بدهد بايد فورا به بيمارستان منتقل شود. مايعات داخل رگي به سرعت كمبود آب را جبران مي كنند.
  شما روزانه به 2 ليتر برابر با 6 تا 8 ليوان آب نياز داريد. اگر ورزش كنيد يا فعاليت بدني داشته باشيد و يا هوا گرم باشد ، اين ميزان افزايش مي يابد. بيماري و تب نيز نياز به آب را افزايش مي دهد و جايگزيني آب به ميزان كافي ، بخش عمده بسياري از درمان ها محسوب مي شود.
  پس سعي كنيد يك بطري آب روي ميزتان داشته باشيد اگر در منزل هستيد و استراحت مي كنيد.
  روز را با يك ليوان آب جوشيده تازه و يك تكه ليموترش آغاز كنيد. در تابستان يك ساقه كوچك نعناي تازه و برش هاي ليموترش تازه را به يك ظرف آب سرد اضافه كنيد و بنوشيد. در محل كار برخي وعده هاي نوشيدن چاي و قهوه را با آب و يا يكي از انواع چاي ميوه يا گياهي جايگزين كنيد.
  براي اطمينان از دريافت دو ليتر آب در روز, عادت كنيد با صبحانه و ديگر وعده هاي غذايي ، پس از آن كه دندان ها را مسواك مي كنيد و پيش از خواب ، آب بنوشيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #16
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آشنایی با روش تهیه اسموتی انار
  http://www.hamshahrionline.ir/news-173380.aspx
  آشنایی با روش تهیه لیموناد نعنایی؛ مخصوص روزهای گرم
  http://www.hamshahrionline.ir/news-174970.aspx
  آشنایی با روش تهیه اسموتی موز و کره بادام ‌زمینی
  http://www.hamshahrionline.ir/news-170055.aspx
  آشنایی با روش تهیه اسموتی تمشک و شکلات
  http://www.hamshahrionline.ir/news-169644.aspx
  آشنایی با روش تهیه اسموتی چند میوه
  http://www.hamshahrionline.ir/news-168562.aspx
  آشنایی با روش تهیه اسموتی کاهو؛ نوشیدنی رژیمی
  http://www.hamshahrionline.ir/news-155165.aspx
  آشنایی با روش تهیه اسموتی سیب و گلابی
  http://www.hamshahrionline.ir/news-148274.aspx
  آشنایی با روش تهیه اسموتی زردالو
  http://www.hamshahrionline.ir/news-139062.aspx
  آشنایی با روش تهیه اسموتی لیموناد توت‌فرنگی
  http://www.hamshahrionline.ir/news-138563.aspx
  آشنایی با روش تهیه اسموتی کیوی و خربزه
  http://www.hamshahrionline.ir/news-138537.aspx
  آشنایی با روش تهیه اسموتی آناناس و توت‌فرنگی
  http://www.hamshahrionline.ir/news-136894.aspx
  آشنایی با روش تهیه اسموتی هویج و آناناس
  http://www.hamshahrionline.ir/news-136590.aspx
  آشنایی با روش تهیه اسموتی نعنا و هندوانه
  http://www.hamshahrionline.ir/news-134901.aspx
  آشنایی با روش تهیه اسموتی مخلوط میوه با نعنا
  http://www.hamshahrionline.ir/news-129478.aspx
  آشنایی با روش تهیه اسموتی گیلاس و انواع توت
  www.hamshahrionline.ir/news-173387.aspx
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #17
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نگاه متخصص ميکروب‌شناسي مواد غذايي/ دکتر محمد جلالي/ عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان


  چرا شيرموز زود فاسد مي‌شود؟

  با گرم شدن هوا، آبميوه‌هاي خانگي مانند شيرموز، شيرتوت‌فرنگي، آب پرتقال و... از نوشيدني‌هاي پرطرفداري مي‌شوند اما اين نوع نوشيدني‌ها در عين دلچسب و گوارا بودن، گاهي به دليل بار ميكروبي فراوان، مسموميت ايجاد مي?کنند...

  البته با توجه به نوع ميوه و ميزان فلور ميكروبي موجود در آن، شدت مسموميت متفاوت است؛ مثلا ميوه‌هايي كه بوته كوتاهي دارند و با خاك در تماس هستند، بيشتر در معرض آلودگي قرار دارند. در شرايطي هم كه در كشت ميوه‌ها، از كود حيواني بيشتري استفاده مي‌شود، ميزان باكتري‌هاي بيماري‌زا، مخمر و قارچ‌ها افزايش مي‌يابد و در نتيجه اين ميوه‌ها سريع‌تر آلوده مي‌شوند. برخي از افراد آب گوجه‌فرنگي را مي‌نوشند، اما در گوجه‌فرنگي به دليل اينكه بوته كوتاهي دارد، احتمال نفوذ باكتري سالمونلا (آن هم در بافت گوشتي‌اش) بسيار بالاست و شستن سطح آن به‌تنهايي کافي نيست. جالب است بدانيد بيشترين آمار مسموميت‌ها به دنبال مصرف ميوه‌هايي مانند توت‌فرنگي و سبزي‌هايي چون گوجه‌فرنگي، كاهو و... گزارش شده است. گرچه در برخي موارد ممكن است مصرف آبميوه‌هاي خانگي باعث مسموميت نشود، اما احتمال فسادپذيري آنها حتي در صورت نگهداري در يخچال (به خصوص در دماي پايين) زياد است. علاوه بر بار ميكروبي بالاي ميوه‌ها، هنگام تهيه آبميوه‌هاي خانگي، آلودگي‌هاي ثانويه‌اي مانند تميزنبودن دستگاه آبميوه‌گيري يا آلوده بودن شكر، شير يا دست، خوب نشستن و ضدعفوني نكردن ميوه‌ها نيز در افزايش شدت آلودگي تاثير دارد. مثلا با افزودن شكر به برخي آبميوه‌ها، محيط اسيدي به‌گونه‌اي تغيير مي‌کند (pH اسيدي مناسب) كه ميكروب‌ها، قارچ‌ها و مخمرها در آن به‌راحتي رشد ‌كنند.

  شيرموز، يكي از آبميوه‌هايي است كه احتمال فساد آن بسيار بالاست. گرچه با گرفتن پوست موز، احتمال آلودگي آن كمتر مي‌شود اما وجود آلودگي‌هاي ثانويه، روند فساد آن را تشديد مي‌كند.

  اگر براي شما هم اين سوال مطرح است كه چرا شيرموز را حتي داخل يخچال نمي‌توان بيش از يك روز نگهداري كرد، بهتر است بدانيد در اين نوشيدني، باكتري‌هاي سرمادوستي وجود دارد كه در محيط يخچال، رشد آنها متوقف نمي‌شود و در روند تكثير باعث ترشح توكسين مي‌شوند كه براي سلامت بدن بسيار ضرر دارد. بنابراين توصيه مي‌شود هنگام تهيه آبميوه‌هاي خانگي، حتما نكته‌هاي بهداشتي را رعايت كنيد و در صورت امكان، آبميوه‌هاي صنعتي كه پاستوريزه و استريل هستند، مصرف كنيد البته آبميوه‌هايي كه صددرصد طبيعي‌اند و موادنگهدارنده و افزودني ندارند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #18
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  اسموتي موز خوراک بچه هاي بدغذاست
  http://www.salamatiran.com/NSite/Ful...3%D8%AA&type=2
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #19
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  شربت ها، نوشیدنی های مناسب برای فصل گرما
  http://www.iranseda.ir/FullItem/?g=358478
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #20
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چگونه عطـش را برطرف کنیم؟


  عطش همان تشنگی تعبیر می شود و تشنگی هم نیاز به نوشیدن آب است. این نیاز زمانی بروز پیدا می کند که بدن در مقابل کم آبی که با آن مواجه شده واکنش نشان می دهد.  چگونه عطـش را برطرف کنیم؟  ● عطش چیست؟

  عطش همان تشنگی تعبیر می شود و تشنگی هم نیاز به نوشیدن آب است. این نیاز زمانی بروز پیدا می کند که بدن در مقابل کم آبی که با آن مواجه شده واکنش نشان می دهد. کم آب شدن بدن نیز زمانی رخ می دهد که آب دفع شده از بدن بیشتر از مقدار جذب آب باشد. از سوی دیگر، عطش به نوعی تشنگی مفرط نیز تعبیر می شود که در گرمای شدید و کم آبی های طولانی مدت یا ورزش های طولانی و سنگین رخ می دهد. وقتی بدن کم آب می شود، بزاق دهان را می گیرد و احساس خشکی دهان به وجود می آید. اگر در این مرحله کمبود آب جبران نشود، احساس ضعف، خستگی و سردرد ایجاد می شود. تشنگی در اصل علامت خطری برای کم شدن مایعات بدن است. کاهش مایعات نیز می تواند در اثر تعریق زیاد، اسهال، استفراغ، تب، آفتاب سوختگی یا رژیم غذایی اتفاق بیفتد.

  ● حواس تان به میزان آب بدن تان باشد

  آنچه مسلم است همه برای ادامه حیات و فعل و انفعالات درون بدن به آب نیاز دارند و این میزان نیاز به طور متوسط ۸ تا ۰۱ لیوان است که در کودکان کمتر است اما در بزرگسالان تغییری نمی کند. چه بسا افراد مسن که نسبت به نیاز بدن شان به آب کمتر حساس می شوند اما باید ۸لیوان آب را حتما در طول روز مصرف کنند تا سلول های بدن دچار کم آبی نشوند. در مورد افراد دیابتی به دلیل ماهیت بیماری که افزایش دفع ادرار را به همراه دارد، نیاز بیشتری به آب دارند که بسته به سطح قندخون باید با پزشک معالج در مورد میزان مصرف آب مشورت کنند. بسته به سطح فعالیت افراد و قرارگیری آن ها در معرض گرما میزان مصرف تغییر می کند و افراد به طور معمول آب را از طرق مختلف در طول روز از دست می دهند بنابراین باید بسته به میزان فعالیت میزان دریافت آب را تنظیم کرد.

  ● روش رفع عطش

  آب به طور معمول به دلیل تنفس، تعریق، ادرار و مدفوع از دست می رود. در همین زمان است که مکانیسم تشنگی به وجود می آید و بدن به نوعی نشان می دهد که به آب نیاز دارد. بنابراین نوشیدن آب کافی و فراوان بسیار اهمیت دارد. در فصول گرم سال و به ویژه تابستان که آب بیشتری از طرق مختلف از دست می رود، عطش و تشنگی زودتر بروز پیدا می کند. راهکار اصلی رفع عطش در اصل نوشیدن میزان کافی آب است در کنار آب می توان از نوشیدنی هایی مانند چای کمرنگ و آبمیوه های متفاوت نیز برای رفع تشنگی استفاده کرد. به این نکته باید توجه کنید، برای تامین آب مورد نیاز بدن نباید از نوشیدنی های ناسالم استفاده کرد؛ مثلا مصرف زیاد برخی نوشابه های گازدار و کافئین دار عوارض جسمی دارند و موجب کاهش کلسیم بدن می شوند.

  خوردن ناگهانی آب فراوان می تواند مشکلات گوارشی و سوء هاضمه در فرد ایجاد کند. توصیه می شود بدن به چنین حالتی نرسد و هر نیم تا یک ساعت باید دست کم نیم فنجان آب به بدن رساند

  ● چای با تشنگی چه می کند؟

  آب مایعی است که در تمام واکنش های بدن شرکت دارد و وجود آن برای فعل و انفعالات مختلف در بدن و در نتیجه ادامه حیات انسان الزامی است. آب نیز مانند هوا و غذا یکی از ضروریت های زندگی است. بنابراین باید همیشه و به صورت مداوم به بدن برسد و در زمان تشنگی هیچ چیز نمی تواند جایگزین آب شود. چای نوشیدنی است که به دلیل داشتن مواد آنتی اکسیدان و ضد سرطان برای بدن مفید است اما هیچ گاه جایگزین مناسبی برای آب نیست. چای به دلیل خاصیت مدر بودن باعث می شود، مقدار بیشتری از آبی که از طرق مختلف به بدن می رسد، دفع شود. به طور کلی توصیه می شود، افراد هنگام تشنگی درصورت دسترسی به آب از این نوشیدنی استفاده کنند.

  ● خوراکی های ضد تشنگی

  فیبرها در نگهداری آب نقش مهمی دارند بنابراین خوراکی های فیبردار گزینه های مناسبی هستند. علاوه بر میوه ها، سبزی ها هم منبع بسیار مناسب فیبر و در نتیجه آب هستند. کاهو، خیار، کرفس و سبزی خوردن چون آب را در خود نگه می دارند باعث استمرار و تداوم آب رسانی به بدن می شوند. در مقابل برخی خوراکی ها مانند انواع شیرینی و کباب و جگر تشدید کننده تشنگی هستند و در فصول گرم سال که احتمال کم آبی بیشتر است باید از خوردن آن ها پرهیز کرد.

  ● میوه های تابستانی تشنگی را برطرف می کنند؟

  میوه ها علاوه بر نقشی که در تامین ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و فیبر مورد نیاز بدن دارند، نقش مهمی نیز در پیشگیری و درمان انواع سرطان، بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی، پوکی استخوان، دیابت و چاقی ایفا می کنند. علاوه بر این، آن ها به طور کلی یکی از منابع حاوی آب هستند و می توان بخشی از نیاز بدن به آب را از طریق میوه ها تامین کرد. میوه ها در ساختمان خودشان فیبر دارند و این فیبر در دستگاه گوارش باعث ماندگاری آب و تحویل تدریجی آب به جریان خون می شود و به این ترتیب تاخیر زیادی در احساس تشنگی به وجود می آید اما باید دانست که بدن نیاز به آب خالص هم دارد و روزانه ۸ لیوان آب برای ادامه حیات و حفظ آن ضروری است که بخشی از آن را می توان از طریق میوه ها به دست آورد.

  ● خاک شیر و عرقیجات گیاهی می توانند رفع عطش کنند

  به طور کلی ۲ مسئله مطرح است، یکی نیاز بدن به آب و دیگری احساس تشنگی. زمانی که درباره احساس تشنگی بحث می شود برخی از نوشیدنی ها مثل شربت آبلیمو که به دلیل وجود آبلیمو در آن باعث ترشح بزاق بیشتر می شوند، احساس تشنگی را زودتر برطرف می کنند ولی این به آن معنا نیست که نیاز بدن به آب تامین شده است. نوشیدنی مانند خاک شیر به دلیل داشتن دانه های خاک شیر که آب را درون خود حبس می کند و چند برابر ظرفیت می تواند ذخیره آب داشته باشد در زمان تشنگی نوشیدنی بسیار مناسبی است. این دانه ها در دستگاه گوارش آب را در داخل خود نگه می دارند و به تدریج آن را به بدن تحویل می دهند و نیاز بدن را در مدت طولانی تر نسبت به آب تامین می کنند. نوشیدنی دیگری که می توان نام برد تخم شربتی است که عملکردی مشابه خاک شیر دارد و به دلیل نگه داشتن آب درون خود باعث می شود، فرد دیرتر احساس تشنگی کند اما از آن جا که این نوشیدنی ها با شکر مصرف می شوند باید در میزان استفاده از آن ها احتیاط کرد چون مصرف بیش از اندازه آن ها موجب اضافه وزن و چاقی می شود. بهتر است آنها را یا بدون شکر یا با حداقل شکر مصرف کرد.

  ● خنکی آب تاثیری دارد؟

  میزان خنکی آب می تواند در رفع علائم تشنگی موثر باشد. یکی از وظایف آب تنظیم دمای بدن است. زمانی که فرد دچار کم آبی می شود، بالطبع دمای بدن نیز دچار تغییراتی شده و علائم نسبت به کم آبی شدیدتر می شود. زمانی که آب خنک همراه با یخ مصرف می شود چون دمای بدن را به خصوص در قسمت فوقانی دستگاه گوارش برای مدت کوتاهی پایین می آورد، احساس لذت بخش تری دارد ولی این موضوع ربطی به نیاز سلول های بدن به آب ندارد. به هرحال بدن به مقدار معینی آب نیاز دارد و دمای آن آب اهمیت چندانی ندارد مگر در حالت گرمازدگی. در گرمازدگی که فرد دچار بی حالی می شود یکی از درمان ها غوطه ور کردن فرد در یخ است اما در حالت رفع تشنگی نوشیدن آب یخ مزیتی از لحاظ سلامت بر نوشیدن آب با دمای معمولی ندارد. حتی در مواردی ممکن است شوک حرارتی نیز به فرد وارد شود.  سیب سبز
  اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir
  مجله اینترنتی برترین ها ( www.bartarinha.ir )
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت