جام جم آنلاين: امروزه ، استفاده از ظروف پلاستيكي يك بار مصرف بسيار متداول شده است. آبميوه و بستني ‌فروشي‌ها ، پيترافروشي‌ها و حتي سلف سرويس ادارات و دانشگاه‌ها نيز به‌وفور از اين ظروف استفاده مي‌كنند.
حتي عده‌اي هنگام پخش غذاي نذري به‌خصوص در ماه مبارك رمضان و يا حتي در ميهماني‌‌هايشان از ظروف و ليوان‌هاي رنگي و گاهي طرح‌دار يك بار مصرف استفاده مي‌كنند در حالي كه مرتبا كارشناسان و متخصصان بهداشت مواد غذايي توصيه‌هاي مكرري را درخصوص زيان‌آور بودن استفاده نامناسب از اين گونه ظروف پلاستيكي براي سلامتي افراد مي‌كنند. به طور كلي پلاستيك‌ها پليمرهايي هستند كه از سنتز مواد اوليه‌اي به نام مونومر تهيه مي‌شوند.
مونومرها مواد سمي و شيميايي بوده كه براي سلامت انسان‌ها مضر مي‌باشند در حالي كه پليمرها خنثي هستند و مشكلي ندارند. اما اشكال كار در اين است كه معمولا در فرآيند تهيه پليمرها، مقداري مونومر باقي مي‌ماند.

اگر اين فرآيند، اصولي و مطابق استانداردهاي لازم صورت گرفته باشد، مشكلي براي سلامت افراد به وجود نمي‌آورند ولي اگر در غير اين صورت باشد براي سلامتي انسان‌ها مخاطره‌آميز مي‌شوند. براي همين در استفاده از پلاستيك‌ها به عنوان ظروف غذا بايد بسيار محتاط بود.

بر اين اساس كارشناسان هشدار مي‌دهند ظروف پلاستيكي يك بار مصرف كه شفاف، روشن و شيشه‌اي رنگ هستند تنها براي مواد غذايي سرد استفاده شوند و تحت هيچ شرايطي نبايد براي توزيع مواد غذايي داغ از آنها استفاده شود.

اگر درون اين ظروف آب جوش يا غذاي داغ مانند آش ريخته شود مونومرهاي سمي و يا مواد پلاستيكي «لايزر» كه به منظور جلوگيري از شكنندگي در اين گونه ظروف به كار مي‌روند آزاد شده و وارد بدن مي‌شوند كه مي‌توانند با تحريك و تاثير بر آنزيم‌ها و سلول‌هاي بدن منجر به بروز سرطان‌هاي مختلف و عوارض ناگوار در مصرف‌كننده شوند.

لذا در صورت استفاده از ظروف يك بار مصرف نوع شيري رنگ آن را استفاده نماييد همچنين در استفاده از ظروف يك بار مصرف اين نكته را هم بايد به ياد داشت كه هنگام استفاده از ظروف رنگي احتياط بيشتري لازم است چرا كه جنس ظروف يك بار مصرف به گونه‌اي است كه توانايي نگهداري رنگ را ندارند و هنگام تماس با چاي يا غذاي داغ، رنگ آنها حل شده و يك لايه از آن وارد غذا يا چاي شما مي‌شود كه بسيار مخاطره‌‌آميز است.

همچنين بايد از نگهداري غذاهاي داغ و چرب در ظروف پلاستيكي اجتناب كنيد چرا كه بر اثر نفوذ غذاها به‌خصوص روغن‌ها، سطوح اين ظروف به محيطي مناسب براي رشد انواع ميكروب‌ها تبديل مي‌شود كه اين خود مي‌تواند موجب آلودگي غذاها گردد لذا توصيه كارشناسان مواد غذايي به افراد هيات امناي مساجد و يا خانواده‌‌هايي كه قصد توزيع نذورات در ماه مبارك رمضان را دارند آن است كه براي عرضه مواد غذايي گرم از ظروف فوم‌دار و كاغذي سلولزي استفاده كنند.

توصيه: مراقب باشيد در هنگام خريد اين گونه ظروف از مواد پلاستيكي بازيافتي تهيه نشده باشند. معمولا ظرف‌ هاي بازيافتي كدر و تيره رنگ هستند و بوي نامطبوعي داشته و نشاني هم از علامت استاندارد در كف آنها ديده نمي‌شود.

همچنين در نظر داشته باشيد استفاده مكرر از ظروف يك بار مصرف ميل به غذا خوردن در افراد را سلب خواهد كرد.

فاخره بهبهاني‌