چه بخواهيم و چه نخواهيم، تابستان از راه مي‌رسد و هوا گرم مي‌شود و مجبوريم براي خنک نگه‌داشتن خانه‌مان به فکر چاره باشيم. استفاده از كولرهاي آبي به دليل قيمت ارزان و خنک‌کنندگي نسبتاً مناسب آن در اکثر شهرهاي کشورمان رواج زيادي دارد اما اين کار هم آداب و اصول خاص خودش را دارد و توصيه‌هاي ايمني و سلامتي ويژه‌اي هست که بايد هنگام راه‌اندازي کولر آبي رعايت کرد...

کولرهاي آبي با استفاده از گردش آب و ايجاد جريان هوا به وسيله يک الکتروموتور بخار آب تبخير شده از پوشال‌هاي خيس را به داخل محيط خانه يا محل کار هدايت کرده و محيط را خنک مي‌کنند. استفاده از کولرهاي آبي در شرايط آب و هوايي با رطوبت نسبي مناسب (40 تا 60 درصد) قابل توصيه است. نکته ديگر اين است که آب قادر است دماي محيط داخلي را بين 10 تا 12 درجه سانتي‌گراد از دماي محيط بيروني خنک تر کند؛ مثلاً اگر درجه حرارت محيط در هواي آزاد 38 درجه سانتي‌گراد بالاي صفر باشد، استفاده از کولر آبي دماي محيط داخلي منزل يا محيط کار را به 26 يا 28 درجه سانتي‌گراد مي‌رساند.

اولين توصيه‌


در بحث توصيه‌هاي بهداشتي و ايمني در هنگام استفاده از کولرهاي آبي، تعويض سالانه پوشال‌هاي کولر و قرار نگرفتن در معرض باد مستقيم کولر از اولين نکاتي است که بايد مورد توجه قرار بگيرد. رطوبت و آلودگي پوشال‌هاي کولر شرايط مناسبي براي رشد انواع ميکروب‌ها و قارچ‌ها است. قارچ‌هايي مانند آسپرژيلوس مي‌توانند بيماري‌زا باشند. البته افراد سالم و عادي معمولاً دچار مشکل نمي‌شوند ولي در مورد افرادي که دچار بيماري‌هاي ريوي هستند و در بيماران بستري در بيمارستان‌ها، اين قارچ‌ها ممکن است باعث ايجاد بيماري شوند. از آنجا که پوشال شرايط بروز بيماري‌هاي خاصي را فراهم مي‌کند، بهتر است هر سال پوشال‌ها تعويض شوند و در چند روز ابتدايي استفاده از کولر، در و پنجره‌ها باز گذاشته شوند.


اگرچه سرما به تنهايي نمي‌تواند سرماخوردگي ايجاد کند اما تغيير دما مي‌تواند زمينه را براي ايجاد عفونت فراهم کند. به همين خاطر بهتر است براي پيشگيري از سرماخوردگي، زماني که از محيط گرم بيرون وارد خانه مي‌شويم، بلافاصله کولر را روشن نکنيم و يا لااقل در معرض باد مستقيم کولر قرار نگيريم و حتي‌المقدور از اين‌قبيل تغيير دماهاي ناگهاني پرهيز کنيم.


مهم‌ترين توصيه بهداشتي


همان‌طور که گفته شد، بهتر است پوشال‌ها هر سال تعويض شوند؛ اما اگر به هر دليلي نتوانستيد پوشال‌هاي کولر را تعويض کنيد، بهترين راه براي خلاص شدن از باکتري‌هاي رشد کرده در پوشال‌ها اين است که محلولي شامل 10 درصد پرکلرين و 90 درصد آب بسازيد و در کف کولر بريزيد. سپس پمپ آب را روشن کنيد تا پوشال‌ها حسابي با محلول کلرين وآب خيس بخورند. بعد از چند دقيقه پمپ آب را خاموش کنيد و آب کولر را تخليه کرده، آب تميز در کفي کولر بريزيد و دومرتبه پمپ آب را روشن کنيد تا پوشال‌ها تميز شوند.

توصيه‌هاي ايمني


تعداد حوادثي که در هنگام تعمير کولر يا تعويض پوشال‌هاي کولرهاي آبي ثبت شده، کم نيست. کم نيستند آنهايي که با برق و نکات فني ديگر آشنايي کامل داشته‌اند اما در اثر برق‌گرفتگي ناشي از نشت برق کولر، جان خود را از دست داده‌اند.


• مهم‌‌ترين توصيه ايمني، کمک‌ گرفتن از افراد متخصص و تعميرکاران مجاز و مجرب است. همچنين لازم است افراد بدون قطع جريان برق به تعمير کولر و يا تعويض پوشال‌هاي آن دست نزنند و در صورتي که احيانا اين کار انجام شد، بايد با فازمتر بدنه کولر را لمس کنيد و مطمئن شويد که برق‌ ندارد. استفاده از دستکش عايق و لاستيک عايق در زير پا، شما را در برابر برق‌گرفتگي محافظت مي‌کند.


• سيم‌هاي فرسوده را که عايق آنها از بين رفته است، تعويض کنيد و به بستن چسب برق دور آنها اکتفا نکنيد. پس از آنکه کار تعميرات به اتمام رسيد، دوباره بدنه کولر را با فازمتر لمس کنيد و مطمئن شويد که بدنه آن برق ندارد.


• اگر در هنگام روشن کردن پمپ آب کولر، صداي آب و يا بوي رطوبت را حس نکرديد، سريع آن را خاموش کرده و با رعايت نکات ايمني، پمپ را چک کنيد. احتمال اينکه اتصالات آن شل شده باشد يا عمرش به پايان رسيده باشد، وجود دارد. با خريد يک پمپ جديد و نصب آن کولرتان را مجددا راه اندازي کنيد.


• اگر صداي کولر شما بيش از اندازه است، بهتر است نگاهي به وضعيت تسمه کولر و پولي‌ها بيندازيد. ممکن است کارايي تسمه افت پيدا کرده و يا فرسوده و شل شده باشد يا لازم باشد پيچ پولي‌ها را محکم کنيد. در هنگام نصب اوليه کولر نيز بايد دقت شود تا از دودکش‌هاي بخاري و لوله‌هاي مربوط به سرويس‌هاي بهداشتي دور باشد. بدنه کولر حتماً بايد روي يک چهارپايه فلزي به ارتفاع 30 سانتي متر قرار گيرد و دقت شود پايه‌هاي فلزي طوري باشند که در آسفالت پشت بام فرو نروند. اين چهارپايه بايد کاملا تراز باشد تا از لرزش آن جلوگيري شود.