در آستانه ماه محرم و توزيع نذورات و مراسم عزاداري در مساجد، تكايا و هيأت‌ها، توصيه‌هاي لازم بهداشتي از سوي رييس اداره نظارت بر اماكن محيط وزارت بهداشت اعلام شد.
به گزارش سلامت نیوز مهندس سيدرضا غلامي گفت: هيأت امناء مساجد و حسينيه‌ها بر تهيه مواد اوليه غذايي بهداشتي و سالم در اين ايام نظارت كنند و نكاتي نظير استفاده از ظروف يكبار مصرف گياهي، عدم نگهداري بيش از دوساعت غذا در محيط غير مسقف و ظروف يكبار مصرف، رعايت نكات بهداشتي در هنگام پخت و پز و توزيع را مدنظر داشته باشند.
وي در گفت و گو با خبرنگار وب‌دا افزود: اگر از سبزي خوردن و سالاد در نذورات استفاده مي‌شود بايد چهارمرحله سالم‌سازي شامل: شستشو، انگل زدايي، گندزدايي با مواد مجاز و شستشوي نهايي در مورد هريك از سبزي‌ها، ميوه‌جات و صيفي‌جات انجام شود.
وي با اعلام اين كه هنگام توزيع مواد غذايي توزيع‌كنندگان غذا نبايد روي سفره راه بروند، گفت: هنگام كشيدن و توزيع غذا استفاده از دستكش‌هاي يكبار مصرف ضروري است و متوليان اين امور بايد با مركز بهداشت منطقه خود درخصوص دريافت كارت معاينه پزشكي براي مسئولان آشپزي و توزيع غذا هماهنگ كنند.
غلامي نظافت سرويس‌هاي بهداشتي، عدم استعمال دخانيات، وجود مايع دستشويي و مايع صابون در سرويس‌هاي نظافت را مورد تاكيد قرارداد و اظهار داشت: مناطقي از حاشيه شهرها و برخي روستاها كه آب شبكه لوله‌كشي ندارند، براي اطمينان از بهداشتي بودن آب با خانه‌ها و مراكز بهداشت منطقه خود هماهنگ كنند تا براي تشخيص سلامت از آب نمونه‌برداري شود.
وي استفاده از روغن‌هاي با ترانس زير 10 و ترجيحاً زير 5 را براي طبخ غذا متذكر شد و بيان داشت: استفاده از نمك يددار تصفيه شده و پخت غذا در محيط مسقف و عدم استفاده از ذغال و چراغ نفتي و گازوييل براي گرم كردن ديگ‌ها، كنترل كيفي سيستم حرارتي و گرمايي قبل از ايام محرم كه با سوخت ناقص بكارگيري نشوند و نصب كپسول ضد حريق در جايگاه‌هاي آشپزي و تكايا ساير مواردي است كه بايد به رعايت آنها توجه ويژه داشت.