معاون امور بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي بر ضرورت رعايت شرايط سالم طبخ و توزيع بهداشتي مواد غذايي در مساجد و تكايا با استفاده از ظروف يك بار مصرف استاندارد به منظور پيشگيري از بيماري‌هاي مرتبط با غذا طي ماه محرم تاكيد كرد و گفت: افراد هنگام ذبح احشام ميان دسته‌هاي عزاداري يا در محل تكايا و مساجد، محيط را آلوده نكنند.

دكتر رمضان خاني در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با هشدار نسبت به احتمال بروز بيماري‌هاي مرتبط با غذا بويژه در مكان‌هايي كه مواد غذايي به صورت دسته جمعي طبخ و توزيع مي‌شود بر ضرورت طبخ و توزيع بهداشتي نذورات تكايا و مساجد طي ماه محرم تاكيد كرد و گفت:‌ هر سال در آستانه روز تاسوعا و عاشورا در رابطه با ذبح قرباني‌ها و پخت غذا در مساجد و تكايا، از سوي معاونت‌هاي بهداشتي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي هشدارهاي بهداشتي لازم داده مي‌شود.

وي گفت: معمولا قبل از آغاز ماه محرم جلسات هماهنگي ميان مسوولان تكايا با مسوولان شهرداري و نيروي انتظامي برقرار مي‌شود و تذكرات لازم از جمله تذكرات بهداشتي ارائه مي‌شود.

دكتر رمضان خاني با تاكيد بر نگهداري اصولي مواد اوليه غذايي و همچنين پخت بهداشتي آنها در تكايا و مساجد گفت: ‌توزيع بهداشتي مواد غذايي در ايام محرم نيز ضروري است. همچنين در صورت پخت، مواد غذايي بايد در شرايط سالم نگهداري شود. عدم رعايت شرايط سالم نگهداري و همچنين توزيع نامناسب مواد غذايي،‌احتمال اپيدمي بيماري‌هاي مرتبط با غذا در گروه مصرف كننده را به دنبال دارد.

وي با هشدار به خانواده‌هايي كه به توزيع نذورات خود به ويژه شير ميان دسته‌هاي عزادارن طي ماه محرم اقدام مي‌كنند، گفت: خانواده‌ها از سالم بودن مواد غذايي نذورات خود اطمينان كامل داشته باشند. همچنين در توزيع نذورات به ويژه مواد غذايي داغ از ظروف يك بار مصرف استاندارد و داراي مجوز پخش از وزارت بهداشت، استفاده شود.

معاون امور بهداشتي دانشگاه شهيد بهشتي با تاكيد بر توجه به توصيه‌هاي سازمان دامپزشكي براي ذبح و قرباني كردن دام به ايسنا گفت: افراد توجه داشته باشند كه هنگام ذبح احشام ميان دسته‌هاي عزاداران يا در محل تكايا و مساجد، محيط را آلوده نكنند. در اين زمينه هر سال مكان‌هايي براي ذبح قرباني‌ها از طرف شهرداري مشخص مي‌شود و رعايت توصيه‌هاي سازمان دامپزشكي نيز در اين مورد، ضروري است.