استنشاق (شستشوی بینی) از مقدمات نماز است. شخص رسول گرامی (ص) همیشه هنگام وضو گرفتن آب در داخل بینی (استنشاق) می نمودند و مكررا این امر مستحبی را به مسلمین توصیه می كردند. نظافت خشیوم (مجرای تنفس بینی) یكی از مستحبات وضو گرفتن و نماز است. و همان طور كه می دانید میكروب ها با تنفس از راه بینی وارد بدن انسان می شوند و بینی مانند صافی عمل می كند؛ یعنی پیچ و خمها و موهای داخل بینی و مخاط مرطوب مانع ورود میكروب به داخل بدن می شوند، پس لازم می آید كه انسان همیشه این عضو از صورت را كه در حقیقت راه تنفسی است بوسیله شستشو با آب سرد پاكیزه نگاه دارد تا لانه كثافت و میكروب ها نگردد. دكتر تومانیانس در كتاب خود می نویسد: در غضروفهای بینی گاهی كرمی تولید می شود كه سبب سر درد فوق العاده شدیدی می شود و كمی بینایی چشم ایجاد می كند، برای دفع این كرم بهترین وسیله شستشوی بینی با آب سرد است.
چند تن از موثقین و معتمدین تحصیل كرده ایرانی در یكی از سفرهای خود به اروپا در مطب پزشكی مشهوری حاضر شده و مشاهده می نمایند كه پزشك جمجمه انسانی را تشریح می نماید و پس از بررسی بسیار به این نتیجه می رسد كه علت مرگ صاحب جمجمه چیزی نیست، جز اینكه در آخرین حفره های بینی و در جوف مخاط او كرمهای بسیار ریز و كوچك وجود داشته است كه همانها موجب مرگ آن شخص شده است. روزی دكتر مزبور كرمها را برای آزمایش روی صفحه شیشه ای قرار می دهد تا با میكروسكوپ آنها را مشاهده نماید. از قضا چند قطره آب سرد روی كرم ها می ریزد و طولی نمی كشد كه كرم ها كه چند روزی بود در هوای عادی زندگی می كردند، می میرند و بر پزشك معلوم می شود كه داروی مرگ كرمهای مخاط، چیزی جز آب سرد نیست.
درباره انعكاسات اعصاب سمپاتیك سالها بود كه اطلاعات مبسوطی كشف كرده بودند، ولی اخیرا یكی از پزشكان بزرگ فرانسه، دكتر پول ژیه، رئیس سابق كلینیك دانشگاه لیون، كشف های عجیبی درباره اعصاب سمپاتیك كرده است. او می گوید: امراض بسیاری مانند ضعف اعصاب، قانقاریا در نوك انگشتان، امراض عصبی، ترك های پوست، بی خوابی، مالیخولیا، هیستری، درد سینه، دردهای روماتیسمی، سردردهای سخت یا فلج و غیره ممكن است بر اثر اعصاب سمپاتیك بوجود آید. اكنون دكتر ژیه پس از سالها تحقیق طریقه معالجه این امراض را یافته و سالهاست كه از آن استفاده می كند.
اساس معالجات او عبارت از این است كه بزرگترین نوك مركز عصبی سمپاتیك كه با محیط خارج تماس دارد، در میان سوراخهای بینی واقع است و ترتیب معالجه آن چنین است كه دو میله باریك را كه سر آنها گرد است داخل دو سوراخ بینی بیمار می كنند. بیمار ابتدا احساس ناراحتی می كند، اما پس از چند ثانیه نتیجه مطلوب انجام می گیرد؛ زیرا دكتر در میان مخاط بینی مریض سر عصب سمپاتیك را یافته و میله را به آن تماس می دهد. بیمار دفعتا مقدار زیادی هوا استنشاق كرده چشمانش پر از اشك می شود، چهره اش سرخ می گردد و گاهی عطسه می زند ولی عمل دیگر تمام شده و بیمار شفا یافته است.
با این طریق دكتر ژیه بسیاری از مبتلایان به امراض عصبی را معالجه كرده كه واقعا تعجب آور است و رمز كار او در تحریك نوك عصب سمپاتیك در بینی است كه اسلام برای این تحریك استنشاق آب خنك را تجویز كرده است.
وقتی كه شما استنشاق می كنید و با بینی خود، آب را بالا می كشید، فورا بر روی عصب سمپاتیك شنا اثر كرده و به جهت آن سوزش و اشك چشم و سرخی چهره را در خود احساس می كنید، علاوه بر اینها سر دردهایی كه بر اثر هوای ناسالم و خستگی به وجود می آید را از بین می برد و این كاری است كه یك نمازگزار واقعی هر روز چند بار هنگام وضو گرفتن انجام می دهد.
سوای آنچه گذشت استنشاق با آب سرد فوائد دیگری نیز دارد كه از جمله آنها این است كه :
استنشاق نماز گزار را از مبتلا شدن به امراضی چون سل و آسم و امراض ریوی و زكام، مصون داشته و تعادل عصبی حالت نشاط، تعادل و فرح در نهاد آدمی ایجاد می نماید.
گرد آوری : حسینی
منبع : فوائد طبی نماز
مؤلف : گودرز نجفی


سازمان آموزش و پرورش استان خراسان